تریاک

توسعه تجارت مواد اعتیاد آور که هرساله زندگی تعداد زیادی از مصرف کنندگان را به ورطه نابودی میکشاند، میتواند بزرگترین و ترسناک ترین تهدید برای تمام جوامع بشری باشد، تریاک قدیمی ترین و مشهورترین مخدری است که بسیار اعتیاد آور بوده و اکثریت از عوارض کشیدن تریاک با سیخ و یا تزریق آن بی اطلاع هستند و چون در کشور ما نسبت به سایر مواد مخدر از شیوع مصرف بالاتری برخوردار است، برنامه های پیشگیری و آگاهی رسانی درباره ی مضرات مصرف تریاک باید مورد توجه ویژه ای قرار بگیرد، جالب است بدانید مراجعه بیماران برای ترک اعتیاد تریاک از بیشترین موارد مراجعه در کلینیک ترک اعتیاد آکسون است.متخصصین، مشاورین روانپزشکی و روانشناسی و پزشکان کلینیک ترک اعتیاد آکسون به عنوان بهترین و مجهزترین مرکز ترک اعتیاد ایران و خاورمیانه، آماده ارائه خدمات مشاوره ای و درمانی به شما عزیزان در زمینه ترک تریاک میباشند، روش درمان اعتیاد در کلینیک ترک اعتیاد آکسون، حذف کامل ماده ی مخدر میباشد نه جایگزینی آن به همین منظور پزشکان مجموعه برای درمان از هیچ شبه مخدر استفاده نمیکنند.

تریاک

تریاک

تاریخچه تریاک

خشاش از گیاهان آسیای صغیر است و حدود 2500 سال قبل در منطقه مدیترانه کشت میشده است، از آثاری که از سومریها باقی مانده است، متوجه میشویم که آنها این ماده را استعمال میکرده اند و آن را گیاه شادی بخش می نامیدن، در نوشته های هومر یونانی که 600 سال قبل از میلاد مسیح می زیسته استفاده از گل خشخاش به چشم میخود، زنان مصری از شربت تریاک برای کاهش خشم و تسکین درد ها استفاده میکردند، بقراط از تریاک برای درمان اسهال و دردهای جسمانی استفاده میکرده است و پزشکان برجسته ایرانی مانند ابو علی سینا و  زکریای رازی تریاک را برای تسکین دردها تجویز میکردند، در اواسط قرن هفدهم میلادی، زمانی که کشیدن تریاک در چین متداول گشت، مشکلات جدی اعتیاد آن نمایان شد

در قرن هجدهم تریاک راه به سوی اروپا و آمریکا شمالی باز نمود و تبدیل به یکی از اقلام تجاری مهم آسیای شرقی شد، با شیوع اعتیاد به تریاک و نمایان شدن عوارض این ماده ی خطرناک، کم کم مبارزه برای ترک تریاک و جلوگیری از مصرف این ماده در کشور های مختلف شروع شد، این تلاش ها در خیلی از کشورهای دنیا به وطرر حدی دنبال شد و تا کنون نیز ادامه دارد اما با ممنوعیت خرید و فروش این ماده و اطلاع رسانی های گسترده در باره ی عواض جبران ناپذیر آن، هنوز نگرش های غلط و آثار به جامانده از قرون وسطی در ارتباط با تریاک سالیانه هزاران نفر را به کام مرگ میکشاند، کافیست تصمیم بر ترک تریاک بگیرید، تا با اراده شما و دانش و تجربه متخصصین کلینیک ترک اعتیاد آکسون، شانس ادامه زندگی پاک و سالم را به خود و خانوادیتان بدهید.

برای ترک تریاک چه باید کرد؟

مواد قلیایی موجود در تریاک، پس از ورود به بدن شخص مصرف کننده، حدود 24 الی 48 ساعت در بدن شخص باقی میماند که باعث بروز خسارت های جبران ناپذیری بر سیستم دفاعی فرد میشود، اما احساسات خوشایند به وجود آمده بر اثر مصرف تریاک کمتر از 4ساعت دوام دارد و نکته ای که نباید آن را فراموش کنیم این است که مصرف تریاک می تواند به سرعت اعتیاد جسمانی و روانی در فرد ایجاد کند.

باید آگاه باشید که ترک تریاک و رهایی از وابستگی روانشناختی و جسمانی این ماده مخدر مستلزم دریافت خدمات روانشناسی و روانپزشکی جهت جلوگیری از مصرف مجدد مواد مخدر میباشد.

حتما مطالعه کنید: ترک تریاک
کلینیک ترک اعتیاد

برای ترک تریاک چه باید کرد؟

درمان نگهدارنده یا متادون درمانی،  یکی از روش های غیر اصولی ترک تریاک است که متاسفانه امروزه توسط بسیاری از مراکز درمانی اعتیاد استفاده میشود، متادون شبه مخدری با خاصیت وابستگی بالا میباشد و در روش متادون درمانی مراکز درمانی تنها اعتیاد فرد را از تریاک به متادون تغییر میدهند، این کار نه تنها کمکی به فرد مصرف کننده نمیکند، بلکه تنها باعث اعتیاد فرد به متادون میشود و فرد مصرف کننده  برای بدست آوردن سلامتی کامل اینبار باید اقدام به ترک متادون کند که به مراتب سخت تر است

حتما مطالعه کنید: متادون چیست؟

یکی از دلایلی که از کلینیک ترک اعتیاد آکسون، به عنوان بهترین مرکز ترک اعتیاد ایران یاد میشود، روش درمانی بخصوص متخصصین مجموعه است، در کلینیک ترک اعتیاد آکسون از هیچگونه شبه مخدر مانند متادون برای درمان اعتیاد استفاده نمیشود، وتنها از داروهای ضد مخدر استفاده میشود که کوچکترین خطر وابستگی برای فرد ندارد، به زبان دیگر روش درمان اعتیاد در مرکز ترک اعتیاد آکسون حذف کامل ماده ی مخدر از بدن شخص مصرف کننده میباشد نه جایگزین کردن آن با مخدری دیگر، پس توصیه میکنیم اگر که قصد ترک تریاک یا سایر مخدر ها را دارید،همین حالا با مشاورین ما تماس بگیرید.

بهترین و سریعترین روش ترک تریاک در کلینیک ترک اعتیاد آکسون:

تا کنون بسیاری بیماران وابسته به تریاک، توانسته اند با بستری در کلینیک ترک اعتیاد شبانه روزی آکسون، به روش سم زدایی مراحل درمان اعتیاد خود را طی کنند مراحل درمان اعتیاد در مرکز ترک اعتیاد آکسون به این صورت است که ، برای ترک تریاک فرد مصرف کننده،15روز تحت نظر روانپزشک، پزشک و مشاورین متخصص، بستری میشود و مراحل درمان اعتیاد را طی کنند. البته این زمان تنها برای درمان سم‌ زدایی تدریجی بدن فرد بیمار و برطرف ساختن اثرات تریاک روی جسم وی محسوب می‌گردد. توان‌بخشی و درمان اعتیاد یک فرآیند چند وجهی، چند مرحله‌ای و طولانی مدت می‌باشد. سم‌زدایی مواد مخدر از بدن و نجات فرد از وابستگی جسمی به ماده مخدر ، تنها بخش مقدماتی مسیر اعتیاد را تشکیل می‌دهد. در واقع سم‌زدایی جسمانی و آن‌چه در تحت عنوان “ترک اعتیاد یک روزه، ترک اعتیاد سریع یا ترک اعتیاد فوق سریع خوانده می‌شوند، برای تغییر الگوی اعتیاد کافی نبوده و در صورتی که با سایر وجوه درمان اعتیاد همراه نگردد، احتمال عود بسیار بالایی خواهد داشت. کلینیک بستری ترک اعتیاد آکسون، ترکیبی از طرح‌های مختلف سم‌زدایی مواد مخدر، تکنیک‌های بازتوانی به طور مداوم ارتقاء یافته، دسترسی به تجهیزات پزشکی مدرن و درمان دارویی بسیار موثر، ایمنی و ترک اعتیاد شما را تضمین می کند. کلینیک ترک اعتیاد شبانه‌روزی آکسون تیم کاملی از متخصصان، جهت دادن انواع خدمات از قبیل : خدمات ترک اعتیاد، روانکاوی اعتیاد ، خدمات روانشناسی و روانپزشکی ترک تریاک و جلوگیری از بازگشت مجدد به سوی این مواد مخدر می‌باشد.

مرکز سم‌زدایی و ترک اعتیاد آکسون در تهران برای سم‌زدایی سریع و فوق‌سریع ترک تریاک عمل پاکسازی بدن را انجام می‌دهد و از جدیدترین داروی ترک اعتیاد تریاک، که داروی ضد مخدر می‌باشد و گیرنده‌های مغزی را از ماده‌ی تریاک پاک می‌کند و بعد از مرحله‌ی سم‌زدایی درمان‌های مکمل آن اغاز می‌گردد و زمان ترک تریاک را کوتاه‌تر می‌کند.

کلینیک ترک اعتیاد آکسون

کلینیک ترک اعتیاد آکسون

مشتقات تریاک کدامند؟

از تریاک 25 ماده ی قلیایی با آلکالوئید مثل مرفین، کدئین، متادون مشتق شده است و از مهمترین  آلکالوئیدهای تریاک میتوانیم، نارکوتین، پاپاورین، تبائین و نارسئین را نام ببریم که دارای مصارف پزشکی میباشند و به منظور تسکین درد تجویز میشوند، اما در بسیاری از مواد مورد سوء مصرف قرار میگیرند نام ببریم، که دارای مصارف پزشکی میباشند و به منظور تسکین درد تجویز میشوند، اما در بسیاری از مواد مورد سوء مصرف قرار میگیرند نام ببریم.

حتما مطالعه کنید: مرفین چیست؟
مرکز ترک اعتیاد

مشتقات تریاک

تریاک، علاوه بر اینکه به صورت خام و یا پرورده مصرف میشود، در قالب های دیگری مثل سوخته تریاک و شیره تریاک نیز مورد مصرف قرار میگیرد

سوخته تریاک چیست؟

پس از مصرف تدخینی (دود کردن) تریاک با وافور، ماده‌ای به رنگ قهوه‌ای سوخته و براق به دست می‌آید که “سوخته تریاک” نام دارد.سوخته تریاک  را در آب حل کرده و شربت بنفش رنگی که به دست می‌آید را مصرف می‌کنند.

شیره تریاک چیست؟

سوخته تریاک را در آب حل می‌کنند و می‌جوشانند و سپس آن را از صافی عبور می‌دهند و آنچه که باقی می‌ماند تفاله نام دارد، محلول حاصل را مجدداً حرارت می‌دهند که با این کار ماده خمیری و سفت و غلیظی به رنگ قهوه‌ای روشن به دست می‌آید که “شیره” نام دارد،  شیره تریاک خیلی قوی‌تر از تریاک است و به صورت تدخینی و یا خوراکی مورد مصرف قرار می‌گیرد.

تریاک چگونه مصرف میشود؟

تدخین تریاک (دودکردن):

کشیدن تریاک به وسیله وافور و یا با وسایلی مثل سیخ و سنجاق، قلیان و قل قل (وسیله ای شبیه قلیان که به صورت دست ساز و با استفاده از یک بطری و مقداری شیلنگ پلاستیکی ساخته می‌شود)

خوردن تریاک:

به صورت قرص‌های تریاک یا به وسیله حل کردن در آب یا چای و نوشیدن آن

تزریق تریاک:

در این روش، تریاک را با آب حل كرده و در یك قاشق فلزی می‌ریزند و آن را كمی حرارت می‌دهند، سپس آن را روی پنبه یا اسفنج می‌ریزند و با سرنگ می‌كشند و داخل رگ تزریق می‌كنند

در صورت مصرف تریاک چه اتفاقی می افتد؟

مصرف این مخدر پیامدهای گوناگونی را به همراه دارد که به برسی سه مورد از مهمترین آنها میپردازیم:

1 ایجاد وابستگی جسمی:

در فرد “وابستگی جسمی” ایجاد می‌شود. وابستگی جسمانی زمانی رخ می‌دهد که بدن به‌طور مکرر در مرض مواد شیمیایی قرار گرفته و با حضور آن‌ها سازگار می‌شود و زمانی که به‌طور ناگهانی مصرف مواد مخدر قطع شود، علائم محرومیت مثل تهوع، دردهای عضلانی، لرز، تعریق در فرد مصرف کننده ایجاد خواهد شد که خوشایند نیست به‌طوری که فرد را مجبور می‌سازد فواصل زمانی مشخص (۸ تا ۱۲ ساعت) از این ماده استفاده کند، تا اضطراب غیر قابل تحمل ناشی از محرومیت از مواد را از بین ببرد.

مرکز ترک اعتیاد

علائم اعتیاد به تریاک

2 ایجاد تحمل:

پیامد دیگر مصرف تریاک، “تحمل” است. تحمل زمانی رخ می‌دهد که بدن ابتدا در ازای مصرف مقدار کمی از ماده مخدر پاسخ داده و فرد به احساس لذت می‌رسد امٌا هر چه زمان پیش می‌رود و مصرف مواد ادامه می‌یابد، بدن نسبت به ماده مورد مصرف تحمل پیدا کرده و فرد مجبور است هر بار برای آن‌که احساسات خوشایند قبلی را تجربه کند، میزان بیشتری از ماده را مصرف نماید و بدین ترتیب روز به روز میزان مصرف مواد در او بیشتر می‌شود.

3 وابستگی روان‌شناختی:

پیامد دیگر مصرف تریاک، “وابستگی روان‌شناختی” به آن است. وابستگی روان‌شناختی زمانی رخ می‌دهد که فرد تمایل شدیدی به مواد  مخدر پیدا می‌کند و تحت هر شرایطی با ولع به دنبال به دست آوردن این ماده می‌رود. در واقع این نوع وابستگی ، همان اعتیاد روانی است و به دلیل قدرت و نیروی بالایی که دارد ، غلبه بر آن دشوارتر از اعتیاد جسمانی خواهد بود. این حالت حتی پس از ترک جسمانی مواد مخدر هنوز باقی مانده و علت اینکه ترک اعتیاد تریاک در بسیاری از بیماران با شکست روبرو شده و دوباره به سمت مواد مخدر گرایش می‌یابند، نیز همین وابستگی روانشناختی به مواد مخدر است.

به همین دلیل ترک تریاک در کلینیک ترک اعتیاد آکسون، به عنوان بهترین و مجهزترین مرکز ترک اعتیاد ایران و خاورمیانه، تحت نظر و مراقبت دائمی متخصصین روانشناسی، متخصصین روانپزشکی و متخصصین علوم اعصاب شناختی انجام میگیرد تا علاوه بر درمان جسمانی، فرد مصرف کننده از نظر روحی و روانی نیز پاک شود و دیگر نیازی به مصرف مواد اعتیاد آور نداشته باشد.

مرکز ترک اعتیاد

علائم مصرف تریاک

 

آیا مصرف تریاک ممکن است به اعتیاد آن منجرب شود؟

پاسخ این سوال در حرف خیلی کوتاه و در عمل بسیار سخت و دردناک است، بله، مصرف تریاک باعث اعتیاد میشود، تریاک مخدری بسیار اعتیاد آور میباشد، تریاک، در ابتدا می‌تواند احساس لذت  شدیدی ایجاد کند که پس از آن احساس رخوت و آرامش به فرد مصرف کننده دست می‌دهد،  همین مسئله باعث می‌شود که فرد بارها و بارها برای تجربه این حالات به مصرف تریاک بپردازد و سیستم‌های مغزی او سریعاً به مصرف ماده وابسته شود و اعتیاد شکل بگیرد.

اما نکته ای که در این میان مهم است تصمیم برای بازگشت به زندگی و جبران فرصت های از دست رفته است، به همین جهت به تمامی کسانی که قصد و تصمیم به ترک دارند توصیه میکنیم، حتما به مراکز درمانی مراجعه کنند و خود روش های ترک سنتی را بکار نگیرند چرا که ترک غیر اصولی مواد اعتیاد آور همچون تریاک، دارای عوارضی شدید میباشد،در این راستا مشاورین و متخصصین مرکز ترک اعتیاد آکسون در خدمت شما هستند تا با ارائه خدمات درمانی و مشاوره در کوتاه ترین زمان، به بهترین نتیجه که ترک تریاک بدون درد و خماری است حاصل شود.

علائم تشخیص وابستگی به تریاک چیست؟

اگر فردی به صورت مستمر به مصرف مواد افیونی بپردازد، در صورت نرسیدن مواد افیونی به بدنش، علائم ترک را نشان میدهد و ناچار است برای از بین رفتن این حالات به مصرف مواد مخدر بپردازد، معمولا این علائم، شش تا هشت ساعت پس از آخرین مصرف ظاهر شده و روز دوم یا سوم به اوج خود میرسد، در ادامه به برسی برخی از این علائم میپردازیم:

بی نظمی درجه حرارت بدن (تب، کاهش دمای بدن و احساس سرما و لرز)

بی‌قراری، تحریک پذیری، افسردگی، بی‌خوابی و پرش عضلانی (تشنج)

گرفتگی عضلانی، درد استخوانی و کشیده شدن عضلات

شک ریزش، آب ریزش بینی، تعریق و خمیازه کشیدن

تمایل یا ولع شدید به مصرف مجدد (Gnivarc)

سیخ شدن موهای بدن

سکسکه و عطسه

اتساع مردمک‌ها

دل پیچه و اسهال

کلینیک ترک اعتیاد

وابستگی به تریاک

 

اما در صورتی که مصرف تریاک متوقف شده و مراحل ترک تریاک با موفقیت پشت سر گذارده شوند، علائم مذکور پس از هفت تا یازده روز بعد از درمان اعتیاد فروکش می‌کنند.

اما علائمی همچون بی‌قراری، تحریک پذیری، پرخاشگری، اختلال خواب، افسردگی و به‌ویژه اشتیاق شدید برای مصرف مجدد مواد مخدر ممکن است تا ماه‌ها پس از ترک باقی بمانند که در این زمان خدمات روانشناسی، کار درمانی، گروه درمانی و خانواده درمانی می تواند موجب گردد که بیمار بتواند اشتیاق خود را برای مصرف مجدد کنترل نماید، به همین منظور کلینیک ترک اعتیاد آکسون،  با بهره مندی از مشاورین روانشناسی و روانپزشکی مجرب اقدام به برگذاری جلسات مشاوره ای گروهی، فردی و خانوادگی برای شخص مصرف کننده میکند تا درمان اعتیاد به بهترین حالت انجام بگیرد

چگونه میتوان تشخیص داد که فردی تریاک مصرف کرده است؟

کسانی که برای اولین بار تریاک مصرف می‌کنند، تهوع پیدا کرده و استفراغ می‌کنند. مردمک‌های چشم شان ریز می‌شوند، نبض و ضربان قلب کند شده،  فشار خون پایین می‌آید و تنفس نیز به آهستگی صورت میگیرد، به دنبال این وضعیت بدنی، فرد احساس گرمی، لذت و آرامش پیدا می‌کند و ممکن است به خواب عمیقی فرو برود. علائم زیر و یا مواردی از آن‌ها، بسته به میزان و نوع ماده مصرفی در کسی که تریاک مصرف کرده باشد، قابل تشخیص است:

تعریق زیاد

تکرار ادرار

کاهش اشتها

تهوع و استفراغ

ناتوانی در تمرکز

اختلال در بینایی

خواب آلودگی زیاد

ناهماهنگی حرکتی

شنگولی و سرحالی

فقدان درد یا استرس

کاهش تحریکات جنسی

خارش نقاط مختلف پوست

احساس گسستگی عاطفی

دگرگون شدن خلق و فرایندهای اخلاقی

کلینیک ترک اعتیاد

نکاتی در مورد تریاک

آیا مصرف تریاک میتواند مصرف سایر مواد را در پی داشته باشد؟

تریاک از خانواده افیون‌ها بوده و ماده اصلی تشکیل دهنده آن مرفین می‌باشد و چون سلول‌های مغز به سرعت نسبت به این مواد شیمیایی تحمل پیدا می‌کنند، فرد ناچار است هر مرتبه دوز بیشتری از این مواد را مصرف کند، بتواند به احساس خوشایند قبلی برسد و رفته رفته ممکن است به انواع قوی‌تری افیون‌ها که مرفین بیشتری دارند (مثل هروئین) کشیده شود.

مشاورین و متخصصین مرکز ترک اعتیاد شبانه روزی آکسون، آماده اند تا با ارائه خدمات مشاوره ای همراه شما باشند تا هرچه سریعتر اقدام به ترک کنید و از ابتلا به مصرف چندین نوع مخدر جلوگیری کنید.

کلینیک ترک اعتیاد

مصرف چند نوع مخدر

عوارض کوتاه مدت مصرف تریاک کدامند؟

مواد افیونی مثل تریاک دارای آثار مصرف کوتاه مدتی هستند که تا پس از 8 ساعت باقی می مانند، برخی از این عوارض عبارتند از:

خشکی دهان

تهوع و استفراغ

کاهش فشار خون

کاهش احساس درد

تغییرات رفتاری یا روانی

سنگینی دست و پا و رخوت

افت عملکرد شغلی و اجتماعی

انقباض عضلات صاف حلب و مجاری

انقباض مردمک (سوزنی شدن مردمک)

احساس گرما، گرگرفتگی و خارش بینی

کلینیک ترک اعتیاد

عوارض مصرف تریاک

عوارض مصرف بلند مدت تریاک کدامند؟

اولین و مهم‌ترین عارضه مصرف طولانی مدت مصرف تریاک، ایجاد وابستگی و اعتیاد به آن است است، عوارض دیگری که در اثر مصرف این مخدر در فرد ایجاد می‌شود عبارتند از:

کاهش علایق و انگیزه‌ها

بی‌حسی و عدم تعادل بدنی

آسیب‌های ریوی، کبدی و کلیوی

کاهش فعالیت روده‌ها و یبوست مزمن

بی اشتهایی و سوء تغذیه و کاهش وزن

به‌هم خوردن دوره‌های قاعدگی در زنان

ایست تنفسی و مرگ به دنبال مصرف زیاد

کاهش میل جنسی و اختلال نعوظ در مردان

خارش و تیره شدن رنگ پوست، تیرگی لب‌ها، کهیر

پایین آمدن سطح سلامت به علت بی‌توجهی به وضعیت بهداشتی و مراقبت های فردی

تغییر ساعت خواب و بیداری، بی‌خوابی هنگام شب و خواب آلودگی و چرت زدن در طول روز

تضعیف دفاع بدن در مقابل بیماری‌ها و احتمال ابتلا به عفونت‌های ویروسی مثل ایدز، هپاتیت، عفونت‌های پوستی و آبسه

مصرف تریاک چه اثری بر روی مغز میگذارد؟

مواد افیونی از جمله تریاک با کاهش جریان خون در نواحی خاصی از مغز، اثر تضعیف کننده روی آن دارند، یعنی فعالیت‌های مغز را کند می‌کنند. مغز انسان به‌طور طبیعی گیرنده‌هایی برای مواد افیونی دارد، چرا که ساختار این مواد بسیار شبیه اندورفین‌هایی است که خود مغز تولید می‌کند. این اندورفین‌ها در زمانی که فرد با درد یا استرسی رو‌به‌رو می‌شود ترشح می‌گردند، آن‌ها فواصل بین سلول‌های عصبی را پر کرده و مانع از آن می‌شوند که این سلول‌ها پیام‌های درد را مخابره کند و بدین ترتیب باعث کاهش احساس درد در فرد می‌گردند، افیون‌ها نیز با همین مکانیسم باعث احساس لذت در فرد مصرف کننده می‌شوند، اما در صورتی که به‌صورت مداوم و طولانی مدت مصرف شوند، فرد به آن ماده وابستگی پیدا می‌کند، چون مغز به حضور پیوسته مواد مخدر عادت کرده و این مواد جایگزین اندور‌فین‌های طبیعی مغز می‌شوند و لذا اگر مواد مخدر به سلول‌های مغزی نرسند، احساس درد در انسان ایجاد می‌شود و او ناچار است برای رهایی از این وضعیت دائماً مواد مصرف کند.

کلینیک بستری ترک اعتیاد آکسون در زمینه درمان اعتیاد به تریاک و به اصطلاح ترک تریاک خدمات درمانی ویژه و تخصصی به بیماران ارائه می‌دهد. در این مرکز ترک اعتیاد کلیه بیماران بنا به نوع مواد مخدر مصرفی، میزان مصرف، شرایط جسمانی، پیش زمینه‌های روانی و غیره، مراحل درمان خاص خود را سپری می کنند. بیماران پس از بستری زیر نظر روانپزشک سم‌زدایی می‌شوند و علاوه بر ویزیت‌های روزانه روانپزشک و تجویز داروهای غیر مخدر و غیرنگه دارنده، تیم روانشناسی نیز به صورت روزانه جلسات مشاوره فردی، گروهی و خانوادگی را برای آن ها برگزار می‌کند. در این مرکز پروسه درمان پس از ترخیص فرد بیمار از کلینیک همچنان ادامه دارد. برگزاری جلسات گروه درمانی جهت بررسی وضعیت بیمار و تلاش برای رفع مشکلات روانشناختی وی ادامه پیدا می‌کند. بسته به شرایط فرد ممکن است از یک تا شش ماه به طول بی‌انجامد. بنابراین روند ترک اعتیاد تریاک مستلزم اراده قوی و استوار خود فرد و همراهی و صبوری خانواده و اطرافیان وی می‌باشد.

سوالات متداول تریاک


1آیا تریاک باعث افزایش قوای جنسی می‌شود؟!
یکی از علل شایع گرایش به تریاک در کشور ما به ویژه در بین مردان، ناتوانی جنسی است اما واقعیت آن است که تریاک یک ماده کند کننده بوده و با پایین آوردن تحریکات جنسی، ارگاسم را به تأخیر می‌اندازد. این ویژگی تریاک پس از چند بار مصرف باعث می‌گردد که چرخه قاعدگی در زنان به هم خورده و در مردان نیز اختلال نعوظ شکل بگیرد و در نهایت توان و میل جنسی در هر دو جنس را کاهش می‌دهد.
2آیا مصرف تریاک برای افراد مبتلا به دیابت مفید است؟!
برخی افراد مبتلا به دیابت معتقدند که مصرف تریاک با افزایش سوخت و ساز سلول‌ها، باعث پایین آمدن قند خون آن‌ها می‌شود. اما باید دانست که تریاک نه تنها دیابت را کنترل نمی‌کند بلکه چون مانع ترشح انسولین از پانکراس می‌شود، ممکن است باعث وخیم‌تر شدن بیماری نیز بشود. همچنین دیابت و تریاک اثر توأم روی یکدیگر داشته و هر کدام به تنهایی می‌توانند آستانه درد را در فرد افزایش دهند ، به طوری که اگر یک فرد دیابتی که تریاک مصرف کرده باشد در معرض خطر سکته قلبی و یا دردی مثل آپاندیسیت قرار بگیرد، ممکن است متوجه دردها و علائم هشدار دهنده آن نشود، تا جایی که احتمالاً راه نجاتی برای بیمار وجود نداشته باشد.
3آیا تریاک اثر آرام بخش روی درد نوزادان دارد؟!
برخی از قدیمی‌ها برای تسکین درد نوزادان به ویژه زمان دندان درآوردن آن‌ها با خوراندن محلول تریاک و یا با فرستادن دود آن درون ریه‌های نوزاد سعی می‌کردند که او را خواب آلود کرده و ساکت نمایند، اما این کار در بسیاری از موارد ممکن است به سوء تغذیه، مسمومیت و یا حتی مرگ آن‌ها منجر شود و در غیر این صورت هم باعث می‌شود که این نوزادان در آینده به کودکان ضعیفی تبدیل شوند که قوای ذهنی کمی داشته و ممکن است قادر به خواندن و نوشتن نباشند.
4آیا مصرف تریاک انسان را از غم و غصه نجات می‌دهد؟!
یکی از دلایل گرایش به اغلب مواد مخدر از جمله تریاک، این است که تصور می شود مواد می‌توانند انسان را از لحاظ روانشناختی به آرامش رسانده و احساس خوشی و لذت به فرد بدهند‌. اما در واقع این حالات که پس از مصرف مواد ایجاد می‌شوند بسیار زودگذر و سطحی هستند و مصرف طولانی مدت مواد نه تنها نمی‌تواند ضامن شادی و آرامش روانی فرد باشد، بلکه به مشکلات عدیده روانشناختی از جمله افسردگی، خلق ناپایدار، بی‌قراری و پرخاشگری در افراد نیز منتهی می‌گردد.

آیکون مشاوره درمان اعتیاد

کلینیک ترک اعتیاد آکسون

جهت دریافت اطلاعات در خصوص ترک تریاک و سایر مخدرها با مشاورین ما تماس بگیرید
تماس با ما