6 ویژگی کلیدی مرکز بستری ترک اعتیاد و سوء مصرف مواد

بهترین روش ترک متادون
بهترین روش ترک متادون
۱۳۹۷-۰۵-۱۶
کلینیک ترک اعتیاد
مراحل درمان و ترک اعتیاد
۱۳۹۷-۰۵-۱۶
نمایش همه

6 ویژگی کلیدی مرکز بستری ترک اعتیاد و سوء مصرف مواد

کلینیک ترک اعتیاد آکسون

کلینیک ترک اعتیاد آکسون ، مرکز ترک اعتیاد آکسون:به تبع افزایش میزان مصرف مواد مخدر در کشور مراکز درمان اعتیاد زیادی تاسیس شده اند که متاسفانه برخی از آنها به علت نداشتن استاندارد های لازم و تجربه کافی نه تنها کمکی به بهبود مراجعه کنندگان نکرده اند بلکه باعث ایجاد وابستگی آنها به سایر مخدر ها شده اند که خود باعث بروز اختلالات روانی و جسمانی در بیمار میشود ، به همین جهت تصمیم گرفتیم در این مقاله به معرفی استاندارد ها و ویژگی های یک مرکز تخصصی درمان اعتیاد اشاره کنیم

ویژگی های یک مرکز تخصصی درمان اعتیاد مناسب:

شناختن بهترین مرکز بستری ترک اعتیاد ممكن است دشوار باشد، زيرا عوامل زيادي وجود دارد که باید در نظر گرفته شود ، مرکز تخصصی ترک اعتیاد ، مرکزی است که در آن تمامی خدمات درمانی ، مشاوره ای ، ارزیابی ، برسی و پیشگیری توسط کادر متخصص و باتجربه پزشکی، روانشناسی و روانپزشکی بر اساس آخرین متد انجام بگیرد ، در کلینیک ترک اعتیاد آکسون ، به عنوان بهترین و مجهزترین کلینیک ترک اعتیاد ایران و خاورمیانه تمامی خدمات مشاوره ای و درمانی تحت نظر متخصصان علوم اعصاب شناختی ، روانپزشکی و روانشناسی و پزشکان متخصص درمان اعتیاد بر اساس آخرین متد ترک اعتیاد انجام میگیرد تا بهترین نتیجه که ترک بدون بازگشت است حاصل شود، در ادامه به برسی برخی از ویژگی‌های مراکز تخصصی ترک اعتیاد میپردازیم:

 • اعتبارسنجی و مجوز بخش بستری:

اولین و مهم‌ترین ویژگی یک مرکز بستری ترک اعتیاد ، داشتن مجوزهای مربوطه است ، مراکز درمان اعتیاد باید مجوزهای رسمی را از سازمان‌های مربوطه اخذ کرده باشد تا هم از نظر فعالیت در کسب و کار و هم از نظر صلاحیت پزشکی تأیید شده باشند ، علاوه برخود مراکز ترک اعتیاد، تمامی کارکنان در آن مرکز اعم از پزشکان، روانشناسان، روانپزشکان، پرستاران و حتی خدمتکاران نیز باید مجوزهای پزشکی و بهداشتی مربوطه را داشته باشند.
برای یک مرکز بستری ترک اعتیاد مجوزهای متعددی از جمله مجوز درمان به صورت بستری که توسط وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی صادر می‌گردد لازم است که در حال حاضر به دلیل اهمیت و حساسیت بالایی که این مراکز دارند، برای تعداد محدودی از مراکز بستری ترک اعتیاد مجوز صادر شده است و شرایط و ضوابط بسیار سختی برای اخذ آن گذاشته شده است. باید توجه داشته باشید که تمامی این مجوزها مدت‌دار هستند و مرکزی که یکبار مجوز را گرفته است به این معنا نیست که همیشه این مجوز را داشته باشد.
یکی از تفاوت‌های اصلی مراکز بستری ترک اعتیاد با کمپ‌های ترک اعتیاد و مراکز ترک اعتیاد سرپایی، داشتن چنین مجوزهایی است ، مراکزی که مجوز بستری ندارند حق انجام درمان سم زدایی و سایر روش‌های درمانی‌ که در آن بیماران نیازمند به بستری می‌باشد را ندارند به همین جهت توصیه میکنیم پیش از بستری در این مراکز حتماً این مجوزها را بررسی کنید.
مرکز بستری ترک اعتیاد آکسون دارای مجوز رسمی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور میباشد ، در کلینیک آکسون تمامی روش های درمان اعتیاد مثل سم زدایی ، ترک اعتیاد سریع و ترک اعتیاد فوق سریع تحت نظر مداوم متخصصین ترک اعتیاد ، مشاورین ، روانپزشکان و روانشناسان و پرستاران متخصص انجام میگیرد

 • امکانات رفاهی در کنار خدمات درمانی:

شما باید از نزدیک تحقیق کنید و ببینید که کدام مرکز درمان اعتیاد، بهترین خدمات و امکانات را در اختیارتان قرار می‌دهد. یک مرکز بستری ترک اعتیاد مجهز باید تمامی امکانات رفاهی و هتلینگ جهت بستری بیمار را داشته باشد. چرا که در طول درمان، بایستی بیمار از نظر جسمی و روانی کاملاً در آرامش باشد و در یک فضای آرام، زنده و شاد روند درمان را ادامه دهد.
از ویژگی های کلینیک ترک اعتیاد آکسون که باعث برتری آن نسبت به سایر مراکز درمان اعتیاد میشود اهمیت دادن به امکانات رفاهی و درمانی بیماران میباشد به همین دلیل مرکز ترک اعتیاد آکسون با امکانات بیمارستانی مانند icu و بخش تجهیزات پزشکی و امکانات رفاهی هتل 5 ستاره نظیر سالن تفریحی ورزشی ، استخر و …در کنار همکاری با پزشکان و مشاورین با تجربه در زمینه ترک اعتیاد به عنوان مجهزترین کلینیک ترک اعتیاد ایران و خاورمیانه شناخته میشود.

کلینیک ترک اعتیاد

سالن ورزشی تفریحی کلینیک ترک اعتیاد آکسون

 • برنامه‌ریزی و روش‌های درمان:

از آن جا که هر فرد ممکن است به یک یا چند ماده اعتیاد آور وابسته باشد و شرایط جسمانی ، خانوادگی ، اجتماعی و پیش زمینه‌های روانی خاص خود را داشته باشد ، روش درمانی برای هر بیمار نسبت به بیمار دیگر متفاوت است بنابراین در یک روش درمانی صحیح نمیتوان یک نسخه ثابت را برای کلیه بیماران تجویز کرد بطور مثالب شرایط ترک متادون، ترک کراک، ترک تریاک و ترک هرویین هرکدام مختلف است

روش های درمان اعتیاد

برنامه ریزی روش های درمان

درمان با روش‌های نوین پزشکی شامل موارد متعددی از جمله خدمات مشاوره، روانشناسی، روانپزشکی و درمان‌های مختلف مانند، سم‌زدایی، علوم اعصاب شناختی، نوروفیدبک، CBT ،DBT می‌باشد.

با این حال، اختلافاتی نیز در نحوه درمان وجود دارد، مانند: نوع مشاوره، سبک درمان و روش‌های درمان به همین جهت مراکز ترک اعتیاد باید دارای برنامه و فعالیت‌های مثبت، مانند: درمان‌های گروهی، فردی، ورزشی، سرگرمی‌ها و…. باشند.

 • پیگیری و مراقبت در دوره نقاهت:

ثابت شده است که مراقبت پس از درمان بسیار مهم است ، برخی اختلالات رفتاری پس از ترک، نیازمند آموزش است که باید توسط متخصصین آموزش داده شود.
مهم‌ترین و بزرگترین معضل بیماران اعتیاد پس از درمان جسمانی، مشکلات و اختلالات اعصاب و روان ناشی از این بیماری می‌باشد. اعتیاد به هر نوع ماده اعتیادآور عوارض شدیدی بر سیستم عصبی و مغز فرد وارد می کند که این آسیب‌ها در حین درمان و مدت‌ها پس از درمان نیز همراه بیمار خواهد بود آسیب‌های مغزی و روانی اصلی‌ترین عامل گرایش مجدد فرد به ماده اعتیاد آور و یا به اصطلاح عود می‌باشد.

مشاوره ی ترک اعتیاد

خدمات مشاوره ای پس از درمان اعتیاد

در مرکز بستری ترک اعتیاد آکسون پس از درمان اولیه و ترخیص بیمار، روند درمان به صورت جلسات روان درمانی، مشاوره و ویزیت روانپزشک برای بررسی وضعیت جسمی و روانی فرد تا زمانی بیمار بتواند خود را برای بازگشت به جامعه و شروع یک زندگی عادی و سالم آماده کند ادامه خواهد داشت.

 • درمان کوتاه ‎مدت یا بلند مدت:

هیچ یک از روش‌های ترک اعتیاد یک و یا چند روزه نیست، روند درمان اعتیاد یک مسیر طولانی مدت است و چنانچه اثرات جسمانی اعتیاد زود بهبود یابد مطمئناً اثرات روانی آن مدت‌ طولانی‌تری همراه بیمار خواهد بود، به همین جهت اطمینان حاصل کنید که مرکز درمانی شما یک برنامه بلند مدت را، در کنار برنامه کوتاه مدت ارائه می دهد. اکثر روش‌های درمانی در حدود یک ماه طول خواهند کشید.

روش های درمان اعتیاد

درمان کوتاه مدت و بلند مدت اعتیاد

بسیاری از افراد بسته به مدت زمان مصرف و نوع ماده مصرفی و همچنین شرایط جسمانی و روانی خود ممکن است به زمان بیشتری برای درمان احتیاج داشته باشند ، باید توجه داشته باشید درمان اعتیاد می‌بایست زیرنظر روانشناس و روانپزشک در یک مرکز کاملاً حرفه‌ای انجام گردد چرا که در اعتیاد، مانند سرماخوردگی و یا بعضی از بیماری‌ها امکان خوددرمانی و آزمون و خطا وجود ندارد.
برای بسیاری از بیماران پیش آمده که بعد از انجام یک روش درمانی غلط فرد بیمار دچار مشکلات شدیدتری شده و میزان مصرف را بیشتر کرده و یا حتی به ماده جدیدی اعتیاد پیدا کرده است ، با توجه به اینکه اغلب بیماران دچار افسردگی شدید هستند یک بار شکست در درمان اعتیاد ممکن است فرد را به شدت سرخورده کرده و از تلاش برای درمان مجدد باز دارد و شانس بهبودی کامل به دلیل انتخاب روش غلط از بین برود.

همچنین باید توجه داشته باشید که:

 • درمان اعتیاد، میانبر ندارد.
 • صبور باشید، درمان اعتیاد زمان بر است.
 • ترک اعتیاد داروی گیاهی ندارد.
 • این بیماری را نمی‌شود با خرافات درمان کرد.
 • از روش‌های غیرعلمی و مراکز غیر تخصصی پرهیز کنید.
 • باورهای غلط بسیاری در مورد اعتیاد و درمان آن وجود دارد، منابع معتبر علمی را پیگیری کنید.

 

 • اهداف درمان:

نتایج درمان، بسته به نوع برنامه‌ای که کلینیک بستری ترک اعتیاد به بیمار ارائه خواهد داد، متفاوت است شرایط سنی ، میزان مصرف ماده ، بیماری های جانبی بیمار و عوامل بسیاری در اهداف درمان تأثیر گذار خواهد بود.

بعضی از افراد بنا به شرایط فیزیکی، سن و سال توانایی درمان کامل این بیماری را ندارند و صرفاً باید بیماری این افراد را کنترل کرد، برخی مراکز از داروهایی مانند متادون، بوپرنورفین و داروهایی از این دست که خود نوعی ماده مخدر محسوب می‌شوند برای ترک و درمان اعتیاد استفاده می‌کنند‌.

متادون درمانی

متادون درمانی

جایگزین کردن داروهای مانند متادون به جای مواد مخدری که فرد بیمار مصرف می‌کند، جز اعتیاد پیدا کردن به ماده جایگزین، نقش دیگری ندارد و فقط بیمار را وابسته به داروی متادون می‌کند که این نیز خود بسیار خطرناک است ، روش درمان در کلینیک ترک اعتیاد آکسون ، حذف کامل ماده ی مخدر میباشد نه جایگزین کردن با مخدری دیگر مانند متادون به همین جهت متخصصین درمان اعتیاد در مرکز ترک اعتیاد آکسون از داروهای ضد مخدری استفاده میکنند که خطر وابستگی برای بیماران ندارند

 • تغذیه و مهارت‌های زندگی:

اعتیاد به مواد مخدر و الکل می‌تواند منجر به مشکلات بسیاری در سلامت فرد شوند.

یک برنامه‌ی ترک اعتیاد خوب، بر تغذیه مناسب تأکید می‌کند و به شما کمک می‌کند تا عوارضی مانند از دست دادن اشتها، افسردگی و سایر عوارض ناشی از مصرف مواد مخدر را برطرف کند که در مقاله نقش تغذیه در درمان اعتیاد مفصلا در این باره توضیح داده ایم همچنین باید توجه داشته باشید که اعتیاد بیماری است که به شدت تمامی سیستم بدن را تحت تأثیر قرار میدهد و آسیب های جدی به بدن وارد می کند. پس توجه به تغذیه مناسب می تواند بر درمان جسمانی فرد تأثیر بسیاری داشته باشد.

نقش تغدیه در درمان اعتیاد

نقش تغدیه در درمان اعتیاد

 

سخن پایانی:

باتوجه به افزایش تعداد مراکز ترک اعتیاد ، پیداکردن مرکزی مطمئن و تخصصی کمی دشوار شده است ولی در نظر گرفتن برخی نکات مانند مجوز بخش بستری، امکانات رفاهی و درمانی ، روش‌های درمان و پیگیری در دوره نقاهت میتواند در پیدا کردن مرکز تخصصی ترک اعتیاد به شما کمک کند

مرکز بستری ترک اعتیاد با مجوز رسمی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، برای بستری و درمان بیماران اعتیاد، بهترین و مجهزترین مرکز ترک اعتیاد در کشور می‌باشد. در این مرکز مراحل پذیرش و درمان بیماران بصورت شبانه‌روزی انجام میشود متخصصین درمان اعتیاد کلینیک ترک اعتیاد آکسون به شما عزیزان در فرآیند سخت درمان اعتیاد کمک میکنند تا هرچه سریع‌تر سلامت خود را بدست آورید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *