نالوکسان چیست؟
۱۳۹۹-۰۳-۱۷
مرکز ترک اعتیاد
درمان بی خوابی بعد از ترک اعتیاد
۱۳۹۹-۰۳-۱۷

کلینیک ترک اعتیاد آکسون، مرکز ترک اعتیاد آکسون: نالتروکسان به عنوان داروی ضدمخدر شناخته می شود که در فرم های مختلفی همچون ایمپلنت نالتروکسان نیز عرضه می شود و کاربرد آن در جلوگیری از اثر لذت بخشی مواد افیونی و الکل در مغز است و از آن برای درمان و ترک الکل و مواد افیونی همچون ترک هروئین، ترک تریاک و ترک مرفین استفاده می شود.

استفاده خودسرانه از این دارو میتواند عوارض جبران ناپذیری برای مصرف کننده داشته باشد به همین جهت سم زدایی با این دارو باید تحت نظر درمانگران اعتیاد و روانپزشکان و روانشناسان در کلینیک ترک اعتیاد انجام بگیرد.

نالتروکسان چیست؟

همانطور که گفتیم، نالتروکسان دارویی برای ترک الکل و مواد افیونی است و با تایید سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) به عنوان یک داروی مکمل به جهت درمان اعتیاد استفاده می شود. وابستگی جسمانی به الکل و مواد اعتیاد آور مانند هروئین و تریاک در زمان مصرف این دارو باعث بروز عوارض شدیدی همچون حالت تهوع و استفراغ در مصرف کننده می شود. به همین جهت بیمار نباید هیچ وابستگی به مواد اعتیاد آور داشته باشد. به همین منظور ضروری است که قبل از مصرف مراحل سم زدایی به اتمام برسد.

نالتروکسان

نالتروکسان چیست

انواع نالتروکسان

داروی نالتروکسان در فرم های مختلفی همچون قرص، آمپول و ایمپلنت ارائه می شود که درمانگران با توجه به شرایط بیمار اقدام به تجویز صورت مناسب آن میکنند.

ایمپلنت نالتروکسان

ایمپلنت نالتروکسان یکی از جدیدترین روش های ترک اعتیاد در سراسر جهان می باشد و طی یک عمل جراحی سرپایی در دیواره شکم قرار می گیرد و زیر پوست قرار داده می شود و باعث می گردد تا بیماران بعد از ترخیص از مرکز ترک اعتیاد هیچگونه تمایل به مصرف مجدد مواد نداشته باشد.

همانطور که می دانید یکی از اصلی ترین مشکلات بیماران بعد از درمان و انجام سم زدایی، میل به مصرف مجدد است که در موارد بسیاری باعث لغزش و مصرف مجدد مواد اعتیاد آور می شود که با انجام ایمپلنت نالتروکسان این مشکل به علت کاهش میل مصرف کننده به استفاده مجدد، بطور کامل رفع می شود، به همین علت است که می گوییم، ایمپلنت نالتروکسان، تضمین عدم بازگشت به اعتیاد است.

ایمپلنت نالتروکسان

ایمپلنت نالتروکسان

ایمپلنت نالتروکسان چیست؟

ایمپلنت نالتروکسان ترکیبی دارویی است و همانطور که گفتیم، طی عمل جراحی در بدن بیماران جایگذاری می شود و بسته به دوز مخدر یا محرک مصرفی بیمار طی ۳ الی ۶ ماه اثرات خود را آزاد می کند.

اصلی ترین ویژگی استفاده از ایمپلنت، اثرگذاری خودکار دارو است و از آنجایی که تاثیر گذاری این دارو نیازمند مصرف منظم است، به کمک این روش درمان، مشکل فراموشی مصرف دارو در زمان مشخص از بین خواهد رفت. این نکته از آن جهت با اهمیت است که بعد از ترک اعتیاد، مقاومت بدن در برابر مواد اعتیادآور کاهش چشمگیری پیدا می کند به همین دلیل شدت اوردوز برای بیمارانی که اقدام به مصرف مجدد می کنند، بسیار بالا است. از دیگر مزیت های انجام ایمپلنت نالتروکسان، کاهش میل به مصرف مجدد است که باتوجه به نکات گفته شده، خطر اوردوز از بین خواهد رفت.

باید بدانید که برنامه درمانی ارائه شده در کلینیک ترک اعتیاد آکسون، شامل روان درمانی در کنار سم زدایی تدریجی و سم زدایی فوق سریع می باشد و تحت نظارت کامل تیم روانشناسی و روانپزشک متخصص ترک اعتیاد انجام می گیرد.

ایمپلنت نالتروکسان در برنامه درمانی و ترک هروئین، ترک مرفین، ترک متادون، ترک اکسی کدون و ترک کدئین و ترک الکل بسیار موثر است.

قرص نالتروکسان

از قرص نالتروکسان برای بیماران بستری استفاده میشود و با نام تجاری ReVia و Depade ارائه می شود و میزان مصرف آن یک عدد روزانه می باشد. نکته مهم در این خصوص آن است در صورت فراموشی نوبت مصرف از مصرف بیش از اندازه در دوره بعدی خودداری کنید. مصرف این دارو در دوز بالا باعث تشدید عوارض مصرف آن می شود.

قرص نالتروکسان

قرص نالتروکسان

آمپول نالتروکسان

آمپول نالتروکسان با نام تجاری Vivitrol شناخته می شود و میزان مصرف آن یک بار در ماه می باشد و از عوارض مصرف آن میتوانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

حساسیت به لمس

درد و سرخی پوست و ورم

آمپول نالتروکسان

آمپول نالتروکسان

عوارض مصرف نالتروکسان

مصرف نالتروکسان نیز مانند نالوکسان یا هر داروی دیگری عوارضی دارد که بهتر است قبل از مصرف دارو از عوارض آن اطلاع داشته باشید و همانطور که گفتیم ضروری است که در زمان مصرف دارو هیچگونه وابستگی به مخدر در فرد وجود نداشته باشد چرا که مصرف این دارو در زمان اعتیاد عوارض آن را تشدید کرده و سلامت بیمار را به خطر می اندازد. در ادامه به معرفی برخی از عوارض مصرف نالتروکسان میپردازیم:

توهم

سر درد

افسردگی

معده درد

ورم دست و پا

اختلالات خواب

بی قراری و اضطراب

حالت تهوع و سرگیجه

درد عضلانی و مفصلی

تاری دید و تنگی نفس

توجه داشته باشید که هرگز نباید برای از بین بردن خواص عوارض بازدارندگی از اعتیاد این ضد مخدر از الکل و مواد اعتیاد آور استفاده نمایید و ضروری است که قبل از استفاده لیستی از داروهای مصرفی خود را در اختیار پزشک معالج قرار دهید.

حتما مطالعه کنید: نالوکسان چیست؟

ترک اعتیاد با نالتروکسان

داروی نالتروکسان تاثیر مواد مخدر در مغز را خنثی می کند و به همین دلیل از آن به منظور درمان وابستگی به مواد مخدر استفاده می شود. اما مصرف آن با توجه به عوارض این دارو مصرف آن باید حتما تحت نظر پزشک و روانپزشک باشد. باید بدانید که نباید از نالتروکسان به چشم درمان جامع اعتیاد نگاه کرد چرا که این دارو تنها بخشی از برنامه درمان اعتیاد می باشد.

ترک الکل با نالتروکسان

ترک الکل با نالتروکسان

درمان اعتیاد به الکل

نالتروکسان یک مکمل درمانی برای درمان افرادی است که به الکل اعتیاد دارند و با از بین بردن اثرات سرخوشی ناشی از مصرف الکل، به طور موثری بیمار را از مصرف الکل منصرف می‌کند.

آیا نالتروکسان به شبه مخدرهایی همچون متادون و ب 2 شباهت دارد؟

متادون و ب2 از شبه مخدرهایی هستند به متاسفانه بسیاری از مراکز درمانی از آن به جهت درمان اعتیاد استفاده میکنند و همانطور آگاه هستید و در مقاله متادون چیست و ترک اعتیاد با متادون چه عوارضی دارد؟ گفتیم این روش نتیجه ای نداشته و تنها مخدر نوع مخدر مصرفی را تغییر می دهد.

اما در پاسخ به سوال مطرح شده باید بگوییم که خیر، بوپرنورفین و متادون، گیرنده های مواد افیونی را در مغز فعال می کنند و به این روش میل را به مصرف مواد کاهش می دهند اما استفاده از آنها باعث اعتیاد و ایجاد وابستگی به آنها میشود.

اما متد کار نالتروکسان مسدود کردن گیرنده های مواد افیونی است و به ترتیب دیگر خطر وابستگی به مصرف این دارو وجود ندارد.

آیا نالتروکسان درمان قطعی اعتیاد است؟

باید بدانید که نالتروکسان به بیماران در مدیریت و کاهش میل به مصرف مواد مخدر کمک می کند. و برای کسب نتیجه مطلوب لازم است برای ترک اعتیاد به کلینیک ترک اعتیاد مراجعه نمایید و در کنار دریافت خدمات مشاوره ای و درمانی اقدام به سم زدایی کنید. توجه داشته باشید که نالتروکسان به تنهایی اعتیاد را درمان نمی کند اما استفاده از آن در زمان درمان ترک احتمال موفقیت درمان، کاهش وسوسه و پاک ماندن طولانی مدت را افرایش می دهد.

آیا نالتروکسان اعتیاد آور است؟

همانطور که گفتیم نالتروکسان برخلاف شبه مخدرهایی مثل متادون و ب 2 اعتیاد آور نیست و استفاده طولانی مدت آن هیچ اثر سرخوشی و نشئگی برای مصرف کننده ندارد و مصرف آن تنها باعث جلوگیری از مصرف مواد مخدر و بازگشت به مصرف میشود.

سخن پایانی:

در طول مقاله با نالتروکسان و فرم های آن آشنا شدیم و توضیح دادیم که مصرف آن به منظور کنترل میل به مصرف مواد اعتیاد آور می باشد و اشاره کردیم که استفاده از آنها به معنی درمان قطعی نیست و مصرف آن تنها بخشی از مراحل درمان اعتیاد است و برای کسب نتیجه مطلوب باید به کلینیک ترک اعتیاد مراجعه نمایید.

کلینیک ترک اعتیاد آکسون به عنوان بهترین کلینیک ترک اعتیاد کشور با کادری مجرب و روانپزشکان و روانشناسان مجرب، با بکارگیری آخرین متدهای درمانی و پرستاری شبانه روزی آماده ارائه خدمات درمانی و مشاوره ای به شما عزیزان می باشد.

 

22 Comments

 1. احمدم گفت:

  سلام
  با توجه به گرانی و عدم در دسترس بودن ناکتروسان امکان مصرف هفته ای دو یا سه روز هست؟
  یا هر زمان که احساس میل مصرف پیش آمد مثل آخر هفته ها

 2. مهدی گفت:

  سلام من برادرم اعتیاد به شیشه داشت الان ۲ ماه ترک کرده و دکتر براش نالتروکسان تجویز کرده که الان به یک روز در میان رسیده.میخوام بدونم اگر نالتروکسان و استفاده شیشه همزمان مصرف کنن چی میشه؟؟لطفا جواب بدید بهم ممنون

  • علی گفت:

   داداش گلم من نه پزشکم نه اصلا دارو شناس، منم اعتیاد به تریاک دارم ولی از من که چیزی نمیدونم این رو قبول کن: تحت هیچ شرایطی داروهایی ترک چه گیاهی چه شیمیایی نباید همزمان با مواد مخدر و الکل مصرف بشن. طبع بدن افراد خیلی متفاوته، رژیم غذایی، بیماریهای و مصرف دارو، سن فرد، مدت زمان اعتیاد و نوع مخدر باعث میشه این تداخل برای هرکس به شکل متفاوتی بوجود بیاد، یکی معده درد میگیره و یکی دیگه نمیگیره، یکی سردردش خیلی کمه و دیگری سردرد وحشتناک رو باید تحمل کنه. در نهایت دوست عزیز حتما با برادرت به لحنی آرام صحبت کن که اینکارو نکنه. امیدوارم بزودی برادرت و همه عزیزان دیگه به سلامتی و پاکی برسند.
   موفق باشی

  • علی گفت:

   سلام دوستان
   من بعداز۶ماه ۵الی۶بار متادون مصرف کردم
   بفاصله ۱۵روز
   آیا میتونم نالتروکسان بخورم
   قبلا با همین نالتروکسان ترک کردم

 3. حامد کهرازهی گفت:

  سلام مصرف نالتروکسان رو از روز چندم از ترک باید استفاده کرد

  • دانیال گفت:

   از روز پنجم وششم به بعد از روز سم زدایی

  • اراز گفت:

   من متادون مصرف میکردم که متادون بیشترین ماندگاری رو در بدن داره ولی روز 16 بعد ترک دکتر آمپول زد و هیچگونه حال بدی نداشتم از فرداش هم کپسول هاش رو مصرف کردم نالتروکسان طول دوران خماری رو کاهش میده ،و بدن رو از مواد تخلیه میکنه ولی گاها عوارض بدی هم نشون میده ولی حداقل برای ماه اول خیلی خوبه من بدون هیچ دارویی متادون رو ترک کردم ولی بعد 2 ماه هم هنوز علایم ترک بود ولی با این روش بعد دو هفته هیچ علاِیم خاصی نداشتم

 4. ابوالفضل گفت:

  سلام .میخاستم بدونم من سم ،زدایی کردم ونالتروکسان رومصرف کنم کسل وبدحال وبی حوصله اینانیستم که یعنی بعد۴روزسم روز سم زدایی فقط نالتروکسان مصرف کنم مثل آدم معمولی تاکیدمیکنم مثل ادم معمولی حال کارکردن دارم.لطفاهرکی جواب قطعی میدونه بگه که اون موقع دمش گرم خیلی زامعرفت.بای

 5. علي گفت:

  سلام بدون رفتن به کلينيک و سم زدايي ميشه قرص نالتروکسان مصرف کرد يا خير؟

  • مملی گفت:

   سلام نه داداش هیج وقت چنین کاری نکنی اول کامل ترک کن بعد از چند روز حداقل ۱۰ روز شروع به مصرف نالترکسون بکن اونم با دوز پایین و در یک هفته برسون به به یک قرص انشالله که دیگه نه شما و نه هیچ یک از هموطناموم درگیر این بیماری نشن

 6. kaka گفت:

  دوستان عزیز این نالتروکسان مثل ب2 یا متادون نیست تریاکت یا موادت تموم شد و یا دسترسی بهش نداشتی بخوای ازین دارو مصرف کنی
  این دارو رو باید حدقال 10 روز بعد از ترک کامل مصرف کنی، یعنی بعد از سم زدایی اولیه
  هواستون باشه به عنوان نشه کننده یا نگه دارنده ازش استفاده نکنین
  این دارو بیشتر کمکت میکنه تا دیگه لغزش نکنی نه اینکه برای ترک باشه

 7. حامد گفت:

  از هرچی جدا میشم میرم سراغ یه چی دیگه.
  پاکی شده آرزو برام.
  حالم خیلی خرابه.
  سنم پااایینه اما هرکاری بگی کردم.نابود شدم

 8. حسین گفت:

  سلام این دارو رو تا چه مدت باید استفاده کرد ایا اگه یک مصرف کننده دیگه در منزل باشه باز هم از لغزش جلوگیری میکنه

 9. محمد.م گفت:

  دوستان عزیزی که کپسول نالتروکسان استفاده می‌کنید هنگام استفاده از این دارو نباید هیچ گونه مرفینی در بدن باشد مخصوصا با دز ۵۰
  استفاده همزمان مخدر و نالتروکسان سبب درد شدید در اطراف سینه و به نوعی خالی کردن بدن یا خماری شدید که حتما باید به دکتر فتیر و یا شستشوی معده صورت گیرد
  این تجربه شخصی خودم بود که ۶ ساعت بعداز استفاده مرفین کپسول را خوردم و نزدیک ۱۲ ساعت آرزوی مرگ داشتم

 10. علی جهانیان گفت:

  آیا بعد از بیست روز قطع مصرف خوردن کپسول نالترکسون ایرادی نداره

 11. علی جهانیان گفت:

  آیا بعد از بیست روز قطع مصرف خوردن کپسول نالترکسون ایرادی نداره

  • Mostafakhoda1@gmail.com گفت:

   نه داداش بعد از ۲۰روز مصرف کن.ولی مواظب باش که خدایی نکرده موادی مصرف نکنی چون باعث مرگ میشه

 12. سعید گفت:

  با اینکه چندروز بود تریاک نمیکشیدم..نالتروکسان خوردم..دو روز افتادم..فکر کردم مردم…حتما باید کاملا پاک باشی…نه قرص نه مواد..بعدشم دوز خیلی پایین

 13. bahram گفت:

  قرص نالترکسون بهتره یا تزریق آمپول نالترکسون بعداز سم زدایی کامل کدوم بهترجواب میده

 14. bahram گفت:

  شرمنده بنده امروز آمپول نالترکسون تزریق کردم ولی اومدم خونه وسوسه شدم متاسفانه شیشه وهروئین کمی مصرف کردم حال عمومی فعلا خوبه امام استرس دارم که نکنه حالم بدبشه راهنمایی کنید چیکارکنم یعنی دارویی بخورم خنثی کنه یا اصلا کاری نکنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *