یکی از اصول اولیه در درمان اعتیاد و سوء مصرف مواد مخدر  و اختلالات اعصاب و روان، ریشه‌یابی و تشخیص درست و علمی در مورد عوامل زمینه‌ساز و پیشینه‌ی بیماری است. از دیگر خدمات کلینیک روانپزشکی و ترک اعتیاد شبانه روزی آکسون در این خصوص، خدمات روانشناسی و روان‌درمانی می‌باشد که طیف گسترده‌ای از خدمات را شامل می‌شود. مرکز روانشناسی آکسون در جهت رسیدن به این اهداف، با کمک روانشناسان خود اقدام به اخذ شرح حالی مفصل و دقیق از بیمار و خانواده ایشان می‌کند که می‌تواند عوامل شروع کننده بیماری را به خوبی هویدا کند. این امر به شدت می‌تواند در کنترل عود و حتی لغزش در این بیماران به ما کمک کند و تا حد زیادی امید به درمان قطعی را بالا می‌برد.

علم روان‌شناسی به جامعه کمک می‌کند و زندگی ما را بهبود می بخشد. روانشناسان روابط بین عملکرد مغز و رفتار و محیط را بررسی می‌کنند. هنگامی که سلول های بدن شما نمی توانند بدون یک ماده یا دارویی عمل کنند، شما از لحاظ فیزیکی وابسته هستید. زمانی که بیمار تصمیم به ترک اعتیاد می‌گیرد بدن شروع به از بین بردن ماده می‌کند، علائم شروع می‌شود. برخی از علائم ترک اعتیاد که به وسیله یک اعتیاد فیزیکی به وجود می‌آیند می‌توانند شامل لرزش یا تکان، حالت تهوع، اسهال، لرز و دردهای بدن باشد. وجود روانشناسان متخصص بر بالین بیماران و حضور مداوم آنها در بخش‌های بستری به صورت شبانه روزی به بیماران عزیز دلگرمی بیشتری می‌دهد و همچنین در صورت لزوم با دخالت و حمایت‌های کاملا علمی در لحظات سخت و آشفتگی‌های بیماران بستری به دلایل مختلف می‌توانند از احساس آرامش و امنیت بیشتری برخوردار باشند.

علاوه بر بررسی زمینه بیماری، بهترین متخصصان کلینیک ترک اعتیاد آکسون در مورد بیماری اعتیاد به بررسی و شناخت علائم ثانویه به مصرف مواد نیز می‌پردازند. بر همگان مشهود است که وابستگی به هر نوع ماده‌ی مخدر و یا محرک، عوارض جسمانی و روانی شدیدی را در پی دارد که باید به صورت کاملاً علمی مورد درمان قرار بگیرند و تا زمانی که این عوارض ثانویه تحت کنترل و درمان باشند می‌توان امیدوار بود که میزان وسوسه و احتمالاً عود و بازگشت به مصرف مواد بسیار پایین است. ابتدا سم زدایی برای پاک شدن بدن بیمار انجام میگیرد و روان درماني بعد از سم زدايي جهت كاهش و يا از بين بردن مصرف مواد و كمک به جلوگيري از مصرف مجدد استفاده مي‌شود. اين نوع درمان به ويژه در مواردي كه وابستگي رواني شديد وجود دارد به كار مي‌رود.

روزانه تمامی بیماران به صورت مجزا مورد ویزیت روانشناس حاضر در بخش بستری قرار می‌گیرند و توسط ایشان هر گونه تغییر و یا بهبودی در روند درمان ثبت و پیگیری می‌شود. هر گونه اختلالات درمانی و اقدامات لازم در جهت کاهش و از بین رفتن علایم ناراحت کننده‌ی جسمانی و روانی و مشکلات بین فردی و درونی افراد در مسیر درمان توسط تیم متخصص روانشناسی ما در مرکز خدمات روانشناسی و مشاوره آکسون انجام می‌شود. همچنین انجام انواع درمان‌های تخصصی از جمله گروه درمانی، روان درمانی‌های شناختی، رفتاری، روانکاوی و … در این مرکز قابل اجرا می‌باشد که تحت نظر بخش روانشناسی صورت می‌گیرد.

انواع خدمات روانشناسی کلینیک آکسون

خدمات روانشناسی ترک اعتیاد

در این مرکز تمامی این امور خدماتی کاملاً تخصصی انجام می‌شود و با تمرکز خاص برای هر بیمار به صورت انفرادی و جداگانه خدمات ارائه می‌گردد.

از وظایف روانشناسان و خدمات این مرکز به موارد زیر می توان اشاره کرد :

1- خدمات روانشناسی فردی گروه بزرگسالان و نوجوانان

کلینیک آکسون خدمات درمانی متنوعی را برای تمامی افراد در گروه های سنی نوجوانان و بزرگسالان ارائه می‌دهد. بخشی از این خدمات عبارتند از:

ارائه خدمات روان‌درمانی فردی و گروهی از جمله خدمات ویژه (مانند اضطراب، افسردگی، PTSD ، اختلالات شخصیتی، ناتوانی‌های رشدی و غیره)

خانواده درمانی (‌خانواده فرد بیمار باید مشاوره‌های لازم را جهت نحوه برخورد صحیح با بیمار بگیرد تا درمان اعتیاد نتیجه بخش باشد بنابراین انجام جلسات مشاوره برای خانواده‌ها ضروری است و به درمان بیماری سرعت می‌بخشد)

زوج درمانی

مدیریت استرس

تمرینات تمدد اعصاب و ملایم‌سازی
مدیریت رفتار

آموزش مدیریت خانواده به والدین

2- انجام تست‌های روانشناسی و ارزیابی

در مرکز خدمات روانشناسی و مشاوره آکسون جامع‌ترین خدمات روانشناختی، تست و ارزیابی در بالاترین سطوح کیفی به بیماران ارائه می‌گردد، که شامل موارد زیر است:

انجام تشخیص و ارزیابی

انجام تست‌های نورولوژی (اختلالات مغزی)

آزمایش هوش

انجام تست‌های روانشناختی

روانشناسی شخصیت

تست روانشناسی ترک اعتیاد

3- تست عصب شناختی و نورولوژی، ارزیابی و تشخیص

از دیگر خدمات کلینیک شبانه روزی آکسون در زمینه خدمات روانشناسی ارائه خدمات جامع ارزیابی روانشناختی، تست و تشخیص می‌باشد. این خدمات شامل موارد زیر می‌شوند:

بررسی و تشخیص بیماری
انجام تست‌های عصب روانشناختی (ADHD، انسداد و سایر انواع آسیب‌های مغزی، دِمِنتا یا زوال عقل، صرع، سکته مغزی، اختلالات شناختی خفیف و …)

تست روانشناسی (مشکلات یادگیری مانند اختلالات گفتار و زبان، اختلالات محاسباتی و غیره)

درمان اختلالات شخصیت

4- خدمات مشاوره روانشناسی

خدمات مشاوره روانشناسی به صورت تخصصی و به صورت ویژه در زمینه مشاوره رفتاری برای تمامی سنین با اختلالات شناختی قابل توجه مانند عقب ماندگی ذهنی، ناتوانی‌های رشدی و آسیب‌های سر، افراد با رفتارهای چالش برانگیز یا مشکل ساز و افراد با مشکلات سلامت روان و غیره ارائه می‌گردد. مشاوران ما با بیماران و حامیان آن‌ها و سازمان‌هایی که با این افراد درگیر هستند به شکل دائم در ارتباط بوده و بر روی برنامه‌های رفتاری فردی آن‌ها کار می‌کنند. خدمات درمانی ما در زمینه مشاوره روانشناسی طیف وسیعی از خدمات را شامل می‌شود که بخشی از آن شامل موارد زیر می‌باشد:

مسائل بهداشت روانی مانند افسردگی، مشکلات رفتاری یا اضطراب

مشکلات تجربی فیزیکی مربوط به اختلالات روانی

5- مشاوره اعتیاد به بیماران سرپایی

ویژگی‌های بارز مشاوره سرپایی این است که اولاً، اجازه می‌دهد که بیمار خودش باشد و درمان به‌صورت فردی ارائه می‌شود. ثانیاً، مشاوره سرپایی طراحی برنامه‌های درمانی را بر اساس اهداف کوتاه‌مدت و درازمدت ارائه می‌کند. ثالثاً، مشاوره سرپایی به بیمار فرصت می‌دهد که رفتارهای جدید را در محیط‌های عادی امتحان کند.

6- مدل طبی درمان روانشناختی

مهم‌ترین مزیت مدل طبی، خارج کردن اعتیاد از قلمرو اخلاق است و قربانی اعتیاد به جای مجازات یا تنبیه، کمک می‌شود. به‌علاوه جامعه بیشتر مشتاق است برای کسانی که بیماری دارند، منابع در اختیار بگذارد تا به افراد غیر اخلاقی. همین‌طور مدل طبی به صدها هزار فرد الکلی و مصرف کننده کمک کرده است که به سوی زندگی سالم‌تر باز گردند.

7- سوء‌مصرف مواد مخدر روی سلامت جسمی فرد تأثیر عمده‌ می‌گذارد لذا هنگام کار با این افراد مشاور باید:

مشکلات سوء‌مصرف مواد را از مصرف بدون مشکل تا مصرف مشکل ساز در نظر بگیرد نه به صورت همه یا هیچ.

درمانی که ارائه می‌کند هم از نظر اهداف و هم از نظر روش، فردی باشد.

از روش‌ها و رویکردهایی استفاده کند که حس خودکارآمدی مراجع را برانگیزد.

درمان‌های چند وجهی که روی جنبه‌های اجتماعی و محیطی بهبودی طولانی مدت متمرکزند، ارائه کند.

برای هر مراجعی، از درمان‌هایی حمایت کند که کمترین مشکلات را در پی دارند.

نسبت به روش‌ها و اهدافی که پژوهش‌ها ارائه می‌کنند، دید باز داشته باشند.

به نیازهای مختلف مراجع حساس باشند.

کلینیک روانشناسی و ترک اعتیاد شبانه روزی آکسون مرکزی رسمی و قانونی است، که با اخذ مجوز از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و داشتن کادری مجرب و متخصص بر اساس جدیدترین روش‌های ترک اعتیاد علمی و خدمات روانشناسی خود را به بیماران ارائه می‌دهد. از جمله خدمات روانشناسان در کلینیک روانشناسی آکسون: گروه درمانی، روان درمانی فردی، خانواده درمانی می‌باشد.

آیکون مشاوره درمان اعتیاد

همراه سختی‌های شما هستیم

جهت دریافت اطلاعات در خصوص ترک اعتیاد و مشاوره درمان اعتیاد می‌توانید با مشاورین ما تماس بگیرید.
تماس با ما