مرکز ترک اعتیاد
اختلال کمبود توجه چیست؟
۱۴۰۰-۰۱-۰۲
مرکز ترک اعتیاد
عوارض مصرف هم زمان متادون و الکل
۱۴۰۰-۰۱-۰۲

مرکز ترک اعتیاد آکسون، کلینیک ترک اعتیاد آکسون: یکی از ویژگی های افراد مبتلا به اختلال شخصیت خودشیفته این است که باورهای خود بزرگ بینانه و رفتار خود پسندانه و پر افاده دارند. همچنین افرادی که از اعتیاد به الکل به ستوه آمده اند، ممکن است رفتارهای یکسانی از خود نشان دهند، چرا که اعتیاد به الکل و اختلال شخصیت خود شیفته بیشتر اوقات همزمان با هم اتفاق می افتد.

علائم اعتیاد به الکل و اختلال شخصیت خود شیفته بسیار به هم شباهت دارند. برخی از بیماران اختلال خودشیفته ممکن است به دلیل دید خود بزرگ بینانه نسبت به خود و انکار پیامد منفی به سوء مصرف الکل روی آورند. اعتیاد به سوء مصرف الکل ممکن است منجر به ایجاد اختلال شخصیت خودشیفته در افراد شود. آنها با وجود اینکه اعتیاد دارند، نسبت به مصرف مواد و انجام اقدامات درمانی مثل ترک الکل حالت دفاعی به خود میگیرند.

با توجه به اهمیت این موضوع تصمیم داریم تا در ادامه مقاله به بررسی رابطه خودشیفتگی و اعتیاد به الکل، شباهت افراد خودشیفته و افرادی که به مصرف مشروبات الکلی اعتیاد دارند و درمان تشخیص دوگانه برای اختلال شخصیت خودشیفته و اعتیاد به سوء مصرف الکل بپردازیم.

الکل و اختلال شخصیت خودشیفته

خودشیفتگی و اعتیاد به الکل

اعتیاد به الکل و خودشیفتگی

سوء مصرف الکل یک بیماری مغزی پیش رونده است و به مرور زمان، باعث ایجاد وابستگی و اعتیاد روانی و جسمانی در مصرف کننده خواهد شد. سوء مصرف الكل ممکن است باعث از دست دادن شغل یا ایجاد آسیب در روابط شود و مصرف کننده را با چالش هایی رو به رو کنند که تا مدت ها بعد از ترک الکل نیز ادامه خواهد داشت که در مقاله الکل چیست؟ به بررسی کامل این عوارض پرداخته ایم.

حتما مطالعه کنید: الکل چیست؟

خودشیفتگی شامل احساس خود بزرگ بینی نسبت به خود و عدم توانایی در پذیرفتن خطای شخصی است. این اختلال معمولاً شامل برداشت های نادرست از زندگی خود و نحوه تفکر مردم درباره آنها می باشد. افرادی که به خودشیفتگی مبتلا هستند، نظرات و عقاید خود را برتر از دیگران می دانند و به هیچ وجه نگران این مسئله نیستند که با رفتار مغرورانه و خودپسندانه خود به افراد دیگر آسیب وارد می کند.

حتما مطالعه کنید: اختلال شخصیت خودشیفته چیست؟

زمانی که فردی دچار خود شیفتگی یا اعتیاد به الکل باشد، حفظ روابط و مشاغل می تواند برای آنها به یک چالش بزرگ تبدیل شود زیرا هر یک از این دو مسئله اغلب باعث خود بزرگ بینی، سوءاستفاده، رفتار جنگجویانه و عدم همدلی خواهد شد.

ترک الکل و درمان اختلال شخصیت خودشیفته هردو نیازمند دریافت خدمات روان درمانی و مراجعه به کلینیک ترک الکل و روانپزشکی آکسون می باشد تا بیماران این فرصت را داشته باشند تحت نظر روانپزشک متخصص ترک اعتیاد به الکل و اختلالات اعصاب و روان و تیم روانشناسی اقدام به اصلاح چهارچوب های ذهنی خود کنند.

مرکز ترک اعتیاد

شباهت افراد خودشیفته و افرادی که به الکل اعتیاد دارند

شباهت افراد خودشیفته و افرادی که به الکل اعتیاد دارند

افرادی که با مشکلات ترک الکل دست و پنجه نرم می کنند، گاهی اوقات تلاش می کنند تا از نگاه خانواده و دوستان به وضعیت کنونی خود بنگرند، که در واقع رفتار آنها شباهت های زیادی با افراد خودشیفته دارند.

در حالی که سوء مصرف الکل، نوعی اعتیاد است و خودشیفتگی نوعی اختلال شخصیتی است، اما هر دوی آنها ویژگی های مشترک زیادی دارند که ممکن است زندگی شخصی، اجتماعی و شغلی بیمار را به دردسر بیندازد.

شباهت های خودشیفتگی و اعتیاد به الکل

 • انکار
 • روابط سطحی
 • عدم خودآزمایی
 • تغییر سریع رفتار
 • خوار کردن دیگران
 • حق به جانب بودن
 • خود آسیب رسانی
 • سوء استفاده از دیگران
 • کار کردن با هزینه دیگران
 • اجتناب از قبول مسئولیت
 • همیشه به فکر خود بودن
کلینیک ترک اعتیاد

درمان اختلال شخصیت خودشیفته

درمان تشخیص دوگانه برای اختلال شخصیت خودشیفته و سوء مصرف الکل

افراد مبتلا به سوء مصرف الکل تلاش می کنند تا مصرف الکل را تحت کنترل قرار دهند. الکل باعث وارد شدن آسیب به بدن می شود و استفاده مداوم از آن ممکن است منجر به بروز علائم ترک در فرد شود در صورتی که چنین علائمی وجود ندارد. اعتیاد به الکل باعث می شود تا افراد در محیط های اجتماعی آسیب ببینند و یا با وجود خطرات احتمالی در اهداف شغلی یا روابط شخصی خود، از الکل استفاده کنند. با این وجود، نیاز به الکل می تواند اجتناب ناپذیر شود و در نتیجه افراد در برابر سوء مصرف الکل و نحوه عملکرد خود به دلیل اعتیاد، حالت دفاعی به خود می گیرند. تمایلات خودشیفتگی، وجود اختلال شخصیت خودشیفته را آشکار خواهد کرد.

زمانی که اختلال شخصیت خودشیفته و اعتیاد به الکل به طور همزمان اتفاق بیفتد، علائم هر دو مسئله بیشتر خود را نشان خواهند داد.

تشخیص همزمان اختلال شخصیت خودشیفته و اعتیاد به الکل ممکن است دشوار باشد و نیاز به تشخیص توسط روانپزشک و تیم روانشناسی در بهترین مرکز ترک الکل و روانپزشکی آکسون دارد، چرا که هر دو بیماری روی یکدیگر تاثیر می گذارند و علائم یکسانی دارند. وقتی دو اختلال به طور همزمان رخ می دهد، بسیار ضروری است که درمان همزمان هر دو اختلال را شروع کنید. درمان یکی از اختلال ها (به عنوان مثال فقط درمان سوء مصرف الکل و یا فقط درمان اختلال شخصیت خودشیفته) احتمال سوء مصرف الکل در آینده و همچنین نیاز به انجام اقدامات درمانی مجدد را افزایش خواهد داد.

سخن پایانی

اگر شما یا یکی از عزیزانتان مبتلا به این اختلالات هستید و برای درمان به یاری و کمک نیاز دارید، روانپزشک مجرب، تیم روانشناسی و متخصصین علوم اعصاب شناحتی مرکز ترک اعتیاد آکسون آماده ارائه خدمات مشاوره ای و درمانی به شما عزیزان می باشند. مرکز ترک الکل آکسون با کادری مجرب و تجهیزاتی که در اختیار دارد به یاری شما و عزیزانتان در درمان همزمان اختلالات سوءمصرف الکل و خودشیفتگی خواهد شتافت. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با مشاورین ما تماس بگیرید.

 

1 Comments

 1. فرزانه گفت:

  سلام
  ایا قرص زولپیدوم هم درکیت مخصوص تشخیص اعتیاد نشون داده میشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *