کراک اسلایدر

مقدمه:

از هزاران سال پیش بومیان آمریکای جنوبی برگ‌های گیاه کوکا که منبع کوکائین و کرک می‌باشد را به‌منظور افزایش انرژی و مقابله با گرسنگی مصرف می‌کرده‌اند. کوکائین خالص اولین بار در دهه ۱۸۶۰ از این گیاه استخراج شده و به‌عنوان یک داروی مؤثر در بی‌حسی‌های موضعی و جراحی‌های مربوط به چشم، بینی و گلو به جامعه پزشکی معرفی شد. به‌تدریج و با روشن شدن عوارض اعتیادزدایی شدید این ماده، کوکائین و مشتقات آن به‌عنوان یک ماده غیرقانونی طبقه‌بندی شد و در ردیف مرفین و هرویین قرار گرفت. حدود ۱۰۰ سال بعد از ظهور کوکائین در محافل مختلف، نوع جدیدی از آن به بازار آمد که “کوکائین کرک” یا “کرک” نام گرفت. مصرف این ماده در دهه ۱۹۸۰ شیوع فراوانی یافت و به دلیل ارزان بودن آن نسبت به کوکائین با استقبال زیادی در بین نوجوانان و جوانان روبه‌رو شد. امروزه کرک در خیابان‌ها پنج یا شش برابر بیشتر از کوکائین خرید و فروش می‌شود. به‌طور سنتی کوکائین، ماده مصرفی ثروتمندان لقب گرفته است چون بسیار گران است. در عین حال “کرک” انقدر ارزان است که حتی نوجوانان نیز از عهده خرید آن برمی‌آیند. اما این تصور، غلط است؛ چرا که فردی که کرک مصرف می‌کند، به سرعت به این ماده معتاد می‌شود و از سوی دیگر روز به روز میزان مصرف او افزایش می‌یابد. بنابراین او نیز ناچار است هزینه گزافی برای اعتیاد خود بپردازد.

کرک (Crack) چیست؟

کرک چیست

کرک، از جمله مواد محرک می‌باشد که بر سیستم اعصاب مرکزی تاثیر گذارده و با بالا بردن خلق، باعث ایجاد سرخوشی شدیدی در فرد مصرف‌کننده می‌گردد. مکانیسم عمل آن تقریباً مشابه کوکائین بوده و از لحاظ ترکیبات نیز بسیار به آن شبیه است. در واقع کرک، نام متداولی است که به یکی از فرآورده‌های کوکائین داده شده است. کرک ماده جامد و قالب‌پذیری است که به اشکال مختلف از تکه‌ها یا تراشه‌های کوچک تا تکه‌های بزرگ و زبر مانند سنگ دیده می‌شود. بسته به نحوه تهیه و میزان خلوص آن ممکن است به رنگ‌های کرم روشن، کرم مایل به خاکستری و قهوه‌ای روشن یا تیره وجود داشته باشد. در برخی موارد، تکه‌های کرک مشابه خرده صابون یا سنگ نمک به‌نظر می‌رسد.

کرک چگونه به‌دست می‌آید و چه تفاوتی با کوکائین دارد؟

همان‌طور که گفته شد، کرک محصولی است که از کوکائین به‌دست می‌آید. بنابراین منبع تهیه این ماده نیز مانند کوکائین، برگ‌های بوته گیاهی مانند “اریتروکسیلون کوکا” می‌باشد. کوکائین بر دو نوع است: فرم نمک پودری یا نمک هیدروکلراید، و فرم آزاد که از درجه خلوص بالایی برخوردار و قابل دود کردن است. بدین ترتیب که ماده خام فرم آزاد کوکایین، کرک نام دارد و چون هنوز فرآیند شیمیایی کامل برای تهیه فرم آزاد کوکایین روی آن صورت نگرفته، ارزان‌تر از کوکایین می‌باشد.

برای تهیه فرم آزار کوکایین، طی فرآیند شیمیایی، کوکایین خالص از نمک هیدروکلراید جدا می‌شود. در این فرآیند با استفاده از مواد فرار و قابل اشتعال مانند “اتر” پودر کوکایین را پرورانده و به فرم آزاد کوکایین تبدیل می‌کنند. در تهیه کرک، برخلاف فرم آزاد  کوکایین هیچ‌گونه مواد فرار یا قابل اشتعالی استفاده نمی‌شود، بلکه پودر کوکایین به سادگی در محلول آمونیاک یا بیکربنات سدیم (جوش شیرین) و آب حل شده تحت حرارت قرار می‌گیرد تا به جوش آید. بدین ترتیب هیدروکلراید آن آزاد شده و ماده جامدی از آن استخراج می‌شود که کرک نام دارد. این ماده پس از خشک شدن شکسته شده و به تکه‌هایی مثل “تکه سنگ” تبدیل می‌شود که معمولاً وزن آن‌ها بین ۱۰۰ تا ۵۰۰ گرم می‌باشد. یک گرم پودر خالص تقریباً به ۰/۸۹ گرم کرک تبدیل می‌شود.

کرک چگونه مصرف می‌شود؟

کرک معمولا با استفاده از پیپ‌هایی کشیده می‌شود که از جنس شیشه بوده روی آن یک یک یا چند منفذ ریز تعبیه شده که بتواند کرک را روی خود نگه دارد. فرد مصرف‌کننده، کرک داخل پیپ را حرارت می‌دهد (معمولاً با استفاده از فندک) و حرارت باعث دود کردن کرک می‌شود که فرد این دود را از داخل پیپ بالا می‌کشد. در این روش دود حاصل از کرک وارد ریه‌ها شده و از این طریق جذب گردش خون می‌گردد. سرعت تاثیر مواد در این روش بالا بوده و کمتر از ۱۰ ثانیه طول می‌کشد تا فرد مصرف‌کننده، اثرات آن را تجربه کند.

پیپ کرک

در واقع کرک مانند تریاک کشیده می‌شود و ممکن است از همان تجهیزان برای کشیدن نیز استفاده شود. مثل: وافور، سیخ و سنگ، قلیان و قلقلی (وسیله‌ای شبیه قلیان که به‌صورت دست ساز و با استفاده از یک بطری و مقداری شیلنگ پلاستیکی ساخته می‌شود).

اگرچه شایع‌ترین روش مصرف کرک، تدخین و کشیدن آن می‌باشد اما مواردی از تزریق یا مصرف استنشاقی نیز گزارش شده است. در روش تزریق، کرک را به‌صورت محلول درآورده و با استفاده از سرنگ آن را به داخل سیاه‌رگ‌ها تزریق می‌کنند. در روش استنشاقی نیز کرک را به‌صورت پودر درآورده و از راه بینی، آن را بالا می‌کشند.

گاهی مصرف‌کنندگان به‌منظور افزایش قدرت تحریک کننده‌گی، آن را با سایر مواد ترکیب می‌کنند. شایع‌ترین این موارد، ترکیب این ماده با هرویین است که به آن “اسپیدبال” می‌گویند و بیشتر به صورت تزریقی مصرف می‌شود. برخی نیز آن را با ماری جوانا یا تنباکو ترکیب کرده و به شکل سیگار دود می‌کنند.

کرک چه مقدار در بدن مصرف‌کننده باقی می‌ماند؟

دودی که از کشیدن این ماده وارد ریه‌ها می‌گردد، به سرعت جذب گردش خون شده و اثری که ایجاد می‌کند برابر با مصرف کوکائین به روش تزریق است. این اثرات تقریباً بلافاصله پس از مصرف ظاهر شده و با شدت بالایی همراه است. از سوی دیگر مدت دوام این اثرات خوشایند بسیار کوتاه بوده و طی ۸ تا ۱۵ دقیقه به‌طور کامل از بین می‌روند.

چرا نوجوانان به مصرف کرک روی می‌آورند؟

چرا جوانان به مصرف کراک روی می‌آورند

برخی از نوجوانان برای مقابله با بحران‌ها و تنش‌های این دوران و برخی دیگر تحت تاثیر دوستان و هم‌سالان و برخی نیز به پیروی از بزرگسالان و نزدیکان خود به سمت مصرف مواد سوق داده می‌شوند. از آن‌جایی که کرک یک ماده محرک و بالابرنده خلق می‌باشد، یکی از شایع‌ترین مواد مصرفی در بین نوجوانان و جوانان می‌باشد به‌طوری که اغلب مصرف‌کنندگان این ماده را جوانان ۱۸ تا ۲۵ ساله تشکیل می‌دهند. کرک، ماده‎ای است که اثر لذت‌بخش زیادی ایجاد می‌کند و این اثرات بسیار سریع و بلافاصله پس از مصرف ظاهر می‌شوند که یکی از دلایل روی آوردن افراد به مصرف این ماده، زود اثر گذاری آن است.

یکی دیگر از مهم‌ترین عوامل روی آوردن جوانان به کرک آن است که این ماده نسبت به سایر مواد محرک و انرژی‌زا مثل آمفتامین‌ها، اکستازی،کوکائین و … ارزان‌تر است. از سوی دیگر خرید و فروش و حمل این ماده به سادگی صورت می‌گیرد. (در بسته‌های کوچک پلاستیکی، پاکت‌های کاغذی یا زرورق بسته‌بندی شده و در دوزهای ۱۰۰ تا ۵۰۰ میلی گرمی به فروش می‌رسد).

در صورت مصرف کرک چه اتفاقی می‌افتد؟

کرک پس از ورود به بدن روی سیستم عصبی مرکزی اثر گذارده و آن را به شدت تحریک می‌کند. این امر باعث می‌شود اغلب سیستم‌های بدن از جمله گردش خون و تنفس سریع‌تر کار کنند و بدن متحمل فشار ناگهانی زیادی گردد. مدت و شدت اثرات مصرف این مواد به میزان ماده مصرفی، محیطی که در آن مواد مصرف می‌شود و ویژگی‌های فرد مصرف‌کننده بستگی دارد.

اگر کرک به همراه مشروبات الکل مصرف شود، این دو ماده در بدن فرد مصرف‌کننده ایجاد ترکیبات شیمیایی خطرناکی خواهد کرد که سلامت فرد را به خطر می‌اندازد. مطاعات نشان داده است که کبد انسان مواد موجود در کرک و الکل را با یک‌دیگر ترکیب کرده و ایجاد ماده شیمیایی جدیدی به نام “کوکا اتیلن” می‌کند که اثرات محرک کرک را تشدید کرده و احتمال مرگ ناگهانی را برای فرد پیش می‌آورد. مرگ ناگهانی زمانی رخ می‌دهد که تعادل شیمیایی بدن به‌هم خورده و ترکیبات سمی در آن ایجاد شوند. این مواد سمی باعث شکل‌گیری واکنش‌هایی در بدن می‌شود که به حمله قلبی منجر شده و مرگ ناگهانی رخ می‌دهد.

چگونه می‌توان تشخیص داد که فردی کرک مصرف کرده است؟

در فردی که کرک مصرف کرده باشد، این علائم قابل مشاهده است:

احساس لذت فراوان و سرخوشی

هشیاری زیاد و در برخی موارد هشیاری بیش از حد

احساس سرحالی زیاد و گاهی توأم با بزرگ‌منشی

اضطراب و ترس‌های معمول فرد کاهش می‌یابد

اعتماد به‌نفس فرد افزایش می‌یابد

فردی اجتماعی شده و در بیشتر ارتباطات اجتماعی شرکت می‌کند

بسیار پرحرف شده و گاهی این پرحرفی با بی‌ربط گویی همراه می‌شود

احساس انرژی زیادی می‌کند

فعالیت‌های جنسی و هیجانات بین‌ فردی او افزایش پیدا می‌کند

اشتهای فرد کاهش می‌یابد

نیاز کمتری به خواب احساس کرده و ممکن است ساعت‌ها بیدار بماند

وقتی فردی برای اولین بار کرک مصرف کند، این اثرات در اوج خود و با بیشترین شدت بروز می‌کنند، اما به مرور زمان دیگر با همان میزان مصرف قبلی، فرد به حالت سرخوشی اولیه دست نمی‌یابد بلکه باید هر بار میزان بیشتری کرک مصرف کند تا به این حالت برسد. در واقع مصرف‌کنندگان این ماده اذعان می‌دارند که دیگر هیچ‌گاه نتوانستند سرخوشی اولیه را تجربه کنند.

اثرات کوتاه مدت مصرف کرک کدامند؟

اثرات کوتاه مدت کرک فوراً پس از مصرف این ماده شروع به ظاهر شدن می‌کنند. عروق خونی تنگ شده و درجه حرارت بدن افزایش پیدا می‌کند. در این حالت قلب ناچار است سریع‌تر کار کند و ضربان قلب، نبض و فشار خون فرد بالا می‌رود. فرد مصرف‌کننده احساس انرژی زایدالوصفی می‌کند و نیاز خود به غذا و خواب را از دست می‌دهد. این اثرات کرک، موقتی بوده و فرد تنها برای زمان کوتاهی احساس شادی و سرحالی خواهد داشت. با از بین رفتن اثرات خوشایند مصرف این ماده، افسردگی شدیدی فرد را احاطه می‌کند که با غمگینی، احساس بی‌ارزشی و خستگی همراه است. این حالات باعث می‌شود که فرد بار دیگر و برای از بین بردن ناراحتی‌های خود به مصرف کرک بپردازد.

برخی افراد از همان مصرف اول، کنترل خود را روی مصرف‌شان از دست داده و آن‌قدر مواد مصرف می‌کنند تا به حالت مسمومیت دچار می‌شوند. این حالت با تهوع، استفراغ، ضربان نامنظم قلب و تنگی نفس همراه استکه گاهی در اثر فشاری که به قلب وارد می‌شود حمله قلبی یا سکته پیش می‌آید و در موارد شدید نیز ممکن است در اثر وقفه تنفسی و به دنبال آن تشنج، مرگ ناگهانی رخ دهد.

اثرات بلند مدت مصرف کرک کدامند؟

مصرف‌کننده، کرک را چه به طریق استنشاق یا پاشیدن روی توتون و ماری جوانا و چه از راه کشیدن با پیپ استعمال کند، دیگر نمی‌تواند از مصرف آن خودداری کند و باید پی‌درپی آن را استعمال نماید. اصولا فردی که این ماده را مصرف می‌کند، دیگر بر خود تسلط ندارد و گویا خودی خود را گم کرده است. بنابراین اولین و مهم‌ترین اثر بلند مدت کرک، اعتیادی است که به سختی می‌توان آن را کنار گذارد. اثرات بلند مدت مصرف این ماده بسته به طول مدت مصرف و شدت آن از فردی به فرد دیگر متفاوت می‌باشد اما به‌طور کلی کرک هم عوارض جسمانی برای فرد ایجاد خواهد کرد و هم عوارض روانی به دنبال خواهد داشت.

علائم جسمانی:

گلو دردهای مزمن

گرفتگی صدا

تنگی نفس

بروشیت

سرطان ریه و اندام تنفسی

آمفیزم و دیگر بیماری‌های ریوی

مشکلات تنفسی نظیر اخلاط سیاه سینه، احتقان ریه‌ها و خس‌خس سینه

تیره شدن لب‌ها و آسیب‌های دهانی و دندانی

اختلال در گوارش

تنگ شدن عروق خونی

افزایش ضربان قلب

تشنج‌های مغزی که ممکن است باعث خفگی بشوند

مردمک‌های تنگ و سوزنی شکل

تعریق زیاد

افزایش قند خون و درجه حرارت بالا

از دست دادن اشتها و به دنبال آن لاغری شدید

کاهش میل جنسی

بی‌خوابی

حمله قلبی

سکته

مرگ

علائم روانی:

افسردگی و غمگینی

عدم بازداری در رفتارها

بزرگ‌منشی و هذیانات خود بزرگ‌بینی

تکانشی بودن

فعالیت‌های جنسی بیش از حد

گوش به‌زنگی بیش از حد به حدی که همواره متر صد وقوع چیزی است

رفتارهای وسواسی جبری

آشفتگی و سراسیمگی روانی حرکتی

اضطراب و بی‌قراری

رفتارهای خصمانه و مجادله آمیز

حملات هراس و وحشت‌زدگی

پارانویا

ترس از مرگ قریب‌الوقوع

هذیان و قطع ارتباط با واقعیت

کرک چه اثراتی روی مغز می‌گذارد؟

اثر کرک روی مغز

چون کرک از راه تدخین مصرف شده و در مجاورت کیسه‌های هوایی شش‌ها قرار می‌گیرد، به سرعت جذب گردش خون شده و تنها ۱۰ تا ۱۹ ثانیه زمان می‌برد تا خود را به مغز برساند. ماده‌ای که به مغز می‌‌‌‌‌‌‌رسد نیز از غلظت زیادی برخوردار است و اثر خود بر سلول‌های مغزی را خیلی سریع اعمال می‌کند.

تحقیقات نشان داده است که این ماده مانند کوکائین روی سیستم پاداش مغز و ایجاد احساس لذت اثر گذارده و مانع از جذب مجدد دوپامین (ماده‌ای شیمیایی که با ایجاد احساس لذت در فرد رابطه دارد) توسط سلول‌های مغزی می‌شود. بدین ترتیب دوپامین زیادی در فضای سلول‌ها جمع شده و فرد احساس لذت و سرخوشی ناگهانی زیادی می‌کند. مصرف زیاد و مکرر کرک باعث می‌شود به بخش‌های مخلف مغز آسیب رسیده و فرد با عوارض ناخوشایند جسمی و روانی مختلف رو‌به‌رو شود که پیش از این به آن‌ها اشاره شد.

سوالات متداول درباره کرک

1آیا کرک فعالیت‌های تحصیلی، ورزشی و سایر فعالیت‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد؟

بله، قطعاً همین‌طور است. کرک می‌تواند عملکرد فرد در مدرسه، ورزش و یا بین دوستان را به‌هم بریزد. اگر مصرف این ماده در فرد زیاد تداوم یابد، ممکن است کم‌کم باعث شود که او علایق و انگیزه‌های قبلی خود در مورد تحصیل، کار و یا سایر حوزه‌ها را از دست بدهد و این علاقه تنها بر مصرف کرک و افرادی متمرکز شود که با آن‌ها مواد مصرف می‌کند.

صمیمیت خانوادگی در فردی که به مصرف کرک معتاد می‌شود، از بین رفته و فرد تنها در زمانی که تحت تاثیر این ماده قرار دارد، سرحال خواهد بود. تفریحات خانوادگی و دوستانه سالم کم‌کم جای خود را به مهمانی‌هایی می‌دهد که در آن‌جا کرک مصرف می‌شود و فرد همه پول خود را صرف تهیه و مصرف این ماده خواهد کرد و برای تهیه آن به هر کاری حتی سرقت دست می‌زند.

2آیا مصرف کرک روی بارداری تاثیر می‌گذارد؟

پزشکان به مادران باردار توصیه می‌کنند که هیچ‌یک از انواع مواد اعتیاد آور را مورد استفاده قرار ندهند، چرا که می‌توانند به جنین در حال رشد صدمه وارد کنند. مصرف کرک در دوران بارداری خطرات زیر را دربر خواهد داشت:

کرک در بارداری

  • افزایش احتمال مرده‌زایی
  • افزایش احتمال سقط جنین
  • زایمان زودرس که غالباً با مرگ نوزاد همراه می‌شود

جنینی که پدرش مصرف کننده کرک یا کوکائین باشد، نیز در معرض خطر و نارسایی‌های جدی قرار دارد. مواد شیمیایی موجود در کرک به اسپرم چسبیده و به سلول‌های جنین در حال رشد آسیب می‌رساند.

دیگر عوارض کرک روی جنین عبارت است از:

  • تشنج و سکته
  • فلج مغزی
  • عقب‌ماندگی ذهنی
  • اختلالات بینایی و شنوایی
  • ناهنجاری‌های دستگاه تناسلی و ادراری
  • اتیسم (در خود فرورفتگی، در خود فروماندگی) و اختلالات یادگیری

مطالعات نشان داده‌اند کودکانی که مادرانشان در طول دوره بارداری کرک مصرف می‌کرده، نسبت به آن‌هایی که در دوران جنینی در معرض مصرف این ماده توسط مادر قرار نگرفته‌اند، اختلالات شناختی بیشتری نشان می‌دهند. این کودکان در عملکردهای مختلف شناختی از جمله پردازش اطلاعات، توجه و تمرکز که مهم‌ترین عوامل را برای یادگیری و پیشرفت تحصیلی تشکیل می‌دهند، نقص دارند.

3اثرات روانی اجتماعی کرک کدامند؟

تحقیقات نشان داده‌اند که کرک، سیستم پاداش دهنده مغز را تحت تاثیر قرار داده و تولید لذتی می‌کند که فعالیت‌های طبیعی از ایجاد آن ناتوانند. از این‌رو فرد فعالیت‌های طبیعی و روزمره خود را کنار گذارده و برای رسیدن به سرخوشی و اوج لذت به مصرف مکرر این ماده روی می‌آورد. مصرف مزمن این ماده با آسیب‌های جبران‌ ناپذیری که به مغز وارد می‌کند، فرد را مستعد عوارض روانی زیادی می‌کند که روابط و موقعیت اجتماعی او را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهند.

استفاده طولانی مدت و یا دوز بالای کرک ممکن است در فرد ایجاد نوعی روان‌پریشی مانند اسکیزوفرنیا کند که با علائم پارانویید و توهمات شنوایی همراه است. این افراد به‌ویژه رفتارهای پارانویید و پرخاش‌گرانه‌ای از خود بروز می‌دهند که ممکن است به عواقب ناخوشایندی برای آن‌ها و یا اطرافیانشان بی‌انجامد. فردی که به مصرف کرک وابسته می‌شود، علی‌رغم مشکلات روانی اجتماعی متعددی که در رابطه با مصرف این ماده برایش پیش می‌آید، اما بدون توجه به این پیامدهای منفی همچنان به مصرف ادامه می‌دهد.

تعداد زیادی از افرادی که به دلایل مربوط به خشونت یا تصادفات رانندگی به مراجع قضایی آورده می‌شوند، کسانی هستند که تحت تاثیر مصرف این ماده قرار داشته‌اند. کرک؛ حافظه، قضاوت و ادراک را تحت تاثیر قرار می‌دهد. فردی که در اثر مصرف این ماده به حالت سرخوشی زیادی رسیده است، ممکن است رفتارها و یا اشتباهاتی را مرتکب شود که منجر به شرم‌ساری و پشیمانی او شده و یا حتی به وی آسیب برساند، ممکن است باعث روی آوردن جوانان به سمت رفتارهای پرخطر مثل ارتباطات جنسی ناایمن شود که بدین ترتیب فرد را در معرض خطر ابتلا به ایدز یا ویروس HIV و سایر بیماری‌های مقاربتی قرار می‌دهد.

4آیا مصرف کرک ممکن است به اعتیاد به آن منجر شود؟

بله، این ماده جزء مواد اعتیاد آور است. این حالت به حدی شدید است که فرد مصرف‌کننده نمی‌تواند مقدار مصرف را پیش‌بینی و کنترل کند، در نتیجه همچنان به مصرف کرک ادامه می‌دهد. کرک خطرناک‌ترین ماده اعتیاد آوری است که تاکنون به بازار آمده و به حدی وابستگی‌آور است که یک‌بار مصرف آن، فرد را معتاد می‌کند. برخی از معتادان به این ماده عنوان می‌کنند که از همان اولین لحظه که پیپ حاوی کرک را به لب‌های خود گذاشتند، به این ماده معتاد شده‌اند.

آن‌چه که قدرت اعتیاد زایی کرک را تا این حد زیاد کرده است آن است که این ماده وابستگی شدید روانی ایجاد می‌کند. برخی افراد به غلط تصور می‌کنند چون اعتیاد به کرک جسمانی نیست، پس به‌راحتی می‌توان آن را کنار گذارد. اما واقعیت آن است که این نوع وابستگی شدیدتر از وابستگی جسمی بوده و ترک آن نیز به مراتب دشوارتر خواهد بود. در ضمن مطالعات اخیر نشان داده‌‌اند که کرک، وابستگی جسمی نیز ایجاد می‌کند و اعتیاد به آن صرفاً روانی نیست.

وابستگی روان‌شناختی زمانی ایجاد می‌گردد که مصرف این ماده محور اصلی فعالیت‌های روزمره فرد را تشکیل می‌دهد و کلیه افکار، هیجانات و رفتارهای او پیرامون تهیه و مصرف این ماده قرار می‌گیرند. در این حالت فرد قادر نخواهد بود که بر تمایلات شدیدش به مصرف و اجبار و اضطراب برای تهیه مواد غلبه نماید و وقتی نتواند مواد تهیه کند، در این حالت باقی خواهد ماند.

مورد مهم دیگر در مورد کرک آن است که فرد به سرعت نسبت به آن تحمل پیدا می‌کند، طوری که بعد از مدتی ناچار است مثیزان مصرف را بالا ببرد تا بتواند حالات سرخوشی پس از مصرف را تجربه کند. همچنین باید دائماً کرک مصرف کند تا از افسردگی و فروریزی (که اصطلاحاً به آن “کراش یا Crash” می‌گویند) جلوگیری کند.

ترک کرک

کلینیک ترک اعتیاد آکسون با مجوز رسمی از وزارت بهداشت برای بستری و درمان بیماران اعتیاد، از بهترین و مجهزترین مراکز درمان اعتیاد در کشور می‌باشد. این مرکز از معدود مراکزی است که سیر درمان را زیر نظر روانپزشک و روانشناس در کنار سایر کادر درمانی متخصص خود انجام می‌دهد. در این مرکز از روش‌های جایگزین درمانی و نگهدارنده مانند متادون درمانی برای ترک اعتیاد استفاده نمی‌شود. روش درمانی ما ، حذف کامل ماده اعتیادآور از بدن بیمار می باشد، و بیماران را به ماده اعتیادآور دیگر وابسته نمی‌کنیم. از جمله ویژه‌گی‌های بارز این مرکز این است که معتقدیم مهم‌ترین بخش از مراحل درمانی بیمار ، بعد از ترخیص وی و بهبودی فیزیکی آن صورت می‌گیرد. ما پس از ترخصیص ، بیمار و خانواده وی را به حال خود رها نمی‌کنیم. سیر درمان در کلینیک آکسون پس از سم زدایی و درمان فیزیکی با خدمات روانکاوی و روان شناختی اعتیاد ادامه پیدا می کند. این خدمات به صورت جلسات خصوصی ، خانوادگی و یا گروه درمانی به بیماران ارائه می گردد.

اگر فردی بخواهد مصرف کرک را ترک کند، چه باید بکند؟

ترک کردن کرک

روند اعتیاد به کرک تقریبا به دنبال همان اولین مصرف آغاز می‌شود. ذهن و روان فرد به آهستگی به سمت اعتیاد به این ماده گرایش یافته و این گرایش رفته رفته قوی‌تر می‌شود تا زمانی که فرد به این باور می‌رسد که دیگر نمی‌تواند بدون وجود این ماده به زندگی ادامه دهد و خود را در دام اعتیاد به کرک گرفتار می‌بیند. افراد معتاد به کرک در عین حال که می‌بینند زندگی آن‌‌ها تحت تاثیر این ماده در حال نابود شدن است و پیامدهای منفی این اعتیاد در کلیه جنبه‌های زندگی آن‌ها اعم از اجتماعی، خانوادگی، بین فردی، شغلی، تحصیلی، روانی و … سایه افکنده است، اما بدون توجه به این عواقب منفی همچنان به مصرف کرک ادامه می‌دهند این سیکل اعتیاد آن‌قدر ادامه می‌یابد که فرد معتاد یا در اثر عوارض اعتیادش بمیرد یا این‌که تصمیم بگیرد مصرف آن را برای همیشه کنار بگذارد و در این راه علاوه بر تلاش و تحکیم اراده فردی از کمک متخصصان ترک اعتیاد در این زمینه بهره‌گیری نماید.

پس از قطع مصرف کرک، افسردگی شدیدی در فرد ایجاد می‌شود که با احساس ملامت، فقدان احساس لذت، خستگی، تحریک‌پذیری، اضطراب، خواب‌آلودگی و گاهی بی‌تابی مشخص است. با مصرف کم تا متوسط کرک این علائم معمولاً ظرف چند روز از بین می‌روند. اما با مصرف زیاد به‌گونه‌ای که فرد به این ماده وابسته شده باشد که پس از دو تا چهار روز به اوج خود می‌رسند. در برخی افراد این علائم ممکن است هفته‌ها و یا ماه‌ها دوام داشته باشند.

افسردگی دوران ترک، ممکن است با افکار مربوط به خودکشی و یا آسیب زدن به خود یا دیگران همراه باشد. در دوران ترک، اشتیاق برای مصرف مجدد کرک، بسیار قوی و نیرومند است چرا که فرد می‌داند مصرف کرک این علائم ناراحت کننده را از بین می‌برد. برخی افراد برای مقابله با این حالات به مصرف الکل، مسکن‌ها، خواب‌آورها یا ضداضطراب‌هایی مثل کلردیازپوکساید روی می‌آورند که ممکن است با این اقدام، تنها نوع اعتیادشان تغییر کند و از کرک به‌سوی مواد مذکور سوق داده شوند. کلینک آکسون دارای کامل‌ترین تیم از خدمات روانکاوی اعتیاد ، خدمات روانشناسی ، مددکار اجتماعی و … هستند همچنین این مرکز کلیه درمان‌های دارویی، سم زدایی سریع و فوق سریع، توانبخشی و امکانات پس از درمان را به بیماران ارائه می‌دهد که یک بار و برای همیشه از شر اعتیاد به انواع مواد رها شود.

از آن‌جایی که اعتیاد به کرک بیش از آن‌که جنبه جسمی داشته باشد، جنبه روانی – اجتماعی دارد، عوامل بسیاری از جمله عوامل اجتماعی، خانوادگی و محیطی را دربرمی‌گیرد. بنابراین درمان اعتیاد به کرک یک درمان پیچیده، چند جانبه و جامع است که باید دامنه وسیعی از مشکلات را دربربگیرد. بدین منظور یک درمان حمایتی قوی مورد نیاز است که علاوه بر خود فرد، خانواده و نزدیکان نیز باید برای این منظور تلاش کنند. هرچند مهم‌ترین عنصر در موفقیت درمان اعتیاد به کرک آن است که نخست خود شخص وابسته به کرک قانع شود که به درمان احتیاج دارد و همه انرژی خود را در راه ترک این ماده به‌کار بگیرد.

آیکون مشاوره درمان اعتیاد

ترک اعتیاد کرک

جهت دریافت اطلاعات در خصوص ترک اعتیاد کرک و مشاوره درمان اعتیاد می‌توانید با مشاورین ما تماس بگیرید.
تماس با ما