متادون چیست و ترک اعتیاد با متادون چه عوارضی دارد؟
متادون چیست و ترک اعتیاد با متادون چه عوارضی دارد؟
۱۳۹۷-۰۳-۱۳
۶ ویژگی کلیدی مرکز بستری ترک اعتیاد و سوء مصرف مواد
۱۳۹۷-۰۵-۱۶
نمایش همه

بهترین روش ترک متادون

بهترین روش ترک متادون

بهترین روش ترک متادون

کلینیک ترک اعتیاد آکسون ، مرکز ترک اعتیاد آکسون:در مقاله متادون چیست و ترک اعتیاد با متادون چه عوارضی دارد؟ به بررسی کامل متادون و عوارض مصرف متادون پرداختیم، با توجه به افزایش مصرف متادون در کشور و عوارض ناشی از ترک غیر اصولی متادون در این مقاله قصد داریم بهترین روش ترک متادون بررسی کنیم.

بهترین روش برای ترک متادون، چه نوع درمانی می‌تواند باشد؟

فرد مصرف کننده شربت یا قرص متادون برای درمان اعتیاد خود بدون مراجعه به مراکز ترک اعتیاد و نداشتن مشاوره از پزشک متخصص، دچار مشکلات شدید احساسی و فیزیکی می‌شود و مهم است که حامی و حمایت‌گری را در این بحران در کنار خود داشته باشد، ترک اعتیاد غیر اصولی دارای عوارض جبران ناپذیر جسمی، روحی و روانی زیادی از جمله:

 • اختلالات خواب و بی خوابی
 • کاهش فشار خون
 • ضعف و بی اشتهایی
 • سرگیجه و تهوع
 • اضطراب و بیقراری
 • خارش پوستی
 • اختلال در دید
 • اختلالات جنسی
 • افسردگی، هیجان و احساس نارضایتی

در بسیاری از موارد اقدام به خود کشی و ایجاد وابستگی جسمانی را به همراه دارد.

عوارض ترک غیر اصولی متادون

بی‎‌خوابی، عوارض ترک غیر اصولی متادون

ترک متادون می‌تواند برای مصرف کننده آزاردهنده باشد، اما تهدید کننده زندگی نیست، پذیرش و بستری بیمار برای درمان اعتیاد می‌تواند بر اساس نوع مصرف و شرایط جسمی بیمار به صورت بستری تدریجی یا سرپایی باشد، درمان بستری تدریجی محیطی با مراقبت، نظارت و پشتیبانی کادر متخصص روانپزشکی و برای بیمار فراهم می‌کند.

ما  در مرکز ترک اعتیاد آکسون معتقدیم مهم‌ترین بخش از مراحل درمانی اعتیاد بعد از ترخیص وی و بهبودی فیزیکی آن صورت می‌گیرد، ما پس از ترخیص، بیمار و خانواده وی را تنها نمی‌گزاریم. سیر درمان در کلینیک ترک اعتیاد آکسون پس از سم زدایی و درمان فیزیکی با خدمات روانکاوی و روانشناختی اعتیاد ادامه خواهد داشت. این خدمات به صورت جلسات خصوصی، خانوادگی و یا گروه درمانی به بیماران ارائه می‌گردد.

ترک متادون چند روز طول می‌کشد و به چه صورت است؟

علائم ترک متادون (سندرم ترک مواد مخدر به لاتین withdrawal) با تاخیر و ۴-۳ روز پس از قطع مصرف شروع شده و در روز ششم به اوج می رسد و معمولاً پس از ۳-۲ هفته برطرف می شود برای ترک متادون با یک کلینیک ترک اعتیاد معتبر صحبت کنید چرا که باید هم از نظر جسمی و هم از نظر روانشناختی مورد بررسی قرار بگیرید. توجه داشته باشد که مصرف متادون را به یکباره قطع نکنید، با توجه به همکاری کلینیک ترک اعتیاد آکسون با بهترین روانشناسان، تمامی بررسی های لازم به بهترین شکل انجام می‌گیرد. توجه داشته باشید که قطع و ترک متادون بصورت ناگهانی عوارض شدیدی و یا حتی احتمال مرگ را به دنبال خواهد داشت، برای ترک متادون بهتر است این ماده را بصورت تدریجی و در فاصله زمانی معین کنار گذاشت، ترک متادون مانند تمامی مواد اعتیادآور درد عضلانی و استخوانی را به همراه دارد، یکی از راه‌های ترک متادون، سم زدایی متادون به صورت تدریجی ( طی ۷ تا ۱۰ روز) ، سم‌زدایی سریع  و سم زدایی فوق سریع است.

سم زدایی متادون چند روز طول میکشد؟

در بهترین مرکز ترک اعتیاد آکسون ، سم زدایی متادون به روش سریع بین ۲ تا ۳ روز انجام می‌شود و سم‌زدایی تدریجی بین یک هفته تا ۱۰ روز با مراقبت‌های ویژه کادر درمانی صورت می‌گیرد، در صورتی که از دوز بالا و در فاصله طولانی مدت از این ماده استفاده کرده باشید سم‌زدایی می‌تواند طولانی‌تر و نیاز به کنترل علائم ترک توسط روانپزشک و روانشناس داشته باشد.

 ترک متادون

ترک متادون نیاز به مشاوره روانشناسی دارد

روش های درمانی که در زیر شرح داده می‌شود یک روش کلی است و روش درمان برای هر مصرف کننده با توجه به میزان مصرف، شرایط جسمانی و روحی متفاوت است. در نتیجه کلینیک ترک اعتیاد آکسون هیچگونه مسئولیتی در قبال روش های زیر ندارد و توصیه ما درمان زیر نظر پزشک متخصص ترک اعتیاد می باشد.

 

نکاتی برای ترک متادون :

برای ترک متادون، مصرف متادون را به تدریج کاهش دهید از دو روش رایج برای این کار استفاده می‌شود:

 • کاهش میزان متادون مورد استفاده
 • جایگزینی بوپرنورفین به جای متادون

شواهد نشان می‌دهد که درمان طولانی مدت با بوپرنورفین همراه با گروه‌های مشاوره و پشتیبانی، بیشترین میزان موفقیت را در ترک متادون دارد.

داروهای سم زدایی سریع مانند نالترکسون می‌توانند علائم ترک اعتیاد را به ۳-۲ روز کاهش دهند. تجربه نشان داده است که بعد از ترک متادون اگر مشاوره به صورت گروهی یا به همراه خانواده فرد باشد بسیار موثرتر از زمانی است که بیمار تنهایی به مشاور مراجعه می‌کند.

کاهش تدریجی مصرف متادون برای ترک متادون :

ترک متادون در روش سنتی معمولا ۷-۵ هفته طول می‌کشد، ابتدا بیمار سریعا مصرف خود را تا ۳۰ میلی گرم در روز کاهش داده و به بعد میزان مصرف را حدودا ۵ میلی گرم در هفته مصرف می‌رساند،  اما اگر به دنبال روش ترک قرص متادون بدون درد هستید باید به کلینیک‌های ترک متادون مراجعه کنید. یکی از خدماتی که بهترین کلینیک ترک اعتیاد آکسون ارائه می‌دهد ترک اعتیاد متادون بدون درد است  که زیر نظر متخصصین ترک اعتیاد انجام می‌شود، یکی از معدود مراکز ترک اعتیاد که سیر درمان را را زیر نظر متخصص و روانپزشک و روانشناس انجام میدهد.

ترک متادون بدون درد با داروی بوپرنورفین:

بیمار ابتدا باید قبل از شروع به مصرف بوپرنورفین برای ترک متادون، مصرف متادون خود را تا ۴۰ میلی گرم در روز کاهش دهد. ۳۶ ساعت پس از آخرین مصرف متادون، بوپرنورفین خوراکی می‌تواند برای کاهش علائم اولیه ترک متادون و ترک قرص متادون بدون درد استفاده شود.
دوز اولیه ۴-۲ میلی گرم بوپرنورفین است، در صورتی که بیمار توانست تحمل کند ۴-۲ میلی گرم یک ساعت بعد و سپس ۴ میلی گرم ۸-۶ ساعت بعد داده می‌شود ، برای روز اول یک دوز ۱۲-۸ میلی گرم کافی است.
در روزهای دوم یا سوم دوز ۱۶-۱۲ میلی گرم می‌باشد و بیشتر علائم ترک متادون را کم می‌کند، به این ترتیب ترک متادون بدون درد خواهد بود. هنگامی که علائم ترک متادون در بیمار تثبیت می‌شود، بوپرنورفین می‌تواند به عنوان یک داروی درمانی دراز مدت ادامه یابد.

ترک متادون مخصوصا ترک متادون بدون درد باید زیر نظر پزشک و متخصص نرک اعتیاد انجام شود تا بهترین نتیجه حاصل شود، کلینیک شبانه روزی ترک اعتیاد آکسون با فراهم کردن فضایی آرام و امکانات مکانات بیمارستانی و هتلینگ، شرایطی فراهم کرده تا مراجعین با آرامش خاطر درمان شوند و به آغوش گرم خانواده بازگردند.

ترک متادون با بوپرنورفین، ترک متادون بدون درد

ترک متادون با بوپرنورفین

علائم ترک متادون :

علائم شروع خروج متادون از بدن معمولا در عرض ۳۰ ساعت از آخرین مصرف شروع می‌شوند که عبارتند از:

علائم اولیه:

 • تحریک
 • اضطراب
 • درد عضلانی
 • بی خوابی
 • آبریزش بینی
 • عرق کردن
 • خمیازه

علائم ثانویه:

 • گرفتگی
 • انقباضات شکمی
 • اسهال
 • تهوع
 • استفراغ

توجه داشته باشید که ترک متادون یک روند دراز مدت است، علائم اولیه ترک متادون معمولا از ۳۶-۲۴ ساعت پس از آخرین مصرف و نهایتا از ۱۴۴-۹۶ ساعت بعد از آخرین مصرف شروع می‌شوند. در حالی که فرآیند سم زدایی معمولا پس از ۷-۵ روز شروع می‌شوند.

 علائم ترک متادون

اضطراب از علائم ترک متادون

سخن پایانی:

در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی داروهایی برای کاهش علائم ترک متادون یا ترک بدون درد متادون معرفی می‌شود، طبق نظر متخصصین ترک اعتیاد آکسون، ترک غیر اصولی متادون عوارض شدید و جبران ناپذیری دارد و ترک متادون بسته به دوز مصرفی ، مدت زمان مصرف ، نیاز به آزمایشات و برسی های گوناگونی دارد که بهتر است تمامی مراحل تحت نظر متخصصین درمان اعتیاد انجام شود، ما در کلینیک ترک اعتیاد شبانه روزی آکسون با همکاری روانشناسان و روانپرشکان متخصص ترک اعتیاد ، آماده همراهی شما در زمینه ترک اعتیاد به متادون و سایر مواد مواد اعتیاد آور هستیم تا با تجربه متخصصین ترک اعتیاد آکسون و اراده ی قوی شما بهترین نتیجه، که ترک اعتیاد بدون بازگشت است را بدست آوریم.

4/5 ( 23 بازدید )

12 دیدگاه ها

 1. بهرام عبدی نژاد گفت:

  سلام خسته نباشید من بیماری هستم که در روز یک قرص ۴۰ متادون مصرف میکنم میخواستم بدونم شما فقط در تهران شعبه دارید یا در استان‌های مختلف هستید اگر در شمال کشور شعبه دارید خوشحال میشم با این شماره تماس بگیرید ۰۹۱۱۹۸۷۵۷۳۴

  • کلینیک ترک اعتیاد آکسون گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   خیر، کلینیک ترک اعتیاد آکسون فقط در شهر تهران فعالیت دارد

 2. Baset گفت:

  سلام خسته نباشید من متادون مصرف میکنم روزانه ۶ یا۷ سی سی مصرف میکنم میخوام ترکش کنم بعد هزینه ترک چقدر هستش الانم استان بلوچستان هستم ممنون میشم جوابمو بدین

  • کلینیک ترک اعتیاد آکسون گفت:

   سلام وقتتون بخیر باشه
   در کلینیک ترک اعتیاد آکسون، ترک متادون به بهترین روش، تحت نظر متخخصین و مشاورین روانشناسی و روانپزشکی و مراقبت ۲۴ ساعته انجام میگیرد
   برای کسب اطلاعات درباره ی هزینه بستری با مشاورین ما تماس بگیرید
   تلفن تماس جهت مشاوره رایگان
   ۰۲۱۲۲۲۲۶۲۲۲
   ۰۹۳۶۰۰۰۰۶۷۲
   ۰۹۱۲۱۰۰۹۹۶۵

 3. رضا گفت:

  سلام ،بنده ۷ سال متادون مصرف میکردم و مصرفم رو تا ۷٫۵ میلیگرم در روز پایین آوردم و الان ۹ روزه که بوپرنورفین ۲ روزانه یک عدد مصرف میکنم ،خواستم بدونم،چند روز طول میکشه که متادون از بدنم خارج بشه،ممنون میشم راهنمایی کنید

 4. حسام گفت:

  ام وخسته نباشید من حدود ده سال متادون مصرف میکنم الانم روزی سه تا قرص ۴۰مصرف میکنم بشدت خسته شدم ومبخام ترک کنم اما همیشه از ترس خماری و ترس از قیافه افتادن منصرف شدم تا که عملم بالارفت آستانه دردم بشدت پایینه وتحمل خماری ندارم.در کل زندگیم شده یه معظل بزرگ ایا میتونم راحت ترک کنم برسم خدمتتون.لطفا واقعیت رو بگید بسیار ممنونم

  • کلینیک ترک اعتیاد آکسون گفت:

   سلام، وقتتون بخیر
   در کلینیک ترک اعتیاد آکسون، ترک متادون تحت نظر دائم مشاورین روانپزشکی و روانشناسی، پزشکان و متخصصن درمان اعتیاد بدون درد و خماری در کمترین زمان ممکن انجام میپذیرد
   جهت کسب اطلاعات بیشتر میتوانید با مشاورین ما تماس بگیرد
   تلفن تماس جهت مشاوره رایگان
   ۰۲۱۲۲۲۲۶۲۲۲
   ۰۹۳۶۰۰۰۰۶۷۲
   ۰۹۱۲۱۰۰۹۹۶۵

 5. سعید گفت:

  با سلام.بنده از گرگان میتونم بیام و حداکثر ۳روز هم میتونم بستری باشم.ایا بعد از گذشت ۳روز درمان میشم؟
  بنده ۳سال است که متادون مصرف میکنم و یکسال اخیر روزی ۲۵cc.فقط به هیچ عنوان نمیخوام خونواده و همسرم متوجه بشن.ایا امکانش هست؟

  • کلینیک ترک اعتیاد آکسون گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   با مشاورین کلینیک تماس بگیرید راهنمایتون میکنند
   تلفن تماس جهت مشاوره رایگان بستری
   ۰۲۱۲۲۲۲۶۲۲۲

 6. محمود گفت:

  با سلام خدمت رفقا خواستم از تجربم بگم ۶سال متادون مصرف میکردم یکسال بود روزی ۴تا قرص ۴۰ میخوردم یهو گذاشتم کنار الان ۲۰ روز هیچی استفاده نکردم اونایی که مصرف نکردید تا حالا تورو خدا یبارم امتحانش نکنید بعد بیست روز هنوز دارم روزی هزار بار میمیرمو زنده میشم بدتراز متادون نداریم حتی هرویینو شیشه ترکش راحتره در اخر دوستان تحمل کنید این روزای سخت بالاخره تموم میشه

 7. علي گفت:

  سلام
  من الان حدود پنج سالي هست مصرف متادون دارم اوايل مصرف قرص ٥ميل مصرف ميكردم بعد رفتم زندان شربت متادون مصرف كردم وتا ٩٠ميل هم مصرفم رسيد بعد از ازادي از زندان دوباره قرص متادون ٤٠ميلي مصرف ميكردم و در حال حاظر حدودا يه هشت ماهي ميشه كه مصرفم خيلي خيلي زياد شده جوري كه روزي ١٢قرص ٤٠ميلي مصرف دارم در روز سه بار هر بار ٤تا قرص ٤٠ميلي ميخورم ميخواستم بدونم از چه راهي ميتونم كم يا تركش كنم ممنون ميشم راهنمايم كنيد
  با تشكر😒

 8. فرشته مرگ گفت:

  با سلام خدمت دوستان من حدود ۲ سال به خاطر فشار روحی که داشتم به مصرف ترامادول رو آوردم اما کم کم به خاطر بالا رفتن دوز مصرفم از ترس تشنج به مصرف متادون تغییر دادم اما نمیدونستم متادون تا مغز استخوان ادم نفوذ میکنه یه بار خواستم ترک کنم اونموقع ۵ میلی گرم در روز مصرف میکردم دو هفته بی خوابی و پای بیقراری گرفتم و ناچار شدم دوباره مصرف کنم تا روزی که روزی ۸۰ میلی گرم مصرف میکردم کل زندگیم بهم ریخته بود جای شب و روزم عوض شده بود بیشتر اوقات توماشین میخوابیدم اما بعد از مشاوره با یه روانپزشک دو نوع قرص عمومی تجویز کردن که توسط اونا بدون درد ترک کردم و الان یه ساله از لحاظ ظاهری هم خیلی فرق کردم اما از دوستانی که پسر دارن خواهش میکنم حواستون به بچه هاتون باشه خصوصا اگه تو شهر دیگه تای درس میخونن دوستان که گرفتار میشن به دلیل کمبود محبت و حمایت به این مشکل مواجه میشن و دوستانی که تا به حال امتحان نکردن خواهش میکنم حتی اگه کسی اطرافتون مصرف میکنه باهاش قطع رابطه کنین

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *