مقدمه:

فهرست مطالب

ماری جوانا یکی از شایع‌ترین مواد محرک، اعتیاد آوری است که این روزها توسط نوجوانان و جوانان مصرف می‌شود‌. درصد نوجوانانی که به  مصرف انواع ماری جوانا روی آورده‌اند‎، طی سال‌های اخیر به طرز چشمگیری رو به افزایش بوده و درنتیجه تعداد افراد مصرف کننده که به دنبال ترک ماری جوانا یا حشیش هستند نیز افزایش یافته است.

کلینیک ترک اعتیاد

ماریجوانا و حشیش

لغت ماری جوانا کمتر در کشور ما به‌کار ‌می‌رود و نوجوانان آن را با اسامی علف‌، گراس یا گل می‌شناسند‎. اما حقیقت آن است که همه این موارد جزء خانواده‌ای از مواد روان‌گردان هستند که “کانابیس‌ها” نامیده می‌شوند‎. ویژگی‌ها‌، اثرات و عوارض همه ترکیبات این خانواده تقریبا مشابه یکدیگر است و تنها در شدت آن‌ها تفاوت وجود دارد که به قدرت و نیرومندی ماده مصرف شده بستگی دارد‌.

ترک ماری جوانا در کلینیک ترک اعتیاد آکسون ، علاوه بر درمان جسمی نیاز بر درمان درمانی نیز دارد، در مرکز ترک اعتیاد آکسون تمامی مراحل درمان اعتیاد تحت نظر مشاورین روانشناسی و روانپزشکی انجام میگیرد.

حتما مطالعه کنید: ترک ماری جوانا

ماری جوانا چیست و چه تفاوتی با حشیش دارد؟

انواع ترکیبات ماری‌جوانا و حشیش از برگ‌، ساقه‌، دانه و یا گل‌های خشک گیاه شاه‌دانه و یا کانابیس به دست می‌آیند و به رنگ‌های سبز‌، قهوه‌ای‌، خاکستری و یا ترکیبی از آن‌ها دیده می‌شوند‌. بیش از ۲۰۰ نام و اصطلاح مختلف در سراسر دنیا برای فراورده‌های گیاه کانابیس شناخته شده است که رایج‌ترین اصطلاحی که در کشور ما برای  آن‌ها به‌کار می‌رود‌، حشیش است‌.

مرکز ترک اعتیاد

ماری جوانا چیست؟

سایر اسامی رایج برخی از ترکیبات این خانواده از مواد روان‌گردان عبارتند از : ماری‌جوانا (Marijuana)‌، علف یا گراس (Grass)‌، دیگ (Pot)‌، علف هرز (Weed)‌، چای (Tea)‌، مری‌جین (Mary jane)‌، شاه‌دانه Temp))، چرس (Charas)، بنگ (Bang)، داگا (Dugga) و سین سمیلا (Sinsemilla).

انواع گیاه شاه‌دانه یا کانابیس

ماری جوانا که از برگ‌های خشک شده و غنچه‌های گیاه شاه‌دانه تهیه می‌شود، شکلی از این گیاه است که بیشترین استفاده را در بین نوجوانان دارد. حشیش نیز ماده جامد قهوه‌ای رنگ است که از ترشحات صمغ مانند و خشک شده جوانه‌ها و بخش‌های زیرین گیاه به‌دست می‌آید. روغن حشیش نیز مایع سیاه رنگ چسبناکی است که از اسانس متراکم یا تقطیر شده حشیش به‌دست می‌آید.

حتما مطالعه کنید: حشیش چیست؟

ترک ماری جوانا و حشیش، در مرکز ترک اعتیاد آکسون، تحت نظر مشاورین و متخصصین درمان اعتیاد انجام میگیرد تا در کمترین زمان ممکن بهترین نتیجه که ترک اعتیاد بدون بازگشت است حاصل شود.

مرکز ترک اعتیاد

انواع گیاه شاه دانه

انواع فرآورده‌های کانابیس

همه ترکیبات خانواده کانابیس، روان‌گردان هستند، به عبارت دیگر آن‌ها چگونگی کار مغز را تغییر می‌دهند. در همه آن‌ها ماده‌ای به نام  THC (تتراهیدروکانابیس) وجود دارد که عنصر تغییر دهنده ذهن در ماریجوانا، علف، گل یا حشیش می‌باشد که به گیرنده های کانابینوئید مغز متصل و آن را تحریک می‌کند.

مرکز ترک اعتیاد

انواع فرآورده‌های کانابیس

تأثیر انواع ماری‌جوانا روی فرد مصرف کننده به میزان وجود این ماده بستگی دارد. یعنی هر‌چه میزان THC موجود در ماری‌جوانا بیشتر باشد، اثر آن روی فرد بیشتر خواهد بود. قوی‌ترین نوع ترکیبات این خانواده، روغن حشیش است.

ماری جوانا چگونه مصرف می‌شود؟

ماری جوانا، علف یا حشیش را معمولا به شکل سیگار و یا به‌وسیله پیپ می‌کشند.

برخی مصرف‌کنندگان، ماری جوانا را درون چای یا غذا می‌ریزند، اما شایع‌ترین روش مصرف علف یا حشیش در نوجوانان به شکل سیگار دست ساز است بدین ترتیب که آن‌ها معمولاٌ تنباکوی موجود در سیگار معمولی را خالی کرده و به جای آن ماری جوانا یا ترکیب تنباکوی سیگار و حشیش را قرار می‌دهند (به اصطلاح خود مصرف‌کنندگان به‌آن “بار زدن حشیش” گفته می‌شود) و آن‌چه که به این ترتیب ساخته می‌شود را اصطلاحاً “بند” (Jount) می‌نامند.

کلینیک ترک اعتیاد

نحوه مصرف ماری جوانا

دود حاصل از ماری جوانا بوی تند و مشخصی دارد و معمولاٌ طعمی ترش و شیرین دارد. اخیراً بعضی از افراد، ماری جوانا را با سایر مواد مثل کوکائین ترکیب کرده و مصرف می‌کنند که “پریموس” گفته می‌شود. مهم نیست که چگونه از ماری جوانا و حشیش استفاده میکنید.

این مواد محرک، می توانند اثرات فوری و طولانی مدت را بر روی مغز و سایر اعضای بدن شما داشته باشند!

ماری‌جوانا چه مدت در بدن مصرف‌کننده باقی می‌ماند؟

THC موجود در علف یا حشیش به سرعت توسط بافت‌های چربی اندام‌های مختلف بدن جذب شده و در بدن به مدت طولانی باقی مانده و به کندی دفع می‌گردد.

معمولاً آزمایش‌های معمولی ادرار، وجود THC در بدن فردی که حتی یک‌بار ماری جوانا مصرف کرده است را بعد از هفت تا ده روز هنوز مثبت نشان می‌دهد. در افرادی نیز که مصرف‌کنندگان دائمی ماری‌جوانا هستند، حتی پس از گذشت دو تا چهار هفته از آخرین مصرف آن‌ها هنوز آزمایشات وجود THC در بدن آن‌ها را نشان می‌دهند.

چرا نوجوانان به مصرف ماری جوانا روی می‌آورند؟

برخی فکر می‌کنند مصرف ماری جوانا و حشیش آرامش‌بخش است چون در مورد آن اطلاعات نادرستی از دیگران دریافت کرده‌اند. برخی از نوجوانان ممکن است برای فرار از تنهایی و یا مشکلاتی که در خانه، مدرسه و یا با دوستانشان دارند به مصرف ماری جوانا بپردازند.

یکی دیگر از دلایل مصرف ماری‌جوانا به خصوص در بین نوجوانان و جوانان این است که آن‌ها بر این باور غلط هستند که ماری جوانا و حشیش اعتیاد آور نیست.

کلینیک ترک اعتیاد

دلایل گرایش جوانان به ماری جوانا

اما درواقع باید به این نکته توجه داشت که ماری جوانا و حشیش و به طور کلی کانابیس‌ها جز دسته مواد روان گردان محسوب می‌شوند و برخلاف دسته مواد مخدر مانند تریاک و هروئین که ابتدا اعتیاد جسمانی ایجاد می‌کنند و بعد اعتیاد روانی، مواد روان گردان در همان ابتدا بر روی اعصاب و روان فرد معتاد اثر می‌گذارد و او را گرفتار وابستگی روانی به آن ماده می‌کند و در نهایت می بایست این نکته مهم را به نوجوانان و جوانان یادآور شد که سیر ترک اعتیاد افراد مبتلا به سوء مصرف مواد روان‌گردان به مراتب سخت‌تر و طولانی‌تر است.

قطع نظر از همه تبلیغاتی که در مورد مصرف ماری‌جوانا به گوشتان می‌رسد، همواره به‌خاطر داشته باشید که “هرگز نباید صرفاً به دلیل آن‌که دیگران ماری جوانا مصرف می‌کنند، آن را استفاده کنید و به یاد داشته باشید که در بین شما نوجوانان بسیار زیادی هم هستند که ماری جوانا مصرف نمی‌ کنند”.

در صورت مصرف ماری جوانا چه اتفاقی می‌افتد؟

روشی که مواد روی هر فرد مصرف‌کننده تاثیر می‌گذارند، به عوامل زیادی بستگی دارد که می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

تجربه قبلی مصرف مواد در فرد مصرف‌کننده

 میزان قوت و نیرومندی نوع ماری‌جوانا مصرف شده (THC) موجود در آن

انتظارات فرد مصرف‌کننده از تاثیرات ماده

جایی که ماده مورد مصرف قرار می‌گیرد (تنها در جمع دوستان و غیره)

نحوه مصرف ماده (دود کردن، خوردن و …)

همراه شدن مصرف الکل یا سایر مواد اعتیاد آور با مصرف ماری جوانا

خصوصیات جسمانی مصرف‌کننده (میزان حساسیت به تاثیرات ماده)

برخی افراد وقتی ماری جوانا، علف یا حشیش مصرف می‌کنند، اصلاً هیچ احساسی پیدا نمی‌کنند. برخی ممکن است احساس آرامش یا شادی زیادی پیدا کنند. برخی اوقات مصرف ماری‌جوانا، فرد را بسیار تشنه و گرسنه می‌کند و اشتهای او را شدیداً افزایش می‌دهد که به آن اشتهای گاوی می‌گویند. برخی مصرف‌کنندگان ممکن است تاثیرات بدی از ماری‌جوانا بگیرند. آن‌ها ممکن است به احساس ناگهانی اضطراب و یا افکار توأم با بدبینی و سوء‌ظن (پارانوئید) دچار شوند. این حالت به‌ویژه زمانی احتمال رخ دادن دارد که انواع قوی‌تری از ماری‌جوانا، علف یا حشیش مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کلینیک ترک اعتیاد

در صورت مصرف ماری جوانا چه اتفاقی می‌افتد؟

مصرف ماری جوانا ممکن است عوارض جبران ناپذیری برای فرد مصرف کننده داشته باشد، به همین جهت توصیه میکنیم تا هرچه زودتر نسبت به ترک ماریجوانا اقدام کنید، ترک ماریجونا در مرکز ترک اعتیاد آکسون، به عنوان بهترین مرکز ترک اعتیاد ایران، طبق جدیدترین متدهای درمانی جهان انجام میگیرد.

چگونه می‌توان تشخیص داد که فردی ماری جوانا مصرف کرده است؟

اگر فردی ماری جوانا مصرف کند معمولاً خلق شاد و سرحالی پیدا می‌کند و این سرخوشی با علائم زیر همراه است:

گیج و غیرعادی به‌نظر می‌رسد و راه رفتن او آشفته است

همانند افراد احمق بدون هیچ دلیل خاصی قهقه‌های بلند سر می‌دهد

چشمانش متورم و خیلی قرمز می‌شوند

در به یادآوری چیزها و مسائلی که رخ داده است، مشکل دارد

پس از کم شدن و از بین رفتن سرخوشی چند ساعته، بسیار خواب‌آلود شده و در خواب سنگینی فرو می‌رود

مرکز ترک اعتیاد

چگونه می‌توان تشخیص داد که فردی ماری جوانا مصرف کرده است؟

اثرات کوتاه مدت مصرف ماری جوانا، علف یا حشیش  کدامند؟

اثرات کوتاه مدت مصرف ماری جوانا، علف یا حشیش که معمولاٌ دو ساعت پس از مصرف ماده رخ می‌دهند، شامل موارد زیر است :

افزایش ضربان قلب

قرمزی و تورم چشم

افزایش شدید اشتها

خشکی دهان

از دست دادن هماهنگی حرکتی

مشکل در تفکر و حل مسائل

اختلال در حافظه و یادگیری

تحریف در ادراک (فرد ممکن است دچار توهمات دیداری ، شنیداری و لمسی شود)

احساس کند شدن زمان

مرکز ترک اعتیاد

اثرات کوتاه مدت مصرف ماری جوانا

گاهی اضطراب (ممکن است شدید باشد) و یا افسردگی و کناره‌گیری اجتماعی نیز دیده می‌شود. این اثرات ماری جوانا وقتی با سایر مواد ترکیب می‌شود، بسیار شدید و خطرناک خواهند بود.

نوجوانان باید به خاطر داشته باشند که هیچ وقت از ترکیبی که به آن‌ها داده می‌شود آگاهی کامل ندارند و ممکن است مصرف برخی مواد پیامدهای فوری بدن را برای آن‌ها به دنبال داشته باشد.

اگر ماری جوانا را دود کنند آثار آن طی چند دقیقه ظاهر می‌شود اما اگر بلعیده شود چند ساعت طول می‌کشد تا اثرات آن بروز کند. این عوارض سه تا چهار ساعت دوام می‌یابد و اگر به‌صورت خوراکی مصرف شود، اثرات آن تا اندازه‌ای طولانی‌تر می‌شود.

اثرات بلند مدت مصرف ماری جوانا کدامند؟

دود ماری‌جوانا و حشیش باعث تحریک شدید حلق و بینی و لایه پوششی ریه‌ها شده و در نتیجه خطر سرفه مزمن و سایر علائم و نشانه‌های آسیب شناختی حلق و بینی را افزایش می‌دهد.

مصرف مزمن ماریجوانا گاهی با افزایش وزن که احتمالاٌ به دلیل پرخوری است و کاهش فعالیت بدنی همراه است. در موارد مصرف مزمن و شدید حشیش ممکن است سینوزیت، فارنژیت و برونشیت همراه با سرفه مداوم ظاهر شوند. یافته‌ها نشان داده‌اند که مصرف مداوم ماری جوانا در ایجاد برخی سرطان‌ها، ناراحتی‌های تنفسی و اختلال در سیستم ایمنی بدن نقش دارند.

سرطان:

دود ماری‌جوانا نسبت به توتون، نیکوتین و تنباکو دارای مقادیر زیادتری از مواد سرطان‌زا است. مطالعات نشان داده‌اند که کسی که پنج سیگار ماری جوانا مصرف کند برابر با کسی که روزی یک پاکت سیگار می‌کشد، مواد شیمیایی سرطان ‌زا دریافت می‌کند.

این مواد ۵۰ تا ۷۰ درصد بیشتر از سیگار در ماریجوانا وجود دارند و به همین دلیل احتمال ابتلا به انواع سرطان به‌ویژه سرطان‌های ریه و راه‌های تنفسی در افرادی که ماری‌جوانا مصرف می‌کنند خیلی بیشتر از افراد سیگاری است.

یک دلیل دیگر این واقعیت آن است که کسانی که ماری جوانا مصرف میکنند، معمولاٌ هنگام کشیدن آن پک عمیق‌تری می‌زنند و دود آن را بیشتر در ریه‌های خود حبس می‌کنند. بنابراین ریه و راه‌های تنفسی در مصرف ماری‌جوانا بیشتر از مصرف سیگار در معرض مواد شیمیایی خطرناک قرار می‌گیرد.

مطالعات نشان داده‌اند که احتمال ابتلا به سرطان‌های سر و گردن نیز در افراد مصرف کننده ماری جوانا بیشتر است و هر چه میزان مصرف این ماده در فرد بیشتر باشد، احتمال خطر ابتلا به سرطان بیشتر می‌شود. بر‌اساس تحقیقات صورت گرفته مصرف ماری جوانا خطر سرطان را دو تا سه برابر می‌کند.

شش‌ها و راه‌های تنفسی:

افرادی که ماری جوانا مصرف می‌کنند معمولاٌ به همان مشکلات تنفسی مبتلا می‌شوند که افراد سیگاری دارند مثل سرفه و خس‌خس کردن. همچنین بیشتر در معرض ابتلا به عفونت‌های ریوی مثل ذات‌الریه قرار دارند.

کلینیک ترک اعتیاد

ابتلا به مشکلات تنفسی در اثر مصرف ماری جوانا

قلب:

برخی مطالعات نشان داده‌اند که احتمال حمله قلبی در فرد مصرف کننده ماری جوانا به‌ویژه در اولین ساعت پس از مصرف، چهار برابر بیشتر از حد معمول می‌شود. محققین علت این اثر ماری‌جوانا روی قلب را ناشی از تاثیرات ماریجوانا روی فشار خون، ضربان قلب و کاهش ظرفیت اکسیژن رسانی رگ‌ها عنوان کرده‌اند.

سیستم ایمنی:

مطالعات نشان داده‌اند که THC موجود در ماری جوانا به بافت‌ها و سلول‌های بدن که وظیفه حفاظت از بدن در برابر بیماری‌ها را به عهده دارند آسیب می‌رساند. زمانی که سلول‌های ایمنی بدن ضعیف‌تر شوند، احتمال ابتلای فرد به انواع بیماری‌ها به‌ویژه بیماری‌های عفونی و تومورها افزایش می‌یابد.

حتما مطالعه کنید: عوارض مصرف ماری جوانا

ماری جوانا چه اثراتی روی مغز می‌گذارد؟

وقتی فردی که ماری جوانا، گل یا حشیش مصرف می‌کند، ماده شیمیایی موجود در آن به‌سرعت توسط رگ‌های خونی اطراف شش‌ها جذب شده و سریعاً خود را به سلول‌های عصبی مغز می‌رساند. به این سلول‌ها، گیرنده می‌گویند چون آن‌ها اطلاعات را از سایر بخش‌های بدن دریافت می‌کنند. این ماده تغییراتی را در سلول‌های گیرنده عصبی ایجاد می‌کنند.

وقتی که فرد به‌طور مداوم به مصرف علف، گل یا حشیش می‌پردازد، ماده شیمیایی موجود در آن (THC) جواز عبور از مناطق مختلف مغز و تاثیر روی عملکرد ذهنی و روانی او را کسب می‌کند.

کلینیک ترک اعتیاد

تاثیر ماری جوانا بر مغز

مصرف سنگین ماری جوانا بخش‌های مختلف مغز را که مربوط به کنترل حافظه، توجه و یادگیری هستند را تحت تاثیر قرار می‌دهد. این ماده بیشترین اثرش را روی ناحیه‌ای از مغز به‌نام هیپوکامپ می‌گذارد که مسئول حافظه کوتاه مدت و انتقال اطلاعات به حافظه بلند مدت است. بنابراین فردی که ماری‌جوانا مصرف می‌کند نمی‌تواند اطلاعات را در ذهن خود نگه دارد و آن‌ها را سریع فراموش می‌کند . همچنین THC با تاثیر روی سیستم لیمبیک مغز باعث خنده‌های کنترل نشده و افکار توأم با بدبینی و سوء‌ظن می‌گردد. مصرف ماری‌جوانا باعث همان تاثیرات روی مغز می‌شود که مصرف هروئین، الکل و کوکائین برجای می‌گذارند.

آیا ماری جوانا فعالیت‌های تحصیلی، ورزشی و سایر فعالیت‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد؟

بله، قطعاٌ همین‌طور است. ماری جوانا حافظه، قضاوت و ادراک را تحت تاثیر قرار می‌دهد. مواد می‌تواند عملکرد فرد در مدرسه، دانشگاه ، ورزش و حتی در محیط کار را به‌هم بریزد. فردی که در اثر مصرف ماریجوانا به حالت سرخوشی زیاد رسیده است، ممکن است رفتارها و یا اشتباهاتی را مرتکب شود که منجر به شرم‌ساری و پشیمانی او شده و یا حتی به وی آسیب برساند. اگر مصرف ماری‌جوانا در فرد زیاد تداوم یابد، ممکن است کم‌کم باعث شود که او علائق و انگیزه‌های قبلی خود در مورد تحصیل، کار و یا سایر حوزه‌ها را از دست بدهد.

مرکز ترک اعتیاد

تاثیر ماری جوانا بر زندگی روزمره

هیچ وقت برای ترک ماریجوانا و جلوگیری از عوارض شدید و جبران ناپذیری مصرف آن دیر نیست پس هرچه زودتر برای ترک اعتیاد خود به مرکز ترک اعتیاد آکسون مراجعه کنید.

حتی ورزش‌کاران و پهلوانان نیز ممکن است با مصرف این ماده، تدریجاً توانایی و قوای خود را از دست رفته ببینند چون THC موجود در ماری‌جوانا حرکات، زمان واکنش و هماهنگی فرد تاثیر می‌گذارد. همچنین چون ماری‌جوانا می‌تواند قضاوت و تصمیم‌گیری فرد را مختل سازد، ممکن است باعث روی‌آوردن نوجوانان به سمت رفتارهای پرخطر مثل ارتباطات جنسی ناایمن شود که بدین ترتیب فرد را در معرض خطر ابتلا به ایدز یا ویروس HIV و سایر بیماری‌های مقاربتی قرار می‌دهد.

مصرف ماری‌جوانا چه اثراتی روی رانندگی دارد؟

مصرف ماری جوانا یا حشیش اثرات آسیب‌زننده جدی روی مهارت‌هایی دارد که برای امنیت و سلامت رانندگی ضروری هستند مثل هوشیاری، تمرکز، هماهنگی و سرعت واکنش (عکس‌العمل). مصرف ماریجوانا ممکن است تشخیص فاصله‌ها و واکنش نسبت به علائم و صداهای موجود در جاده را مختل کند.

مرکز ترک اعتیاد

تاثیر ماری جوانا بر رانندگی

ماری‌جوانا نقش عمده‌ای در تصادفات جاده‌ای دارد. در مطالعه‌ای در آمریکا محققان دریافتند که از میان ۱۵۰ رانند‌ه‌ای که به دلیل رانندگی بی‌ملاحظه بازداشت شده بودند، ۳۳ درصد آن‌ها ماری‌جوانا و ۱۲ درصد آنان نیز ترکیب ماری‌جوانا و کوکائین مصرف کرده بودند. داده‌ها حاکی از آن است افرادی که ماری جوانا مصرف می‌کنند برابر با افراد مست که الکل زیادی خورده‌اند، عدم هماهنگی حرکتی در رانندگی نشان می‌دهند.

آیا مصرف ماری جوانا روی باروری تاثیر می‌گذارد؟

ماریجوانا در مردان تولید هورمون‌های مردانه را تضعیف می‌کند، اندازه و وزن غدد پروستات و بیضه‌ها را کاهش می‌دهد و مانع تولید اسپرم می‌گردد. اما به نظر می‌رسد این تأثیرات با ترک ماری جوانا قابل برگشت باشند. چنین اثراتی در زنان غیرباردار هنوز شناخته نشده است. اما مطالعات روی حیوانات نشان داده که ماری‌جوانا مانع تخمک‌گذاری می‌شود و می‌تواند مسبب نقایص مادرزادی گردد، پزشکان به مادران باردار توصیه می‌کنند که هیچ یک از انواع مواد را مورد مصرف قرار ندهند، چرا که می‌توانند به جنین در حال رشد صدمه وارد کنند.

کلینیک ترک اعتیاد

تاثیر ماری جوانا بر باروری

مطالعات نشان داده‌اند کودکانی که مادرانشان در طول دوره بارداری ماری‌جوانا مصرف می‌کرده‌اند، نسبت به آن‌هایی که در دوران جنینی در معرض مصرف ماری‌جوانا مادر قرار نگرفته‌اند، مشکلات رفتاری بیشتری در طول دوران کودکی و پیش دبستانی نشان می‌دهند، همچنین عملکرد ضعیف‌تری در تکالیف مربوط به ادراک دیداری، مکالمه گفتاری و توجه پایدار دارند. در مدرسه نیز این کودکان در حافظه، مهارت تصمیم‌گیری و توانایی به یاد‌ سپاری مسائل مشکل خواهند داشت.

آیا مصرف ماری جوانا و حشیش ممکن است به اعتیاد به آنها منجر شود؟

بله، مصرف طولانی مدت ماری جوانا در برخی افراد منجر به اعتیاد می‌شود. یعنی آن‌ها دیگر نمی‌توانند انگیزه‌شان برای به دنبال ماری جوانا رفتن و مصرف آن را کنترل نمایند حتی اگر ماری جوانا اثرات منفی و بدی روی روابط خانوادگی، عملکرد تحصیلی و فعالیت‌های خلاقانه آن‌ها گذاشته باشد. فردی که مدت‌ها ماریجوانا استفاده کرده است، به دلیل ولع و کششی که به سوی این ماده پیدا می‌کند، به سختی می‌تواند مصرف آن را متوقف کند.

کلینیک ترک اعتیاد

اعتیاد به ماریجوانا

تحقیقات نشان داده‌اند که مصرف این ماده اعتیادآور در نوجوانانی که قبلاً رفتارهای ضد اجتماعی داشته‌اند، سریع‌تر به اعتیاد می‌انجامد. به‌علاوه، برخی مصرف‌کنندگان دائمی و سنگین ماری جوانا در برابر اثرات آن “تحمل” نشان می‌دهند، یعنی بدن آن‌ها پس از چند بار مصرف، دیگر به میزان قبلی ماده پاسخ نمی‌دهد و آن‌ها برای آنکه اثرات ماری جوانا را تجربه کنند باید میزان بیشتری از ماده را مصرف کنند و این کار کم‌کم در آن‌ها ایجاد اعتیاد می‌کند.

افرادی که سعی دارند ماری جوانا یا حشیش را ترک کنند، معمولاً تحریک پذیر شده و اضطراب و مشکل در خواب را تجربه می‌کنند. آن‍ها همچنین پرخاشگری زیادی را نشان می‌دهند که تقریباً یک هفته پس از ترک اعتیاد به آن ، این علائم به اوج خود رسیده و سپس تدریجاً فروکش می‌کنند.

نتایج مطالعات نشان داده است، افرادی که هم ماری‌جوانا و هم سیگار مصرف می‌کنند، بیشتر از آن‌هایی که تنها سیگار می‌کشند در ترک سیگار مشکل دارند. هرچه افراد مصرف مداوم‌تر و روزانه ماریجوانا داشته باشند، به همان میزان ارتباط ماری جوانا و مصرف سیگار در آن‌ها بیشتر بوده و در ترک سیگار مشکلات بیشتری دارند.

توجه داشته باشید:

ماری جوانا علاوه بر ایجاد وابستگی جسمانی، وابستگی روانی نیز ایجاد میکند به همین جهت ترک ماری جوانا باید باید دارای مراحل روان درمانی باشد و ترک غیر اصولی آن دارای عوارض شدید و جبران ناپذیری میباشد، در کلینیک ترک اعتیاد آکسون تمامی این مراحل تحت نظر مشاورین روانشناسی و روانپزشکی انجام میگیرد.

اثرات روانی اجتماعی ماری‌جوانا کدامند؟

افسردگی، اضطراب و اختلالات شخصیت با مصرف ماری جوانا ارتباط نشان داده‌اند. مطالعات به روشنی اثبات کرده‌اند که ماری‌ جوانا می‌تواند در زندگی روزمره مشکلاتی را ایجاد نموده و همچنین مشکلات موجود قبلی را تشدید نماید.

از آن‌جایی که ماری‌جوانا بر توانایی یادگیری و به‌ یادسپاری اطلاعات اثر تخریبی دارد، هرچه فرد بیشتر ماری‌جوانا مصرف کند به احتمال بیشتری به اشکال در مهارت‌های اجتماعی، شغلی و ذهنی مواجه خواهد شد. علاوه بر این تحقیقات نشان داده‌اند که اثر ویران‌گر ماریجوانا روی حافظه و یادگیری می‌تواند حتی پس از گذشت روزها و یا هفته‌ها از ترک مصرف ماده هنوز در فرد وجود داشته باشد.

دانش‌آموزانی که به مصرف ماری جوانا روی می‌آورند نسبت به سایر همکلاسی‌هایشان که ماری‌جوانا مصرف نمی‌کنند در مقاطع تحصیلی پایین‌تر باقی مانده و به احتمال کمتری می‌توانند دبیرستان را به اتمام برسانند. یعنی توانایی ذهنی فردی که ماری‌جوانا مصرف می‌کند، کاهش می‌یابد، بنابراین در توجه، ثبت و سازماندهی اطلاعات و به‌یادآوری آن‌ها و استفاده از آن‌ها در موقعیت‌های لازم با دشواری‌های زیادی رو‌به‌رو خواهد بود.

در مطالعه‌ای که روی افرادی که مصرف سنگین ماریجوانا داشته‌اند، مشخص شد که این افراد در به یادآوری مطالب حتی پس از گذشت چهار هفته از آخرین مصرف‌شان هنوز مشکل داشتند اما کم‌کم توانستند مطالب را به‌خاطر سپرده و به راحتی به یاد بیاورند. بنابراین می‌توان امیدوار بود که فرد بتواند پس از ترک ماری‌جوانا (حتی در افرادی که مصرف سنگین این ماده را دارند) توانایی‌های ذهنی و شناختی‌اش را مجدداً به‌دست بیاورد.

کارمندانی که ماری جوانا مصرف می‌کنند نسبت به همکارانشان با مشکلات کاری بیشتری رو‌به‌رو هستند. مطالعات زیادی، مصرف ماری‌جوانا در کارکنان را با افزایش غیبت از محل کار، تاخیر، اتفاقات ناگهانی، ادعای غرامت کارکنان و خطاهای منجر به از دست دادن شغل مرتبط ساخته‌اند. این افراد معمولاً بیشتر از سایر کارکنان “رفتارهای گریز از کار” از خود نشان می‌دهند (مثل ترک محل کار بدون اجازه ، چرت زدن روزانه ، مصرف زمان کار برای موضوعات شخصی و شانه خالی کردن از زیر وظایف) که با مولد بودن و وجدان کاری مغایرت دارند.

به‌طور کلی مصرف طولانی مدت و افراطی ماری جوانا در فرد منجر به بیماری به‌نام  “سندروم فقدان انگیزش” می‌شود که با بی‌میلی شخص در استمرار روی کار (مدرسه ، محیط کار و یا هر فعالیت اجتماعی دیگری) مشخص می‌گردد. این افراد فاقد نیرو و بی‌حال ، غالباً فربه و ظاهراً تنبل به‌نظر می‌رسند.

کلینیک ترک اعتیاد

سندروم فقدان انگیزش

آیا مصرف ماری جوانا می‌تواند مصرف سایر مواد را در پی داشته باشد؟

بله، می‌تواند، مطالعات طولانی مدت روی دانش‌آموزان دبیرستانی و والدین آن‌ها نشان داده است که اغلب افرادی که بعدها دچار اعتیاد مواد سنگین شده‌اند، اولین بار مصرف مواد را با ماری جوانا آغاز کرده‌اند.

برای مثال خطر مصرف کوکائین در آن‌هایی که ماریجوانا مصرف کرده‌اند، خیلی بیشتر از کسانی است که هرگز این ماده را مصرف نکرده‌اند. مصرف ماری‌جوانا در نوجوانان آن‌ها را در معرض رویارویی و آشنایی با افرادی قرار می‌دهد که مصرف‌کننده و یا فروشنده سایر مواد اعتیادآور هستند. بنابراین احتمال آن‌که مصرف کننده‌ها در معرض سایر مواد قرار بگیرند و یا به سوی مصرف آن‌ها کشیده شوند، زیاد است. دانشمندان با مطالعات وسیع‌ترنشان داده‌اند که ماری جوانا می‌تواند تغییراتی در مغز ایجاد کند که فرد را بیشتر در معرض استفاده از سایر مواد مثل الکل و یا کوکائین قرار می‌دهد.

مرکز ترک اعتیاد

ماری جوانا دروازه ی ورود به دنیای مخدرها

حتما مطالعه کنید: کوکائین چیست

والدین در پیش‌گیری از سوء‌مصرف ماری جوانا در نوجوانان چه نقشی دارند؟

هیچ روش قطعی و سحرآمیزی برای جلوگیری از مصرف مواد مخدر و اعتیادآور در نوجوانان وجود ندارند. اما نقش خانواده در پیشگیری از اعتیاد این است که با صحبت کردن با فرزندان‌شان در مورد خطرات مصرف ماری جوانا و سایر مواد اعتیاد آور و روان‌گردان و داشتن نقش تاثیرگذار روی حوزه‌های مختلف زندگی فرزندان‌شان مؤثر واقع شوند. حتی بعد از ورود نوجوانان به دبیرستان نیز والدین هنوز می‌توانند در تکالیف مدرسه،تفریحات، فعالیت‌های اوقات فراغت و معاشرت‌های اجتماعی با دوستان فرزندان‌شان دخالت داشته و نقش مشورتی و راهنما برای فرزندشان داشته باشند.

مرکز ترک اعتیاد

نقش خانواده در پیشگیری از اعتیاد

تحقیقات نشان داده است که نظارت مناسب و مستمر والدین بر فرزندان می‌تواند احتمال مصرف مواد اعتیادآور در آن‌ها را کاهش دهند. نظارت صحیح والدین حتی در مورد آن دسته از نوجوانانی که مستعد سوء‌مصرف مواد از جمله ماری جوانا و حشیش هستند مثل آن‌هایی که سرکش بوده و رفتارهای ضداجتماعی دارند، آن‌هایی که نمی‌توانند هیجاناتشان را کنترل کنند و یا آشفتگی‌های درونی دارند نیز نقش پیش‌گیرانه دارند.

همواره به‌خاطر داشته باشید که پیش‌گیری از اعتیاد، هوشیاری شما والدین را می‌طلبد. همان‌طور که در مطالب قبل مطرح گردید مصرف ماری‌جوانا تهدید جدی برای سلامت جسمی و روانی نوجوانان به حساب می‌آید. نوجوانان در حال رشد، یادگیری و گذراندن چارچوبی برای زندگی بزرگ‌سالی‌شان هستند و در این راه پرپیچ‌و‌خم چشم امیدشان به شما والدین گرامی است که یاری‌گر آن‌ها در حل مشکلات و تصمیم‌گیری‌هایشان از جمله مصرف یا عدم مصرف مواد اعتیادآور و روان‌گردان بوده و راهنمایی‌های لازم را به آن‌ها ارائه دهید.واضح است که تصمیم‌گیری خود شما برای مصرف نکردن هیچ‌یک از انواع مواد می‌تواند بریا فرزندانتان این پیام را به همراه داشته باشد که او نیز به سمت مصرف مواد نرود.

سایر راه‌کارهای مفید در جهت پیش‌گیری از سوء‌مصرف مواد در فرزندان‌تان عبارتند از:

برنامه ریزی پیشگیری از اعتیاد مهم‌ترین استراتژی است، چنین برنامه هایی نیز مقرون به صرفه هستند. والدین میتوانند به طور مستقیم و غیر مستقیم با استفاده از موارد پیشگیری کننده که تعدادی از آن‌ها شامل موارد ذیل است توجه کنند.

یک شنونده خوب برای حرف‌های فرزندان‌تان باشید

به فرزندان‌تان کمک کنید تا بتوانند بر فشار هم‌سالان غلبه نمایند

پیام‌های روشن و واضحی برای منع مصرف مواد اعتیادآور به فرزندان‌تان ارائه دهید

سعی کنید دوستان فرزندان‌تان و والدین آن‌ها را بشناسید

بر فعالیت‌های فرزندان‌تان نظارت مستمر و صحیح داشته باشید

درفعالیت فرزندان‌تان نقش مشاور و سرپرست داشته باشید

با فرزندان‌تان ارتباط کلامی و گفتاری صادقانه و راحت برقرار نمایید

فرزندان‌تان را از خطرات ناشی از مصرف مواد اعتیادآور آگاه نمائید

سعی کنید که این تهدید اجتماعی را انکار نکرده و با آن روبه‌رو شوید (هیچ والدی نباید مطمئن باشد که فرزندش هیچ‌گاه به سوی مصرف مواد نمی‌رود و با این استدلال، مسئله را جدی تلقی نکند)

مراقب و گوش به‌زنگ تغییرات هوشیار دهنده در فرزندان‌تان باشید

کلینیک ترک اعتیاد

راه کارهای پیشگیری از سوء مصرف مواد مخدر

برخی از این تغییرات که احتمال سروکار داشتن نوجوانان با مواد اعتیادآور را پیش می‌کشند، عبارتند از:

هنگامی که نوجوانان صادق، دروغ می‌گویند

هنگامی که نوجوانان باهوش تصمیماتی احمقانه می‌گیرند

هنگامی که رفتاری ناشایست از نوجوانان خوب، سر می‌زند

هنگامی که بچه‌های باحافظه دچار فراموشی می‌شوند

هنگامی که بچه‌های وظیفه شناس دچار بی‌تفاوتی می‌شوند

هنگامی که بچه‌های بی‌پول ناگهان پول‌دار می‌شوند

هنگامی که نوجوانان خوش‌رفتار، دم‌دمی مزاج می‌شوند

هنگامی که بچه‌های بااستعداد شکست می‌خورند

هنگامی که نوجوانان باپشتکار، علاقه خود را از دست می‌دهند

هنگامی که نوجوانان اهل معاشرت، منزوی می‌شوند

هنگامی که بچه‌های خوب، رفتار شرورانه‌ای از خود نشان می‌دهند

هنگامی که نوجوانان منظم دچار بی‌نظمی می‌شوند

هنگامی که بچه‌های قابل اعتماد، توافق‌های مورد نظر را نادیده می‌گیرند

هنگامی که نوجوانان سالم (از لحاظ بدنی)دچار خستگی مفرط می‌شوند

هنگامی که نوجوانان مسئولیت‌پذیر، رفتار غیر مسئولانه‌‌ای از خود نشان می‌دهند

هنگامی که نوجوانان مطیع، قوانین و مقررات را زیر پا می‌گذارند

هنگامی که نوجوانان باانگیزه شروع به بی‌اعتنایی می‌کنند

کلینیک ترک اعتیاد

تغییرات در اثر سوء مصرف مواد

به یاد داشته باشید که هیچ‌یک از این تغییرات به تنهایی بیانگر مصرف مواد مخدر از سوی فرزندان شما نیست بلکه در دراز مدت و در صورتی که الگوی رفتاری فرزندتان شامل تعدادی از این رفتارها باشد، می‌تواند موجب نگرانی والدین شود.

برای بهتر کمک کردن به فرزندان می‌توانید در مجامع آموزشی عمومی که به این منظور تدارک دیده می‌شوند، شرکت نمایید مثل جلساتی که در محله و یا مدرسه فرزندتان برگزار می‌شوند و بیشتر سعی کنید همواره خود فرزندانتان در این جلسات شرکت نمایید.

کتاب‌ها و جزوه‌های آموزشی زیادی نیز در مورد روش‌های پیش‌گیری از سوء‌مصرف مواد در نوجوانان نوشته شده‌اند که می‌توانند راهنمای خوبی برای والدین باشند.

با ارائه توصیه‌های ساده و کمک به انجام مستمر آن‌ها، می‌توانید به رشد و شکل‌گیری کنترل درونی فرزندان‌تان و تقویت آن‌ها در برابر خطر اعتیاد کمک نمایید.

برخی از این توصیه‌ها عبارتند از:

به قول‌ها و توافق‌های خودت احترام بگذار و به آن‌ها عمل کن

کاری را شروع می‌کنی تمام کن

چیزهایی را که برایت مهم هستند، حفظ کن

با احساسات ناخوشایندت، آزادانه و صادقانه برخورد کن

از عقل سلیم خودت برای مقاومت در برابر وسوسه‌ها استفاده کن

مسئولیت تصمیم‌های خودت را بپذیر تا از اشتباهاتت نیز درس بگیری

یاد بگیر که در شرایط دشوار، چگونه انتخاب‌های صحیح داشته باشی

اگر مشکلی داری درباره آن با افراد آگاه گفت‌وگو و مشورت کن

به چیزهایی که برایت مهم هستند، پشت پا نزن چون در آن صورت به خودت خیانت کرده‌ای

اگر فردی بخواهد مصرف ماری‌جوانا و حشیش را ترک کند، برای درمان چه باید بکند؟

ترک ماری جوانا، علف، گل و حشیش حتی در کسانی که مصرف سنگین و مداوم ماده را دارند، همواره امکان‌پذیر است. زیرا اگرچه اعتیاد ناخواسته ایجاد می‌شود اما به رغم معتاد بودن هنوز فرد می‌تواند مصرف مواد را به تعویق انداخته و یا از مصرف خودداری کند و این امر ، مستلزم مراجعه به یک کلینیک ترک اعتیاد ماری جوانا با خدمات درمان اعتیاد، خدمات روانشناسی و خدمات روانپزشکی است.

مرکز ترک اعتیاد

ترک ماریجوانا

امروزه مراکز ترک اعتیاد بسیاری در سراسر دنیا وجود دارند که به افراد کمک می‌کنند تا اعتیاد به انواع مواد اعتیادآور را ترک نمایند. همچنین برنامه‌های ویژه‌ای برای افراد معتاد به ماریجوانا در حال بررسی و اجرا می‌باشد. هنوز داروی خاصی برای درمان و ترک اعتیاد ماری‌جوانا شناخته نشده است و برنامه‌های درمانی اغلب بر مشاوره و سیستم‌های حمایتی گروهی متمرکز شده‌اند. برنامه‌هایی نیز وجود دارد که برای نوجوانان مصرف کننده این ماده در نظر گرفته شده است. پزشکان خانوادگی می‌توانند منبع حمایت و هدایت خوبی برای نوجوانانی باشند که مشکل مصرف ماریجوانا دارند. مطالعات تجربی و کلینیکی نشان داده‌اند که درمان‌های گروهی و فردی که در برگیرنده تکنیک “مصاحبه انگیزشی” و آموزش راه‌های کاهش و ترک مصرف مواد باشند می‌تواند در درمان این افراد مؤثر واقع گردد.

ترک مصرف ماری جوانا، نیاز به چه نوع مراقبت های پزشکی دارد ؟

به هنگام انتخاب این نوع مراقبت‌های پزشکی، والدین بهتر است ابتدا تحقیقات لازم را انجام دهند، تمامی برنامه‌های موجود را با یکدیگر مقایسه کرده و بیش از امضای قرارداد، از توصیه‌های افراد باتجربه و آگاه در انجمن‌های مختلف استفاده کنند، از افرادی که سابقاً از این برنامه‌ها استفاده کرده‌اند و مایل به دراختیار گذاشتن تجربه خود هستند راهنمایی بخواهند.
در سراسر کشور مراکز متعددی وجود دارد اما متأسفانه مراکز ترک اعتیاد چند تخصصی که متشکل از تیم روانپزشک ، روانشناس و … است ، به خصوص در شهرستان‌ها بسیار محدود و کم می‌باشند که نیازمند توجه بیشتری توسط مسئولین در این خصوص است.

مرکز ترک اعتیاد

ترک ماریجوانا

حتما مطالعه کنید: ترک گل چند روز طول می کشد؟

در مرکز ترک اعتیاد آکسون که متشکل از تیم تخصصی شامل مشاورین روانپزشکی، مددکار اجتماعی، خدمات درمان اعتیاد و خدمات روان‌شناسی است، کلیه درمان‌های دارویی برای ترک اعتیاد و روان‌شناختی مورد نیاز در اختیار بیمار گذاشته می‌شود و فرد و خانواده وی، حمایت‌های لازم برای ترک مواد را دریافت می‌کند.
مراجعه به مطب‌های خصوصی ترک اعتیاد باید با احتیاط و از روی آگاهی قبلی صورت بگیرد چرا که همه افرادی که در این زمینه فعالیت می‌کنند قابل اعتماد نبوده و ممکن است با وعده‌های جادویی یا نامحتمل و یا ارائه درمان های نگهدارنده به جای درمان قطعی ، هزینه زیادی را بر دوش مراجعین متحمل سازند و این در حالی است که به دلیل مناسب نبودن درمان‌های ترک ماری جوانا ارائه شده، امکان عود و بازگشت مجدد مصرف مواد در فرد زیاد است و ممکن است پس از مصرف مجدد مواد اعتیادآور، انگیزه خود را از دست داده و ترک مواد را امری ناممکن تصور کند.
والدین، معلمین و مشاور مدرسه می‌توانند راهنمای خوبی برای نوجوانانی که نیاز به مشاوره در این زمینه دارند، باشند. همچنین نوجوانان و کسانی که قصد کمک به آن‌ها را دارند، می‌توانند از کتاب‌ها و جزوات آموزشی که با همین هدف به چاپ رسیده و در بازار موجود هستند، بهره بگیرند. فراموش نکنید که ترک و درمان اعتیاد خودسرانه مصرف مواد در آن‌هایی که اعتیاد شدیدی به ماده مورد مصرف پیدا کرده‌اند، می‌تواند مشکلاتی را در پی داشته باشد.
لذا بهتر است این افراد با اشخاص متخصص در این زمینه مشورت نمایند. اما کسانی که مصرف تفریحی مواد دارند، باید هوشیار باشند که اراده خود را تقویت نموده و از همین حالا آن ماده را کنار بگذارند تا درگیر عواقب خطرناک بعدی آن نگردند. این افراد نیز در صورتی که احساس می‌کنند برای این کار به حمایت دیگران نیاز دارند، بهتر است حتما با افراد متخصص در زمینه ترک اعتیاد مشورت نمایند.

سوالات متداول ماری جوانا

1آیا ماری جوانا اعتیاد آور است؟

بله، ماری جوانا مخدری با قابلیت اعتیادآوری بسیار بالا می باشد.
2بهترین روش ترک ماری جوانا چیست؟

بهترین روش ترک ماری جوانا، مراجعه به کلینیک ترک اعتیاد و استفاده از کمک و مشاوره روانشناسان و روانپزشکان می باشد.
3آیا مصرف ماری جوانا باعث درمان سرطان میشود؟

خیر، مصرف ماری جوانا نه تنها سرطان را درمان نمیکند، بلکه باعث افزایش احتمال ابتلای به سرطان نیز میشود.

درباره ی کلینیک ترک اعتیاد آکسون:

کلینیک ترک اعتیاد آکسون با مجوز رسمی از وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی برای بستری و ترک اعتیاد بیماران، بی شک جزء بهترین و مجهزترین مراکز درمان اعتیاد در کشور می‌باشد. این مرکز از معدود مراکزی است که سیر درمان  را زیر نظر روانپزشک و روانشناس در کنار سایر کادر درمانی متخصص خود انجام می‌دهد. در این مرکز از روش‌های جایگزین درمانی و نگهدارنده‌هایی مانند متادون درمانی برای ترک اعتیاد استفاده نمی‌شود. روش درمانی ما برای ترک اعتیاد بیماران، حذف کامل ماده اعتیادآور از بدن بیمار می‌باشد، و بیماران را به ماده اعتیادآور دیگر وابسته نمی‌کنیم. از جمله ویژه‌گی‌های بارز مرکز ترک اعتیاد آکسون این است که معتقدیم مهم‌ترین بخش از مراحل درمانی بیمار ، بعد از ترخیص وی و بهبودی فیزیکی آن صورت می‌گیرد. ما پس از ترخیص، بیمار و خانواده وی را تنها نمی‌گزاریم. سیر درمان در کلینیک آکسون پس از سم زدایی و درمان فیزیکی با خدمات روانکاوی و روان شناختی اعتیاد ادامه پیدا می کند. این خدمات به صورت جلسات خصوصی ، خانوادگی و یا گروه درمانی به بیماران ارائه می‌گردد.

آیکون مشاوره درمان اعتیاد

ترک اعتیاد ماری جوانا

جهت دریافت اطلاعات در خصوص ترک اعتیاد ماری جوانا و مشاوره درمان اعتیاد می‌توانید با مشاورین ما تماس بگیرید.
تماس با ما

45 Comments

 1. آدیانا گفت:

  سلام
  یکی از نزدیک ترین دوستام جدیدن ب حشیش رو اوردع کسی هم ب جز من نمیدونه
  اولین بار ۵ هفته پیش استفادع کرد بعد دومین بار دیروز
  اگه ب خانوادش بگم اونا زندش نمیزارن بعد همه چی میفته گردن من ک باید بهشون ثابت کنم رفیقم این کارو میکنه نمیدونم چی کار کنم باهاش هم ک حرف میزنم میگه دلیل دارم اما نمیتونم بگم
  این تازع میخاد شرو کنه چون بهش گفتم دیگع این رو نکن گف تازع شرو شد
  لطفن پیشنهاد بدین چی کار کنم

  • 123 گفت:

   سلام ،
   من خودم از مصرف کنندگان ماری جوانا بودم ، و عواقبی که برام داشت بسیار سنگین بود .
   ماری جوانا یا حشیش یا هر مواد مخدر دیگه ای
   شامل ترکيباتي هستند که وقتی به عصب های مغز ميرسند باعث نابودی ميلين های اون عصب میشن و اون موقع است که عصب ها با نقص مواجه میشن و عملکردشون مختل میشه و باعث بروز اتفاقی کلی اختلال عصبی و ذهنی میشه که قابل درمان نیستن
   من بهتون پیشنهاد میدم با مطالعه و تحقیق و جمع آوری اطلاعات از پیامد های ناشی از مصرف اون ماده مخدر بهشون بفهمونيد تا باعث ترس از مصرف بشه .

  • A گفت:

   با صحبت کردن و اطلاعاتی ک بدست اوردی کمکش کن و نذار عادت کنه بهش چون اگه بهش حال بده دیگ ولش نمیکنه،

 2. حسین گفت:

  سلام من دو روز پیش ماری جوانا مصرف کردم والان زیاد فکر میکنم درمانش چیه

 3. Kian گفت:

  تقریبا 4 هفته پیش بود که برای اولین بار به صورت سیگار پیج و دود کردن مصرف کردم. کلا شاید 4 یا 5 پک کشیدم. 2 دقیقه طول نکشید و سرم به شدت سنگین شد. مغزم می خواست انگار از سرم بیرون بپره. بینی ام بی حس شد بود صورتم انگار هی سوزن میزدن بهش. اصلا نمی دونستم کجا هستم و کیم. بدنم به شدت شل شده بود. اولش فکر می کردم حس جالبیه ولی هرچی ازش گذشت فقط می خواستم به عقب برگردم. درست نمی تونستم راه برم، ساده ترین چیزای ذهنی رو نمی تونستم انجام بدم. دهنم خیلی خشک شده بود. دقیقا 4 و نیم ساعت طول کشید تا یکم هشیار بشم. بعد از اینکه هوشیار شدم حس می کردم دست چپم از بازو تا مچ یکم بی حس شده. 2 یا 3 روز طول کشید تا به حالت نرمال برگرده.
  واقعا تجربه بسیار بد و تلخی بود برام. فکر نمی کردم اینقدر بد باشه دیگه هیچ موقع سمتش نمیرم.
  تجربه ام رو برای چند نفر تعریف کردم مسخرم کردن یا گفتن چیز دیگه دادن بهت گل نبوده یا دفعه اولته بدنت تالرنسش پایین بوده و …
  ولی دقیقا مشکل همینه دوستان، شمایی که هیچ موقع استفاده نکردی قبلا یا نخریدی نمی تونی این ریسک رو به جون بخری بازار پر است از ماریجوانای قاطی شده (contaminated weed) و خطرناک. نمی دونی که بدنت آیا حساس و آلرژیکه نسبت به این ماده یا نه. و ندونستن و امتحان کردن این چیزا فقط باعث پشیمونی و درد فیزیکی و روحی میشه برات.
  گاهی چیز ها یک بار امتحان کردنشون هم برات سنگین و سخت تموم میشه…

 4. سارا گفت:

  سلام من به مدت چند ماهه ک ماری جوانا مصرف کردم و دو این مدت هم وسطاش ک چنباری خواسم دیگ نکشم ب شدت معده درد داشتم و استرس و حالت تهوع حتی بستری هم شدم
  الان مجدد بعد بک هفته ک کشیدم و دوروزه نمیکشم بازم همین حالت رو دارم خیلی ناراحتم و عصبی
  ب شدت از درد معدم دارم دیوونه میشم
  کسی نمیدونه برای رهایی از این درد باید چه کار کنم
  ایا حالت عادی سابقمو ب دست میارم ؟

  • علی گفت:

   هیچ موادی رو نمیشه دیمی یکباره ترک کرد . شما باید مصرف رو ادامه بدین و هر دو شب یک بار یک چهارم مقدار مصرف رو کاهش بدین وقتی موادی که مصرف میکنین به کمترین حالت خودش رسید میتونین دو عدد کدیین جایگزینش کنین و اون رو هم هر دوشب نصف قرص کم کنید تا درد هم نداشته باشین.

  • پوریا گفت:

   عزیزم برای همه اتفاق نمیوفته ولی منم نسخیم همراه میشه با دل پیچه و تهوع و اسهال میشد
   بهترین راه خوابه
   هرزمانی خاستی ترک کنی فقط بخواب دو سه روز کلا بخاب شده با مواد غذاییه خواب اور خودتو بخابون

 5. Unknown گفت:

  من 6سال 4وعده در روز مصرف داشتم الان حدود یک سال میشه ترک کردم، همچنان حافظه ضعیف ، حواس پرتی، قدرت یادگیریمم خیلی کم شده بد تر از همه اینا برنامه هایی ک برای خودم میزارمو فراموش میکنم، به نظرتون این مشکلات رفع میشه و راهکاری برای غلبه بر این مشکلات وجود داره

 6. Bahar گفت:

  سلام وقت بخیر دوستی دارم که ۱۲ ساله که ماری جوآنا مصرف می کنه و متاسفانه تمایلی به ترک نداره چطور میتونم انگیزه ی ترک دادن به اون بدم و چطور میشه این شخص را قانع کرد که این ماده مضر هست؟ و اینکه آیا مصرف این ماده منجر به خستگی و بی حالی فیزیکی میشه ؟(ضمنا تمام اعضای خانواده ی این شخص اعتیادبه سیگار دارند) با تشکر 

 7. مصرف کننده گفت:

  من ۱۰ سال ماری جوانا مصرف میکنم
  در زمینه مالی بسیار آسیب دیدم چون ناخواسته کارهای رو انجام دادم که باعث ورشکستی مالی شد مثل ترک محل کار مثل معاملات اشتباه ضد اجتماعی شدن خلاصه نرید سراغش موقعی می فهمید اثرش چی که خیلی دیر شده

 8. حامد گفت:

  سلام
  از ۱۴ سالگی شروع کردم و الان ۳۰ سالمه خودم تو گلدون می کارم فوق لیسانس هم گرفتم الآنم دکترا میخونم .
  الان ۵ روزه ترک کردم .
  چیز خوبی نیست.

 9. سلام من از ۱۶ سالگی ۷ ماه مصرف داشتم اوایل ک تازه شروع کرده بودم دوستام همه میگفتن اعتیاد نمیاره و ماریجوانارو ب شوخی میگرفتن و کلا جدی نمیگرفتن
  ولی خودم‌تو گوگل عوارضشو خونده بودم و میدونستم چقدر بده ولی
  با این حال میگفتم نه من اینجوری نمیشم من خودمو میشناسم من فرق دارم و ب اعتیاد نمیرسم ولی این آخرای مصرفم فهمیدم که درگیرش شدم نمیخام کسایی ک مصرف میکننو نا امید کنم
  ولی از دید من ترک ماریجوانا واقعا اراده میخاد و سخته اگه تاحالا مصرف نکردین و یا یکی دو بار مصرف کردین سعی کنید اصلا سمتش نرید دیگه، این فیلم ها یا عکساهایی که تو فضای مجازی میبینین در بارع ماری جوانا ک قشنگن یا تو فیلم ماریجوانارو خوب جلوه میدن توجه نکنید اینا همش واسه تبلیغه
  درکل مواد مخدر حتی اگ آرامش خدایی رو ب شما بده خوب نیست وقتی بدنت سالمه با این چیزا خرابش نکن رفیق♡

 10. حمیده گفت:

  می خواستم از دخترا خواهش کنم تو رو خدا با کسی که کوچکترین شکی به اعتیادش دارید ازدواج نکنید. اگه قبل از بچه دارشدن فهمیدید اعتیاد داره سریع جدا بشید. من بادار بودم که وسایل مصرفو تو خونه دیدم. شوهرم قسم خورد که مال اون نیست و کارگرایی که برای اسباب کشی اومدن جا گذاشتن. منمدیگه اصلا تو حافظه ام نموند. تا چند سال بعد دوباره همون وسایل رو دیدم. اون موقع انقدر این مواد کوفتی رایج نبود. حتی یک مرکز ترک اعتیاد هم تو شهر نبود که ادم برای مشورت بره. رفتم پیش روانپزشک اما حتی اونم سعی کرد منو راضی کنه که اشتباه میکنم. 15 سال تو استرس این که مصرف میکنه یا نه سوختم. شبا تا دیر وقت بیرون بود و منو با بچه کوچیک تنها میزاشت. از چهارشنبه غروب که از سرکار میومد تا شنبه صبح که بره سر کار یه کله خواب بود. اگه چیزی میگفتی فحش و عربده بود و….اگه یه وقت 5 روز تعطیلی پشت هم پیش می اومد هر پنج روزو خواب بود. اگه احیانا بیدار میشد، زود میزد بیرون. من هیچ جای زندگیش نبودم. زناشویی کلا تعطیل بود و اگه چیزی میگفتم به اخلاق بد من ربط میداد نه از ناتوانی خودش. در حالی که من نه حرفی میزدم نه چیزی میخواستم و خرج خونه هم با من بود. 15 سال بعد که دیگه قیافه اش کاملا تابلو بود و همه فهمیده بودن پامو توی یک کفش کردم که طلاق بگیرم. بعد قول ترک داد و رفتیم یک کلنیک ترک اعتیاد با متادون ترک کرد. حالا ترک کرد؟ نکرد؟ هنوز مطمئن نیستم.الان بیست ساله. همه اش گریه همه اش تنهایی همه عمر و ارزوم به باد رفت.
  حالا یه چیزی بگم همه تون برام گریه کنید. همه گفتن به خاطر بچه ات تحمل کن. منم اول به خاطر عشقم. بعد به خاطر پسرم تحمل کردم. بیست سال کم نیست. گریه دارش اینه که حالا همون ماجراها رو با پسرم دارم . پسر باهوش وزرنگم که تیزهوشان درس خوند و دانشگاه شریف قبول شد از سال دوم شروع کرد به مشروط شدن و اخر انصراف داد که من میخوام هنر بخونم و… حالا فهمیدم که از دو سه سال پیش داره گل مصرف میکنه. وقتی باهاش حرف میزنم میفهمم که پدرش الگوش بودن. در حالی که من همیشه سعی کرده بودم مشکل پدرشو ازش پنهون کنم. اما…..
  خلاصه التماستون میکنم خانم ها گول عشق و عاشقی و… رو نخورید. ادم از درد فراغ بمیره بهتره از اینه که توی خونه یار باشه و تا اخر عمر تنها باشه. و تازه بعدش بچه هاشم اینطوری بشن

 11. خود ساخته گفت:

  من از 18 سالگس اولین ماری رو کشیدم. الان 32 سالمه. یک چیزی رو نمیفهمم، همش میگن اعتیاد داره. آیا فقط من اینطوری ام که برای من اعتیاد نداره؟ من هر زمان که دلم بخواد میزنم. دوره ای بود که کاری نداشتم و با دوستام هر روز میزدم به مدت 3 ماه. بعدش بخاطر کلاس زبان و بدنسازی نکشیدم و اصلا هیچ مشکلی نداشتم با نکشیدنش. بعد از گذشت سالها قدرت بدنی و ذهنیم نصبت به 20 سالگسم کمتر شده برای همین ممکنه در سال به 10 دفعه کشیدن به زور برسه. ولی بازم میگم، از زمان شروع تا این زمان نه اعتیادی رو حس کردم نه ضررهای آنچنانی که همه دربارش میگن، زمانی که به مدت 6 ماه پشت هم تریاک یا شیره کشیدی اونوقت به حرفم میرسی اعتیاد واقعی چیه، اونموقع اگر ترک کنی یه پا رستمی برا خودت. از موفقیتم بگم، الانم مدیر برند یک شرکت بین المللی ام. من معتقدم حتی افراط تو خوردن ویتامین هم ضرر داره، ولی مصرف به اندازه ماری برام خوب بوده، آدم باد خودش جنبه داشته باشه و مطمئنا اگر هدف نداشته باشی تو زندگیت اصلا خوب نیست برات چون خود کشیدنش برات میشه هدف. ولی یه چیزی رو منی که تجربه زیادی دارم اعتراف میکنم که بیش از اندازه کشیدنش بعد مدت طولانی حافظه کوتاه مدتتون رو مخطل میکنه و حواس پرتی ممکنه بیاره.

 12. amir hossein گفت:

  من الان 2 ساله ک به ماریجوانا اعتیاد دارم
  خواهش میکنم سمتش نرید_قیافه و هیکلتونو نابود میکنه به قدری اعتیاد آوره ک از لحاظ روحی و ذهنی زمین و زمان گاز میگیری وقتی ب بدنت نرسه.
  اولش گله بعدش هزار تا دراگه دیگس و تهشم مرگه
  نکنید ب خدا موقعی میفهمی اشتباه کردی ک خیلی دیر شدع

 13. امیر گفت:

  سلام من برای بار اول مصرف کردم حالم ب شدت بد شد الان ۳ روزه میگزره هیچ مشکلی ندارم فقط یکم سر گیجه دارم ب نظرتون اگه دیگه هیچ وقت مصرفش نکنم مشکلم حل میشه ترو خدا جواب بدید؟؟

 14. سعید گفت:

  من از دوره سربازی به بعد درگیر گل و الکل شدم خواهش می کنم دهنم صاف شد تا بذارمشون کنار تا مدت ها داروی ضد افسردگی مصرف می کردم دوستان من سلامتیتون رو ارزون نفروشید مزخرفه هر کسی که میگه با جنبه باشی مشکلی نداره، اگر می بینید در فلان کشور آزادش کردند چون بحث نفوذ مافیای مواد هست بحث سود مالی دولت هاست وقتی ماری جوانا برای غول های سرمایه دار درامد زیاد داره چرا باید جلوش رو بگیرن؟ چرا جلوی تحلیل رفتن قدرت مغز جوان ها رو بگیرن؟ اگر می بینید ماری جوانا در اکثر ایالت های آمریکا قانونی شده یادتون بیاد که دولت آمریکا برای حفظ درامد بالاش همچنان فروش اسلحه رو آزاد گذاشته،
  اهمیتی نداره چند نفر بهشون شلیک بشه و بمیرن
  اهمیتی نداره چند نفر معتاد بشن
  تنها چیزی که اهمیت داره پوله

 15. آریا گفت:

  من نزدیکه ۲ هفته پیش با رفیقم به بیرون شهر رفتیم و میخواستیم برای اولین بار مصرف کنیم
  کلا یک رول داشتیم و باهم مصرف کردیم و دقیقا هر کدوم فقط ۵ ۶ پُک زدیم
  دقیقا دو سه دقیقه بعد احساس کردم سرم سنگین بود و هی احساسه چپ و راست شدن بهم دست داد و جالب اینه که خیلی سریع THC رو بدن تاثیر میزاره که البته به مقدار خوده ماده و نوعشم بستگی داره
  احساسه گیجی میکردم و یک حسه چپو راست شدن داشتم ، فاصله هارو تشخیص نمیدادم و ضربانه قلبم به شدت بالا رفته بود که هر لحظه نگران بودم که الان حمله قلبی بهم دست میده
  دهنم خشک شده بود به طوری که هیچ چیز از گلوم پایین نمیرفت و بدنم حس نداشت به طوری که اگه دستم زخم میشد واقعا احساس نمیکردم
  اولش خیلی ترسیدم و شروع کردم به راه رفتن و جالب اینه که فواصل اصلا قابل تشخیص نیست و اگه تو این حالت پیاده روی کنید احساس میکنید که مسیر در حاله کش آمدن است و به مقصد نمیرسید
  احساسه سرمای شدیدی داشتم و که مجبور شدم برم تو ماشین
  تقریبا نیم ساعت که از مصرف گذشت ضربانه قلبم کند تر شد و احساسه گرما میکردم
  خیلی عجیبه چون هر لحظه موده آدم عوض میشه و اصلا تصمیمات و شخصیتت قابله پیش بینی نیست

  یکم موزیک گذاشتم و خواستم یکم موده خودمو خوب کنم
  دقیقا یادمه یک ترک از خلسه گذاشتم و خیلی جالبه که شما وقتی تو این حالت به موزیک گوش میدید احساس میکنید که آهنگ طولانی تر شده و کلمات رو خیلی روشون تفکر میکنید

  ریشه افکار همش از ذهنم در میرفت به طوری که دوستم گفت فلان آهنگ رو بزار منم گفتم باشه ، موقعی که رفتم تو رادیو جوان کامل یادم رفته بود که میخواستم چیکار کنم و همش افکاره پوچ تو ذهنم رد میشد و فقط ۵ ثانیه به هرکدومشون فکر میکردم

  کمی بعد کلیه هم درد گرفت ولی زود خوب شد
  کم کم از اون حالت ترس درومدم و داشتم یکم لذت میبردم از مود و حالی که دارم . به طبیعت نگاه میکردم و احساس میکردم که چقدر کوچیکم

  به یکی از دوستام زنگ زدم تا باهاش صحبت کنم و احساس میکردم در حینه حرف زدن خیلی همه ی کلمات آروم گفته میشه

  بعد از یک ساعت و نیم حدودا تصمیم گرفتیم برگردیم و از دوستم خواهش کردم با آرامش و خونسردی رانندگی کنه .
  تو مسیر که برمیگشتیم احساس میکردیم خیلی چیزا عوض شده مثلا خیابونی که ازش اومدیم موقعه برگشت احساس میکردیم آسفالتش نو شده

  به شهر که رسیدیم ماشینو پارک کردیم و تصمیم گرفتیم پیاده روی کنیم
  به جرعت میتونم بگم طولانی ترین پیاده روی عمرم رو کردم و احساس میکردم مسیر ها تموم نمیشن

  کمی بعد دهنم از حالت خشکی در اومد و شدیدا احساسه گرسنگی میکردم
  به خونه که رسیدم ۳ بشقاب غذا خوردم و جالب اینه که من تو حالته عادی ۱ و نصفی بیشتر نمیخورم
  بعد از ناهار ساعت ۴ بود و رفتم تو تخت و به سرعت خوابم برد

  شب حدودا ساعتای ۸ از خواب پاشدم و اثراتش کامل از سرم پریده بود

  یکی از عجیب ترین تجربیاتی بود که تاحالا داشتم و با این که تا حدودی لذت بخش بود اما نمیخوام دیگه امتحانش کنم چون میدونم در گیرش میشم
  من نمیتونم شمارو نصیحت کنم که نرین سمته این چیزا و نکنین
  ولی میتونم بهتون اینو بگم که اگر مصرف کردین سعی کنین با خودتون فکر کنین که این اخرین باری بود که این کارو میکنی و هی به خودتون تلقینش کنین که من دیگه همچین چیزی مصرف نمیکنم

  امیدوارم که مفید بوده باشه

 16. جاوید گفت:

  از من به شما نصیحت

  کسایی که از لحاظ روحی کوچیکترین زمینه افسردگی یا بیماری های روانی رو توی خودشون میبینن سمت ماری جوانا نرن بخدا خیلی ضرر میکنن

  یه مشکل دیگه هم هست سطح IQ رو کاهش میده خودم اینو تو کارم متوجه میشم تو مطالعه اصلا تمرکز نداری و خیلی مشکلات دیگه

 17. Delvin گفت:

  سلام به نظر شما با ادمی که عقد هستی و ازش ماری جونا گرفتی و مطمئن شدی مصرف میکنه آیا به نظرتون میشه باهاش سر خونه زندگی رفت و ازدواج کرد

 18. رضل گفت:

  سلام من حدودا یه ماه پیش برای اولین بار چلیم کشیدم بعداز چند دقیقه مصرف ضربان قلب شدید داشتم احساس میکردم دارم میمیرم نمیومدم تو حالت عادی خیلی حالم بد بود داشتم جون میکندم ساعت 12شب بود مصرف کردم تا 4صبح بزور خوابیدم صب که پاشدم علائمش کمتر شده بود ولی تا 10روز نمیومدم تو حالت عادی بعدش کم کم خوب شدم بعد بیست روز دوباره علائم ترس واظطراب دارم الان یه دو ماهی میشه گزشته ولی خواب پریشون دارم روان پزشک هم رفقتم فایده نداشت احساس میکنم دیگه خوب نمیشم تورو خدا اگه کسی اینارو تجربه کرده بگه ک چ جوریه خیلی میترسم

  • طاها گفت:

   سلام من حدودا پنج سال مصرف کردم الان حدود سه ماهی هست ترک کردم ، اواخر مصرفم دچار این علایم شدم ضربان قلب خیلی بالا اضراب شدید ،الان دچار تپش قلب شدم دقیقا چیزی رو که میگی درک میکنم که این فقط بخشی از عوارضش هست فقط میتونم بگم خوبه همین اولش حساب کار دستت اومده ،کاش منم همون اولین بار حساب کار دستم میومد ،راجب حالتت زیاد نگران نباش با ورزش میتونی حالت نرمال تو بدست بیاری

  • محمد گفت:

   سلام مصرف مارجوانا علاوه بر مضراتی ک داره یه مرگ مصنوعی در برخی افراد ایجاد می‌کنه که باید به فکر اون دنیا و زندگی پس از مرگ هم بود ، وقتی THC زیاد میشه معمولا حواس انسان درگیر به موضوع میشه و اونم مرگ هست ولی در کل مرگ اصلی خیلی ترسناک تره ، اگر انسان اعمال داشته باشه ترسی براش نیس ، ولی برای اولین مصرف معمولا بیشتر به حالت مرگ مصنوعی انسان می‌ره

 19. ی بدبخت بدون اگاه این مواد گفت:

  اقایون خانم های محترم ی چیز ب طور رک. بهتون بگم
  اینکع این ماری جوانا گل خودمون فقط مغزت اب میکنه جوری ک اصلا دیگه نمی تونی فکر کنی جوری میشه ک شماره تلفن خودت رمز گوشی خودت حتی برای فکر کردن ب فامیلی خودت هم باید ۲ ۳ دقیقه فکر کنی قابل برگشتن هم نیست اصلا و اگر بکشی تو میمونی افسردگی بعدش

 20. مملی گفت:

  سلام من از ۱۵ سالگی مصرف رو شروع کردم و به صورت حرفه ای بمدت ۸ سال روزی یک گرم مصرف کردم اواخر دیگه وقتی نمی کشیدم وسوسه اذیتم میکرد و وقتی میکشیدم عذاب وجدان….خیلی سختی کشیدم اما الان ۳۴ روزه پاکم و نمی‌کشم….. واقعاً چیز بدیه اولاش شاید فکر کنین مغز باز میشه و …. ولی در کل خیلی مضره….الان انگار تازه متولد شدم….با آرزوی سلامتی روز افزون

 21. Weeder گفت:

  سلام.به شدت مواد مزخرف و اعتیاد اوریه.هرکی میگه اعتیاد نداره چرت گفته.الانم که با این لحن اینو نوشتم بخاطر عوارضشه که تا سه چهار روز که نکشی اعصابت بهم میریزه.تورو خدا سراغ گل ک هیچ دنبال هیچ دودی نرین.من از خوابگاه دانشجویی شروع کردم.اولش دو ماه یکبار یا سه ماه یکبار بود.بعدش کم کم شد هفته ای دوبار و بعضا هرروز.الان هم ذهنم دنبال مصرف ماشرومه پس اعتیاد شدیدی داره.کم شدن حافظه کوتاه مدت ادمو دیوونه میکنه.تورو خدا به خاطر خودتونم ک شده سمت هیچ موادی نرین.

 22. Reza گفت:

  سلام دوستان من در گذشته مصرف کننده ی قرص ترامادول بودم هر روز یک عدد به مدت سه سال مصرف میکردم
  الان10ساله که مصرف نمیکنم یکباره از مصرفش پشیمون شدم درجه اول برای ترک باید قبول کنید که دیگه نمیخواهید مصرف کنید و ازش خسته شدید در غیر این صورت ترک کردن بی فایده س
  برای ترک هم که بستگی به ظرفیت شخص مصرف کننده و میزان مصرف فرد داره که تو دوحالت میشه ترک کرد
  اگه مصرف مقدار کمیه یک باره بزارید کنار واگر مصرف بالاست مرحله به مرحله باید کم کنید چون همون طور که مصرفش عوارض داره ترکشم عوارض خودشو داره باید به روش صحیح انجام بدید
  برای ترک مواد مخدر هیچ وقت دیر نیست از همین امروز شروع کنید

 23. جواد گفت:

  سلام منم به گفته های این دوستمون خانم حمیده معتقدم وایمان دارم که ازدواج با فردی که میدونی یا احتمال بالای ۵۰ درصد میدی که مواد مصرف میکنه حالا از هرنوعش واقعا تباه کردن زندگیه البته متاسفانه اعتیاد دربین آقایون از خانم ها گسترده تره به هر حال اعتیاد زندگی چه فردی چه زندگی مشترک رو به تباهی میکشونه ودرآخر جز پشیمانی وحسرت وندامت وفرصت هایی که از دست رفته در پی نداره.

 24. پویا گفت:

  سلام بچه ها چطورین من یکسال پیش با یکی رابطه برقرار کردم بعدش ی رول گل کشیدم ک از اون شب ب بعد تا الان ک یکسال و خرده ایی میشه حالت گیج و منگی دارم همش افسرده ام حالم از خودم بهم میخوره صدام با تصویر نمیخونه آفتاب میخوره ب سرمم بدتر میشم واقعا خسته شدم دهن ام سرویس شدش از این حالتی ک دارم دکتر چشمم خیلی رفتم درست نشدم نمیدونم بخدا فقط خسته شدم خیلی خستع
  درمان این موضوع
  داره خوش حال
  میشم کمکم کنه

  • یه بنده خدا گفت:

   سلام داداش درکت میکنم منم دقیقا همین مشکلتو دارم من سه سال پیش یا بیشتر مصرف کردم وتا الان که ۱۴۰۲/۲/۲۴ هست هنوز خوب نشدم البته روانشناس یا روانپزشک هم نرفتم ولی تا الان خوب نشدم و خیلی عذاب آوره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *