از هزاران سال پیش بومیان آمریکای جنوبی برگ‌های گیاه کوکا که منبع کوکائین و کراک می‌باشد را به‌منظور افزایش انرژی و مقابله با گرسنگی مصرف می‌کرده‌اند. کوکائین خالص اولین بار در دهه ۱۸۶۰ از این گیاه استخراج شده و به‌عنوان یک داروی مؤثر در بی‌حسی‌های موضعی و جراحی‌های مربوط به چشم، بینی و گلو به جامعه پزشکی معرفی شد.

به‌تدریج و با روشن شدن عوارض اعتیاد زایی شدید این ماده، کوکائین و مشتقات آن به‌عنوان یک ماده غیرقانونی طبقه‌بندی شدن و در ردیف مرفین و هروئین قرار گرفتن، در کلینیک ترک اعتیاد آکسون، ترک کراک، ترک کوکائین، ترک هروئین و سایر مخدر ها تحت نظر متخصصین درمان اعتیاد و مشاورین روانپزشکی و روانشناسی و مراقبت شبانه روزی پرستاران انجام میگیرد تا در کمترین زمان بهترین نتیحه که ترک بدون بازگشت است حاصل شود.

حتما مطالعه کنید: ترک کراک

حدود ۱۰۰ سال بعد از ظهور کوکائین در محافل مختلف، نوع جدیدی از آن به بازار آمد که “کوکائین کراک” یا “کراک” نام گرفت. مصرف این ماده در دهه ۱۹۸۰ شیوع فراوانی یافت و به دلیل ارزان بودن آن نسبت به کوکائین با استقبال زیادی در بین نوجوانان و جوانان روبه‌رو شد.

امروزه کراک در خیابان‌ها پنج یا شش برابر بیشتر از کوکائین خرید و فروش می‌شود. به‌طور سنتی کوکائین، ماده مصرفی ثروتمندان لقب گرفته است چون بسیار گران است. در عین حال “کراک” انقدر ارزان است که حتی نوجوانان نیز از عهده خرید آن برمی‌آیند. اما این تصور، غلط است؛ چرا که فردی که کراک مصرف می‌کند، به سرعت به این ماده معتاد می‌شود و از سوی دیگر روز به روز میزان مصرف او افزایش می‌یابد. بنابراین او نیز ناچار است هزینه گزافی برای اعتیاد خود بپردازد.

حتما مطالعه کنید: کوکائین چیست؟

کراک (Crack) چیست؟

کراک، از جمله مواد محرک می‌باشد که بر سیستم اعصاب مرکزی تاثیر گذارده و با بالا بردن خلق، باعث ایجاد سرخوشی شدیدی در فرد مصرف‌کننده می‌گردد. مکانیسم عمل آن تقریباً مشابه کوکائین بوده و از لحاظ ترکیبات نیز بسیار به آن شبیه است.

مرکز ترک اعتیاد

کراک چیست؟

در واقع کراک، نام متداولی است که به یکی از فرآورده‌های کوکائین داده شده است. کراک ماده جامد و قالب‌پذیری است که به اشکال مختلف از تکه‌ها یا تراشه‌های کوچک تا تکه‌های بزرگ و زبر مانند سنگ دیده می‌شود. بسته به نحوه تهیه و میزان خلوص آن ممکن است به رنگ‌های کرم روشن، کرم مایل به خاکستری و قهوه‌ای روشن یا تیره وجود داشته باشد. در برخی موارد، تکه‌های کراک مشابه خرده صابون یا سنگ نمک به‌نظر می‌رسد.

اگر فردی بخواهد مصرف کراک را ترک کند، چه باید بکند؟

روند اعتیاد به کراک تقریبا به دنبال همان اولین مصرف آغاز می‌شود. ذهن و روان فرد به آهستگی به سمت اعتیاد به این ماده گرایش یافته و این گرایش رفته رفته قوی‌تر می‌شود تا زمانی که فرد به این باور می‌رسد که دیگر نمی‌تواند بدون وجود این ماده به زندگی ادامه دهد و خود را در دام اعتیاد به کراک گرفتار می‌بیند.

کلینیک ترک اعتیاد

ترک کراک

افرادی که وابسته به مصرف این مخدر هستند و در عین حال که می‌بینند زندگی آن‌‌ها تحت تاثیر این ماده در حال نابود شدن است و پیامدهای منفی این اعتیاد در کلیه جنبه‌های زندگی آن‌ها اعم از اجتماعی، خانوادگی، بین فردی، شغلی، تحصیلی، روانی و … سایه افکنده است، اما بدون توجه به این عواقب منفی همچنان به مصرف کراک ادامه می‌دهند این سیکل اعتیاد آن‌قدر ادامه می‌یابد که فرد در اثر عوارض اعتیادش اتفاقات ناگواری برایش می‌افتد یا این‌که تصمیم بگیرد مصرف آن را برای همیشه کنار بگذارد، این راه علاوه بر نیاز به تلاش و تحکیم و اراده فردی، نیاز بر همیاری و کمک متخصصین نیز دارد به همین جهت مشاورین، متخصصین ترک اعتیاد و پزشکان مرکز ترک اعتیاد آکسون، آماده همراهی شما در زمینهترک کراک میباشند.

روش صحیح ترک کراک به چه صورت است؟

پس از قطع مصرف این مخدر، افسردگی شدیدی در فرد ایجاد می‌شود که با احساس ملامت، فقدان احساس لذت، خستگی، تحریک‌پذیری، اضطراب، خواب‌آلودگی و گاهی بی‌تابی مشخص است. با مصرف کم تا متوسط کراک این علائم معمولاً ظرف چند روز از بین می‌روند. اما با مصرف زیاد به‌گونه‌ای که فرد به این ماده وابسته شده باشد که پس از دو تا چهار روز به اوج خود می‌رسند. در برخی افراد این علائم ممکن است هفته‌ها و یا ماه‌ها دوام داشته باشند.

افسردگی دوران ترک، ممکن است با افکار مربوط به خودکشی و یا آسیب زدن به خود یا دیگران همراه باشد. در دوران ترک، اشتیاق برای مصرف مجدد کراک، بسیار قوی و نیرومند است چرا که فرد می‌داند مصرف مخدراین علائم ناراحت کننده را از بین می‌برد.

برخی افراد برای مقابله با این حالات به مصرف الکل، مسکن‌ها، خواب‌آورها یا ضد اضطراب‌هایی مثل کلردیازپوکساید روی می‌آورند که ممکن است با این اقدام، تنها نوع اعتیادشان تغییر کند و از کراک به‌سوی مواد مذکور سوق داده شوند.

مرکز ترک اعتیاد آکسون دارای کامل‌ترین و مجرب‌ترین تیم از خدمات روانکاوی اعتیاد ، خدمات روانشناسی ، مددکار اجتماعی هستند، همچنین در کلینیک ترک اعتیاد آکسون کلیه درمان‌های دارویی، سم زدایی سریع و فوق سریع، توانبخشی و امکانات پس از درمان را به بیماران ارائه می‌دهد که یک بار و برای همیشه از شر اعتیاد به انواع مواد رها شود.

بهترین وسریع‌ترین روش ترک کراک در کلینیک ترک‌اعتیاد آکسون:

از آن‌جایی که اعتیاد به کراک بیش از آن‌که جنبه جسمی داشته باشد، جنبه روانی – اجتماعی دارد که عوامل بسیاری از جمله عوامل اجتماعی، خانوادگی و محیطی را دربرمی‌گیرد.  بنابراین ترک کراک یک درمان پیچیده، چند جانبه و جامع است که باید دامنه وسیعی از مشکلات را دربربگیرد.

بدین منظور یک درمان حمایتی قوی مورد نیاز است که علاوه بر خود فرد، خانواده و نزدیکان نیز باید برای این منظور تلاش کنند. هرچند مهم‌ترین عنصر در موفقیت درمان اعتیاد به کراک آن است که نخست خود شخص وابسته به کراک قانع شود که به درمان احتیاج دارد و همه انرژی خود را در راه ترک این ماده به‌کار بگیرد.

با پذیرش و بستری در مجهزترین و بهترین کلینیک ترک اعتیاد ایران، آکسون، مشاوره اولیه بستری و گرفتن آزمایش‌های اولیه درمان اعتیاد آغاز می‌گردد و با توجه به نتیجه آزمایشات بیمار، نوع و مدت زمان مصرف شخص مشخص می‌کند که چه نوع سیر درمانی را می تواند آغاز کند.

این افراد مستلزم دریافت خدمات روان درمانی اعتیاد ، روانکاوی اعتیاد ، خدمات روانشناسی و مشاوره ، سم‌زدایی کرک ،جهت جلوگیری از بازگشت دوباره به‌سوی مواد اعتیادآور کراک می‌باشند. در حال حاضر مؤثرترین خدمات درمانی در کلینیک ترک اعتیاد آکسون برای ترک کراک، مداخلات شناختی رفتاری است، در کلینیک ترک اعتیاد آکسون، برای ترک و درمان اعتیاد از هیچگونه شبه مخدری مانند متادون و بوپرنورفین استفاده نمیشود بلکه تنها از ضدمخدرهایی استفاده میشود که کوچکترین خطر وابستگی برای شخص مصرف کننده ندارد.

حتما مطالعه کنید: متادون چیست؟
حتما مطالعه کنید: بوپرنورفین چیست؟

در صورت مصرف کراک چه اتفاقی می‌افتد؟

کراک پس از ورود به بدن روی سیستم عصبی مرکزی اثر گذارده و آن را به شدت تحریک می‌کند. این امر باعث می‌شود اغلب سیستم‌های بدن از جمله گردش خون و تنفس سریع‌تر کار کنند و بدن متحمل فشار ناگهانی زیادی گردد. مدت و شدت اثرات مصرف این مواد به میزان ماده مصرفی، محیطی که در آن مواد مصرف می‌شود و ویژگی‌های فرد مصرف‌کننده بستگی دارد.

اگر کراک به همراه مشروبات الکلی مصرف شود، این دو ماده در بدن فرد مصرف‌کننده ایجاد ترکیبات شیمیایی خطرناکی خواهد کرد که سلامت فرد را به خطر می‌اندازد. مطالعات نشان داده است که کبد انسان مواد موجود در کراک و الکل را با یکدیگر ترکیب کرده و ایجاد ماده شیمیایی جدیدی به نام “کوکا اتیلن” می‌کند که اثرات محرک را تشدید کرده و احتمال مرگ ناگهانی را برای فرد پیش می‌آورد.

مرکز ترک اعتیاد

مصرف هم زمان کراک و الکل

مرگ ناگهانی زمانی رخ می‌دهد که تعادل شیمیایی بدن به‌هم خورده و ترکیبات سمی در آن ایجاد شوند. این مواد سمی باعث شکل‌گیری واکنش‌هایی در بدن می‌شود که به حمله قلبی منجر شده و مرگ ناگهانی رخ می‌دهد.

کراک چگونه به‌دست می‌آید و چه تفاوتی با کوکائین دارد؟

همان‌طور که گفته شد، کراک محصولی است که از کوکائین به‌دست می‌آید.

مرکز ترک اعتیاد

کراک چگونه بدست می آید

بنابراین منبع تهیه این ماده نیز مانند کوکائین، برگ‌های بوته گیاهی مانند “اریتروکسیلون کوکا” می‌باشد. کوکائین بر دو نوع است: فرم نمک پودری یا نمک هیدروکلراید، و فرم آزاد که از درجه خلوص بالایی برخوردار و قابل دود کردن است که در باره ی آن مفصلا در کوکائین چیست؟ صحبت کرده ایم.

ماده خام فرم آزاد کوکایین، کراک نام دارد و چون هنوز فرآیند شیمیایی کامل برای تهیه فرم آزاد کوکایین روی آن صورت نگرفته، ارزان‌تر از کوکایین می‌باشد.

برای تهیه فرم آزار کوکائین، طی فرآیند شیمیایی، کوکائین خالص از نمک هیدروکلراید جدا می‌شود. در این فرآیند با استفاده از مواد فرار و قابل اشتعال مانند “اتر” پودر کوکائین را پرورانده و به فرم آزاد کوکائین تبدیل می‌کنند.

در تهیه کراک، برخلاف فرم آزاد  کوکائین هیچ‌گونه مواد فرار یا قابل اشتعالی استفاده نمی‌شود، بلکه پودر کوکائین به سادگی در محلول آمونیاک یا بیکربنات سدیم (جوش شیرین) و آب حل شده تحت حرارت قرار می‌گیرد تا به جوش آید.

بدین ترتیب هیدروکلراید آن آزاد شده و ماده جامدی از آن استخراج می‌شود که کراک نام دارد. این ماده پس از خشک شدن شکسته شده و به تکه‌هایی مثل “تکه سنگ” تبدیل می‌شود که معمولاً وزن آن‌ها بین ۱۰۰ تا ۵۰۰ گرم می‌باشد.

یک گرم پودر خالص تقریباً به ۰/۸۹ گرم کرک تبدیل می‌شود.

کراک چگونه مصرف می‌شود؟

کراک معمولا با استفاده از پیپ‌هایی کشیده می‌شود که از جنس شیشه بوده روی آن یک یک یا چند منفذ ریز تعبیه شده که بتواند مخدر را روی خود نگه دارد. فرد مصرف‌کننده، داخل پیپ را حرارت می‌دهد (معمولاً با استفاده از فندک) و حرارت باعث دود کردن کراک می‌شود که فرد این دود را از داخل پیپ بالا می‌کشد.

کلینیک ترک اعتیاد

نحوه مصرف کراک

در این روش دود حاصل وارد ریه‌ها شده و از این طریق جذب گردش خون می‌گردد، سرعت تاثیر مواد در این روش بالا بوده و کمتر از ۱۰ ثانیه طول می‌کشد تا فرد مصرف‌کننده، اثرات آن را تجربه کند.

در واقع کراک مانند تریاک کشیده می‌شود و ممکن است از همان تجهیزات برای کشیدن نیز استفاده شود. مثل: وافور، سیخ و سنگ، قلیان و قلقلی (وسیله‌ای شبیه قلیان که به‌صورت دست ساز و با استفاده از یک بطری و مقداری شیلنگ پلاستیکی ساخته می‌شود).

حتما مطالعه کنید: تریاک چیست؟

اگرچه شایع‌ترین روش مصرف، تدخین و کشیدن آن می‌باشد اما مواردی از تزریق یا مصرف استنشاقی نیز گزارش شده است. در روش تزریق، کراک را به‌صورت محلول درآورده و با استفاده از سرنگ آن را به داخل سیاه‌رگ‌ها تزریق می‌کنند. در روش استنشاقی نیز کراک را به‌صورت پودر درآورده و از راه بینی، آن را بالا می‌کشند.

گاهی مصرف‌کنندگان به‌منظور افزایش قدرت تحریک کننده‌گی، آن را با سایر مواد ترکیب می‌کنند. شایع‌ترین این موارد، ترکیب این ماده با هروئین است که به آن “اسپیدبال” می‌گویند و بیشتر به صورت تزریقی مصرف می‌شود، برخی نیز آن را با ماری جوانا یا نیکوتین ترکیب کرده و به شکل سیگار دود می‌کنند.

حتما مطالعه کنید: هروئین چیست؟

کراک چه مقدار در بدن مصرف‌کننده باقی می‌ماند؟

دودی که از کشیدن این ماده وارد ریه‌ها می‌گردد، به سرعت جذب گردش خون شده و اثری که ایجاد می‌کند برابر با مصرف کوکائین به روش تزریق است. این اثرات تقریباً بلافاصله پس از مصرف ظاهر شده و با شدت بالایی همراه هستند. از سوی دیگر مدت دوام این اثرات خوشایند بسیار کوتاه بوده و طی ۸ تا ۱۵ دقیقه به‌طور کامل از بین می‌روند.

چرا نوجوانان به مصرف کراک روی می‌آورند؟

برخی از نوجوانان برای مقابله با بحران‌ها و تنش‌های این دوران و برخی دیگر تحت تاثیر دوستان و هم‌سالان و برخی نیز به پیروی از بزرگسالان و نزدیکان خود به سمت مصرف مواد سوق داده می‌شوند. از آن‌جایی که کراک یک ماده محرک و بالابرنده خلق می‌باشد، یکی از شایع‌ترین مواد مصرفی در بین نوجوانان و جوانان می‌باشد به‌طوری که اغلب مصرف‌کنندگان این ماده را جوانان ۱۸ تا ۲۵ ساله تشکیل می‌دهند. مصرف این مخدر اثر لذت‌بخش زیادی ایجاد می‌کند و این اثرات بسیار سریع و بلافاصله پس از مصرف ظاهر می‌شوند که یکی از دلایل روی آوردن افراد به مصرف این ماده، زود اثر گذاری آن است.

مرکز ترک اعتیاد

علت گرایش جوانان به کراک

یکی دیگر از مهم‌ترین عوامل روی آوردن جوانان به این مخدر آن است که این ماده نسبت به سایر مواد محرک و انرژی‌زا مثل آمفتامین‌ها، اکستازی،کوکائین ارزان‌تر است. از سوی دیگر خرید و فروش و حمل این ماده به سادگی صورت می‌گیرد. (در بسته‌های کوچک پلاستیکی، پاکت‌های کاغذی یا زرورق بسته‌بندی شده و در دوزهای ۱۰۰ تا ۵۰۰ میلی گرمی به فروش می‌رسد).

چگونه می‌توان تشخیص داد که فردی کراک مصرف کرده است؟

وقتی فردی برای اولین بار کراک مصرف کند، این اثرات در اوج خود و با بیشترین شدت بروز می‌کنند، اما به مرور زمان دیگر با همان میزان مصرف قبلی، فرد به حالت سرخوشی اولیه دست نمی‌یابد بلکه باید هر بار میزان بیشتری کراک مصرف کند تا به این حالت برسد. در واقع مصرف‌کنندگان این ماده اذعان می‌دارند که دیگر هیچ‌گاه نتوانستند سرخوشی اولیه را تجربه کنند،  در فردی که کراک مصرف کرده باشد این علائم قابل مشاهده هستند:

بسیار پرحرف شده و گاهی این پرحرفی با بی‌ربط گویی همراه می‌شود
نیاز کمتری به خواب احساس کرده و ممکن است ساعت‌ها بیدار بماند
فردی اجتماعی شده و در بیشتر ارتباطات اجتماعی شرکت می‌کند
فعالیت‌های جنسی و هیجانات بین‌ فردی او افزایش پیدا می‌کند
هشیاری زیاد و در برخی موارد هشیاری بیش از حد
احساس سرحالی زیاد و گاهی توأم با بزرگ‌منشی
احساس لذت فراوان و سرخوشی
اعتماد به‌نفس فرد افزایش می‌یابد
احساس انرژی زیادی می‌کند
اشتهای فرد کاهش می‌یابد

اثرات کوتاه مدت مصرف کراک کدامند؟

اثرات کوتاه مدت مصرف کراک فوراً پس از مصرف شروع به ظاهر شدن می‌کنند. عروق خونی تنگ شده و درجه حرارت بدن افزایش پیدا می‌کند. در این حالت قلب ناچار است سریع‌تر کار کند و ضربان قلب، نبض و فشار خون فرد بالا می‌رود. فرد مصرف‌کننده احساس انرژی زاید الوصفی می‌کند و نیاز خود به غذا و خواب را از دست می‌دهد. این اثرات کراک، موقتی بوده و فرد تنها برای زمان کوتاهی احساس شادی و سرحالی خواهد داشت. با از بین رفتن اثرات خوشایند مصرف این ماده، افسردگی شدیدی فرد را احاطه می‌کند که با غمگینی، احساس بی‌ارزشی و خستگی همراه است. این حالات باعث می‌شود که فرد بار دیگر و برای از بین بردن ناراحتی‌های خود به مصرف کراک بپردازد.

برخی افراد از همان مصرف اول، کنترل خود را روی مصرف‌شان از دست داده و آن‌قدر مواد مصرف می‌کنند تا به حالت مسمومیت دچار می‌شوند. این حالت با تهوع، استفراغ، ضربان نامنظم قلب و تنگی نفس همراه است که گاهی در اثر فشاری که به قلب وارد می‌شود حمله قلبی یا سکته پیش می‌آید و در موارد شدید نیز ممکن است در اثر وقفه تنفسی و به دنبال آن تشنج، مرگ ناگهانی رخ دهد.

مرکز ترک اعتیاد

اثرات مصرف کراک

مشاورین و متخخصان درمان اعتیاد مرکز ترک اعتیاد آکسون آماده اند تا با ارائه خدمات مشاوره و درمانی همراه شما در زمینه ترک کراک باشند.

اثرات بلند مدت مصرف کراک کدامند؟

مصرف‌کننده، چه به طریق استنشاق یا پاشیدن روی توتون و ماری جوانا و چه از راه کشیدن با پیپ استعمال کند، دیگر نمی‌تواند از مصرف آن خودداری کند و باید پی‌درپی آن را استعمال نماید. اصولا فردی که این ماده را مصرف می‌کند، دیگر بر خود تسلط ندارد و گویا خودی خود را گم کرده است. بنابراین اولین و مهم‌ترین اثر بلند مدت کراک، اعتیادی است که به سختی می‌توان آن را کنار گذارد. اثرات بلند مدت مصرف این ماده بسته به طول مدت مصرف و شدت آن از فردی به فرد دیگر متفاوت می‌باشد اما به‌طور کلی این مخدر هم عوارض جسمانی برای فرد ایجاد خواهد کرد و هم عوارض روانی به دنبال خواهد داشت.

برخی از عوارض جسمانی مصرف کراک:

کلینیک ترک اعتیاد

تاثیرات اصلی کراک روی بدن

اثرات کراک روی بدن
گلو دردهای مزمن
گرفتگی صدا
تنگی نفس
بروشیت
سرطان ریه و اندام تنفسی
آمفیزم و دیگر بیماری‌های ریوی
مشکلات تنفسی نظیر اخلاط سیاه سینه، احتقان ریه‌ها و خس‌خس سینه
تیره شدن لب‌ها و آسیب‌های دهانی و دندانی
اختلال در گوارش
تنگ شدن عروق خونی
افزایش ضربان قلب
تشنج‌های مغزی که ممکن است باعث خفگی بشوند
مردمک‌های تنگ و سوزنی شکل
تعریق زیاد
افزایش قند خون و درجه حرارت بالا
از دست دادن اشتها و به دنبال آن لاغری شدید
کاهش میل جنسی
بی‌خوابی
حمله قلبی
سکته
مرگ

مرکز ترک اعتیاد

گلو درد از عوارض مصرف کراک

برخی از علائم روانی مصرف کراک:

افسردگی و غمگینی
عدم بازداری در رفتارها
بزرگ‌منشی و هذیانات خود بزرگ‌بینی
تکانشی بودن
فعالیت‌های جنسی بیش از حد
گوش به‌زنگی بیش از حد به حدی که همواره متر صد وقوع چیزی است
رفتارهای وسواسی جبری
آشفتگی و سراسیمگی روانی حرکتی
اضطراب و بی‌قراری
رفتارهای خصمانه و مجادله آمیز
حملات هراس و وحشت‌زدگی
پارانوی
ترس از مرگ قریب‌الوقوع
هذیان و قطع ارتباط با واقعیت

کلینیک ترک اعتیاد

افسردگی از عوارض مصرف کراک

کراک چه اثراتی روی مغز می‌گذارد؟

چون کراک از راه تدخین مصرف شده و در مجاورت کیسه‌های هوایی شش‌ها قرار می‌گیرد، به سرعت جذب گردش خون شده و تنها ۱۰ تا ۱۹ ثانیه زمان می‌برد تا خود را به مغز برساند. ماده‌ای که به مغز می‌‌‌‌‌‌‌رسد نیز از غلظت زیادی برخوردار است و اثر خود بر سلول‌های مغزی را خیلی سریع اعمال می‌کند.

کلینیک ترک اعتیاد

تاثیر کراک بر مغز

تحقیقات نشان داده است که این ماده مانند کوکائین روی سیستم پاداش مغز و ایجاد احساس لذت اثر گذارده و مانع از جذب مجدد دوپامین (ماده‌ای شیمیایی که با ایجاد احساس لذت در فرد رابطه دارد) توسط سلول‌های مغزی می‌شود. بدین ترتیب دوپامین زیادی در فضای سلول‌ها جمع شده و فرد احساس لذت و سرخوشی ناگهانی زیادی می‌کند. مصرف زیاد و مکرر کرک باعث می‌شود به بخش‌های مختلف مغز آسیب رسیده و فرد با عوارض ناخوشایند جسمی و روانی مختلف رو‌به‌رو شود که پیش از این به آن‌ها اشاره شد.

 

مشاورین و متخصصین درمان اعتیاد مرکز ترک اعتیاد آکسون، آماده اند تا با ارائه خدمات درمانی و مشاوره ای همراه شما در زمینه ترک کراک، ترک کوکائین، ترک هروئین و سایر مخدرها باشند.

درباره ی کلینیک ترک اعتیاد آکسون:

کلینیک ترک اعتیاد و اعصاب و روان شبانه‌روزی آکسون در تهران با مجوز رسمی از وزارت بهداشت برای بستری و درمان بیماران اعتیاد، از بهترین و مجهزترین مراکز ترک اعتیاد در کشور می‌باشد. کلینیک بستری آکسون از معدود مراکزی است که سیر درمان را زیر نظر روانپزشک و روانشناس در کنار سایر کادر درمانی متخصص خود انجام می‌دهد. در این مرکز از روش‌های جایگزین درمانی و نگهدارنده مانند متادون درمانی برای ترک اعتیاد استفاده نمی‌شود. روش درمانی ما ، حذف کامل ماده اعتیادآور از بدن بیمار می باشد، و بیماران را به ماده اعتیادآور دیگر وابسته نمی‌کنیم. از جمله ویژگی‌های بارز مرکز ترک اعتیاد آکسون این است که معتقدیم مهم‌ترین بخش از مراحل درمانی بیمار ، بعد از ترخیص وی و بهبودی فیزیکی آن صورت می‌گیرد. سیر درمان در کلینیک ترک اعتیاد آکسون پس از سم زدایی و درمان فیزیکی با خدمات روانکاوی و روان شناختی اعتیاد ادامه پیدا می کند. این خدمات به صورت جلسات خصوصی ، خانوادگی و یا گروه درمانی به بیماران ارائه می گردد.

سوالات متداول کراک

1آیا کراک فعالیت‌های تحصیلی، ورزشی و سایر فعالیت‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد؟

بله، قطعاً همین‌طور است. کراک می‌تواند عملکرد فرد در مدرسه، ورزش و یا بین دوستان را به‌هم بریزد. اگر مصرف این ماده در فرد زیاد تداوم یابد، ممکن است کم‌کم باعث شود که او علایق و انگیزه‌های قبلی خود در مورد تحصیل، کار و یا سایر حوزه‌ها را از دست بدهد و این علاقه تنها بر مصرف کرک و افرادی متمرکز شود که با آن‌ها مواد مصرف می‌کند.
صمیمیت خانوادگی در فردی که به مصرف کراک معتاد می‌شود، از بین رفته و فرد تنها در زمانی که تحت تاثیر این ماده قرار دارد، سرحال خواهد بود. تفریحات خانوادگی و دوستانه سالم کم‌کم جای خود را به مهمانی‌هایی می‌دهد که در آن‌جا کرک مصرف می‌شود و فرد همه پول خود را صرف تهیه و مصرف این ماده خواهد کرد و برای تهیه آن به هر کاری حتی سرقت دست می‌زند.

2آیا مصرف کراک روی بارداری تاثیر می‌گذارد؟

پزشکان به مادران باردار توصیه می‌کنند که هیچ‌یک از انواع مواد اعتیاد آور را مورد استفاده قرار ندهند، چرا که می‌توانند به جنین در حال رشد صدمه وارد کنند. مصرف کراک در دوران بارداری خطرات افزایش احتمال مرده‌زایی، افزایش احتمال سقط جنین، زایمان زودرس که غالباً با مرگ نوزاد همراه می‌شود را به همراه دارد.

3آیا مصرف کراک ممکن است به اعتیاد به آن منجر شود؟

بله، این ماده جزء مواد اعتیاد آور است. این حالت به حدی شدید است که فرد مصرف‌کننده نمی‌تواند مقدار مصرف را پیش‌بینی و کنترل کند، در نتیجه همچنان به مصرف کراک ادامه می‌دهد. کراک خطرناک‌ترین ماده اعتیاد آوری است که تاکنون به بازار آمده و به حدی وابستگی‌آور است که یک‌بار مصرف آن، فرد را معتاد می‌کند. برخی از معتادان به این ماده عنوان می‌کنند که از همان اولین لحظه که پیپ حاوی کراک را به لب‌های خود گذاشتند، به این ماده معتاد شده‌اند.

آیکون مشاوره درمان اعتیاد

کلینیک ترک اعتیاد آکسون

جهت دریافت اطلاعات در خصوص ترک کراک و سایر مخدرها با مشاورین ما تماس بگیرید
تماس با ما

4 Comments

 1. علیرضا گفت:

  شخصی که مدام‌ با خود صحبت می کنه، آرام و قرار نداره، آشکارا انجام کارهای نسبتا نامناسب را انکار کرده و از صحبت کردن طفره می‌ ره و همچنین دمای بدنش بالا رفته و به مصرف مایعات خنک به خصوص شیر به همراه یخ روی آورده ، از عوارض چه موادی می تونه باشه، در ضمن آزمایش مورفین هم مثبت در اومده، ممنونم

  • . گفت:

   سلام خدمت شما.این مواردی که گفتید مربوط به مصرف ماده شیشه هست.
   در جواب آزمایش مورفین هم میتونه مخدری قوی تر از تریاک باشه که من احتمال میدم هرویین هم این مشکلات رو به وجود میاره.
   من خودم معتاد گمنام هستم و ۱۳ فروردین امسال میشه ۳ سال که ترک کردم خداروشکر.
   مورد خودتون رو پیگیر باشید نزدیک به خرابی است.

 2. Bb گفت:

  سلام شخصی که یک سمت بدنش دچار ضعف عضله شده،تمام عضلات و ماهیچه ی دستش آب رفته،تو خواب دچار رعشه س و ظاهرا ماری جوانا مصرف میکنه فقط ،آیا میتونه اعتیاد به چیر دیگه داشته باشه ک در غالب ماری جوانا مخفی کنه؟

  • امیر گفت:

   یله ماده خطرناک کمیکال خودم متاسفانه یه زمانی مصرفش میکردم هم شکلش هم طریقه مصرفش مثل ماری جواناست ولی بوی مواد شیمیایی میده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *