کلینیک ترک اعتیاد
تاثیر مصرف ماری جوانا بر آلزایمر
۱۴۰۱-۰۸-۱۴
کلینیک ترک اعتیاد
رابطه مصرف هروئین و اختلال اضطراب
۱۴۰۱-۰۸-۱۴

کلینیک ترک اعتیاد آکسون، مرکز ترک اعتیاد آکسون: ملاتونین، یک هورمون فعال در بدن است که وظیفه آن مشخص کردن ساخت خواب است. از سوی دیگر، ملاتونین یک مکمل بسیار محبوب در میان افرادی است که با مشکلات خواب دست و پنجه نرم می کنند. ملاتونین معمولاً با نام هورمون خواب شناخته می شود و واکنش بدن نسبت به تاریکی را تولید می کند. این هورمون مسئولیت زمان بندی ریتم شبانه روزی شما را بر عهده دارد که به عنوان چرخه خواب و بیداری نیز شناخته می شود که در این مقاله به بررسی ملاتونین چیست؟خواهیم پرداخت.

ملاتونین چیست؟

همانطور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم، ملاتونین هورمونی است که بدن آن را بطور طبیعی می سازد و توسط غده صنوبری در مغز تولید می شود، اما در مناطق دیگر مانند چشم، مغز استخوان و روده نیز یافت می شود. از سوی دیگر ملاتونین یک آنتی اکسیدان قوی است که مزایای متعدد بسیاری به همراه دارد.

نحوه تولید ملاتونین در بدن

ملاتونین یک هورمون خواب است که بطور طبیعی در سراسر بدن تولید می شود و در درجه اول در غده صنوبری مغز تولید می شود. غده صنوبری، ساختار کوچکی است که در عمق مرکز مغز واقع شده است و به دلیل ارتباط مهم آن با نور، زمانی به عنوان “چشم سوم” شناخته می شد. تولید و ترشح ملاتونین در طول شب به اوج خود رسیده و در طول روز به کمترین میزان خود خواهد رسید.

در طول شب توسط روشنایی نور مهار می شود و بنابراین اگر در طول شب در معرض نورهای شدید باشید، تصور می کنید در آلاسکا زندگی می کنید یا در یک شیفت شب مشغول به کار هستید، و این امر ممکن است چرخه خواب و بیداری شما را دچار اختلال کند.

ملاتونین چگونه کار می کند؟

ملاتونین با ریتم شبانه روزی بدن شما کار می کند و به شما این امکان را خواهد داد تا زمان خوردن خوابیدن و بیدار شدن را بدانید، همچنین کنترل دمای بدن، فشار خون و میزان برخی از هورمون ها کمک می کند. میزان ملاتونین، هنگامی که هوا تاریک می شود شروع به افزایش در بدن می کند و به بدن شما نشان می دهد که زمان خواب فرا رسیده است. از سوی دیگر به گیرنده های بدن متصل می شود و به شما در به آرامش رسیدن کمک خواهد کرد.

به عنوان مثال، ملاتونین به گیرنده های مغز متصل می شود تا به کاهش فعالیت عصبی کمک کند.

این امر موجب می شود سطح دوپامین، یعنی هورمونی که به شما کمک می کند تا بیدار بمانید، کاهش یابد. همچنین در برخی از جنبه های چرخه شبانه روز چشم شما نقش مهمی را ایفا می کند. اگرچه روش دقیقی که ملاتونین به شما کمک می کند به خواب بروید، مشخص نیست، اما تحقیقات نشان می دهند که این فرآیند ها می توانند به خواب راحت شما کمک کنند.

نور زیاد باعث کاهش تولید ملاتونین می شود.

در واقع نور یکی از راه هایی است که بدن شما متوجه می شود که زمان بیدار شدن است. از آنجایی که ملاتونین به بدن شما کمک می کند تا خود را برای خواب شبانه آماده کند، افرادی که قادر به تولید ملاتونین کافی در شب نیستند، ممکن است به اختلالات خواب مبتلا شوند.

عوامل زیادی در کاهش سطح ملاتونین در شب تاثیر می گذارند. استرس، استعمال دخانیات، قرار گرفتن در معرض نور زیاد در شب (از جمله نور آبی)، کمبود نور طبیعی در طول روز، شیفت کاری شب و افزایش سن بر تولید ملاتونین تاثیر خواهد گذاشت.

کلینیک ترک اعتیاد

ملاتونین چیست؟

تاثیر ملاتونین بر بدن

در بسیاری از حیوانات، به ویژه در پستانداران و پرندگان، از ملاتونین برای تنظیم عملکردهای فصلی بدن مانند رفتار جفت گیری، رشد پوشش و تولید مثل در پاسخ به تغییر طول روز استفاده می شود. ملاتونین ممکن است چندین نقش در انسان ایفا کند، که درک کامل و درستی از بسیاری از آنها صورت نگرفته است. نقش اصلی ملاتونین که در انسان مورد بررسی قرار گرفته است مربوط به خواب و بیداری است.

میزان ملاتونین شبانه بین سنین یک تا سه سالگی به اوج خود میرسد، این میزان در اوایل بزرگسالی در وضعیت ثابتی قرار دارد و در دوران بزرگسالی و سالمندی بطور یکنواختی کاهش می یابد. یک فرد 70 ساله یک چهارم فرد بزرگسال جوان ملاتونین دارد. این میزان ممکن است به این دلیل باشد که نوزادان و کودکان نوپا در مقایسه با افراد سالمند به ساعات بیشتری برای خواب شبانه نیاز دارند.

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی ملاتونین چیست؟ پرداختیم و تاثیرات آن بر بدن را بررسی کردیم اما اگرچه تحقیقات بیشتری مورد نیاز است، اما شواهد موجود نشان می دهد که مصرف ملاتونین قبل از خواب کمک می کند که به راحتی به خواب بروید. به عنوان مثال، تجزیه و تحلیل مطالعات مختلف که بر روی افراد مبتلا به اختلالات خواب انجام شده، نشان می دهد که ملاتونین به طور متوسط باعث کاهش مدت زمانی که طول می کشد تا به خواب برویم می شود. در بسیاری از این مطالعات، مردم به طور قابل توجهی بهتر شدن کیفیت خواب را نیز گزارش کردند. علاوه بر این، ملاتونین می تواند به جت لگ ( که یک اختلال موقتی مربوط به خواب است، مانند خستگی ناشی از مسافرت و یا پرواز طولانی) کمک کند.

اما نکته ای که باید از آن اطلاع داشته باشید این است که مصرف ملاتونین نیازمند تشخیص پزشک متخصص می باشد به همین جهت بهترین رویکرد درمانی مراجعه به کلینیک ترک اعتیاد و روانپزشکی آکسون به عنوان بهترین کلینیک ترک اعتیاد تهران و دریافت مشاوره روانپزشکی و روانشناسی می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *