کراک

کراک چیست؟

کراک ( crack ) از جمله مواد محرک با میزان وابستگی بالا می باشد، نیمه عمر آن بین 15-8 دقیقه می باشد، کراک مستقیماً بر سیستم اعصاب مرکزی تاثیر میگذارد و باعث افزایش و تسریع عملکرد سیستم های بدن از جمله سیستم گردش خون میشود که باعث بروز ناگهانی فشار زیادی به بدن می شود، کراک مانع از جذب دوپامین در مغز و سبب جمع شدن مقادیر زیادی دوپامین در فضای بین سلولی می شود، کراک وابستگی جسمانی و وابستگی روانی شدیدی دارد و مصرف آن عوارض جبران ناپذیری بر سلامت فرد می گذارد که برخی از آنها عبارتند از:

ابتلا به بیماری های ریوی
افزایش احتمال ابتلا به عفونت‌های تنفسی
سرطان ریه
برونشیت
تیرگی لبها
تنگی مردمک چشم
بی خوابی
افسردگی
پارانویا
افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی
هذیان گویی
افزایش ضربان قلب
فشار خون
افزایش خطر ابتلا به اختلالات روانی
سکته قلبی
تشنج
مرگ ناگهانی
اختلالات خواب و بیداری
اختلال تنفس
اختلالات رفتاری
کاهش اشتها
اختلال در تمرکز و توجه
افزایش عصبانیت و تنش
افزایش خطر ابتلا به سکته مغزی
اختلالات گوارشی
ابتلا به مشکلات تنفسی مانند آسم

حتما مطالعه کنید: کراک چیست؟

دلایل اعتیاد به کراک

اعتیاد به کراک یک واقعیت پیچیده است که تحت تأثیر چندین عامل متفاوت قرار می‌گیرد. یکی از اصلی‌ترین دلایل اعتیاد به کراک، اثرات قوی و سریعی است که این ماده بر مغز دارد.
کراک باعث افزایش سریع سطح دوپامین در مغز می‌شود، که باعث ایجاد احساس شدید خوشایند، قدرتمندی و انرژی فوق‌العاده می‌شود. این تجربه فوق‌العاده باعث می‌شود فرد به دنبال تکرار آن شود تا این حالت شگفت‌انگیز را دوباره تجربه کند. این احساسات فوری و قوی می‌توانند فرد را به یک الگوی مصرف مداوم و اعتیادآور وادار کنند. دیگر دلیل اعتیاد به کراک می‌تواند ارتباط با محیط اجتماعی و فرهنگ مصرف مواد مخدر در آن باشد. در برخی موارد، فرهنگ و فضای اجتماعی می‌تواند به عنوان محیطی که فرد را به مصرف کراک ترغیب می‌کند، نقش داشته باشد. افرادی که در محیط‌هایی با فرهنگ مصرف مواد مخدر قرار دارند ممکن است با فشارهای اجتماعی یا گروهی مواجه شوند که به آنها تشویق به مصرف کراک می‌کنند.

همچنین، عوامل فردی مانند استرس، اضطراب، افسردگی یا مشکلات روانی دیگر می‌توانند دلایل دیگری برای اعتیاد به کراک باشند. برخی افراد ممکن است به دنبال فرار از این احساسات ناخوشایند باشند و مصرف کراک را به عنوان راهی برای فرار یا کنترل این احساسات انتخاب کنند. هملنطور که گفتیم اعتیاد به کراک می تواند علل مختلفی داشته باشد و برخی از این دلایل میتواند محیطی، فردی و روانی باشد. اما یکی دیگر از علل اعتیاد میتواند مربوط به ژنتیک بیمار باشد، چرا که طبق تحقیقات، افرادی که در خانواده آنها سابقه اعتیاد وجود دارد بیشتر در خطر اعتیاد هستند.
این نوع از وابستگی در محرک های دیگری همچون کوکائین نیز بسیار موثر است.
یکی از موثر ترین راه کارهای پیشگیری از اعتیاد شناخت عوامل تاثیر گذار است و آشنایی با عوارض مهلک سوء مصرف آنها است.
ترک کراک

ترک کراک

با توجه به اینکه مصرف کراک باعث ایجاد وابستگی های جسمانی و روانی شدیدی می شود برای ترک کراک نیاز به دریافت خدمات روانپزشکی و روانشناسی و روان درمانی و مشاوره جهت جلوگیری از عود مجدد میباشد به همین جهت توصیه میکنیم تا برای ترک اعتیاد به کراک به مرکز ترک اعتیاد آکسون به عنوان بهترین مرکز ترک اعتیاد تهران مراجعه کنید، متخصصین ترک اعتیاد کلینیک ترک اعتیاد آکسون، از داروهای ضد مخدری استفاده میکنند که هیچگونه خطر وابستگی برای بیمار ندارد و روش درمان اعتیاد در کلینیک ترک اعتیاد آکسون، حذف کامل ماده ی مخدر می باشد نه جایگزین کردن نوعی مخدر با مخدر دیگر.

قطع مصرف کراک

کراک به دلایل ساختاری سریع به مغز می رسد و در فرایند عملکرد طبیعی مغر اثرات سوء وارد می کند به همین جهت، سیستم عصبی فرد مصرف کننده به سرعت وابسته به کراک می شود و بیمار برای رسیدن به حالت نشئگی دائما دوز مصرفی خود را افزایش می دهد که متاسفانه خود عامل اوردوز بسیاری از بیماران می باشد.
یکی دیگر از مشکلات مصرف آن زمانی است که سیستم عصبی بیمار به حضور کراک عادت کرده و فرد به یک باره مصرف را قطع می کند در این زمان به دلیل تداخل سیستم عصبی، علائم محرومیت و ترک پدیدار می شوند که برخی از این علائم عبارتند از: ضعف، خستگی، اضطراب و ترس، ولع شدید به مصرف مجدد، افسردگی و ...
با توجه به دلایل و موارد گفته شده ضروری است که هر گونه ترک و قطع مصرف این محرک تحت نظر درمانگران، مشاورین روانشناسی و روانپزشکی در مرکز ترک اعتیاد انجام بگیرد.

درمان اوردوز کراک

توجه داشته باشید که اوردوز می تواند کشنده باشد به همین جهت هر اقدامی باید با آگاهی قبلی انجام بگیرد.
اصلی ترین اقدام در زمان مشاهده اوردوز بیماران اعتیاد تماس گرفتن با مرکز اورژانس می باشد و مراحل درمان آن با انجام احیای قلبی و ریوی شروغ می شود و در صورت تشنج باید وضعیت تشنج بیمار نیز بررسی شود. در زمان مراجعه پزشکان کلیه اطلاعات مخدرها و محرک های مصرفی بیمار را به آنها ارائه دهید چرا که بسیاری از بیماران علاوه بر کراک، الکل و سایر مخدرها را نیز مصرف می کنند و پروسه درمان اوردوز متفاوت می باشد. برای مثال ممکن است درمان نیاز به شست و شوی معده یا استفاده از داروی خاصی داشته باشد به همین جهت ضروری است تمامی اطلاعات را در اختیار پزشکان قرار دهید.
سم زدایی اعتیاد

خدمات درمان اعتیاد و سم زدایی مواد مخدر کلینیک ترک اعتیاد آکسون

خدمات درمان اعتیاد کراک در کلینیک ترک اعتیاد آکسون به روش زیر میباشد:

درمان بصورت سم زدایی تدریجی حداقل 14 روز بستری

روش درمان اعتیاد در کلینیک ترک اعتیاد آکسون ، حذف کامل ماده ی مخدر میباشد نه جایگزین کردن نوعی مخدر با مخدر دیگر همچنین تمامی مراحل درمان اعتیاد درکلینیک ترک اعتیاد آکسون تحت نظرمتخصصین ترک اعتیاد، روانشناسان ، روانپزشکان ، متخصصین علوم اعصاب شناختی و پزشکان متخصص قلب، ریه، عفونی با مراقبت شبانه روزی توسط پرستاران انجام میگیرد تا علاوه بر حفظ سلامتی مراجعه کننده بهترین نتیجه که ترک اعتیاد بدون بازگشت است حاصل شود ، کلینیک ترک اعتیاد آکسون با امکانات بیمارستانی نظیر ICU و تجهیزات پزشکی مدرن ، هتلینگ 5 ستاره و فضای درمانی مجزا برای بانوان با تمامی امکانات رفاهی ، ورزشی و درمانی بهترین و مجهزترین کلینیک ترک اعتیاد ایران و خاورمیانه میباشد.
همچنین توجه داشته باشید که مدت زمان درمان به پارامترهای مختلفی همچون نوع و دوز مواد اعتیادآور مصرفی، مدت زمان مصرف و سلامت بیمار بستگی دارد که پس از انجام مشاوره اولیه مشخص می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *