کلینیک ترک اعتیاد آکسون ، مرکز ترک اعتیاد آکسون : متاسفانه آمار مسمومیت و عوارض جانبی ناشی از مصرف ترامادول در ایران بسیار بالاست. به دلیل تقاضای بالا، این دارو به صورت غیر مجاز و قاچاق وارد کشور شده و توزیع می‌شود. این دارو یکی از اعتیاد آورترین مواد شناخته شده است و از آنجایی که پزشکان برای تسکین درد بیماران گاهی این دارو را تجویز می‌کنند باید در مصرف آن بیشتر دقت کنیم در این مقاله ترامادول را بیشتر به شما معرفی می‌کنیم.

ترامادول چیست؟

ترامادول که یک داروی  اپیویید است با نام‌های تجاری پیرالژین، بایومادول، ترامادل، ترامد و ترامال به بازار عرضه شده و یک داروی ضد درد است که برای تسکین دردهای متوسط تا شدید تجویز می‌شود.

این دارو توسط شرکت آلمانی گروننتال Grünenthal در دهه ۱۹۷۰ با نام تجاری ترامال Tramal ساخته شد. گروننتال در سال‌های بعد حق تولید ترامادول را به شرکت‌های متعددی در سراسر دنیا واگذار کرد.

ترامادول مانند مورفین عمل می‌کند، در مغز به گیرنده‌های اپیوئیدی متصل و باعث ایجاد تسکین می‌شود، ولی برخلاف ماده مورفین باعث هوشیاری و در نتیجه فعالیت بیشتر می‌شود. به احتمال زیاد یکی از دلایل گرایش مصرف‌کنندگان به مصرف این مخدر همین ویژگی است. بسیاری از مراجعین به کلینیک ترک اعتیاد آکسون همین سرخوشی و هوشیاری دلیل مصرف خود اعلام کردند. ترامادول را باید با دقت زیاد و در کوتاه مدت مصرف کرد؛ بسیاری از دانشمندان معتقدند مصرف طولانی مدت این دارو باعث عفونت‌های شدید معده و یا حتی سرطان دستگاه گوارش می‌شود.

ترک ترامادول

ترامادول

شکل‌های مختلف ترامادول

این دارو بیشتر به شکل نمک هیدروکلراید تولید و به شکل‌های کپسول و قرص و آمپول به بازار عرضه می‌شود. مقدار جذب و تأثیر فرم تزریقی ترامادول بسیار بیشتر از فرم خوراکی است. ترکیب این مخدر و استامینوفن نیز در بازار موجود است که البته در ایران عرضه نمی‌شود، همچنین در خارج از ایران به صورت قرص‌، آمپول، کپسول و قطره وجود دارد که مصرف قطره خوراکی آن رایج‌تر است.

مرکز ترک اعتیاد

شکل های مختلف ترامادول

دلایل مصرف ترامادول چیست؟

افرادی فعالیت و کار سنگین دارند و مجبور به شب کاری هستند، برای رفع خستگی و سرحال بودن از این دارو استفاده می‌کنند.

مردانی که در روابط جنسی خود از زودانزالی رنج می‌برند برای رفع این عارضه ترامادول مصرف می‌کنند.

بیمارانی که برای تسکین دردشان به تجویز پزشک از این دارو استفاده کرده اند اما بعد از مدتی خودسرانه مصرف را ادامه دادند.

افرادی که به دیگر مواد اعتیاد آور معتاد هستند و برای کاهش علائم ترک و یا جایگزین کردن ماده مصرفی خود از این شبه مخدر استفاده می‌کنند.

همه این گروه‌ها با عوارض شدید مصرف این مخدر دست به گریبانند. درصد بالایی از افراد که به دلیل اعتیاد به ترامادول به مرکز ترک اعتیاد آکسون مراجعه می‌کنند از همین چهار دسته هستند مخصوصا افرادی که برای ترک اعتیاد خودسرانه مصرف ترامادول را شروع می‌کنند.

کلینیک ترک اعتیاد

دلایل مصرف ترامادول

هشدارهایی درباره مصرف ترامادول:

ترامادول دارویی به شدت اعتیاد آور است و حتی مصرف بیش از حد آن می‌تواند خطر مرگ به همراه داشته باشد. همچنین می‌تواند باعث بروز مشکلات تنفسی شدید و کشنده شود. برای پیشگیری از این مشکلات معمولاٌ پزشکان دارو را در کمترین دوز و طی یک دوره کوتاه مدت برای بیمار تجویز می‌کند.

مصرف ترامادول با الکل و دیگر داروهای خواب آور عوارض به شدت خطرناکی دارد.

مصرف این دارو در دوران بارداری بسیار خطرناک است و امکان دارد نوزاد ناقص متولد شود.

مصرف این دارو برای کودکان زیر 12 سال ممنوع است و نباید برای این گروه سنی استفاده شود. افراد بین 12 تا 18 سال نیز نباید این دارو را بعد از برخی جراحی‌ها مانند برداشت لوزه استفاده کنند. برای نوجوانان 12 الی 18 سال که چاق هستند یا مشکلات تنفسی دارند بهتر است استفاده نشود.

روش صحیح مصرف ترامادول:

کلینیک ترک اعتیاد

روش صحیح مصرف ترامادول

قبل از مصرف دارو راهنمای آن را با دقت بخوانید و اگر سوالی در رابطه با دارو داشتید حتما از پزشک داروخانه و یا پزشک خودبپرسید.

ترامادول داروی خوراکی است و باید طبق دستور پزشک که معمولا هر ۴ یا ۶ ساعت یک بار است مصرف شود تا درد تسکین پیدا کند

همانطور که در شروع مقاله خواندیم ترامادول یک داروی ضد درد بسیار قوی است و معمولا پزشکان برای تسکین درد‌های بسیار شدید این دارو را تجویز می‌کنند. اما به این دلیل که این ماده بسیار اعتیاد آور است و عوارض جانبی متعددی دارد باید روش صحیح مصرف دارو را نیز بدانیم. توجه داشته باشید مصرف خودسرانه این دارو بسیار اشتباه است و عواقب خطرناکی در پی خواهد داشت این دارو را فقط با تجویز و نظارت پزشکتان مصرف کنید.

اگر با مصرف این مخدر دچار حالت تهوع می‌شوید، بهتر است این دارو را همراه غذا مصرف کنید و در مورد دیگر روش‌های کاهش تهوع از پزشک خود کمک بگیرید. به عنوان مثال بعد از مصرف دارو حداقل به مدت ۱ تا ۲ ساعت دراز بکشید و سر خود را حرکت دهید.

میزان مصرفاین دارو به شرایط بیماری و چگونگی واکنش بدن به درمان بستگی دارد. برای کاهش عوارض جانبی معمولا پزشک به بیمار توصیه می‌کند که مصرف را با مقدار کم شروع و به مرور میزان و مقدار آن را افزایش دهید.

طبق دستور پزشک عمل کنید، معمولا بیشترین میزان مصرفی توصیه شده 400 میلی گرم در روز است ولی این میزان برای افراد بالای 75 سال 300 میلی گرم در روز است.

مقدار مصرف را سرخودانه افزایش ندهید، دفعات مصرف یا زمان آن را تغییر ندهید و در زمانی که از شما خواسته شد مصرف  را متوقف کنید.

اگر با مشاهده اولین علائم درد، داروهای ضد درد مانند ترامادول مصرف شوند تاثیر بهتری خواهند داشت. اما اگر صبر کنید تا درد شدیدتر شود مصرف این داروها تاثیر چندانی نخواهند داشت.

علائم مصرف ترامادول

با مصرف این مخدر اثراتی فیزیکی، ظاهری و جسمی در شخص ظاهر می‌شود. از جمله نشانه‌ها و علائم مصرف این مخدر می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

تعریق

اسهال

سرگیجه

عصبانیت

سرخ شدن و خماری چشم‌ها

از بین رفتن حافظه کوتاه مدت

اختلال خواب و بی خوابی و خارش

نگاه‌های بی‌دلیل به یک نقطه به مدت طولانی

کلینیک ترک اعتیاد

علائم مصرف ترامادول

عده‌ای به اشتباه از این شبه مخدر برای ترک اعتیاد استفاده می‌کنند، وقتی دوز دارو به کمتر از 200 میلی گرم برسانند علائم ترک مواد مخدر را از خود نشان خواهد داد و دوباره به مصرف ترامادول یا مواد مخدر روی می‌آورند.

حتما مطالعه کنید: عوارض مصرف ترامادول

برای ترک اعتیاد فقط باید به مراکز ترک اعتیاد مراجعه کنید و زیر نظر افراد متخصص اقدام به ترک کنید.

ترامادول داروی مناسبی برای ترک اعتیاد نیست. به‌علاوه اکثر قریب به اتفاق بیماران وابسته به مواد مخدر در کنار مصرف مواد مخدر از دارو‌های آرام بخش اعصاب و خواب آور‌ها استفاده می‌کنند که مصرف همزمان ترامادول با این داروها خود خطر تشنج و ایست تنفسی را به همراه خواهد داشت. توصیه می کنیم بدون دریافت مشاوره از افراد متخصص، از مصرف هرگونه داروی دیگری با این مخدر خودداری کنید.

سخن پایانی:

ترامادول از اعتیاد آورترین مواد مخدر است. نباید از این ماده خودسرانه استفاده کرد یا برای ترک ماده دیگری به این ماده روی آورد

زیرا اعتیاد درمان نمی‌شود و فقط ماده مصرفی عوض می‌شود. مصرف این داروی شبه مخدر عوارض زیادی دارد که در مقاله‌های جداگانه ترک ترامادول و عوارض مصرف آن را بررسی می‌کنیم.

مرکز ترک اعتیاد آکسون با مجوز رسمی از وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی برای بستری و ترک اعتیاد بیماران، بی شک بهترین و مجهزترین مرکز ترک اعتیاد ایران است. کلینیک ترک اعتیاد آکسون با همکاری بهترین روانشناسان و روانپزشکان ترک اعتیاد و در محیطی آرام و با امکانات رفاهی و تفریحی و هتلینگ 5 ستاره آماده خدمات رسانی به مراجعین برای درمان اعتیاد و بهبودی کامل است. برای اطلاع از خدمات این مرکز ترک اعتیاد آکسون با مشاورین ما تماس بگیرید.

16 دیدگاه ها

 1. حسینی گفت:

  باردارم میخوام دارومو بذار کنار

 2. ح گفت:

  باردارم میخوام دارومو بذارم کنار

 3. mohammad گفت:

  سلام
  فقط تنها کاری که میشه بکنی و شرش خلاص بشی اینه که هیچوقت تنها نباشی و فیلم دیدن ومصرف ابمیوه و تنقلات مثل تخمه و پسته مصرف بشه که سرگرمت کنه سختیش سه روز اوله بعد کم کم بخاطر ابمیوه هایی که میخورین رفع میشه من ۴ سال مصرف داشتم ولی الان دوساله که نیازی بهش ندارم ولی حتما حتما اول باید اراده رو داشته باشی که بتونی بزاریش کنار ان شالله که مشکل همه رفع بشه و سلامتیشون رو بدست بیارن باتشکر از سایتتون.

 4. mohammad گفت:

  سلام
  فقط تنها کاری که میشه بکنی و شرش خلاص بشی اینه که هیچوقت تنها نباشی و فیلم دیدن ومصرف ابمیوه و تنقلات مثل تخمه و پسته مصرف بشه که سرگرمت کنه سختیش سه روز اوله بعد کم کم بخاطر ابمیوه هایی که میخورین رفع میشه من ۴ سال مصرف داشتم ولی الان دوساله که نیازی بهش ندارم ولی حتما حتما اول باید اراده رو داشته باشی که بتونی بزاریش کنار ان شالله که مشکل همه رفع بشه و سلامتیشون رو بدست بیارن .

  • ابی گفت:

   با سلام
   من الان 3سال هست که شیره تریاک مصرف میکنم
   و خانواده ام هم فهمیدن
   میخام ترکش کنم
   چون بنیان خانواده ان داره از هم می‌پاشه
   چکار کنم راهنمایی کنید لطفا

 5. Sima گفت:

  سه تا قرص تو جیب برادرم پیدا کردم میخواستم اکه بشه بفرستم برانوت ببینید واقعا ترامادوله یا متادون

  • اکبر گفت:

   به راحتی میتونی تشخیص بدی خودت نصفش کن چون بعضیاش روکش داره وسطشو زبون بزن اگه مزه تلخو حال بهم زنی داشت ترامادول اگه به تندی میزد احساس سر شدن نوک زبونت اومد متادون هست اگرم ریز بود مثل گچ بود مزش ب۲ هست.

   متادون قرص به رنگ قهوه‌ای و سفید هست با اعداد ۵ ۲۰ ۴۰ که حک شده.
   ترامادول تقریبا قرص بزرگتریه که متاسفانه به هر شکل و رنگ موجود هست فقط از طمع مزه زهره مارش قابل تشخیصه.
   *اما دوست عزیز اگه قرص کوچیک بود و تقریبا مزه ای مثل گچ داشت ب۲ هست که اکثرا خط برای نصف کردن نداره .

 6. یاسمن گفت:

  سلام شوهرمن الان نزدیک به ۴ساله که قرص ترامادول مصرف میکنه هرروز نصف قرص یا ۱/۴ آن رو میخوره وعلتش رو نمیدونم لطفا راهنماییم کنید بدون اینکه خودش بفهمه کمکش کنم و مصرف این قرص رو کنار بذاره.

 7. anvarr گفت:

  منم خیلی ازترامادول دراثرفشار کار میخوردم ومدتی بود بعلت درد معدہ وسردرد کہ ناشی ازترامادول ھستش نزدیک دہ روز است کہ نخوردم وبعلت ترک عوارضش زیادہ سینہ درد عطسہ خمیازہ و دست وپادرد ومثل ھروئین عوارض دارہ لعنت بہ توزیع کنندہ ھاکہ فعلا ب دونہ پنجھزار رسیدہ وبجای این مواد مخدر پاکترہ

 8. یوحنان گفت:

  سلام من دختری هستم ۳۰ساله که نزدیک ده ساله که دارم قرصشو مصرف میکنم اون هم به شکل خیلی زیاد یعنی روزی ۶_۸تا قرص ۲۰۰ چندبار هم ترک کردم ولی به دلیل مشکلات بازم اومدم سراغش خسته شدم دیگه.

 9. Ppp گفت:

  سلام روزبخیر خسته نباشید من یه مدته ک نامزد کردم الان یکبار بانامزدم موادی ب اسم تریاک دیدم یکبار جلد قرص ترامادول کنار کامپیوترش ودیشب هم قرص توجیبش دیدم علاعم هاش هم چشاش خواب میره زوداعصبانی اگ الان یه حرفی بزنم فردا یادش میفته جواب بده دهنش خشکه دماغشو میخارونه وواقعا من الان باید چیکار کنم

 10. بابک گفت:

  سلام من نزدیک سه ساله قر ترامادول مصرف می‌کنم روزی پنج عددقرص 225 الان نزدیک به پنج روز هست تو ترکم اما هرروز حالم بدتر میشه راهنماییم کنید مخصوصا شب ها انگار تو تب می‌سوزم وپاهام احساس بی‌قراری می‌کنه لطفاً کمکم کنید ممنون

 11. reza گفت:

  من خودم فقط واسه رابطه میخورم اونم نصفه چون فقط همین واسم جواب میده . تازه هر ماهی یکبار میخورم نمیدونم بعضیا با چه جرأتی هرروز میخورن . نخورین جون مادرتون نخورین

 12. محمد گفت:

  من ازش بیزارم 15 روزہ استفادہ نمی کنم معدہ درد شدید دارم پزشک داخلی بھم دارو دادہ برا معدہ متاسفانہ قرص کثیفی ھست وترکش سخت عوارضش ھم زیاد بنظرم آدم سالم قدر خودش رابدونہ

 13. زهرا گفت:

  سلام.من تازه فهمیدم که همسرم دو سه روز یبار نصف ترامادول ۲۵۰ گرمی رو مصرف میکنه میخام بدونم یعنی اعتیاد پیدا کردن به این قرص؟؟چجوری میتونن ترک کنن؟من میخام بدونم چحوری میتونم ترکش بدم بدون اینک خودش متوجه بشه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *