نالوکسان چیست؟
۱۳۹۹-۰۳-۱۷
مرکز ترک اعتیاد
درمان بی خوابی بعد از ترک اعتیاد
۱۳۹۹-۰۳-۱۷
مرکز ترک اعتیاد

نالتروکسان چیست؟

کلینیک ترک اعتیاد آکسون، مرکز ترک اعتیاد آکسون: نالتروکسان به عنوان داروی ضدمخدر شناخته می شود و کاربرد آن در جلوگیری از اثر لذت بخشی مواد افیونی و الکل در مغز است و از آن برای درمان و ترک الکل و مواد افیونی همچون ترک هروئین، ترک تریاک و ترک مرفین استفاده می شود.  اما استفاده خودسرانه از این دارو میتواند عوارض جبران ناپذیری برای مصرف کننده داشته باشد به همین جهت سم زدایی با این دارو باید تحت نظر درمانگران اعتیاد و روانپزشکان و روانشناسان در کلینیک ترک اعتیاد انجام بگیرد.

نالتروکسان چیست؟

همانطور که گفتیم، نالتروکسان دارویی برای ترک الکل و مواد افیونی است و با تایید سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) به عنوان یک داروی مکمل به جهت درمان اعتیاد استفاده می شود.

وابستگی جسمانی به الکل و مواد اعتیاد آور مانند هروئین و تریاک در زمان مصرف این دارو باعث بروز عوارض شدیدی همچون حالت تهوع و استفراغ در مصرف کننده می شود. به همین جهت بیمار نباید هیچ وابستگی به مواد اعتیاد آور داشته باشد. به همین منظور ضروری است که قبل از مصرف مراحل سم زدایی به اتمام برسد.

نالتروکسان

نالتروکسان چیست

عوارض مصرف نالتروکسان:

مصرف نالتروکسان نیز مانند نالوکسان یا  هر داروی دیگری عوارضی دارد که بهتر است قبل از مصرف دارو از عوارض آن اطلاع داشته باشید و همانطور که گفتیم ضروری است که در زمان مصرف دارو هیچگونه وابستگی به مخدر در فرد وجود نداشته باشد چرا که مصرف این دارو در زمان اعتیاد عوارض آن را تشدید کرده و سلامت بیمار را به خطر می اندازد. در ادامه به معرفی برخی از عوارض مصرف نالتروکسان میپردازیم:

 • معده درد
 • حالت تهوع و سرگیجه
 • درد عضلانی و مفصلی
 • سردرد
 • اختلالات خواب
 • بیقراری و اضطراب
 • توهم
 • تاری دید و تنگی نفس
 • ورم دست و پا
 • افسردگی

توجه داشته باشید که هرگز نباید برای از بین بردن خواص عوارض بازدارندگی از اعتیاد این ضد مخدر از الکل و مواد اعتیاد آور استفاده نمایید و ضروری است که قبل از استفاده لیستی از داروهای مصرفی خود را در اختیار پزشک معالج قرار دهید.

ترک اعتیاد با نالتروکسان:

داروی نالتروکسان تاثیر مواد مخدر در مغز را خنثی می کند و به همین دلیل از آن به منظور درمان وابستگی به مواد مخدر استفاده می شود. اما مصرف آن با توجه به عوارض این دارو مصرف آن باید حتما تحت نظر پزشک و روانپزشک باشد. باید بدانید که نباید از نالتروکسان به چشم درمان جامع اعتیاد نگاه کرد چرا که این دارو تنها بخشی از برنامه درمان اعتیاد می باشد.

آیا نالتروکسان به شبه مخدرهایی همچون متادون و ب 2 شباهت دارد؟

متادون و ب2 از شبه مخدرهایی هستند به متاسفانه بسیاری از مراکز درمانی از آن به جهت درمان اعتیاد استفاده میکنند و همانطور آگاه هستید و در مقاله متادون چیست و ترک اعتیاد با متادون چه عوارضی دارد؟ گفتیم این روش نتیجه ای نداشته و تنها مخدر نوع مخدر مصرفی را تغییر می دهد.

اما در پاسخ به سوال مطرح شده باید بگوییم که خیر، بوپرنورفین و متادون، گیرنده های مواد افیونی را در مغز فعال می کنند و به این روش میل را به مصرف مواد کاهش می دهند اما استفاده از آنها باعث اعتیاد و ایجاد وابستگی به آنها میشود.

اما متد کار نالتروکسان مسدود کردن گیرنده های مواد افیونی است و به ترتیب دیگر خطر وابستگی به مصرف این دارو وجود ندارد.

موارد مصرف نالتروکسان:

درمان اعتیاد به الکل:

نالتروکسان یک مکمل درمانی برای درمان افرادی است که به الکل اعتیاد دارند و با از بین بردن اثرات سرخوشی ناشی از مصرف الکل، به طور موثری بیمار را از مصرف الکل منصرف می‌کند.

ترک الکل با نالتروکسان

ترک الکل با نالتروکسان

ترک مواد مخدر:

همانطور که در طول مقاله گفتیم از نالتروکسان به منظور خواص ضد اعتیادی که دارد برای ترک مخدرها استفاده می شود که در ادامه به معرفی مخدرهایی که با نالتروکسان قابل ترک اند می پردازیم:

انواع نالتروکسان:

داروی نالتروکسان در فرم های مختلفی همچون قرص، آمپول و ایمپلنت ارائه می شود که درمانگران با توجه به شرایط بیمار اقدام به تجویز صورت مناسب آن میکنند.

قرص نالتروکسان:

از قرص نالتروکسان برای بیماران بستری استفاده میشود و با نام تجاری ReVia و Depade ارائه می شود و میزان مصرف آن یک عدد روزانه می باشد.

نکته مهم در این خصوص آن است در صورت فراموشی نوبت مصرف از مصرف بیش از اندازه در دوره بعدی خودداری کنید. مصرف این دارو در دوز بالا باعث تشدید عوارض مصرف آن می شود.

قرص نالتروکسان

قرص نالتروکسان

آمپول نالتروکسان:

آمپول نالتروکسان با نام تجاری Vivitrol شناخته می شود و میزان مصرف آن یک بار در ماه می باشد و از عوارض مصرف آن میتوانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • حساسیت به لمس
 • درد و سرخی پوست و ورم
آمپول نالتروکسان

آمپول نالتروکسان

ایمپلنت نالتروکسان:

یکی از جدیدترین روش های مصرف نالتروکسان ایمپلنت آن است.

در این روش ایمپلنت کوچکی زیر پوست بیمار قرار داده شده و دارو به آهستگی در مدت هشت هفته آزاد می شود.

ایمپلنت نالتروکسان

ایمپلنت نالتروکسان

آیا نالتروکسان درمان قطعی اعتیاد است؟

باید بدانید که نالتروکسان به بیماران در مدیریت و کاهش میل به مصرف مواد مخدر کمک می کند. و برای کسب نتیجه مطلوب لازم است برای ترک اعتیاد به کلینیک ترک اعتیاد مراجعه نمایید و در کنار دریافت خدمات مشاوره ای و درمانی اقدام به سم زدایی کنید. توجه داشته باشید که نالتروکسان به تنهایی اعتیاد را درمان نمی کند اما استفاده از آن در زمان درمان ترک احتمال موفقیت درمان، کاهش وسوسه و پاک ماندن طولانی مدت را افرایش می دهد.

آیا نالتروکسان اعتیاد آور است؟

همانطور که گفتیم نالتروکسان برخلاف شبه مخدرهایی مثل متادون و ب 2 اعتیاد آور نیست و استفاده طولانی مدت آن هیچ اثر سرخوشی و نشئگی برای مصرف کننده ندارد و مصرف آن تنها باعث جلوگیری از مصرف مواد مخدر و بازگشت به مصرف میشود.

سخن پایانی:

در طول مقاله با نالتروکسان و فرم های آن آشنا شدیم و توضیح دادیم که مصرف آن به منظور کنترل میل به مصرف مواد اعتیاد آور می باشد و اشاره کردیم که استفاده از آنها به معنی درمان قطعی نیست و مصرف آن تنها بخشی از مراحل درمان اعتیاد است و برای کسب نتیجه مطلوب باید به کلینیک ترک اعتیاد مراجعه نمایید.

کلینیک ترک اعتیاد آکسون به عنوان بهترین کلینیک ترک اعتیاد کشور با کادری مجرب و روانپزشکان و روانشناسان مجرب، با بکارگیری آخرین متدهای درمانی و پرستاری شبانه روزی آماده ارائه خدمات درمانی و مشاوره ای به شما عزیزان می باشد.

 

4 دیدگاه ها

 1. احمدم گفت:

  سلام
  با توجه به گرانی و عدم در دسترس بودن ناکتروسان امکان مصرف هفته ای دو یا سه روز هست؟
  یا هر زمان که احساس میل مصرف پیش آمد مثل آخر هفته ها

 2. مهدی گفت:

  سلام من برادرم اعتیاد به شیشه داشت الان ۲ ماه ترک کرده و دکتر براش نالتروکسان تجویز کرده که الان به یک روز در میان رسیده.میخوام بدونم اگر نالتروکسان و استفاده شیشه همزمان مصرف کنن چی میشه؟؟لطفا جواب بدید بهم ممنون

  • علی گفت:

   داداش گلم من نه پزشکم نه اصلا دارو شناس، منم اعتیاد به تریاک دارم ولی از من که چیزی نمیدونم این رو قبول کن: تحت هیچ شرایطی داروهایی ترک چه گیاهی چه شیمیایی نباید همزمان با مواد مخدر و الکل مصرف بشن. طبع بدن افراد خیلی متفاوته، رژیم غذایی، بیماریهای و مصرف دارو، سن فرد، مدت زمان اعتیاد و نوع مخدر باعث میشه این تداخل برای هرکس به شکل متفاوتی بوجود بیاد، یکی معده درد میگیره و یکی دیگه نمیگیره، یکی سردردش خیلی کمه و دیگری سردرد وحشتناک رو باید تحمل کنه. در نهایت دوست عزیز حتما با برادرت به لحنی آرام صحبت کن که اینکارو نکنه. امیدوارم بزودی برادرت و همه عزیزان دیگه به سلامتی و پاکی برسند.
   موفق باشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *