۶ ویژگی کلیدی مرکز بستری ترک اعتیاد و سوء مصرف مواد

بهترین روش ترک متادون
بهترین روش ترک متادون
۱۳۹۷-۰۴-۱۳
کلینیک ترک اعتیاد
مراحل درمان و ترک اعتیاد
۱۳۹۷-۰۷-۰۵
نمایش همه

۶ ویژگی کلیدی مرکز بستری ترک اعتیاد و سوء مصرف مواد

ویژگی برتر مرکز بستری

ویژگی برتر مرکز بستری

یکی از مهم‌ترین و سخت‌ترین تصمیماتی که بیماران مبتلا به اعتیاد برای درمان می‌بایست انجام دهند، این است که کدام یک از مراکز بستری ترک اعتیاد برای درمان مناسب‌تر است. مرکز تخصصی ترک اعتیاد مرکزی است که در آن تمام خدمات ارزیابی، درمان و پیشگیری توسط کادر متخصص و باتجربه پزشک، روانشناس، روانپزشک بر اساس آخرین متد انجام می‌پذیرد. در این مطلب به توصیف و معرفی ویژگی‌های یکی مرکز بستری ترک اعتیاد می‌پردازیم.

چگونه بهترین، مرکز تخصصی درمان اعتیاد را انتخاب کنیم؟

شناختن بهترین مرکز بستری ترک اعتیاد ممكن است دشوار باشد، زيرا عوامل زيادي وجود دارد که باید در نظر گرفته شود. برخی از ویژگی‌هایی که برای انتخاب یک مرکز تخصصی ترک اعتیاد مجهز، وجود دارد عبارتند از:

اعتبارسنجی و مجوز بخش بستری

اولین و مهم‌ترین ویژگی یک مرکز بستری ترک اعتیاد خوب، داشتن مجوزهای مربوطه است. این مراکز باید مجوزهای رسمی را از سازمان‌های مربوطه اخذ کرده باشد تا هم از نظر فعالیت در کسب و کار و هم از نظر صلاحیت پزشکی تأیید شده باشند. علاوه بر خود مرکز ترک اعتیاد، تمامی کارکنان در آن مرکز نیز اعم از پزشکان، روانشناسان، روانپزشکان، پرستاران و حتی خدمتکاران نیز باید مجوزهای پزشکی و بهداشتی مربوطه را داشته باشند. برای یک مرکز بستری ترک اعتیاد مجوزهای متعددی لازم است. از جمله مجوز درمان به صورت بستری که توسط وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی صادر می‌گردد.

در حال حاضر به دلیل اهمیت و حساسیت بالایی که این مراکز دارند، برای تعداد محدودی از مراکز بستری ترک اعتیاد مجوز صادر شده است و شرایط و ضوابط بسیار سختی برای اخذ آن گذاشته شده است. تمامی این مجوزها مدت‌دار هستند و مرکزی که یکبار مجوز را گرفته است به این معنا نیست که همیشه این مجوز را داشته باشد. یکی از تفاوت‌های اصلی مراکز بستری ترک اعتیاد با کمپ‌های ترک اعتیاد و مراکز ترک اعتیاد سرپایی، داشتن چنین مجوزهایی است ! مراکزی که مجوز بستری ندارند حق انجام درمان سم زدایی و سایر روش‌های درمانی‌ که در آن بیمار نیازمند به بستری می‌باشد را ندارند. پس پیش از بستری در این مراکز حتماً این مجوزها را بررسی کنید.

امکانات رفاهی در کنار خدمات درمانی

شما باید از نزدیک تحقیق کنید و ببینید که کدام مرکز درمانی، بهترین خدمات و امکانات را در اختیارتان قرار می‌دهد. یک کلینیک ترک اعتیاد مجهز باید تمامی امکانات رفاهی و هتلینگ جهت بستری بیمار را داشته باشد. چرا که در طول درمان، بایستی بیمار از نظر جسمی و روانی کاملاً در آرامش باشد و در یک فضای آرام، زنده و شاد روند درمان را ادامه دهد.

یک مرکز ترک اعتیاد باید دارای بخش های متعددی باشد از جمله: بخش سم زدایی، بخش مشاوره، بخش روانپزشکی، بخش بستری ویژه آقایان و خانم ها، فضای باز جهت هواخوری بیماران، اتاق‌های استاندارد با تهویه مطبوع و نور کافی و فضای مناسب، بخش سرگرمی و ورزش، بخش گروه درمانی، بخش کار درمانی و … به همراه پزشکان متخصص.

برنامه‌ریزی و روش‌های درمان

آیا مرکز ترک اعتیاد مورد نظر شما ، برنامه سم زادیی را برای بیماران پیشنهاد می‌کند؟ آیا بعد از سم زدایی سیر درمان برای بیمار شما برنامه ریزی می‌شود؟ آیا آنها فقط یک روش ثابت برای همه بیماران تجویز می کنند؟ آیا روش‌های درمانی آن‌ها بر اساس متد نوین پزشکی می‌باشد؟

از آن جا که هر فرد ممکن است به یک یا چند ماده متفاوت اعتیاد داشته باشد و نیز شرایط جسمانی ، خانوادگی ، اجتماعی و پیش زمینه‌های روانی خاص خود را داشته باشد پس روش درمانی برای هر بیمار نسبت به بیمار دیگر متفاوت است. در یک روش درمانی صحیح نمیتوان یک نسخه ثابت را برای کلیه بیماران تجویز کرد. درمان با روش‌های نوین پزشکی شامل موارد متعددی از جمله خدمات مشاوره، روانشناسی، روانپزشکی و درمان‌های مختلف مانند، سم‌زدایی، علوم اعصاب شناختی، نوروفیدبک، CBT ،DBT و … می‌باشد. با این حال، اختلافاتی نیز در نحوه درمان وجود دارد، مانند: نوع مشاوره، سبک درمان، و روش‌های درمان. آیا هدف شما درمان بیماری اعتیاد به صورت همه جانبه است؟ و یا صرفاً می‌خواهید جسمتان را از ماده اعتیاد آور پاک سازی کنید‌؟ آیا می دانید سم زدایی یک روش درمانی کامل نیست ، بلکه صرفاً شروع سیر درمان است؟ مراکز درمانی باید دارای برنامه و فعالیت‌های مثبت، مانند: درمان‌های گروهی، فردی، ورزشی، سرگرمی‌ها و … باشند.

پزشک متخصص ترک

پیگیری و مراقبت پس از درمان (دوره نقاهت)

ثابت شده است که مراقبت پس از درمان، بعد از ترخیص بیمار از مرکز درمانی، بسیار مهم است. ترک اعتیاد بصورت سرپایی و بستری انجام می‌پذیرد اما برخی اختلالات رفتاری پس از ترک، نیازمند آموزش است که باید توسط متخصصین انجام پذیرد. مهم‌ترین و بزرگترین معضل بیماران اعتیاد پس از درمان جسمانی، مشکلات و اختلالات اعصاب و روان ناشی از این بیماری می‌باشد. اعتیاد به هر نوع ماده اعتیادآور عوارض شدیدی بر سیستم عصبی و مغز فرد وارد می کند که این آسیب‌ها در حین درمان و مدت‌ها پس از درمان نیز همراه بیمار خواهد بود. و آسیب‌های مغزی و روانی اصلی‌ترین عامل جهت گرایش مجدد فرد به ماده اعتیاد آور و یا به اصطلاح عود می‌باشد.

پس یک مرکز ترک اعتیاد حرفه‌ای و تخصصی باید به این موضوع توجه ویژه‌ای داشته باشد و پس از درمان اولیه و ترخیص بیمار، ادامه روند درمان را به صورت جلسات روان درمانی، مشاوره و ویزیت روانپزشک برای بررسی وضعیت جسمی و روانی فرد ادامه دهد. در این صورت است که بیمار می‌تواند خود را برای بازگشت به جامعه و شروع یک زندگی عادی و سالم آماده کند.

درمان کوتاه ‎مدت یا بلند مدت

اکثر روش‌های درمانی در حدود یک ماه طول خواهند کشید. بسیاری از افراد بسته به مدت زمان مصرف و نوع ماده مصرفی و همچنین شرایط جسمانی و روانی خود ممکن است به زمان بیشتری برای درمان احتیاج داشته باشند. توجه داشته باشید که در اعتیاد، مانند سرماخوردگی و یا بعضی از بیماری‌ها امکان خود درمانی و  آزمون و خطا وجود ندارد. برای بسیاری از بیماران پیش آمده که بعد از انجام یک روش درمانی غلط فرد بیمار دچار مشکلات شدیدتری شده و میزان مصرف را بیشتر کرده و یا حتی به ماده جدیدتری اعتیاد پیدا کرده است. برای این بیماران که اغلب دچار افسردگی شدید هستند یک بار شکست در درمان اعتیاد ممکن است فرد را به شدت سرخورده کرده و از تلاش برای درمان مجدد باز دارد و شانس بهبودی کامل به دلیل انتخاب روش غلط از بین برود.

درمان این بیماری می‌بایست زیرنظر روانشناس و روانپزشک در یک مرکز کاملاً حرفه‌ای انجام گردد.

درمان اعتیاد، میانبر ندارد.

ترک اعتیاد داروی گیاهی ندارد.

این بیماری را نمی‌شود با خرافات درمان کرد.

از روش‌های غیرعلمی و مراکز غیر تخصصی پرهیز کنید.

باورهای غلط بسیاری در مورد اعتیاد و درمان آن وجود دارد، منابع معتبر علمی را پیگیری کنید.

هیچ یک از روش‌های ترک اعتیاد یک روزه و یا چند روزه نیست. روند درمان اعتیاد یک مسیر طولانی مدت است. چنانچه اثرات جسمانی اعتیاد زود بهبود یابد مطمئناً اثرات روانی آن مدت‌های طولانی همراه بیمار خواهد بود. اطمینان حاصل کنید که مرکز درمانی شما یک برنامه بلند مدت را، در کنار برنامه کوتاه مدت ارائه می دهد و نسبت به روش درمانی اطلاعات کافی کسب کنید.

درمان اعتیاد زمان بر است ، صبور باشید.

اهداف درمان

نتایج درمان، بسته به نوع برنامه‌ای که کلینیک بستری ترک اعتیاد به بیمار ارائه خواهد داد، متفاوت است. شرایط سنی ، میزان مصرف ماده ، بیماری های جانبی بیمار و عوامل بسیاری در اهداف درمان تأثیر گذار خواهد بود. بعضی از افراد بنا به شرایط فیزیکی، سن و سال توانایی درمان کامل این بیماری را ندارند و صرفاً باید بیماری این افراد را کنترل کرد. برخی مراکز از داروهایی مانند متادون، بوپرنورفین و داروهایی از این دست که خود نوعی ماده مخدر محسوب می‌شوند برای ترک و درمان اعتیاد استفاده می‌کنند‌. جایگزین کردن متادون و داروهایی از این قبیل، به جای مواد مخدری که فرد بیمار مصرف می‌کند، جز اعتیاد پیدا کردن به ماده جایگزین، نقش دیگری ندارد و فقط بیمار را وابسته به داروی متادون می‌کند که این نیز خود بسیار خطرناک و اعتیاد آور است که به مرور زمان، بیمار را به علایم اعتیاد (نشئه و خماری، بی قراری و …) می‌رساند. از آن پس بیمار به دنبال رهایی از داروهایی که به آن ها وابسته شده است می‌گردد. برنامه‌ی مهارت‌های زندگی به عنوان مثال با در پیدا کردن شغل، به شما کمک خواهد کرد تا به یک عضو پربار (موثر) جامعه تبدیل شوید. همیشه به یاد داشته باشید، مهم است که یک مرکز پیدا کنید که با اهداف شما هماهنگ باشد.

تغذیه و مهارت‌های زندگی

اعتیاد به مواد مخدر و الکل می‌تواند منجر به مشکلات بسیاری در سلامت فرد شوند. یک برنامه‌ی ترک اعتیاد خوب، بر تغذیه مناسب تأکید می‌کند و به شما کمک می‌کند تا عوارضی مانند از دست دادن اشتها، افسردگی و سایر موانع را سریع تر برطرف کند. توجه داشته باشید که اعتیاد بیماری است که به شدت تمامی سیستم بدن را تحت تأثیر قرار داده و آسیب های جدی به بدن وارد خواهد کرد. پس توجه به تغذیه و درمان آسیب‌هایی که مستقیماً با تغذیه فرد بیمار ارتباط دارند می تواند بر درمان جسمانی فرد تأثیر بسیاری داشته باشد.

مرکز بستری ترک اعتیاد آکسون با مجوز رسمی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، برای بستری و درمان بیماران اعتیاد، از بهترین و مجهزترین مراکز بستری ترک اعتیاد در کشور می‌باشد. در این مرکز مراحل پذیرش و درمان بیماران بصورت شبانه‌روزی صورت می‌گیرد. برنامه این بیمارستان شبانه‌روزی ترک اعتیاد به شما عزیزان در فرآیند سخت و خطرناک درمان اعتیاد و رسیدن به بهبودی نهایی پس از اعتیاد کمک خواهد کرد. پزشکان ما با تحقیقات و تلاش بسیار در طول سال‌ها توانسته‌اند برنا‌مه‌های نوین و مدرنی را برای درمان اعتیاد ارائه دهند، همچنین جلب رضایت بیمار و خانواده بیمار یکی از مهم‌ترین اهداف این مجموعه می‌باشد، شما با اعتماد به مرکز بستری ترک اعتیاد آکسون می‌توانید از امکانات این مجموعه برخوردار شوید و سفر بهبودی خود را آغاز کنید.

 

5/5 ( 1 بازدید )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *