متادون

متادون چیست؟

متادون شبه مخدری صنعتی، با میزان وابستگی بالا میباشد و نیمه عمر آن بسته به میزان و مدت زمان مصرف و سرعت متابولیسم بدن بین 48 الی 4 ساعت میباشد متادون مستقیما بر روی گیرنده های اوپیوئید اثر میگذارد به همین جهت مصرف طولانی مدت از آن دارای عوارض جبران ناپذیر زیادی میباشد که برخی از آنها عبارتند از:
افسردگی
اختلالات روانی
عدم ثبات شخصیتی
انقباض مردمک ها
بیماریهای پوستی
که کاملا درباره ی آن در مقاله متادون چیست؟ توضیح داده ایم ، مصرف بیش از حد متادون مانند سایر مواد مخدر موجب کاهش هوشیاری ، کما، ایست قلبی و اوردوز میگردد ،توجه داشته باشید که ریست مرگ در اثر اوردوز در افرادی که اختلال عملکرد کبدی داشته و یا متابولیسم پایینی (slow metabolism) دارند بیشتر است.

حتما مطالعه کنید متادون چیست؟

باوری اشتباه در رابطه با متادون:

متاسفانه بسیاری از افراد بر این باورند که متادون اعتیادآور نیست و یا از آن به جهت ترک تریاک یا ترک هروئین استفاده می کنند. نکته ای باید نسبت به آن آگاه باشید این است که متادون به خودی خود بسیار اعتیاد آور است و وابستگی شدیدی ایجاد می کند. جالب است بدانید که متادون می تواند زمینه ساز مصرف و اعتیاد به سایر مخدرها نیز شود.
اما اعتیاد به متادون با علائم و نشانه هایی همراه است که شناخت این علائم می تواند باعث آگاهی از سوء مصرف و انجام اقدامات درمانی همچون ترک متادون شود که در ادامه به معرفی این علائم خواهیم پرداخت.

علائم و نشانه های اعتیاد به متادون:

ضعف، خستگی و خواب آلودگی
عدم تمرکز، اختلال حواس
برهم ریختگی ریتم قلبی
خارش دائم بدن
کاهش حافظه
خشکی دهان
سر درد
ترک متادون

ترک متادون:

همانطور که مصرف طولانی مدت متادون دارای عوارض میباشد ، ترک غیر اصولی متادون نیز عوارض روحی و جسمی شدیدی دارد به همین دلیل توصیه میکنیم برای ترک متادون به کلینیک ترک اعتیاد آکسون به عنوان بهترین کلینیک ترک اعتیاد تهران مراجعه کنید رایج ترین و موثرترین روش برای ترک متادون کاهش دوز مصرفی و استفاده از داروهای ضدمخدر تا زمان تثبیت علائم ترک متادون میباشد، یکی از خدمات ارائه شده توسط مرکز ترک اعتیاد آکسون، ترک متادون بدون درد و خماری میباشد و تمامی مراحل زیر نظر متخصصین ترک اعتیاد انجام می‌شود.
توجه داشته باشید که ترک غیراصولی متادون میتوانید عوارض جبران ناپذیری بر روی سلامت بیمار داشته باشد که این عوارض هم روانی و جسمانی می باشند بنابراین به جهت جلوگیری از بروز این عوارض و درمان کامل و صحیح پیشنهاد میکنیم حتما به مرکز ترک اعتیاد مراجعه بفرمایید، در ادامه به معرفی برخی از این عوارض خواهیم پرداخت:

اختلال جنسی
اختلال در بینایی
کاهش فشار خون
اضطراب و بیقراری مداوم
هیجان و احساس نارضایتـی
اختلال خواب و بی خوابی مزمن

همانطور که پیش تر اشاره کردیم متادون شبه مخدری با وابستگی و اعتیادآوری بالا می باشد که در مقاله بهترین روش ترک متادون به نکاتی مهم و کلیدی در این رابطه اشاره کرده ایم و پیشنهاد میکنیم تا حتما این مقاله را مطالعه کنید.
حتما مطالعه کنید: بهترین روش ترک متادون
ترک متادون، با علائمی همراه است که این علائم باید توسط پزشکان و متخصصین کنترل شود که خود یکی از اصلی دلایل ضرورت مراجعه به مرکز ترک اعتیاد می باشد. در ادامه به معرفی برخی از علائم ترک متادون می پردازیم:

سرگیجه و غش
تهوع و استفراغ
تعریق و عدم تحمل گرما
پیچ و تاب و درد شکمی، اسهال

باید بدانید که این علائم برای تمامی بیماران یکی نیست و هر بیمار بسته به دوز مصرفی و مدت زمان مصرف، ممکن است علائم به حد قابل توجهی شدت پیدا کند که برخی از آنها عبارتند از:

ضعف جسمانی
برهم ریختگی دوره های قاعدگی
افسردگی، تشنج، اختلالات حافظه
برهم ریختگی و اختلالات جنسـی

مراقبت های بعد از ترک متادون:

از آنجایی که متادون بسیار اعتیاد آور می باشد، بعد از ترک و سم زدایی ممکن است، بیماران حالات مختلفی همچون افسردگی را تجربه می کنند به همین جهت مراقبت های بعد از ترک از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در ادامه به بررسی چند مورد از این عوارض و روش درمان آنها می پردازیم:

افسردگی بعد از ترک متادون:
متادون تاثیرات مخربی بر عملکرد سیستم عصبی وارد می کند و این تاثیرات زمینه ساز بروز افسردگی در بیماران خواهد شد. این اختلال ممکن است با ضعف، سرگیجه و تاری دید به همراه باشد در این شرایط تنها استفاده از خدمات مشاوره ای به بیماران کمک خواهد کرد در همین خصوص ترک متادون در مرکز ترک اعتیاد آکسون تحت نظر روانپزشکان و روانشناسان انجام میگیرد و جلسات مشاوره بعد از ترک و ترخیص نیز ادامه پیدا می کند.

افزایش وزن بعد از ترک:
افزایش وزن یکی دیگر از شایع ترین عوارض ترک متادون است که برای مقابله با این موضوع، نوشیدن مایعات و آب فراوان را فراموش نکنید، ضمن اینکه نوشیدن مایعات کافئین دار را پیشنهاد نمی کنیم، همچنین خوردن سبزیجات تازه و پروتئین کمک بسیاری به کنترل وزن بیماران بعد از ترک خواهد کرد.

کاهش وسوسه:
وسوسه یکی از اصلی ترین عوامل برگشت افراد به مصرف مجدد موادمخدر واعتیاد است. تفریحات سالم، بازی های گروهی و مطالعه از بهترین روش های مقابله با وسوسه می باشند. همچنین فراموش نکنید که انجام تمرینات ورزش به صورت منظم به این افراد کمک بسزایی خواهد کرد.
سم زدایی اعتیاد

خدمات درمان اعتیاد و سم زدایی مواد مخدر کلینیک ترک اعتیاد آکسون

خدمات درمان و سم زدایی اعتیاد درکلینیک ترک اعتیاد آکسون به سه روش زیر میباشد:
1.خدمات درمان اعتیاد به صورت سم زدایی تدریجی
2.سم زدایی سریع (ROD)
3.سم زدایی فوق سریع (UROD)
که در ادامه به توضیح شرایط بستری در هر روش می پردازیم.

ترک متادون چند روز طول می کشد؟

دوز مصرفی کمتر از 10 سی سی یا 40 میلی گرم درمان بصورت سم زدایی فوق سریع (UROD) 2 شب و 3 روز می باشد و به ازای هر 5 سی سی مصرف بیشتر یک شب بستری به برنامه درمانی اضافه می شود.
دوز مصرفی بیش از 20 سی سی یا 80 میلی گرم درمان بصورت سم زدایی تدریجی حداقل 10 روز بستـری

توجه داشته باشید که:
برای بستری و درمان بصورت سم زدایی فوق سریع ضروری است بیمار تا 40 سال سن و بدون هیچگونه بیماری قلبی و گوارشی باشد.
روش درمان اعتیاد درکلینیک ترک اعتیاد آکسون ، حذف کامل ماده ی مخدر میباشد نه جایگزین کردن نوعی مخدر با مخدر دیگر همچنین تمامی مراحل درمان اعتیاد در کلینیک ترک اعتیاد آکسون تحت نظر متخصصین ترک اعتیاد، روانشناسان ، روانپزشکان ، متخصصین علوم اعصاب شناختی و پزشکان متخصص قلب، ریه، عفونی با مراقبت شبانه روزی توسط پرستاران انجام میگیرد تا علاوه بر حفظ سلامتی مراجعه کننده بهترین نتیجه که ترک اعتیاد بدون بازگشت است حاصل شود ، کلینیک ترک اعتیاد آکسون با امکانات بیمارستانی نظیر ICU و تجهیزات پزشکی مدرن ، هتلینگ 5 ستاره و فضای درمانی مجزا برای بانوان با تمامی امکانات رفاهی ، ورزشی و درمانی بهترین و مجهزترین کلینیک ترک اعتیاد ایران و خاورمیانه میباشد.
همچنین توجه داشته باشید که مدت زمان درمان به پارامترهای مختلفی همچون نوع و دوز مواد اعتیادآور مصرفی، مدت زمان مصرف و سلامت بیمار بستگی دارد که پس از انجام مشاوره اولیه مشخص می شود.

25 Comments

 1. بهنام گفت:

  سلام و خسته نباشيد من ٨ سال متادون مصرف دارم البته ٨ سال قبل اون مخدر استفاده كرده بودم ولي در حال حاضر روزانه ٨٠ ميلي گرم يعني ٢ قرص ٤٠ استفاده مي كنم. با توجه به متن فوق براي من ١٠ روز بستري با ترك تدريجي پيشنهاد شده
  ميخواستم بدونم هزينه اين ١٠ روز براي من چقدر ميشه.
  متشكرم

  • آکسون گفت:

   سلام. لطفا با شماره 22226222 تماس بگیرید راهنمایی کامل انجام خواهد شد

   • حسین گفت:

    سلام من حسین هستم و فکر کنم بنا به حرف های شما خیلی اوضاعنم وخیم ، من کل عارضه هارو گرفتم . مشکل پوستی ، نداشتن ثبات اخلاقی و مهمتر و بدتر تشنج من چون آلپرازولام هم روزی شده ۲۰ تا دونه ، بعضی اوقات یکسره خواستم قطع کنم که به دو روز نکشیده تشنج. کردم و واقعا خدا رحم کره الان اینجام . دوستان برادرانه اگه میتونید کمکم کنید بهم بگید چون من کمپ رفتم اومدم ولی باز تشنج داشتم .
    ممنونن

  • امیر گفت:

   خدا بهت قوت بده برادر همدردیم من خماری که رو ترک متادون داشتم رو هروئین نداشتم میخوام ترکش کنم از دنیا بریدم من همه موادای دنیارو ترک کردم تو این مورد درمونده شدم

 2. آرش گفت:

  سلام. من 46 سالمه. از 20 سالگی یعنی از سال 72 تریاک و هرویین رو امتحان کردم تا سال 82. از سال 82 تا 92 پاک پاک بودم . اما از 92 تا 3 روز قبل از شب یلدا روزی 7 و نیم سی سی متادون خوردم. دیگه ازش خسته شده بودم سه شب قبل از یلدا 250 سی سی متادون گرفتم . روزی هفت سی سی خوردم و هفت سی سی آب ریختم . من فوق لیسانس کامپیوترم. یه اکسل نوشتم و محاسبه کردم ببینم میزان مصرفم چطوریه. الان درروز 9 اسفند مصرفم رسیده به 2 میلی گرم در روز یعنی کمتر از نیم سی سی. تا امروز خیلی اذیت نشدم. فقط مشکل کم خوابی بود که با کپسول گاپاپنتین که شب ها ساعت 10 میخورم تا حدود زیادی حل شده. طبق همین برنامه پیش برم آخر فروردین 1400 به صفر میرسم.الان فقط وسوسه فکری و فکر اینکه این چند قدم آخر رو چطور بردارم اذیتم میکنه . اما اینکه مصرف 38 میلی گرم رو به 2 میلی گرم در روز رسوندم بهم انگیزه میده. دوستان ما یک ماهه به بیماری اعتیاد مبتلا نشدیم که بخواهیم زود ازش رها بشیم. به نظرم ترک هر مخدری با خودش راحت تره و کمترین آسیب رو می رسونه. کم کردن تدریجی هم به کار و بارتون صدمه نمیزنه و هم به بدن فرصت بازسازی میده . از خوردن هر نوع مسکن مخدر دار جدا دوری کنید . موفق و پیروز باشید

 3. علیرضا گفت:

  سلام عزیزانم

  بنده نیز برای دومین بار است متادون ترک کردم.

  سری اول پس از 8 ماه مصرف و با دوز روزانه یک عدد قرص 20 بود که بدلیل ازدواج انجام دادم تا اینکه یک و نیم سال قبل مجدد لغزش داشتم و مصرف روزانه تا 5 قرص 20 رسید.

  البته بنده بشکل سیکل منظم در روزهای زوج استفاده میکردم که این اواخر روزهای جمعه اذیت میشدم.

  خلاصه به هزار و یک دلیل تصمیم به ترک گرفتم.

  چند نکته مهم خدمتتان عرض کنم:

  بنده پس از 3 روز از آخرین مصرفم با ترس و استرس و درد شدید پا وارد مطب شدم، دکتر آنجا سوال کرد آیا واقعا دنبال ترکی؟ گفتم فقط رهایی میخواهم.

  اولا ببخشید این رو میگم ولی باید روزگار سگ را تجربه کنیم تا این افیون از بدن خارج شود، اگر درد نکشیم رجوع مجدد قطعی است.

  بنده در روز 23 ترک هستم. اینبار هزاران بار سختتر از دفعه قبل بود!!! بنده بدلیل آنکه همسرم متوجه نشود تست کرونا درست کردم و گفتم کرونا مثبت هستم و 2 هفته سرکار نرفتم و در خانه بودم. شرایط کرونا فرصت مناسبی برای ترک همه عزیزان هست. منظورم آنست که هیچ ساپورت روحی نداشتم و تک و تنها بودم، بمدت 14 شب خواب بسیار اندکی داشتم شدت فشار بقدری بود که استخوانم میسوخت… اما لحظه ای خدای بزرگ از یاد نبردم و گذشت و چه سخت هم گذشت… تا روز سوم ترک مشکلی ندارید، روز سوم تا هفتم را با درد سپری خواهید کرد. اوج فشار در روزهای هشتم تا دوازدهم است که اراده آهنین میخواهد و هرکس خودش تصمیم به ترک گرفت قطعا خدای بزرگ آن اراده را به شما خواهد داد. ولی پس از آن فرآیند سم زدایی تمام شده و کم کم اثرات فیزیکی ترک کاهش می یابد. الان در روز 23 هنوز اختلال خواب و گزگز پا و دست و سبکی سر دارم که ذره ای اهمیت ندارد، از روز دوازدهم به بعد آنقدر دریچه های زیبایی از دنیا به رویتان گشوده میشود که ارزش هزار بار ترک را دارد…
  یک نکته مهم دوستانی که دوز بالا مصرف دارند حتما به کلینیک ترک اعتیاد مراجعه کنند، آنجا 8 مدل قرص به شما میدهند که هریک برای شرایط خاصی هست. در تمام اینمدت ترک هم می خوابید هم اثرات درد با کپسولهای قوی مربوط به صرع کنترل می شود هم خمیازه و اشک چشم و عطسه و خماری با قرص مخصوص کنترل می شود هم حالتهای اضطرابتان کنترل می شود.

  بنده سعی کردم به دلیل سنگینی قرصها پس از 4 روز مصرف کم کم مقدارش کم کنم تا ترک تدریجی و دردناکتری داشته باشم ولی وابستگی مجدد به کلونازپام یا گاباپنتین نداشته باشم. در هر حال خواستم بگویم افرادیکه نگرانی بیش از حد دارند و ترس از خماری دارند، حتما به دکتر مراجعه کنند که نسخه راحتتری برای ترکشان بپیچد.

  متادون مصادف با مرگ است چون تمام دردهایتان را کاور می کند و پس از ترک تازه می فهمید وضعیت بدنی خودتان چطور است!!

  اگر ترک نکنید شما بدون هیچ علائمی خواهید مُرد.

  اما در نهایت خواستم شد و بخواه تا بشود. یک یا علی بگو، آدرس مطب ترک را یادداشت کنید و صبح از سرکار 1 ساعت مرخصی بگیرید و ویزیت شوید.

  مصرف متادون 1 بار زیاد و هزار بار کم است.

  با آرزوی رهایی برای همه دربندان . یا علی

 4. Aboalfazl bakhshi گفت:

  با سلام خسته نباشید من الان تقریبا 1ونیم قرص 20میخورم که کردمش 1عدد 20 ولی شب ها برای خواب 1عدد قرص کلونازپام 2 میخورم اول اینکه باید چند روز بستری بشم دوم هزینه بستری چقدر میشه لطف کنید جواب درست بدید ممنون میشم مرسی

 5. محمد گفت:

  سلام
  من متادون مصرف میکنم از سال 91 تا الان، از سال 88 تا 91 هم ترامادول و شیره مصرف میکردم. ترک این دو تا مواد به 3 روز هم نکشید، با اینکه روزی 15 تا ترامادوله 100 میخوردم. ولی ترک این متادونه لعنتی نشدنیه. دو 3 ساله پیش هم به این سایت سر زدم ولی بعد از چند روز دوباره فراموش کردم و از ترک صرف نظر کردم…. باید یکی باشه سریعا جواب بده تا آدم در شرایطش قرار بگیره و تصمیمی قطعی بگیره.
  به آدرسه جی میلم ارسال کنید پاسخ رو.
  یک بار هم ترک کردم در این 11 سال، ولی بعد از دو سه ماه لغزش کردم.
  بدلیل سختیه ترک و نداشتنه وقت و شرایط محیطی و خانوادگی، میخوام اینبار با روش فوق سریع UROD ترک کنم، فقط یکم میترسم.
  اگه بتونید شخصی که از روش UROD استفاده کرده رو با من کانکت کنید سپاسگذارتون میشم.
  من شهرستان هستم و برام سخته که 2 سه هفته در تهران بمونم.

  • آکسون گفت:

   سلام. چه مقدار متادون مصرف دارید؟

  • کمیل گفت:

   اخه داداش گلم چرا میگی غیرممکنه،غیرممکن رو ذهنت میسازه بخدا من خودم کسی بودم که فکر میکردم ترک متادون غیرممکنه ولی الان پونزده روزه پاکم تو این راه انقدر لعزش کردم که فکر نمیکردم یه روز ترک کنم توکلت به خدا باشه آخرش عاجزانه از خدا خواستم که کمکم کنه بخدا دو روز نکشیده چنان شرایطی برام پیش اومد که خودم بی هیچ چون و چرا دیگه مصرف نکردم از روز اول کلا گذاشتمش کنار الانم نمیتونم درست بخوابم کسالت دارم اعتماد بنفسم اومده پایین یکم شکسته شدم اما اینا فوقش یکماهه دیگه!مرگ یبار شیونم یبار کسایی که میگن نمیتونیم دارن خودشونو قانع میکنن برای تداوم مصرف مواد آقا ییار دردبکشید سختی بکشید تموم میشه بخدا بعدا برمیگردین و خودتون رو لعنت میکنید که چرا ترک نکردید یا اینکه چرا زودتر ول نکردم

 6. محمد گفت:

  تا یادم نرفته بگم که مصرفه من خیلی خیلی پایینه.
  یعنی یک شیشه 250 سی سی رو در یک ماه و نیم الی دو ماه مصرف میکنم.
  33 سالمم هست.

  • آکسون گفت:

   متادون کمتر از 10 سی سی یا 40 میلی گرم امکان UROD دارد ولی در کل سم زدایی فوق سریع برای متادون پیشنهاد نمی شود

   • محمد گفت:

    نه همین UROD فقط مد نظرمه، روشهای دیگه زمانبره، نمیخوام پروسه طولانی بشه که سوال برانگیز بشه..
    مصرفم تقریبا 10 الی 20 میلی هستش. گاهی بیشترم میشه تا 30 و 40
    هزینه رو هم کامل بفرمایید که اقدام کنم.

 7. دهقان گفت:

  با سلام
  بنده ۵ سال هست که روزانه ۵ میل قرص متادون مصرف میکنم میحاستم بدونم چند روز میشه تا بتونم اینو کنار بزارم و آیا باید به دکتر مراجعه کنم یا نیازی نیست؟با تشکر

 8. یعقوب گفت:

  سلام من قبلا روزی 2گرم شیره میخوردم الان چندروزی هستش روزی یک عدد قرص متادون میخورم چگونه میتونم ترک کنم ممنون

 9. یعقوب گفت:

  سلام من شیره مصرف میکردم روزی 2گرم الی 6گرم
  صبح
  ظهر
  بعدازظهر
  شب
  نصف شب
  قبل خاب
  الان چند روزی هستش قرص متادون 20میخورم روزی یک عدد چطوری اونو بدون خماری ترک کنم قرصی چیزی هست ممنون

 10. ليلا گفت:

  منم الان سه هفته اس كه ترك كردم و تنها مشكلم اسهال و بي حالي شديد و يخورده بي خوابي و اينكه حوصله هيچ چيزي رو ندارم خيلي بي حالم حتي باشگام ميرم و الان تو شرايطي قرار گرفتم كه مجبور شدم ترك كنم چون خارج از ايرانم و اصلن دسترسي ندارم ولي نميدونم چيكار كنم واقعا فكرش نياز تو ذهنم و اگه رفتم ايران نخرم چون اوايل مصرف كه پاكي فول شارژت ميكنه و خيلي خوبه ولي بعدش بدبختت ميكنه

 11. دهقان گفت:

  هیشکی جوابگو نیست .

 12. عظیم گفت:

  سلام کسانی که متادون مصرف میکنن اول خودشونو بندازن رو شربت اپیوم بعداز 30 روز راحت برن برا ترک فوق سریع بدون درد خماری بی‌قراری وسوسه پولشو داری راحت راحت راحت راحت میتونی برایش کنار اصلا نمیدونی چطور شده

 13. جاوید گفت:

  سلام من46 سالمه اوزی 20سی سی شربت متادون میخورم میخام بدونم چندروزه وبا چه هزینه ای میتونم ترک کنم ممنون میشم جواب بدید،باتشکر

 14. علی گفت:

  با سلام من 6سال بود مصرف متادون داشتم اینم بگم که تجربه موادهای دیگری هم.داشتم .وترک کردم بعد از 5سال.پاکی رفتم سراغ متادون حالا 5ما و هشت روزمصرف هیچ گونه ماده مخدری نداشتم. مصرف روزی سه عددقرص 20 بوده. ودرد جسمی دارم چرا خوب نمیشم سرم مسوزه دستام واین جور بگم تمام بوم مسوزه

 15. مهدی گفت:

  سلام. بنده از سال ۸۸ تا ۹۲ متادون رو بصورتی که اول تا ۵ میلی لیتر و بعد به ۱ونیم میلی لیتر رسوندم ولی با عدم شناخت از بوپرونورفین۲ پنج سال یعنی تا سال ۹۷ به شدت تو دره ی وحشتناک این قرص کوچک زیرزبونی ولی بسیار خطرناک گیر کردم و مجبور شدم دوباره به متادون برگشتم تا الان که روزی ۶ میلی لیتر یا در واقع ۶ سی سی مصرف میکنم. میخواستم بدونم آیا با ۴۴ سال سن میتونم از روش فوق سریع استفاده کنم و چند روز به بستری نیاز هست؟ لطفا بازه ی بودجه ای هزینه مورد نیاز درمان رو بفرمایید که حتی اگر بالا هم باشه ولی چون در همینجا جواب میدین تاثیر و انگیزش زیادی برای پیگیری از سوی مخاطب برای درمان ایجاد میکنه. ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *