تاثیر ژنتیک بر اعتیاد
تاثیر ژنتیک بر اعتیاد
۱۳۹۸-۰۲-۱۴
عوارض مصرف قرص b2
عوارض مصرف قرص بوپرنورفین یا b2 چیست؟
۱۳۹۸-۰۳-۲۵
نمایش همه
بوپرنورفین چیست؟

بوپرنورفین چیست؟

بوپرنورفین چیست؟

بوپرنورفین چیست؟

مرکز ترک اعتیاد آکسون ، کلینیک ترک اعتیاد آکسون : همانطور که می‌دانید اعتیاد یکی از مهم‌ترین معضلات دنیایی امروز است و به تبع آن ترک اعتیاد نیز یکی از دغدغه‌های جوامع امروز. مصرف بعضی داروها یکی از روش‌های ترک اعتیاد است مانند مصرف ترامادول و متادون  که از داروهای هستند که برای ترک اعتیاد نیز استفاده می‌شوند.

در این مقاله داروی بوپرنورفین یکی از داروهای که بیشتر برای ترک اعتیاد استفاده می‌شود را بررسی میکنیم متاسفانه به دلیل ناآگاهی افراد زیادی برای ترک اعتیادشان از این دارو استفاده می‌کنند ولی در نهایت به این قرص معتاد می‌شوند.

قرص ب ۲ یا بوپرنورفین چیست؟

این دارو، ماده مخدری نیمه صنعتی است که از تبائین مشتق شده که خود از آلکالوئید‌های خشخاش بدست می‌آید. در حقیقت این دارو نوعی مسکن قوی و ضد درد است و متاسفانه در بعضی مراکز ترک اعتیاد برای درمان اعتیاد از آن استفاده می‌شود.
قرص ب ۲ یک آگونیست نسبی به حساب می‌آید، یعنی هرچند این دارو نوعی مخدر است و مصرف آن عوارض دیگر مخدرها مانند نشئگی و تنگی نفس را پی دارد ولی حداکثر تاثیر آن کمتر از مخدرهای مانند متادون و هروئین است.
در سال ۲۰۰۲، اداره دارو و غذای آمریکا، داروهای هیدروکلراید بوپرنورفین Subutex ، هیدروکلراید بوپرنورفین Suboxone به همراه نالوکسون هیدروکلراید را برای درمان وابستگی به مخدر را تایید کرد. این‌ها داروهای دارای بوپرنورفین که تایید نیز شدند هستند.
کاربرد اصلی این دارو هم مانند مانند متادون برای درمان اعتیاد به صورت سرپایی است. البته باید با دقت از این دارو استفاده کرد زیرا مانند بسیاری از داروهای جایگزین مواد مخدر می‌تواند موجب وابستگی شدید بیمار به این دارو شود.
متخصصین کلینیک ترک اعتیاد آکسون هموراه توصیه می‌کنند افراد برای ترک مواد اعتیاد آور ، خودسرانه از داروهای ترک مانند قرص ب ۲ استفاده نکنند زیرا عوارض این داروها بسیار زیان بار خواهد بود. توجه داشته باشید که ترک اعتیاد با این دارو می‌تواند به دلیل لذت ناشی از مصرف این قرص و عوارضی مانند نشئگی بسیار طولاتی مدت شود و شخص مصرف کننده متحمل هزینه‌های گزافی شود که معمولا در این روش ترک اعتیاد، درمان به صورت کامل صورت نمی‌گیرد و فقط شکل وابستگی عوض می‌شود.
بسیاری از افرادی که به مرکز ترک اعتیاد آکسون مراجعه می‌کنند به داروی بوپرنورفین و امثال این داروها معتاد هستند و هرچه تلاش کردند نتوانستند بر مصرف این مخدرها غلبه کنند.

عموماً این افراد در گذشته به مخدرهای دیگری مانند تریاک و هروئین اعتیاد داشتند و به امید ترک اعتیاد شروع به مصرف قرص ب ۲ با دوزهای بالاتری کردند و بعد از مدتی با این ماده شبه مخدر اعتیاد پیدا کردند یا بعد از نا امیدی از درمان اعتیاد دوباره به مصرف مخدر قبلی روی می‌آوردند.

این افراد به دلیل نا آگاهی تصور می‌کنند این دارو عوارضی ندارد و می‌توانند طولانی مدت از این دارو استفاده کنند. درحالی که مصرف طولانی مدت و خودسرانه این داروها عوارض زیادی دارد. از آنجایی که در پزشکی نیز از این قرص استفاده می‌شود بهتر است نسبت به روش صحیح مصرف آن و عوراض آن آگاه باشیم.

مرکز ترک اعتیاد

بوپرنورفین چیست؟

نکات مهم درباره مصرف صحیح قرص ب ۲

اگر به هردلیلی پزشکتان برای درمان درد و بیماریتان این دارو را تجویز کرد بهتر است با رعایت نکات زیر این قرص را مصرف کنید.

 • از مصرف بیش از مقداری که پزشک تجویز کرده در طولانی مدت خودداری کنید.
 • استفاده ناصحیح و خودسرانه این دارو عوارض زیاد و حتی خطر مرگ به همراه دارد.
 • حل کردن این قرص در آب به منظور تزریق خطرات زیادی دارد و حتی باعث مرگ مصرف کننده می‌شود.
 • افراد خانواده را از مصرف قرص ب ۲ مطلع کنید تا در مواقع ضروری بتوانند واکنش مناسبی داشته باشند.
 • قرص را زیر زبان بگذارید و صبر کنید تا کامل حل شوند.
 • مصرف همزمان این دارو با مخدرهای دیگر باعث تشدید عوارض جانبی این دارو خواهد شد. بنابراین این قرص را طبق تجویز پزشک مصرف کنید و خودسرانه دوز مصرفی را تغییر ندهید.
 • برای درمان بیماری یا هر دردی که به پزشک، دندانپزشک یا متخصص بهداشتی که مراجعه می‌کنید اطلاع دهید این دارو را مصرف می‌کنید.
 • از بلعیدن و یا جویدن این قرص بپرهیزید.
مرکز ترک اعتیاد آکسون

از بلعیدن قرص بپرهیزید

 • اگر به تجویز پزشک در هر وعده دو قرص مصرف می‌کنید هر دو قرص را همزمان زیر زبانتان بگذارید تا کاملا حل شوند.
 • اگر به هر دلیلی نیاز به عمل جراحی پیدا کردید، قبل از عمل پزشک جراح را از مصرف این قرص مطلع کنید.
 • احتمال دارد مجبور باشید قبل از جراحی مدت کوتاهی این دارو را مصرف نکنید.
 • بعد از مصرف نسبتا طولانی مدت این دارو ، قطع یک باره آن باعث بروز و نشانه‌های ترک می‌شود.
 • بدون مشورت با پزشکتان و خودسرانه مصرف را قطع نکنید. شاید به تشخیص پزشک نیاز باشد مصرف را به تدریج کم کنید تا به مرحله قطع دارو برسید.
 • در صورت مصرف بیش از اندازه ی این قرص، سریعا شخص را به اورژانس منقل کنید. مصرف این قرص در دوزهای اشتباه می‌تواند خطر مرگ به همراه داشته باشد.
 • اگر یکی از وعده‌های مصرف را فراموش کردید به محض یادآوری مصرف کنید مگر آنکه به وعده بعدی نزدیک باشد در این صورت صبر کنید تا زمان مصرف دارو برسد.
 • به هیچ وجه به خاطر فراموشی یک نوبت مصرف، در نوبت بعدی دوز مصرف را دو برابر نکنید.
 • این دارو باید در دمای اتاق، به دور از گرما و نور آفتاب نگهداری شود.
 • مراقب باشید دارو مورد سوء استفاده سایر افراد قرار نگیرید و آن را دور از دسترس دیگران قرار دهید.
مرکز ترک اعتیاد

قرص ب ۲ را دور از دست رس دیگران قرار دهید

 • بهتر است به اندازه مصرف چند وعده یا چند روز در دسترستان باشد و مابقی را دور از دستر سایرین قرار دهید تا مورد سوء استفاده قرار نگیرد.
 • بعد از پایان درمان باقی مانده قرص‌ها را از بین ببرید مثلا درون چاه توآلت یا سطل آشغال بیندازید.

سخن پایانی:
در این مقاله با قرص ب ۲ و عوارض آن آشنا شدیم و مواردی که باید به هنگام مصرف رعایت شود را برشمردیم. گرچه از این دارو برای ترک اعتیاد استفاده می‌شود اما بهترین راه برای ترک اعتیاد نیست.

ترک اعتیاد باید زیر نظر متخصص ترک اعتیا انجام شود. مرکز ترک اعتیاد آکسون با مجوز رسمی از وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی برای بستری و ترک اعتیاد بیماران بدون شک از بهترین مراکز ترک اعتیاد در سطح کشور است، هتلینگ مناسب ، مراقبت و پرستاری ۲۴ ساعته، امکان ترک سرپایی تنها بخشی از مزایایی این کلینیک ترک اعتیاد است. برای کسب اطلاع بیشتر با مشاورین ما تماس بگیرد.

3/5 ( 41 بازدید )

10 دیدگاه ها

 1. Fatima گفت:

  سلام اقای دکتر من یه خانوم ۳۰ ساله هستم که ۱۰ ساله مصرف کننده تریاک بودم ولی الان تصمیم به ترک ان گرفتم و میخوام تریاکو بزارم کنارم رفتم پیش یه دکتر متخصص و ایشون برای من قرص ب ۲ رو تجویز کرد و من الان یه هفست که دارم قرص ب ۲ میخورم و متوجه شدم که مصرف این قرص هم خیلی خوب نیست و در واقع از مصرف شیره و تریاک بدتره و هم غیر قابل مصرف است و الان بعد یه هفته مصرف قرص ب ۲میخوام دیگه مصرفش نکنم ایا این کار یهوویی ترک قرص مشکل یا عوارضی داره؟؟؟؟ممنون میشم جوابمو حتما بدید تشکر

 2. zahra گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  همسرمن چندساله که روزی سه تا ترامادول ۲۰۰مصرف میکنه و چندبارخواسته ترک کنه امابخاطره دردبدنی که داشت نتونسته اماالان قصدواقعی به ترکش داره ونمیخوادزیاددردبکشه اگه راهنماییم کنیدتابتونم کمکش کنم ممنون میشم

  • کلینیک ترک اعتیاد آکسون گفت:

   با سلام
   متادون مخدی قوری و بسیار اعتیاد آور است و ترک غیر اصولی آن عوارض جبران ناپذیری خواهد داشت به همین جهت پیشنهاد میکنیم که به کلینیک مراجعه بفرمایید.

 3. علی گفت:

  دوستان عزیز ازتون خواهش و التماس میکنم ترامادول مصرف نکنید یکی ازکثیف ترین مواداست بخدا عوارضشو به مرور زمان نشون می‌ده کبد و کلیه هارو ازکارمیندازه

 4. بی نام گفت:

  برای ترک هر مخدری رفتن سراغ یه مخدر دیگه ، ترک نیست، برای ترک باید مصرف رو قطع کرد همین ، فقط اگه مقدار مصرف بالا باشه بهتره قبل از قطع کامل دُز مصرف رو پایین بیاریم

 5. سید احمد گفت:

  سلام.من سه سال و نیمه دارم روزی دو عدد قرص بی دو مصرف میکنم.خواستم بپرسم اگه این قرص را ترک نکنم و همینجور ادامه بدم مشکلی برام پیش نمیاد.لطفا راهنمایی کنید.

 6. علی گفت:

  سه ساله b2 مصرف میکنم چجوری ترک کنم

  • کلینیک ترک اعتیاد آکسون گفت:

   با سلام
   مراجعه و بستری در کلینیک و استفاده از خدمات درمانی و مشاوره ای تنها راهکار قطعی می باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *