کلینیک ترک اعتیاد
علائم مصرف هروئین
۱۴۰۰-۰۵-۱۹
سندروم آشیانه خالی
۱۴۰۰-۰۵-۱۹
نمایش همه

مراحل درمان اوردوز

کلینیک ترک اعتیاد

مراحل اوردوز

کلینیک ترک اعتیاد آکسون، مرکز ترک اعتیاد آکسون: اگر یکی از عزیزان شما مبتلا به سوء مصرف مواد مخدر شده است، تصور اوردوز آنها وحشتناک است. متأسفانه، اوردوز مواد مخدر روز به روز در حال افزایش است و بسیاری از آنها منجر به مرگ می شود. اگر در زمان اوردوز فرد در کنار او حضور داشته باشید، ممکن است وضعیت پرتنشی را تجربه کنید. در صورتی که بدانید چه کاری انجام دهید، به عزیزانتان شانس بیشتری برای زنده ماندن و حتی بهبودی از اوردوز خواهید داد. به همین جهت در این مقاله به بررسی مراحل درمان اوردوز خواهیم پرداخت.

حتما مطالعه کنید: اوردوز چیست؟

هراس نداشته باشید

اگر شاهد مصرف اوردوز یکی از عزیزانتان بودید، سعی کنید آرامش خود را حفظ کنید. هراس و استرس شما به او کمک نخواهد کرد، حتی ممکن است شرایط را برای شما و فرد اوردوز کننده بدتر کند. از همه مهمتر، اضطراب ممکن است مسری باشد، به این معنی که ترس و وحشت شما ممکن است به فرد اوردوز کننده که به یک راهنما نیاز دارد، انتقال یابد و شرایط او را بدتر کند.

فوراً با 115 تماس بگیرید

به محض این که متوجه شدید یکی از عزیزان شما اوردوز کرده است، بلافاصله با اورژانس تماس بگیرید. آنها متخصصانی دارند که در این زمینه آموزش دیده اند و می توانند به سرعت خود را به محل شما برسانند و خدمات مورد نیاز فرد اوردوز کننده را ارائه دهند. با صدای آرام خود اطلاعات ضروری مانند محل سکونت و جنسیت، سن، قد و وزن فردی که با مشکل مواجه شده است را در اختیار عوامل اورژانس قرار دهید.

اپراتور احتمالاً با شما روی خط خواهد ماند و ممکن است دستورالعمل هایی را به شما بدهد. به عنوان مثال، برای فرد اوردوز کننده ای که هوشیار است باید راحتی را فراهم کنید، اما اگر بیهوش است، در صورت استفراغ باید او را به پهلو بچرخانید. مفیدترین اطلاعاتی که می توانید در اختیار اپراتور 115 قرار دهید نوع دارویی است که فرد به منظور اوردوز مصرف کرده است.

مراحل درمان اوردوز

مراحل درمان اوردوز

تشخیص علائم اوردوز

فردی که اوردوز کرده و هوشیار است، گاهی اوقات ممکن است به شما بگوید که چه داروهایی مصرف کرده است. در غیر این صورت، باید خودتان تحقیق کنید. گاهی اوقات می توانید نوع دارو را بر اساس علائم اوردوز تشخیص دهید. اوردوز مواد مخدر با علاٸمی از قبیل تهوع و استفراغ، کاهش تنفس، گیجی و تشنج تشخیص داده می شود.

اوردوز کوکائین به احتمال زیاد با علاٸمی از قبیل پرخاشگری، لرزش و حملات پانیک قابل تشخیص است.

اوردوز الکل ممکن است با علاٸمی از قبیل تنفس ضعیف، همچنین رنگ آبی پوست و بریده بریده سخن گفتن تشخیص داده شود.

روش دیگر برای تشخیص اوردوز مواد مخدر، جستجوی وسایلی است که برای مصرف مواد مخدر مورد استفاده قرار می گیرد. ممکن است بخواهید این وسایل را برای نشان دادن به نیروهای امدادی پیدا کنید، زیرا برخی از داروها و وسایل مورد نیاز برای مواد مخدر شبیه به هم هستند. اگر فرد اوردوز کننده قبل از شروع اوردوز وسایل را مخفی کرده باشد، ممکن است پیدا کردن آنها کمی دشوار باشد.

اوردوز را مستقیماً درمان کنید

همانطور که منتظر رسیدن نیروی امداد هستید، می توانید برخی از درمانهای ضروری و مورد نیاز برای اوردوز که ممکن است نجات دهنده باشد را برای فرد اوردوز کننده انجام دهید. امروزه اغلب اوردوز های دارویی شامل مواد مخدر است. اگر شک دارید که این داروهای خطرناک، عاملی برای اوردوز هستند، می توانید ابتدا با بررسی تنفس و واکنش فرد، او را درمان کنید.

اگر فرد نفس نمی کشد، زمان آن رسیده که احیای قلبی ریوی (CPR) را انجام دهید. همچنین می توانید با تجویز دارویی به نام نالوکسان، که در برخی داروخانه ها بدون نسخه در دسترس است، اثرات اوردوز مواد مخدر را معکوس کنید.

مراحل درمان اوردوز

مراحل درمان اوردوز

دلایل اوردوز را مد نظر قرار دهید

اگرچه ممکن است اوردوز کنونی را متوقف نکند، اما درک آنچه که پس از دریافت مراقبت های اورژانسی برای فرد مورد علاقه شما اتفاق افتاده است، بسیار مفید است. اوردوز ممکن است ناشی از ناچیز دانستن و دست کم گرفتن عوارض یک دارو باشد، اما تقریباً همیشه نشانه یک مشکل بزرگتر است.

در برخی موارد، اوردوز به صورت عمدی و ناشی از افکار خودکشی صورت گرفته است. برخی از علائم رایج این بیماری شامل ناامیدی، تغییرات شخصیتی و دوره های طولانی افسردگی است. حتی پس از ارائه درمان اوردوز، به طور کلی زمان آن فرا رسیده است که به بررسی علل زمینه ای اوردوز بپردازیم.

درمان اعتیاد را در نظر بگیرید

درست پس از اوردوز، زمان ایده آل برای گفتگوی جدی در مورد درمان اعتیاد است. داشتن اختلال در مصرف مواد به این معنا نیست که فرد مبتلا شده انسان بدی است، اما او مطمئناً در موقعیت خطرناکی قرار گرفته است که توسط رویدادهای اخیر قابل تشخیص است.

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی مراحل درمان اوردوز پرداختیم اما باید بدانید که گاهی اوقات مداخله می تواند به فرد کمک کند تا حقایق مربوط به اعتیاد خود را درک کند و متوجه شود که عواقب اعتیاد او با گذشت زمان بدتر خواهد شد. اگر شما یا هر یک از عزیزانتان در چنین شرایطی هستید، مشاورین مرکز ترک اعتیاد آکسون به عنوان بهترین مرکز ترک اعتیاد تهران می تواند با برنامه های جامع درمان اعتیاد به شما کمک کند. پس فرصت را از دست ندهید و همین امروز با کارشناسان مجرب و آموزش دیده ما در کلینیک ترک اعتیاد آکسون تماس بگیرید.

1 Comments

  1. عباس گفت:

    اگرکسی براثرمصرف بیش ازحدشیشه حالش بدشدودسترسی به دکترنبودچه کارباید کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *