قرص دوغی
کپسول دوغی یا قرص فلفلی چیست؟
۱۳۹۹-۰۳-۱۰
کلینیک ترک اعتیاد
نالتروکسان چیست؟
۱۳۹۹-۰۳-۱۰

کلینیک ترک اعتیاد آکسون، مرکز ترک اعتیاد آکسون: این روزها شیوع میزان مصرف مواد مخدر توسط اقشار جامعه افزایش چشمگیری پیدا کرده و اعتیاد تبدیل به یک معضل اجتماعی شده است و متاسفانه طبق آمار به واسطه میزان مصرف بالا، اوردوز و مرگ بر اثر بیش مصرفی مواد مخدر نیز افزایش قابل ملاحظه ای داشته است. که در این میان اوردوز بر اثر مصرف مخدرهایی همچون هروئین بسیار شایع تر از دیگر مخدرهاست.

حتما مطالعه کنید: اوردوز چیست؟

ممکن است در رسانه ها و شبکه های اجتماعی مختلف نام داروی نالوکسان را به عنوان پادزهر اوردوز شنیده باشید، اما نالوکسان واقعا چیست؟ و مصرف آن چه اثراتی بر روی سلامت مصرف دارد؟ در طول این مقاله به معرفی نالوکسان میپردازیم.

در ابتدا این دارو به منظور نجات جان بیماران که به علت مصرف مواد مخدر اوردوز کرده اند ساخته و ارائه شد و تجویز و استفاده از آن تنها توسط پزشک اورژانس برای بیماران استفاده می شد اما پس از گذشت مدت زمانی مصرف این دارو توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) تایید شده و به این واسطه مصرف استنشاقی این دارو تایید شد و به این ترتیب دسترسی عموم افراد به این دارو ساده تر شد.

اما رشد صعودی میزان اوردوز توسط افراد باعث شد تا جایگاه نالوکسان از مراکز درمانی به منازل شخصی تغییر پیدا کند و عموم مصرف کنندگان مواد مخدر به آن دست یابی داشته باشند.

نالوکسان

نالوکسان چیست

نالوکسان چیست؟

نالوکسان که بانام تجاری نارکان تولید و روانه بازار می شود پادزهر مخدرها و از آن برای درمان بیش مصرفی و اوردوز مورد مصرف قرار میگیرد. نالوکسان در فرم های مختلفی همچون اسپری بینی، کپسول و آمپول تولید می شود. که از اسپری آن به جهت مصرف استنشاقی استفاده می شود. فرم خوراکی و آمپول نالوکسان نیز به جهت ترک اعتیاد در مرکز ترک اعتیاد استفاده می شود.

مکانیزم اثرگذاری نالوکسان:

مصرف نالوکسان باعث مسدود شدن تاثیر مواد مخدر بر روی گیرنده های مغز می شود و بطور کلی باعث بلاک شدن اثرات مواد مخدر در شرایط بیش مصرفی و اوردوز کاربرد دارد و از آن جهت مسدود سازی اثرات مخدرهای زیر استفاده می شود:

مصرف این دارو باعث می شود تا بیماران اعتیادی که یکی از مواد اعتیاد آور فوق را مصرف میکنند هوشیاری و تنفس عادی خود را بدست آورند، چرا که مصرف این دارو اجازه تاثیرگذاری مخدرها را بر عملکرد مغزی مصرف کننده را نمی دهد و این ویژگی باعث می شود تا درمانگران زمان بیشتری برای احیا و نجات بیماران داشته باشند.

عوارض نالوکسان

عوارض نالوکسان

مصرف این دارو عوارضی هم دارد که در ادامه به بررسی برخی از عوارض خواهیم پرداخت.

عوارض مصرف نالوکسان:

پس از مصرف این دارو بیماران اعتیاد مستقیما وارد مرحله خماری شده و بدیهی است که علائم ناشی از قطع مصرف را تجربه می کنند. این حالت روحی باعث می شود تا بیماران اعتیاد جهت بهبود این حالات به مصرف مجدد مواد اعتیاد آور ترغیب شوند.

بیمارانی که به کمک تزریق نالوکسان به هوش آمده اند، توانایی تحلیل و پردازش اتفاقاتی که افتاده را ندارند و به همین دلیل پرخاشگر و خشن می شوند و نمی توانند درک کنند که برای آنها چه اتفاقی افتاده، البته باید بدانید که این اتفاق در مواد بخصوص و محدودی اتفاق می افتد.

مصرف داروی نالوکسان میتواند باعث بروز واکنش های آلرژیک در مصرف کننده شود که پس از بروز آن نیاز است که بیماران تحت درمان خاصی قرار بگیرند.

نکته دیگری که باید از آن اطلاع داشته باشید این است که بیمارانی پس از مصرف نالوکسان در کلینیک ترک اعتیاد تحت درمان قرار بگیرند چرا که در غیر این صورت همانطور که گفتیم بیماران پس از استفاده از این دارو به علت بروز حالات خماری به مصرف مواد مخدر ترغیب می شوند. تاثیر نالوکسان حدود یک ساعت در بدن مصرف کننده باقی می ماند در صورتی که اثر بعضی از مخدرها ممکن است بیش از 12 ساعت طول بکشد بنابراین اثر نالوکسان زودتر از مخدرها تموم می شود و مصرف مخدر پس از استفاده از این دارو میتواند خطر اوردوز را تا 2 برابر افزایش دهد. بنابراین بهتر است بیماران و مصرف کنندگان مواد اعتیاد آور در مرکز ترک اعتیاد تحت نظر متخصصین و روانشناسان و روانپزشکان قرار بگیرند تا تحت مراقبت قرار بگیرند و خطری سلامت آنها را تهدید نکند.

کلینیک ترک اعتیاد

تاثیر نالوکسان بر بدن مصرف کننده

تاثیر نالوکسان بر بدن مصرف کننده:

همانطور که میدانید اوردوز باعث افزایش خطرناک سرعت تنفس بیمار می شود و در بعضی مواقع ممکن است که تنفس بیماران موقتا قطع شود و بیماران بیهوش می شوند. نالوکسان فرایند اوردوز را معکوس میکند و طبق آمار بیماران 2 تا 3 دقیقه بعد از مصرف دارو به هوش می آیند اما همانطور که گفتیم تاثیر دارو بر مصرف کننده حدود یک ساعت است، بنابراین به منظور عدم تکرار مجددا حالات بیهوشی درمان توسط متخصصین باید به سرعت و در کوتاه ترین زمان ممکن انجام بگیرد.

ترک نالوکسان

ترک نالوکسان

ترک اعتیاد با نالوکسان:

همانطور که در طول مقاله گفتیم کاربرد داروی نالوکسان نجات و حفظ سلامت بیماران اعتیاد در زمان اوردوز است و نالوکسان داروی مناسبی برای ترک مواد اعتیاد آور نیست. باید بدانید که ترک اعتیاد باید در کلینیک ترک اعتیاد تحت نظر متخصصین انجام بگیرد و نیاز است باتوجه به شرایط سلامت روانی و جسمانی برنامه جامعی برای ترک و درمان اعتیاد بیماران نیاز است. بیماران در این زمان نیاز به دریافت حمایت و مشاوره روانی دارند بنابراین حضور روانپزشکان و روانشناسان در کنار بیمار ضروری است.

در نهایت میتوان گفت مصرف نالوکسان برای افراد زیر مفید است:

 • افرادی که مدت ها است دوزبالایی از مواد مخدر را استفاده می کنند.
 • افراد و بیمارانی که از مواد مخدر برای مدیریت درد استفاده میکنند.
 • افراد در حال درمان سم زدایی هستند تا سم زدایی آنها به تازگی به پایان رسیده است.
 • افراد و بیمارانی که سابقه اوردوز دارند.

سخن پایانی:

همانطور که در طول مقاله متوجه شدید مصرف نالوکسان تنها برای درمان اوردوز بیماران اعتیاد مناسب است و استفاده از آن به جهت ترک اعتیاد مواد اعتیاد آور صحیح نیست و عوارض مختلفی برای مصرف کننده به همراه دارد بنابراین توصیه میکنیم تا برای ترک و درمان اعتیاد به کلینیک ترک اعتیاد آکسون به عنوان بهترین مرکز ترک اعتیاد ایران و خاورمیانه مراجعه نمایید تا تمامی مراحل درمان اعتیاد تحت نظر روانپزشکان و روانشناسان باتجربه انجام بگیرد. درمان اعتیاد در مرکز ترک اعتیاد آکسون طبق آخرین متدهای درمان جهانی، تحت نظر بهترین روانپزشکان و روانشناسان و پرستاری شبانه روزی به بهترین صورت انجام میگیرد. جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره بستری رایگان با مشاورین مرکز ترک اعتیاد آکسون تماس بگیرید.

4 Comments

 1. محمد گفت:

  با سلام و خسته نباشید خدمت شما ، بنده یک همکار دارم که داخل محل کار زیر نظر من میباشد و با توجه به اعتیاد ایشان به قرص متادن چند بار به جاهای مختلف رفته ولی نتوانستند تحمل کنند از یک طرف هم مدت زمان اعتیادش هم زیاد نیست از اوایل این بیماری ( کرونا ) شروع کرده خواهشا اگر راه درست و قابل تایید وجود دارد برای ترک این ماده مضرر به بنده اطلاع دهید تا این شخص را برای انجام مراحل به کلینیک شما بفرستم لطفا ، یکی از شرایطی که باعث ترس این شخص شده درد ، تعریق ، خواب زیاد و بیقراری میباشد .

 2. عطاءالله گفت:

  سلام و خسته نباشید،
  پس از سم زدایی و استفاده از نالوکسان تا چه مدت نباید از قرص هایی مثل استامینوفن استفاده کرد؟

 3. اشکان ارشادی گفت:

  سلام
  آفرین و تشکر از اینکه واقعیت را در انتهای مقاله نوشته اید!
  نوشتهٔ شما :
  همانطور که در طول مقاله گفتیم کاربرد داروی نالوکسان نجات و حفظ سلامت بیماران اعتیاد در زمان اوردوز است و نالوکسان داروی مناسبی برای ترک مواد اعتیاد آور نیست. باید بدانید که ترک اعتیاد باید در کلینیک ترک اعتیاد تحت نظر متخصصین انجام بگیرد و نیاز است باتوجه به شرایط سلامت روانی و جسمانی برنامه جامعی برای ترک و درمان اعتیاد بیماران نیاز است. بیماران در این زمان نیاز به دریافت حمایت و مشاوره روانی دارند بنابراین حضور روانپزشکان و روانشناسان در کنار بیمار ضروری است.
  پایان نوشته!
  بله ، این نالوکسان و نالتروکسان برای نجات فرد است در زمان اوردوز نه داروی ترک اعتیاد!
  خطراتش بیشمار و دردش بسیار است. حتی قوهٔ جنسی را برای مدتها از بدن حذف می‌کند و در حقیقت خواجه می شوید و…. شیشه و کریستال نیز همین گونه اند ولی نالوکسان و نالتروکسان خطرناک ترند.
  من خودم درد کشیده و آسیب خورده ای بودم که ثابت کردم نالوکسان و نالتروکسان داروی ترک اعتیاد نیستند.
  ارشادی ، اشکان از کرمانشاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *