مرکز ترک اعتیاد
ترک شربت اپیوم
۱۳۹۹-۰۹-۲۳
مرکز ترک اعتیاد
بهترین و سریع ترین روش ترک اعتیاد
۱۳۹۹-۰۹-۲۳
مرکز ترک اعتیاد

برای ترک اعتیاد چه بخوریم؟

کلینیک ترک اعتیاد آکسون، مرکز ترک اعتیاد آکسون: این مقاله به بررسی نوع تغذیه، مولتی ویتامین ها و نوشیدنی های مفید برای ترک اعتیاد می پردازد. تغذیه یکی از اصول زندگی سالم است. فرد معتاد به دلیل مصرف مواد مخدر دچار بی نظمی در عادت های غذایی میشود. ما در این مقاله با راهنمایی اصولی به افرادی که قصد ترک اعتیاد دارند نکاتی در مورد نقش تغذیه سالم ، مولتی ویتامین ها و نوشیدنی های مفید برای ترک اعتیاد ارائه میدهیم.

مرکز ترک اعتیاد

برای ترک اعتیاد چه بخوریم؟

یکی از عوارض اعتیاد به مواد مخدر اثرات منفی اعتیاد بر روی تغذیه است. بی اشتهایی، بی نظمی عادات غذایی، تهی شدن ذخایر کبدی، سوء جذب، غیر فعال شدن ویتامین ها، افزایش دفع مواد غذایی به علت افزایش ادرار و اسهال از جمله این عوارض است.

به باور متخصصینِ ترک اعتیاد بعد از تصمیم فرد به ترک اعتیاد و مراجعه به کلینیک ترک اعتیاد، تغذیه نقش اساسی در کمک به فرد معتاد برای ترک اعتیاد دارد. مصرف مواد غذایی مناسب و مفید برای بدن، سبزیجات و میوه های سالم و تازه برای بدن فرد معتاد به مواد مخدر ضروری است. فردی که اقدام به ترک اعتیاد میکند چنانچه شرایط جسمی خود را با تغذیه مناسب تقویت کند مسیر ترک اعتیاد برایش آسان تر خواهد شد.

حتما مطالعه کنید: نقش تغذیه در درمان اعتیاد

بهترین مواد غذایی برای کمک به ترک اعتیاد چیست؟

غذاهای حاوی پروتیئن های حیوانی و گیاهی مانند گوشت سفید (مرغ و ماهی) و سفیده تخم مرغ ضمن ترمیم بافت ماهیچه های آسیب دیده ی بدن در اثر مصرف مواد مخدر باعث تنظیم هورمون های موثر بدن در بهتر شدن خلق و خو ، کاهش احساس درد و ناراحتی می شود.

مصرف غلات ( نان سبوس دار ) به تامین فیبر بدن، رفع یبوست و مشکل گوارشی ناشی از سوء مصرف مواد مخدر کمک میکند.

مرکز ترک اعتیاد

برای ترک اعتیاد چه بخوریم؟

مصرف میوه و سبزیجات سالم و تازه در تامین ویتامین های مورد نیاز بدن ضروری است. بهترین زمان برای مصرف میوه 1 ساعت قبل از وعده های غذایی (نهار و شام) می باشد. میوه هایی همچون آناناس، کیوی، سیب، موز، پرتغال و … که برای تامین ویتامین های بدن بسیار ضروری هستند. مصرف مواد قندی، دارای کافئین و چربی مانند انواع شیرینی، شکر، شکلات، نوشابه و انواع غذاهای چرب مانند فست فودها باید به حداقل برسد. در زمان نیاز به مصرف مواد شیرین میتوانید از میوه های شیرین مانند سیب و موز استفاده نمایید.

از آب رسانی به بدن غافل نشوید. به طور معمول باید 8 لیوان آب در روز مصرف کنید تا دفع آب بدن جبران شود. مصرف کافی آب به روند سم زدایی بدن کمک میکند.

مرکز ترک اعتیاد

مولتی ویتامین برای ترک اعتیاد

مولتی ویتامین برای ترک اعتیاد

در بخش بالای مقاله به توضیح نقش تغذیه طبیعی و سالم برای کمک به روند ترک اعتیاد پرداختیم. در این بخش به نقش مولتی ویتامین ها در روند ترک اعتیاد خواهیم پرداخت تا بدانیم مصرف مولتی ویتامین ها چه تاثیری در ترک اعتیاد دارد و نحوه مصرف آن چگونه است؟

یکی از اثرات زیان بار مصرف مواد مخدر عدم جذب مواد غذایی و دفع آنها از بدن است. به همین دلیل برای تامین ویتامین های مورد نیاز بدن در روند ترک اعتیاد به مولتی ویتامین ها نیاز است. استفاده از مولتی ویتامین ها در رژیم غذایی افرادی که در دوره ترک اعتیاد هستند نقش مهمی دارد. البته باید توجه داشت که مصرف روزانه 1 عدد مولتی ویتامین با تجویز و نظر پزشک موثر است و مصرف بیش از حد ممکن است آسیب رسان باشد.

در اینجا به نقش و تاثیر 4 گروه از ویتامین های اصلی اشاره میکنیم:

ویتامین C: این ویتامین نقش مهمی در کنترل عوارض ترک اعتیاد دارد و به کنترل نشانه های ترک اعتیاد مانند درد های عضلانی و ناراحتی های عصبی مانند استرس و اضطراب کمک میکند. مصرف به اندازه ویتامین C موجب تقویت دو سامانه مغزی گلوتامینرژیک و دوپامینرژیک می شود که در روند تکمیل ترک اعتیاد موثر هستند.

ویتامین گروه B: ویتامین های گروه B به پاکسازی و سم زدایی بهتر بدن از مواد مخدر در حین دوره سم زدایی کمک میکند. این گروه ویتامینی به تولید سلول های خونی جدید در بدن، بهبود کارکرد دستگاه گوارشی و تبدیل قند مازاد بدن به انرژی کمک میکند و با تاثیر مثبت بر سلامت مغز احساس نیاز به مصرف مواد مخدر را کاهش میدهد.

مرکز ترک اعتیاد

ویتامین برای ترک اعتیاد

ویتامین E: این ویتامین با بهبود بخشیدن عملکرد سلول های خونی موجب کاهش آسیب های ناشی از مواد شیمیایی در بدن و با بهبود بخشیدن سلول های پوستی موجب ترمیم آسیب های پوستی ناشی از مصرف مواد مخدر می شود.

ویتامین D: این ویتامین یکی از موثر ترین ویتامین ها در روند ترک اعتیاد است. شاید تصور عمده افراد درباره ویتامین D این باشد که این ویتامین صرفا برای تولید کلسیم و تقویت استخوان ها موثر است. ولی تحقیقات ثابت کرده است که این ویتامین نقشی اساسی در سلامت روحی و روانی افراد دارد. این ویتامین به تولید سروتونین در بدن کمک میکند و سروتونین نیز موجب کاهش ابتلای افراد به افسردگی میشود. از آنجایی که افراد دارای اعتیاد دچار آسیب های روحی و روانی ناشی از مصرف مواد مخدر میشوند لذا مصرف کافی این ویتامین در حین روند ترک اعتیاد کمک شایانی به بهبود سلامت روحی و روانی فرد معتاد میکند.

از دیگر نکات مهم و جالب در خصوص ویتامین D این است که در جلوگیری از بازگشت فرد به مصرف مواد اعتیاد آور نیز بسیار موثر است. چرا که این ویتامین به کاهش ابتلای افراد به افسردگی کمک میکند تا فرد از نظر روحی و روانی نیازی به مصرف مواد اعتیاد آور نداشته باشد. از میان میوه ها موز دارای غنی ترین منبع ویتامین D می باشد.

کلینیک ترک اعتیاد

آمپول تقویتی برای ترک اعتیاد

آمپول تقویتی برای ترک اعتیاد

آمپول ب کمپلکس یا نوروبیون یک داروی شناخته شده در میان مردم برای کمک به درمان برخی بیماری ها و تقویت نیروی جسمانی است. این آمپول همانطور که از نامش مشخص است ترکیبی از ویتامین های گروه B میباشد. در بخش “نقش ویتامین ها در بدن برای ترک اعتیاد” توضیح دادیم که ویتامین های گروه B چه کارکردی برای ترک اعتیاد دارند. مصرف به اندازه این آمپول برای ترک اعتیاد میتواند مفید و کمک کننده باشد به شرطی که زیر نظر پزشک متخصص ترک اعتیاد تجویز و استفاده شود.

کلینیک ترک اعتیاد

برای ترک اعتیاد چه بخوریم؟

نوشیدنی مفید برای ترک اعتیاد

مصرف برخی نوشیدنی ها و دم نوش های خانگی میتواند به روند ترک اعتیاد در افراد کمک کند. در این بخش ما به نوشیدنی هایی اشاره میکنیم که به صورت طبیعی میتوان انها را تهیه کرد و هیچ گونه توصیه برای نوشیدنی ها یا معجون هایی که در بعضی تبلیغات غیر مجاز تحت عنوان داروهای گیاهی ترک اعتیاد تبلیغ میشوند نداریم.

حتما مطالعه کنید: داروهای گیاهی ترک اعتیاد

آب انار برای ترک اعتیاد

آب انار یکی از غنی ترین منابع ویتامین های گروه B و C و اسید فولیک میباشد که یک آنتی اکسیدان قوی به حساب می آید. یکی از بهترین نوشیدنی ها برای تامین این ویتامین ها آب انار است که به روند ترک اعتیاد و پیشگیری از سرطان کمک فراوانی میکند.

آب هندوانه برای ترک اعتیاد

یکی از آسیب های مصرف مواد اعتیاد آور کم شدن آب بدن و آسیب های پوستی است. بالا بودن آب بدن برای مراحل سم زدایی بسیار ضروری است که آب هندوانه میتواند بهترین نوشیدنی برای تامین آب بدن و کمک به سم زدایی باشد.

مرکز ترک اعتیاد

آیا شیر برای ترک اعتیاد خوب است؟

آیا شیر برای ترک اعتیاد خوب است؟

به طور کلی مصرف شیر سالم و تازه برای سلامتی بسیار مفید و ضروری است. یکی از خواص شیر سم زدایی از بدن میباشد. به همین دلیل است که در مواقع آلودگی هوا نیز مصرف شیر توصیه میشود. برای افرادی که در پروسه ترک اعتیاد هستند مصرف روزانه شیر یا شب هنگام موقع خواب مفید است. ولی افرادی که در حال ترک اعتیاد هستند ممکن است به دلیل مشکلات گوارشی که در اثر مصرف مواد اعتیاد آور دچار شده اند در هضم شیر مشکل داشته باشند. به همین دلیل توصیه میکنیم شیر را با نظر و مشورت پزشک مصرف کنید.

کلینیک ترک اعتیاد

آیا قهوه برای ترک اعتیاد خوب است ؟

آیا قهوه برای ترک اعتیاد خوب است ؟

قهوه و سایر نوشیدنی های مشابه آن مانند نسکافه که دارای مقادیر زیادی کافئین میباشند از نوشیدنی های پرطرفدار در میان عموم مردم است که به رفع خستگی و ایجاد تمرکز کمک میکند. برای افرادی که قصد ترک اعتیاد دارند یا در مراحل ابتدایی ترک اعتیاد هستند به دلیل اینکه ممکن است روند درمان را مختل یا رفتار پرخاشگرانه در افراد را تشدید کند ، نوشیدن قهوه توصیه نمیشود.

کلینیک ترک اعتیاد

قرص جوشان برای ترک اعتیاد

قرص جوشان برای ترک اعتیاد

قرص های جوشان به طور معمول حاوی ویتامین C می باشند که ویژگی این ویتامین را نیز در بخش “نقش ویتامین ها برای ترک اعتیاد” توضیح دادیم . به طور معمول مصرف روزانه یک عدد از این قرص به شرط تایید و تجویز پزشک متخصص توصیه میشود.

نکته مهم درباره نوشیدنی ها:

مصرف نوشیدنی های حاوی قند یا کافئین زیاد مانند انواع نوشابه ها، نوشیدنی های انرژی زا برای افرادی که در حال ترک اعتیاد هستند اکیدا توصیه به مصرف نمیشود.

سخن پایانی :

تغذیه سالم و طبیعی یکی از ضروری ترین موارد برای کمک به ترک اعتیاد افراد است که ما در مقاله نقش تغذیه در ترک اعتیاد به طور مفصل به آن پرداخته ایم. در کنار تغذیه سالم و اصولی، مصرف مکمل های مجاز غذایی مانند مولتی ویتامین ها و سایر داروهای تقویتی زیرنظر پزشک متخصص ترک اعتیاد میتواند به روند ترک اعتیاد کمک کند. در کلینیک ترک اعتیاد آکسون علاوه بر ترک اعتیاد افراد با جدید ترین شیوه ها و متد های ترک اعتیاد به مشاوره های لازم جهت داشتن تغذیه مناسب برای تسریع روند ترک اعتیاد میپردازیم.

4 Comments

 1. علی گفت:

  بنظرم‌ قبل از هر اقدامی بهتره مشاوره گرفت
  مرکز اکسون‌ یک‌ مرکز قابل اعتماد‌وبا متد نوین است
  پیشنهاد‌میکنم‌ حتما قبل از هر کاری تماس بگیرید

 2. کمال گفت:

  عالی بود.ممنونم

 3. بهرام گفت:

  سلام با وجود نخواسته و بیکبار به انواع مختلف بیماری مزمن، ۱ داشتن بواسیر ۲-با آزمایش داده شده،فقط دارای کمی عفونت ادرای ۳-مصرف قرص خواب از کلونازپام ،بخاطر توهمات به لورازما۱ شدم-۴ -با جود بیماری یبوست حاد و مزمن و خشکیت و نفخ شدید و درد در ناحیه مفصلی و عضلانی گرفته تا ترس از ترکیدن آپاندیس و همینطور عفونت یا شاید سنگ کلیه و حتی مثانه و ورم یکی از بیضه طرف راست که بیشتر بصورت کشیده از کشاله ران راست و انقباض در عضلات مختلف بدن تا شکمی و کمر درد و قلنج بد در قسمت مثلثی پشت کمر و حتی گردن، جوش های زیر پوستی محتلف و گاها خارش و بی حسی و سنگینی کمی تشنج و حتی تیک های مختلف بدن در فاصله ها که آدم رو مترسونه و بی فراری و پرخاش گری و انواع مختلف فشار روحی و روانی و عصبی یا افسردگی وحتی بی حسی در سر و دست و ووو–در حالی ۱۰-۱۵سی سی شربت مصرف میکنم که نگو در این چندماه بیماری هم در ترک بودم که به این موارد دچار میشدم، یا مخصوصا از لحاظ معده تعوع و استفراغ مانند و اسید معده یجوری که مزه آهن یا موارد مربوطه، خوب بنده از تالش چطور باید با هم کار کنیم،

 4. محمد گفت:

  سلام ،من از ۹ تیر تا همین الان که ۳۱ تیر هست مصرف تریاک و شیره ومتادون رو کنار گزاشتم .باور کنین خیلی سخته وتا ۲ هفته اول نابود شدم
  ولی الان بعد از گذشت ۲۲ روز بهترم ولی هنوز میل به مصرف بالاس که کنترلش کردم .وبدنم اصلا انرژی نداره .ولی تا الان موفق بودم .دعا کنین کامل از ذهنم بره بیرون. خیلی سخت میگذره این روزها .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *