کراک اسلایدر

مقدمه:

از هزاران سال پیش بومیان آمریکای جنوبی برگ‌های گیاه کوکا که منبع کوکائین و کراک می‌باشد را به‌منظور افزایش انرژی و مقابله با گرسنگی مصرف می‌کرده‌اند. کوکائین خالص اولین بار در دهه ۱۸۶۰ از این گیاه استخراج شده و به‌عنوان یک داروی مؤثر در بی‌حسی‌های موضعی و جراحی‌های مربوط به چشم، بینی و گلو به جامعه پزشکی معرفی شد. به‌تدریج و با روشن شدن عوارض اعتیادزدایی شدید این ماده، کوکائین و مشتقات آن به‌عنوان یک ماده غیرقانونی طبقه‌بندی شد و در ردیف مرفین و هرویین قرار گرفت. حدود ۱۰۰ سال بعد از ظهور کوکائین در محافل مختلف، نوع جدیدی از آن به بازار آمد که “کوکائین کراک” یا “کراک” نام گرفت. مصرف این ماده در دهه ۱۹۸۰ شیوع فراوانی یافت و به دلیل ارزان بودن آن نسبت به کوکائین با استقبال زیادی در بین نوجوانان و جوانان روبه‌رو شد. امروزه کراک در خیابان‌ها پنج یا شش برابر بیشتر از کوکائین خرید و فروش می‌شود. به‌طور سنتی کوکائین، ماده مصرفی ثروتمندان لقب گرفته است چون بسیار گران است. در عین حال “کراک” انقدر ارزان است که حتی نوجوانان نیز از عهده خرید آن برمی‌آیند. اما این تصور، غلط است؛ چرا که فردی که کراک مصرف می‌کند، به سرعت به این ماده معتاد می‌شود و از سوی دیگر روز به روز میزان مصرف او افزایش می‌یابد. بنابراین او نیز ناچار است هزینه گزافی برای اعتیاد خود بپردازد.

ماده مخدر کراک

کراک (Crack) چیست؟

کراک، از جمله مواد محرک می‌باشد که بر سیستم اعصاب مرکزی تاثیر گذارده و با بالا بردن خلق، باعث ایجاد سرخوشی شدیدی در فرد مصرف‌کننده می‌گردد. مکانیسم عمل آن تقریباً مشابه کوکائین بوده و از لحاظ ترکیبات نیز بسیار به آن شبیه است. در واقع کراک، نام متداولی است که به یکی از فرآورده‌های کوکائین داده شده است. کراک ماده جامد و قالب‌پذیری است که به اشکال مختلف از تکه‌ها یا تراشه‌های کوچک تا تکه‌های بزرگ و زبر مانند سنگ دیده می‌شود. بسته به نحوه تهیه و میزان خلوص آن ممکن است به رنگ‌های کرم روشن، کرم مایل به خاکستری و قهوه‌ای روشن یا تیره وجود داشته باشد. در برخی موارد، تکه‌های کراک مشابه خرده صابون یا سنگ نمک به‌نظر می‌رسد.

 

اگر فردی بخواهد مصرف کراک را ترک کند، چه باید بکند؟

روند اعتیاد به کراک تقریبا به دنبال همان اولین مصرف آغاز می‌شود. ذهن و روان فرد به آهستگی به سمت اعتیاد به این ماده گرایش یافته و این گرایش رفته رفته قوی‌تر می‌شود تا زمانی که فرد به این باور می‌رسد که دیگر نمی‌تواند بدون وجود این ماده به زندگی ادامه دهد و خود را در دام اعتیاد به کراک گرفتار می‌بیند. افرادی که وابسته به مصرف کراک هستند، در عین حال که می‌بینند زندگی آن‌‌ها تحت تاثیر این ماده در حال نابود شدن است و پیامدهای منفی این اعتیاد در کلیه جنبه‌های زندگی آن‌ها اعم از اجتماعی، خانوادگی، بین فردی، شغلی، تحصیلی، روانی و … سایه افکنده است، اما بدون توجه به این عواقب منفی همچنان به مصرف کراک ادامه می‌دهند این سیکل اعتیاد آن‌قدر ادامه می‌یابد که فرد در اثر عوارض اعتیادش اتفاقات ناگواری برایش می‌افتد یا این‌که تصمیم بگیرد مصرف آن را برای همیشه کنار بگذارد و در این راه علاوه بر تلاش و تحکیم اراده فردی از کمک متخصصان کلینیک ترک اعتیاد شبانه روزی آکسون در تهران در این زمینه بهره‌گیری نماید.

روش صحیح ترک کراک به چه صورت است؟

پس از قطع مصرف کراک، افسردگی شدیدی در فرد ایجاد می‌شود که با احساس ملامت، فقدان احساس لذت، خستگی، تحریک‌پذیری، اضطراب، خواب‌آلودگی و گاهی بی‌تابی مشخص است. با مصرف کم تا متوسط کراک این علائم معمولاً ظرف چند روز از بین می‌روند. اما با مصرف زیاد به‌گونه‌ای که فرد به این ماده وابسته شده باشد که پس از دو تا چهار روز به اوج خود می‌رسند. در برخی افراد این علائم ممکن است هفته‌ها و یا ماه‌ها دوام داشته باشند.

افسردگی دوران تراک، ممکن است با افکار مربوط به خودکشی و یا آسیب زدن به خود یا دیگران همراه باشد. در دوران ترک، اشتیاق برای مصرف مجدد کراک، بسیار قوی و نیرومند است چرا که فرد می‌داند مصرف کراک این علائم ناراحت کننده را از بین می‌برد. برخی افراد برای مقابله با این حالات به مصرف الکل، مسکن‌ها، خواب‌آورها یا ضداضطراب‌هایی مثل کلردیازپوکساید روی می‌آورند که ممکن است با این اقدام، تنها نوع اعتیادشان تغییر کند و از کراک به‌سوی مواد مذکور سوق داده شوند. کلینک ترک اعتیاد و اعصاب و روان آکسون دارای کامل‌ترین و مجرب‌ترین تیم از خدمات روانکاوی اعتیاد ، خدمات روانشناسی ، مددکار اجتماعی هستند و همچنین کلینیک آکسون کلیه درمان‌های دارویی، سم زدایی سریع و فوق سریع، توانبخشی و امکانات پس از درمان را به بیماران ارائه می‌دهد که یک بار و برای همیشه از شر اعتیاد به انواع مواد رها شود.

بهترین وسریع‌ترین روش ترک کراک در کلینیک ترک‌اعتیاد آکسون:

از آن‌جایی که اعتیاد به کراک بیش از آن‌که جنبه جسمی داشته باشد، جنبه روانی – اجتماعی دارد، عوامل بسیاری از جمله عوامل اجتماعی، خانوادگی و محیطی را دربرمی‌گیرد. بنابراین ترک کراک یک درمان پیچیده، چند جانبه و جامع است که باید دامنه وسیعی از مشکلات را دربربگیرد. بدین منظور یک درمان حمایتی قوی مورد نیاز است که علاوه بر خود فرد، خانواده و نزدیکان نیز باید برای این منظور تلاش کنند. هرچند مهم‌ترین عنصر در موفقیت درمان اعتیاد به کراک آن است که نخست خود شخص وابسته به کراک قانع شود که به درمان احتیاج دارد و همه انرژی خود را در راه ترک این ماده به‌کار بگیرد. با پذیرش و بستری در مجهزترین و بهترین کلینیک ترک اعتیاد آکسون، مشاوره اولیه بستری و گرفتن آزمایش‌های اولیه درمان اعتیاد آغاز می‌گردد و با توجه به نتیجه آزمایشات بیمار، نوع و مدت زمان مصرف شخص مشخص می‌کند که چه نوع سیر درمانی را می تواند آغاز کند. این افراد مستلزم دریافت خدمات روان درمانی اعتیاد ، روانکاوی اعتیاد ، خدمات روانشناسی و مشاوره ، سم‌زدایی کرک ،جهت جلوگیری از بازگشت دوباره به‌سوی مواد اعتیادآور کراک می‌باشند. در حال حاضر مؤثرترین خدمات درمانی در کلینیک ترک اعتیاد آکسون برای ترک اعتیاد کراک، مداخلات شناختی رفتاری است و همچنین جدید‌ترین داروی ترک‌ کراک با مجوز وزارت بهداشت مانند نالتروکسان که هیچگونه وابستگی برای بیمار ندارد استفاده می شود، این رویکردها به بیمار کمک می‌کنند تا افکار، انتظارات و رفتارش را اصلاح نموده و مهارت‌های مقابله صحیح با استرس‌های مختلف زندگی را بیاموزد.

در صورت مصرف کراک چه اتفاقی می‌افتد؟

کراک پس از ورود به بدن روی سیستم عصبی مرکزی اثر گذارده و آن را به شدت تحریک می‌کند. این امر باعث می‌شود اغلب سیستم‌های بدن از جمله گردش خون و تنفس سریع‌تر کار کنند و بدن متحمل فشار ناگهانی زیادی گردد. مدت و شدت اثرات مصرف این مواد به میزان ماده مصرفی، محیطی که در آن مواد مصرف می‌شود و ویژگی‌های فرد مصرف‌کننده بستگی دارد.

اگر کراک به همراه مشروبات الکل مصرف شود، این دو ماده در بدن فرد مصرف‌کننده ایجاد ترکیبات شیمیایی خطرناکی خواهد کرد که سلامت فرد را به خطر می‌اندازد. مطاعات نشان داده است که کبد انسان مواد موجود در کراک و الکل را با یکدیگر ترکیب کرده و ایجاد ماده شیمیایی جدیدی به نام “کوکا اتیلن” می‌کند که اثرات محرک کراک را تشدید کرده و احتمال مرگ ناگهانی را برای فرد پیش می‌آورد. مرگ ناگهانی زمانی رخ می‌دهد که تعادل شیمیایی بدن به‌هم خورده و ترکیبات سمی در آن ایجاد شوند. این مواد سمی باعث شکل‌گیری واکنش‌هایی در بدن می‌شود که به حمله قلبی منجر شده و مرگ ناگهانی رخ می‌دهد.

 

کراک چگونه به‌دست می‌آید و چه تفاوتی با کوکائین دارد؟

همان‌طور که گفته شد، کراک محصولی است که از کوکائین به‌دست می‌آید. بنابراین منبع تهیه این ماده نیز مانند کوکائین، برگ‌های بوته گیاهی مانند “اریتروکسیلون کوکا” می‌باشد. کوکائین بر دو نوع است: فرم نمک پودری یا نمک هیدروکلراید، و فرم آزاد که از درجه خلوص بالایی برخوردار و قابل دود کردن است. بدین ترتیب که ماده خام فرم آزاد کوکایین، کراک نام دارد و چون هنوز فرآیند شیمیایی کامل برای تهیه فرم آزاد کوکایین روی آن صورت نگرفته، ارزان‌تر از کوکایین می‌باشد.

برای تهیه فرم آزار کوکایین، طی فرآیند شیمیایی، کوکایین خالص از نمک هیدروکلراید جدا می‌شود. در این فرآیند با استفاده از مواد فرار و قابل اشتعال مانند “اتر” پودر کوکایین را پرورانده و به فرم آزاد کوکایین تبدیل می‌کنند. در تهیه کراک، برخلاف فرم آزاد  کوکایین هیچ‌گونه مواد فرار یا قابل اشتعالی استفاده نمی‌شود، بلکه پودر کوکایین به سادگی در محلول آمونیاک یا بیکربنات سدیم (جوش شیرین) و آب حل شده تحت حرارت قرار می‌گیرد تا به جوش آید. بدین ترتیب هیدروکلراید آن آزاد شده و ماده جامدی از آن استخراج می‌شود که کراک نام دارد. این ماده پس از خشک شدن شکسته شده و به تکه‌هایی مثل “تکه سنگ” تبدیل می‌شود که معمولاً وزن آن‌ها بین ۱۰۰ تا ۵۰۰ گرم می‌باشد. یک گرم پودر خالص تقریباً به ۰/۸۹ گرم کرک تبدیل می‌شود.

کراک چگونه مصرف می‌شود؟

نحوه مصرف کرک

کراک معمولا با استفاده از پیپ‌هایی کشیده می‌شود که از جنس شیشه بوده روی آن یک یک یا چند منفذ ریز تعبیه شده که بتواند کراک را روی خود نگه دارد. فرد مصرف‌کننده، کراک داخل پیپ را حرارت می‌دهد (معمولاً با استفاده از فندک) و حرارت باعث دود کردن کراک می‌شود که فرد این دود را از داخل پیپ بالا می‌کشد. در این روش دود حاصل از کراک وارد ریه‌ها شده و از این طریق جذب گردش خون می‌گردد. سرعت تاثیر مواد در این روش بالا بوده و کمتر از ۱۰ ثانیه طول می‌کشد تا فرد مصرف‌کننده، اثرات آن را تجربه کند.

در واقع کراک مانند تریاک کشیده می‌شود و ممکن است از همان تجهیزان برای کشیدن نیز استفاده شود. مثل: وافور، سیخ و سنگ، قلیان و قلقلی (وسیله‌ای شبیه قلیان که به‌صورت دست ساز و با استفاده از یک بطری و مقداری شیلنگ پلاستیکی ساخته می‌شود).

اگرچه شایع‌ترین روش مصرف کراک، تدخین و کشیدن آن می‌باشد اما مواردی از تزریق یا مصرف استنشاقی نیز گزارش شده است. در روش تزریق، کراک را به‌صورت محلول درآورده و با استفاده از سرنگ آن را به داخل سیاه‌رگ‌ها تزریق می‌کنند. در روش استنشاقی نیز کراک را به‌صورت پودر درآورده و از راه بینی، آن را بالا می‌کشند.

گاهی مصرف‌کنندگان به‌منظور افزایش قدرت تحریک کننده‌گی، آن را با سایر مواد ترکیب می‌کنند. شایع‌ترین این موارد، ترکیب این ماده با هرویین است که به آن “اسپیدبال” می‌گویند و بیشتر به صورت تزریقی مصرف می‌شود. برخی نیز آن را با ماری جوانا یا تنباکو ترکیب کرده و به شکل سیگار دود می‌کنند.

کراک چه مقدار در بدن مصرف‌کننده باقی می‌ماند؟

دودی که از کشیدن این ماده وارد ریه‌ها می‌گردد، به سرعت جذب گردش خون شده و اثری که ایجاد می‌کند برابر با مصرف کوکائین به روش تزریق است. این اثرات تقریباً بلافاصله پس از مصرف ظاهر شده و با شدت بالایی همراه است. از سوی دیگر مدت دوام این اثرات خوشایند بسیار کوتاه بوده و طی ۸ تا ۱۵ دقیقه به‌طور کامل از بین می‌روند.

کلینیک ترک اعتیاد و اعصاب و روان شبانه‌روزی آکسون در تهران با مجوز رسمی از وزارت بهداشت برای بستری و درمان بیماران اعتیاد، از بهترین و مجهزترین مراکز ترک اعتیاد در کشور می‌باشد. کلینیک بستری آکسون از معدود مراکزی است که سیر درمان را زیر نظر روانپزشک و روانشناس در کنار سایر کادر درمانی متخصص خود انجام می‌دهد. در این مرکز از روش‌های جایگزین درمانی و نگهدارنده مانند متادون درمانی برای ترک اعتیاد استفاده نمی‌شود. روش درمانی ما ، حذف کامل ماده اعتیادآور از بدن بیمار می باشد، و بیماران را به ماده اعتیادآور دیگر وابسته نمی‌کنیم. از جمله ویژگی‌های بارز کلینیک آکسون این است که معتقدیم مهم‌ترین بخش از مراحل درمانی بیمار ، بعد از ترخیص وی و بهبودی فیزیکی آن صورت می‌گیرد. سیر درمان در کلینیک آکسون پس از سم زدایی و درمان فیزیکی با خدمات روانکاوی و روان شناختی اعتیاد ادامه پیدا می کند. این خدمات به صورت جلسات خصوصی ، خانوادگی و یا گروه درمانی به بیماران ارائه می گردد.

چرا نوجوانان به مصرف کراک روی می‌آورند؟

چرا جوانان به مصرف کراک روی می‌آورند

برخی از نوجوانان برای مقابله با بحران‌ها و تنش‌های این دوران و برخی دیگر تحت تاثیر دوستان و هم‌سالان و برخی نیز به پیروی از بزرگسالان و نزدیکان خود به سمت مصرف مواد سوق داده می‌شوند. از آن‌جایی که کراک یک ماده محرک و بالابرنده خلق می‌باشد، یکی از شایع‌ترین مواد مصرفی در بین نوجوانان و جوانان می‌باشد به‌طوری که اغلب مصرف‌کنندگان این ماده را جوانان ۱۸ تا ۲۵ ساله تشکیل می‌دهند. کراک، ماده‎ای است که اثر لذت‌بخش زیادی ایجاد می‌کند و این اثرات بسیار سریع و بلافاصله پس از مصرف ظاهر می‌شوند که یکی از دلایل روی آوردن افراد به مصرف این ماده، زود اثر گذاری آن است.

یکی دیگر از مهم‌ترین عوامل روی آوردن جوانان به کراک آن است که این ماده نسبت به سایر مواد محرک و انرژی‌زا مثل آمفتامین‌ها، اکستازی،کوکائین ارزان‌تر است. از سوی دیگر خرید و فروش و حمل این ماده به سادگی صورت می‌گیرد. (در بسته‌های کوچک پلاستیکی، پاکت‌های کاغذی یا زرورق بسته‌بندی شده و در دوزهای ۱۰۰ تا ۵۰۰ میلی گرمی به فروش می‌رسد).

چگونه می‌توان تشخیص داد که فردی کراک مصرف کرده است؟

وقتی فردی برای اولین بار کراک مصرف کند، این اثرات در اوج خود و با بیشترین شدت بروز می‌کنند، اما به مرور زمان دیگر با همان میزان مصرف قبلی، فرد به حالت سرخوشی اولیه دست نمی‌یابد بلکه باید هر بار میزان بیشتری کراک مصرف کند تا به این حالت برسد. در واقع مصرف‌کنندگان این ماده اذعان می‌دارند که دیگر هیچ‌گاه نتوانستند سرخوشی اولیه را تجربه کنند و در فردی که کراک مصرف کرده باشد، این علائم قابل مشاهده است:

احساس لذت فراوان و سرخوشی

هشیاری زیاد و در برخی موارد هشیاری بیش از حد

احساس سرحالی زیاد و گاهی توأم با بزرگ‌منشی

اضطراب و ترس‌های معمول فرد کاهش می‌یابد

اعتماد به‌نفس فرد افزایش می‌یابد

فردی اجتماعی شده و در بیشتر ارتباطات اجتماعی شرکت می‌کند

بسیار پرحرف شده و گاهی این پرحرفی با بی‌ربط گویی همراه می‌شود

احساس انرژی زیادی می‌کند

فعالیت‌های جنسی و هیجانات بین‌ فردی او افزایش پیدا می‌کند

اشتهای فرد کاهش می‌یابد

نیاز کمتری به خواب احساس کرده و ممکن است ساعت‌ها بیدار بماند

اثرات کوتاه مدت مصرف کراک کدامند؟

اثرات کوتاه مدت کراک فوراً پس از مصرف این ماده شروع به ظاهر شدن می‌کنند. عروق خونی تنگ شده و درجه حرارت بدن افزایش پیدا می‌کند. در این حالت قلب ناچار است سریع‌تر کار کند و ضربان قلب، نبض و فشار خون فرد بالا می‌رود. فرد مصرف‌کننده احساس انرژی زایدالوصفی می‌کند و نیاز خود به غذا و خواب را از دست می‌دهد. این اثرات کراک، موقتی بوده و فرد تنها برای زمان کوتاهی احساس شادی و سرحالی خواهد داشت. با از بین رفتن اثرات خوشایند مصرف این ماده، افسردگی شدیدی فرد را احاطه می‌کند که با غمگینی، احساس بی‌ارزشی و خستگی همراه است. این حالات باعث می‌شود که فرد بار دیگر و برای از بین بردن ناراحتی‌های خود به مصرف کراک بپردازد.

برخی افراد از همان مصرف اول، کنترل خود را روی مصرف‌شان از دست داده و آن‌قدر مواد مصرف می‌کنند تا به حالت مسمومیت دچار می‌شوند. این حالت با تهوع، استفراغ، ضربان نامنظم قلب و تنگی نفس همراه استکه گاهی در اثر فشاری که به قلب وارد می‌شود حمله قلبی یا سکته پیش می‌آید و در موارد شدید نیز ممکن است در اثر وقفه تنفسی و به دنبال آن تشنج، مرگ ناگهانی رخ دهد.

اثرات بلند مدت مصرف کراک کدامند؟

مصرف‌کننده، کراک را چه به طریق استنشاق یا پاشیدن روی توتون و ماری جوانا و چه از راه کشیدن با پیپ استعمال کند، دیگر نمی‌تواند از مصرف آن خودداری کند و باید پی‌درپی آن را استعمال نماید. اصولا فردی که این ماده را مصرف می‌کند، دیگر بر خود تسلط ندارد و گویا خودی خود را گم کرده است. بنابراین اولین و مهم‌ترین اثر بلند مدت کراک، اعتیادی است که به سختی می‌توان آن را کنار گذارد. اثرات بلند مدت مصرف این ماده بسته به طول مدت مصرف و شدت آن از فردی به فرد دیگر متفاوت می‌باشد اما به‌طور کلی کراک هم عوارض جسمانی برای فرد ایجاد خواهد کرد و هم عوارض روانی به دنبال خواهد داشت.

علائم جسمانی:

اثرات کراک روی بدن

گلو دردهای مزمن

گرفتگی صدا

تنگی نفس

بروشیت

سرطان ریه و اندام تنفسی

آمفیزم و دیگر بیماری‌های ریوی

مشکلات تنفسی نظیر اخلاط سیاه سینه، احتقان ریه‌ها و خس‌خس سینه

تیره شدن لب‌ها و آسیب‌های دهانی و دندانی

اختلال در گوارش

تنگ شدن عروق خونی

افزایش ضربان قلب

تشنج‌های مغزی که ممکن است باعث خفگی بشوند

مردمک‌های تنگ و سوزنی شکل

تعریق زیاد

افزایش قند خون و درجه حرارت بالا

از دست دادن اشتها و به دنبال آن لاغری شدید

کاهش میل جنسی

بی‌خوابی

حمله قلبی

سکته

مرگ

علائم روانی:

افسردگی و غمگینی

عدم بازداری در رفتارها

بزرگ‌منشی و هذیانات خود بزرگ‌بینی

تکانشی بودن

فعالیت‌های جنسی بیش از حد

گوش به‌زنگی بیش از حد به حدی که همواره متر صد وقوع چیزی است

رفتارهای وسواسی جبری

آشفتگی و سراسیمگی روانی حرکتی

اضطراب و بی‌قراری

رفتارهای خصمانه و مجادله آمیز

حملات هراس و وحشت‌زدگی

پارانویا

ترس از مرگ قریب‌الوقوع

هذیان و قطع ارتباط با واقعیت

اثر کرک روی مغز

کراک چه اثراتی روی مغز می‌گذارد؟

چون کراک از راه تدخین مصرف شده و در مجاورت کیسه‌های هوایی شش‌ها قرار می‌گیرد، به سرعت جذب گردش خون شده و تنها ۱۰ تا ۱۹ ثانیه زمان می‌برد تا خود را به مغز برساند. ماده‌ای که به مغز می‌‌‌‌‌‌‌رسد نیز از غلظت زیادی برخوردار است و اثر خود بر سلول‌های مغزی را خیلی سریع اعمال می‌کند.

تحقیقات نشان داده است که این ماده مانند کوکائین روی سیستم پاداش مغز و ایجاد احساس لذت اثر گذارده و مانع از جذب مجدد دوپامین (ماده‌ای شیمیایی که با ایجاد احساس لذت در فرد رابطه دارد) توسط سلول‌های مغزی می‌شود. بدین ترتیب دوپامین زیادی در فضای سلول‌ها جمع شده و فرد احساس لذت و سرخوشی ناگهانی زیادی می‌کند. مصرف زیاد و مکرر کرک باعث می‌شود به بخش‌های مخلف مغز آسیب رسیده و فرد با عوارض ناخوشایند جسمی و روانی مختلف رو‌به‌رو شود که پیش از این به آن‌ها اشاره شد.

سوالات متداول درباره کراک

1آیا کراک فعالیت‌های تحصیلی، ورزشی و سایر فعالیت‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد؟

بله، قطعاً همین‌طور است. کراک می‌تواند عملکرد فرد در مدرسه، ورزش و یا بین دوستان را به‌هم بریزد. اگر مصرف این ماده در فرد زیاد تداوم یابد، ممکن است کم‌کم باعث شود که او علایق و انگیزه‌های قبلی خود در مورد تحصیل، کار و یا سایر حوزه‌ها را از دست بدهد و این علاقه تنها بر مصرف کرک و افرادی متمرکز شود که با آن‌ها مواد مصرف می‌کند.

صمیمیت خانوادگی در فردی که به مصرف کراک معتاد می‌شود، از بین رفته و فرد تنها در زمانی که تحت تاثیر این ماده قرار دارد، سرحال خواهد بود. تفریحات خانوادگی و دوستانه سالم کم‌کم جای خود را به مهمانی‌هایی می‌دهد که در آن‌جا کرک مصرف می‌شود و فرد همه پول خود را صرف تهیه و مصرف این ماده خواهد کرد و برای تهیه آن به هر کاری حتی سرقت دست می‌زند.

2آیا مصرف کراک روی بارداری تاثیر می‌گذارد؟

پزشکان به مادران باردار توصیه می‌کنند که هیچ‌یک از انواع مواد اعتیاد آور را مورد استفاده قرار ندهند، چرا که می‌توانند به جنین در حال رشد صدمه وارد کنند. مصرف کرک در دوران بارداری خطرات زیر را دربر خواهد داشت:

کرک در بارداری

  • افزایش احتمال مرده‌زایی
  • افزایش احتمال سقط جنین
  • زایمان زودرس که غالباً با مرگ نوزاد همراه می‌شود

جنینی که پدرش مصرف کننده کراک یا کوکائین باشد، نیز در معرض خطر و نارسایی‌های جدی قرار دارد. مواد شیمیایی موجود در کراک به اسپرم چسبیده و به سلول‌های جنین در حال رشد آسیب می‌رساند.

دیگر عوارض کراک روی جنین عبارت است از:

  • تشنج و سکته
  • فلج مغزی
  • عقب‌ماندگی ذهنی
  • اختلالات بینایی و شنوایی
  • ناهنجاری‌های دستگاه تناسلی و ادراری
  • اتیسم (در خود فرورفتگی، در خود فروماندگی) و اختلالات یادگیری

مطالعات نشان داده‌اند کودکانی که مادرانشان در طول دوره بارداری کراک مصرف می‌کرده، نسبت به آن‌هایی که در دوران جنینی در معرض مصرف این ماده توسط مادر قرار نگرفته‌اند، اختلالات شناختی بیشتری نشان می‌دهند. این کودکان در عملکردهای مختلف شناختی از جمله پردازش اطلاعات، توجه و تمرکز که مهم‌ترین عوامل را برای یادگیری و پیشرفت تحصیلی تشکیل می‌دهند، نقص دارند.

3اثرات روانی اجتماعی کراک کدامند؟

تحقیقات نشان داده‌اند که کراک، سیستم پاداش دهنده مغز را تحت تاثیر قرار داده و تولید لذتی می‌کند که فعالیت‌های طبیعی از ایجاد آن ناتوانند. از این‌رو فرد فعالیت‌های طبیعی و روزمره خود را کنار گذارده و برای رسیدن به سرخوشی و اوج لذت به مصرف مکرر این ماده روی می‌آورد. مصرف مزمن این ماده با آسیب‌های جبران‌ ناپذیری که به مغز وارد می‌کند، فرد را مستعد عوارض روانی زیادی می‌کند که روابط و موقعیت اجتماعی او را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهند.

استفاده طولانی مدت و یا دوز بالای کراک ممکن است در فرد ایجاد نوعی روان‌پریشی مانند اسکیزوفرنیا کند که با علائم پارانویید و توهمات شنوایی همراه است. این افراد به‌ویژه رفتارهای پارانویید و پرخاش‌گرانه‌ای از خود بروز می‌دهند که ممکن است به عواقب ناخوشایندی برای آن‌ها و یا اطرافیانشان بی‌انجامد. فردی که به مصرف کراک وابسته می‌شود، علی‌رغم مشکلات روانی اجتماعی متعددی که در رابطه با مصرف این ماده برایش پیش می‌آید، اما بدون توجه به این پیامدهای منفی همچنان به مصرف ادامه می‌دهد.

تعداد زیادی از افرادی که به دلایل مربوط به خشونت یا تصادفات رانندگی به مراجع قضایی آورده می‌شوند، کسانی هستند که تحت تاثیر مصرف این ماده قرار داشته‌اند. کراک؛ حافظه، قضاوت و ادراک را تحت تاثیر قرار می‌دهد. فردی که در اثر مصرف این ماده به حالت سرخوشی زیادی رسیده است، ممکن است رفتارها و یا اشتباهاتی را مرتکب شود که منجر به شرم‌ساری و پشیمانی او شده و یا حتی به وی آسیب برساند، ممکن است باعث روی آوردن جوانان به سمت رفتارهای پرخطر مثل ارتباطات جنسی ناایمن شود که بدین ترتیب فرد را در معرض خطر ابتلا به ایدز یا ویروس HIV و سایر بیماری‌های مقاربتی قرار می‌دهد.

4آیا مصرف کراک ممکن است به اعتیاد به آن منجر شود؟

بله، این ماده جزء مواد اعتیاد آور است. این حالت به حدی شدید است که فرد مصرف‌کننده نمی‌تواند مقدار مصرف را پیش‌بینی و کنترل کند، در نتیجه همچنان به مصرف کراک ادامه می‌دهد. کراک خطرناک‌ترین ماده اعتیاد آوری است که تاکنون به بازار آمده و به حدی وابستگی‌آور است که یک‌بار مصرف آن، فرد را معتاد می‌کند. برخی از معتادان به این ماده عنوان می‌کنند که از همان اولین لحظه که پیپ حاوی کراک را به لب‌های خود گذاشتند، به این ماده معتاد شده‌اند.

آن‌چه که قدرت اعتیاد زایی کراک را تا این حد زیاد کرده است آن است که این ماده وابستگی شدید روانی ایجاد می‌کند. برخی افراد به غلط تصور می‌کنند چون اعتیاد به کراک جسمانی نیست، پس به‌راحتی می‌توان آن را کنار گذارد. اما واقعیت آن است که این نوع وابستگی شدیدتر از وابستگی جسمی بوده و ترک آن نیز به مراتب دشوارتر خواهد بود. در ضمن مطالعات اخیر نشان داده‌‌اند که کراک، وابستگی جسمی نیز ایجاد می‌کند و اعتیاد به آن صرفاً روانی نیست.

وابستگی روان‌شناختی زمانی ایجاد می‌گردد که مصرف این ماده محور اصلی فعالیت‌های روزمره فرد را تشکیل می‌دهد و کلیه افکار، هیجانات و رفتارهای او پیرامون تهیه و مصرف این ماده قرار می‌گیرند. در این حالت فرد قادر نخواهد بود که بر تمایلات شدیدش به مصرف و اجبار و اضطراب برای تهیه مواد غلبه نماید و وقتی نتواند مواد تهیه کند، در این حالت باقی خواهد ماند.

مورد مهم دیگر در مورد کراک آن است که فرد به سرعت نسبت به آن تحمل پیدا می‌کند، طوری که بعد از مدتی ناچار است مثیزان مصرف را بالا ببرد تا بتواند حالات سرخوشی پس از مصرف را تجربه کند. همچنین باید دائماً کرک مصرف کند تا از افسردگی و فروریزی (که اصطلاحاً به آن “کراش یا Crash” می‌گویند) جلوگیری کند.

آیکون مشاوره درمان اعتیاد

ترک اعتیاد کراک

جهت دریافت اطلاعات در خصوص ترک اعتیاد کراک و مشاوره درمان اعتیاد و همچنین اطلاع از تمامی تعرفه های خدمات درمانی کلینیک بستری آکسون می‌توانید با مشاورین ما تماس بگیرید.
تماس با ما
4.7/5 ( 3 بازدید )

تماس