شیشه

شیشه چیست؟

شیشه (crystal) داروی محرک بسیار قوی ( شیشه قوی ترین نوع متا آمفتامین ها میباشد) با نیمه عمر 12-9 ساعت وابسته به میزان مصرف ، مدت زمان مصرف و میزان متابولیسم بدن فرد میباشد. شیشه با تحریک ترشح بیش از حد "دوپامین" و "نور اپی نفرین" باعث برانگیختگی بیش از حد سیستم عصبی مرکزی میشود و باعث جمع شدن مقدار زیادی "دوپامین" در فضای بین سلولهای مغز میشود در اثر مصرف شیشه 50 درصد از گیرنده های "دوپامین"و "سروتونین" در مغز از بین میروند، شیشه علاوه بر وابستگی جسمانی ، وابستگی روانی نیز دارد که :

تکلم سریع
تعریق بیش از حد
افزایش ضربان قلب
آسیب به اندام های حیاتی( مثل کلیه ها / کبد و شش ها )
اختلالات خواب
خستگی مزمن
بی خوابی
افسردگی

برخی از این عوارض هستند ، مصرف شیشه علاوه بر وابستگی های جسمانی و روانی ، باعث ایجاد آسیب های جسمانی نیز میشود برای مثال مصرف شیشه باعث تنگ شدن عروق میشود که سبب عدم خون رسانی کافی به لثه های میشود و پس از مدتی بافت لثه ها کاملا از بین میرود.

حتما مطالعه کنید: شیشه چیست؟
ترک شیشه

ترک شیشه:

با توجه به اینکه مصرف شیشه باعث ایجاد وابستگی های جسمانی و روانی می باشد ، ترک غیراصولی شیشه دارای عوارض جبران ناپذیری مثل پارانویا، تپش قلب، تنگی نفس و مشکلات عصبی می باشد، یکی از خدمات ارائه شده توسط مرکز ترک اعتیاد آکسون درمان اعتیاد به شیشه می باشد.

دلایل ترک شیشه:

در ابتدای مصرف شیشه به دلیل اختلالات مغزی ایجاد شده، مصرف کننده حس افزایش قدرت بدنی و شادابی زیادی بدست می آورد اما این احساسات مدت زیادی دوام ندارد و خیلی سریع با افزایش میزان مصرف جای خود را به بیماری های روانی همچون اسکیزوفرنی می دهد. صدمات و عوارض مصرف شیشه طیف گسترده ای از بیماری ها را تشکیل می دهند که در صورت عدم درمان و ترک تا پایان عمر همراه بیمار خواهد بود.
اما روش درمان و ترک شیشه نیزازاهمیت بالایی برخوردار است چرا که با توجه به شدت وابستگی جسمانی و روانی و صدمات وارد شده بر سلامت مصرف کننده بر اثر سوء مصرف برنامه درمانی صحیح از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. پروسه درمان در کلینیک ترک اعتیاد آکسون به عنوان بهترین کلینیک ترک اعتیاد خاورمیانه، تحت نظر مشاورین، روانشناسان و روانپزشک باتجربه طبق برنامه ریزی مشخص به همراه جلسات مشاوره ای اجرا شده که خود می تواند ضامن کسب سلامت روانی و جسمانی بیمار باشد.

ترک شیشه در خانه:

متاسفانه بسیاری از بیماران اعتیاد به شیشه به دلیل تزریق و استفاده از سرنگ های اشتراکی، دچار بیماری هایی همچون هپاتیت و ایدز می شوند به همین جهت وضعیت سلامتی آنها باید کنترل شود چرا که مصرف داروهای کنترل کننده بیماری آنها میتواند بر سلامت بیماران تاثیر داشته باشد. برای مثال مصرف داروهای کنترل ایدز باعث ممانعت از تجزیه شیشه و به دنبال آن افزایش سطح پایداری شیشه در خون می شوند و از آنجایی که بسیاری از بیماران دچار هپاتیت C می شوند باید تحت نظر قرار بگیرند.

ترک و درمان مطابق آخرین متدها جهانی:

ترک شیشه به روش های مختلفی قابل انجام است اما کادر درمان مرکز ترک اعتیاد آکسون همواره کوشیده اند تا مطابق با بروزترین استانداردهای جهانی اقدام به درمان بیماران کنند به همین منظور برای ترک شیشه از آخرین استاندارد درمانی استفاده می شود. در این روش درمان، جلسات مشاوره با درمانگران با برنامه زمانی مشخصی برگذار می شود و بیمار مطابق با نکات و راهنمایی روانپزشک و روانشناس به اصلاح چهارچوب های ذهنی و برنامه زندگی می پرداز. استفاده از این متذ نه تنها به سلامت جسمانی بیمار کمک می کند بلکه باعث می شود تا ذهن و روان بیمار نیز اصلاح گردد تا بعد از درمان خطر بازگشت و لغزش نداشته باشد.

بروز علائم ترک اعتیاد:

اعتیاد آوری و وابستگی شیشه بسیار بالا می باشد به همین جهت در صورت قطع مصرف بدن بیمار دچار علائم محرومیت شود که بسیاری از بیماران برای مواجه نشدن با این حالت از ترک و درمان فرار می کنند و از سوی دیگر بسیاری دیگر از بیماران با شروع درمان و مواجه با این علائم اقدام به مصرف مجدد کرده اند. اما بیماران در مرکز ترک اعتیاد آکسون، به دلیل وجود درمانگران با تجربه و پرستاری شبانه روزی قبل از درمان نسبت به بروز این علائم آگاهی پیدا می کنند و راه های مقابله با آن را یاد میگیزند و در صورت بروز علائم با توجه به بررسی دائم حال بیمار، علائم به سرعت مهار می شوند.
اما علائم روانی ترک بازه زمانی طولانی تری نسبت به علائم جسمانی ماندگاری دارند به همین منظور جلسات مشاوره بعد از درمان نیز ادامه پیدا می کند تا بیماران حتی بعد از ترخیص نیز با مشکلی مواجه نشوند.
علائم محرومیت و ترک شیشه طیف گسترده ای دارد که برخی از مهمترین علائم عبارتند از تغییرات وزنی، تغییرات خلق و خو، اختلالات خواب و...

برخی نکات در رابطه ترک شیشه:

از هرگونه ترک خودسرانه خوداری نمایید
حمایت اعضای خانواده بسیار موثر در روند درمان بیماران است
بیماران و خانواده آنها باید نحوه مراقبت و کنترل رفتارها بعد از درمان را آموزش ببینند
شیوه و مدت زمان درمان به عوامل مختلفی همچون میزان آمادگی وی، دوز و مدت مصرف بستگی دارد
بیماران ممکن است دچار علائم محرومیت و ترک شود به همین جهت ضروری است که تحت نظر پزشکان اقدام به ترک نمایند

شیشه تا چه مدت بعد از مصرف در آزمایش اعتیاد مشخص است؟

مصرف شیشه، بطور معمول تا 36 ساعت بعد از آخرین مصرف در آزمایش خون مشخص می شود و از آنجایی که در بدن تبدیل به آمفتامین می شود در آزمایش اعتیاد تست آمفتامین نیز مثت می شود که تا 5 روز بعد از مصرف قابل تشخیص است.
همچنین مصرف آن از 3 تا 6 روز در ادرار و بیش از 90 روز در تست مو قابل تشخیص است.
سم زدایی اعتیاد

خدمات درمان اعتیاد و سم زدایی مواد مخدر کلینیک ترک اعتیاد آکسون

خدمات درمان و سم زدایی اعتیاد درکلینیک ترک اعتیاد آکسون به روش زیر می باشد:
1.خدمات درمان اعتیاد به صورت سم زدایی تدریجی
که در ادامه به توضیح شرایط بستری می پردازیم:

دوز مصرف 1 میلی گرم (1 صوت) درمان بصورت سریع 10 الی 14 روز بستری و در صورت وجود علائم، درمان بصورت تدریجی و مدت زمان باتوجه به نظر پزشک مشخص می شود.

روش درمان اعتیاد در کلینیک ترک اعتیاد آکسون ، حذف کامل ماده ی مخدر میباشد نه جایگزین کردن نوعی مخدر با مخدر دیگر همچنین تمامی مراحل درمان اعتیاد درکلینیک ترک اعتیاد آکسون تحت نظرمتخصصین ترک اعتیاد، روانشناسان ، روانپزشکان ، متخصصین علوم اعصاب شناختی و پزشکان متخصص قلب، ریه، عفونی با مراقبت شبانه روزی توسط پرستاران انجام میگیرد تا علاوه بر حفظ سلامتی مراجعه کننده بهترین نتیجه که ترک اعتیاد بدون بازگشت است حاصل شود ، کلینیک ترک اعتیاد آکسون با امکانات بیمارستانی نظیر ICU و تجهیزات پزشکی مدرن ، هتلینگ 5 ستاره و فضای درمانی مجزا برای بانوان با تمامی امکانات رفاهی ، ورزشی و درمانی بهترین و مجهزترین کلینیک ترک اعتیاد ایران و خاورمیانه میباشد.
همچنین توجه داشته باشید که مدت زمان درمان به پارامترهای مختلفی همچون نوع و دوز مواد اعتیادآور مصرفی، مدت زمان مصرف و سلامت بیمار بستگی دارد که پس از انجام مشاوره اولیه مشخص می شود.
 

سوالات متداول ترک شیشه

1آیا مصرف شیشه در آزمایش اعتیاد مشخص می شود؟
بله، مصرف شیشه در آزمایش خون، ادرار و مو قابل تشخیص است.
2آیا امکان ترک شیشه بصورت سم زدایی فوق سریع وجود دارد؟
خیر، بصورت کلی امکان سم زدایی محرک ها وجود ندارد.
3اعتیاد به شیشه روانی است یا جسمانی؟
وابستگی و اعتیاد به شیشه هم روانی و هم جسمانی می باشد.
4ترک شیشه با قرص ب2 امکان پذیر است؟
خیر، ب2 شبه مخدری با اعتیادآوری بسیار بالا می باشد و مصرف آن تنها باعث وابستگی و اعتیاد می شود.
5ترک شیشه با داروهای گیاهی چگونه است؟
هیچ داروی گیاهی برای ترک اعتیاد وجود ندارد و مصرف داروهایی متفرقه می تواند عوارض جبران ناپذیری بر سلامت بیمار داشته باشد.
6نحوه مصرف ریتالین برای ترک شیشه چگونه است؟
ریتالین دارویی اعتیاد آور است و سوء مصرف آن هیچ کمکی به درمان بیماران نخواهد کرد و مصرف همزمان آن با شیشه می تواند باعث مرگ مصرف کننده شود.

13 Comments

 1. منصور گفت:

  سلام
  میشه لطف کنید روش سم زدایی شیشه رو هم بگین؟ urod منظورم هست

 2. hamid.mordab73 گفت:

  سلام خسته نباشید☆اگه واستون امکان داره لطف کنین راهنمایی کنین برای ترک وسم زدایی ترک شیشه مراحل اولیه وتاثیرگذار ک میتونه تو پرسه ترک مواد کمک زیادی به فرد کنه رو یه توضیح وراهنمایی مختصر وساده ترو بیان کنین ممنون میشیم👍❤❤.تشکر بابت سایت عالی وخوبتون

 3. پدرام نیک قلب گفت:

  سلام. من یک سال و چهار ماهه اعتیاد به شیشه دارم البته مصرفم هر روز نیس هفته یک بار اما بعضی وقتا هم بوده دو سه روز پشت سر هم مصرف میکنم اما بعدش دیگه مصرف نمیکنم تا یک هفته دیگه لطفا راهنمایی کنید چجور اقدام به درمان کنم هزینه کلینیک آکسون چقدره میخام با خانوادم مشورت کنم بیام کلینیک آکسون لطفا کمکم کنید از شیشه نجات پیدا کنم من فقط 19 سال سن دارم😭

  • علی گفت:

   سلام فرقی هفته ای یک بارهم مصرف کنی مطمئن باش میشه اعتیاد دائم سعی کن فقط ۶ ماه از شیشه دور باشی شرایط روز به روز برات عادی میشه که انشاالله تا اخر عمر پاک بمونی

 4. Mahdi گفت:

  سلام اگر فردی به متادون وشیشه اعتیاد داشته باشندددرمان چگونه میباشد

 5. رضا گفت:

  سلام ۶ساله مصرف دارم کسی نمیدونه میخوام ترک کنم ولی نمخوام کسی بدونه چه کنم؟

 6. وحید گفت:

  سلام هزینه سم زدایی متادون شیشه چقده من ۶۰ روز ترک کردم تو کمپ ولی میخام بیام زیر نظر روانپزشک ام هستم ولی دوست دارم بیام کلی از بدنم بره بیرون لطف میکنید راهنمایم کنید وقتی میکشم شیشه مشکل دوقطبی بهم دیت میده پادرد بی قراریم پرخوری ولم نمیکنه میشه لطف کنید راهنمایم کنید

 7. محمد گفت:

  سلام. سوالم اینه که آیا میشه در خانه. ترک کرد و اینکه چه نگاتیو باید دقت کرد اونجام داد بیکارماکلا نمیخاد مصرف کنه وازحضوردرکمپ ویا مراکز درمانی خودداری می‌کنه ومیخاددرخونه ترک کنه واقعا هم پشیمان شده ولیباداشتن سن بالا هم خجالت می‌کشه تومراکز درمانی بستری بشه

 8. مجيد سوري گفت:

  سلام 32سالمه 15 سال شيشه کشيدم بدون اينکه مشکلي بابت هزينش داشته باشم خانوادم وضع خوبي ندارن خودم بخاطر شرايطم کار ميکردم پدرم ترياک مصرف ميکنه توي خونه عادي عادي ولي بجايي رسيدم خسته شدم 13/4/1400 با اور دوز مصرف بيش از حد شربت متادون و الپرازولام بيهوش يجا افتادم بيدار شدم بيمارستان بودم .خودم خواستم اين شرمندگي رو جلوي خانوادم بکشم که ديگه تمومش کنم الان حدود شصت روزه ترکم ولي نميتونم شيشه رو از زندگيم بيرون کنم چند باري مصرف کردم با توجيه هايي که نتونين ي بچه رو وادار کنين ي سر برگردونه براتون که چهرشو ببينيد .جامعه محترم روانپزشکان عزيز بخدا شما نميتونين به ي ادمي مثل من کمک کنيد فقط ي تاخير کوچيک ايجاد ميکنيد اونم بخاطر شرمي که معتاد پيش خانوادش و هزينش داره .با خوندن کل کتاب هاي روانپزشکي براي امثال من فقط ي تايمي رو پر ميکنيد وقتي وسوسه مواد بياد من با 86 کيلو وزن و 185 سانت قد ميشم ي موريانه که زين شده براي تهيه مواد . فقط درد منه معتاد رو ي مصرف کننده اي که تونسته برگرده به زندگيش دوا کنه . البته بعد خدا و ي مادر دلسوز .شرمنده که انقدر دلم پر بود . هر دوستي کمکم کنه تا عمر دارم نوکريشو ميکنم حتي اگه روانپزشک باشه !!(اينه ذهن مصرف کننده)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *