کلینیک ترک اعتیاد
مصرف چه داروهایی در آزمایش اعتیاد موثر است؟
۱۴۰۱-۰۱-۰۶
کلینیک ترک اعتیاد
زولپیدم چه مدت در بدن می ماند؟
۱۴۰۱-۰۱-۰۶

کلینیک ترک اعتیاد آکسون، مرکز ترک اعتیاد آکسون: از متداول ترین سوالات بیماران از مشاورین کلینیک ترک اعتیاد آکسون این است که آزمایش های الکل چه چیزی را نشان می دهد و الکل چه مدت در ادرار، مو، خون، نفس، بزاق و شیر مادر باقی می ماند به همین جهت تصمیم گرفتیم تا در این مقاله به بررسی اینکه الکل چه مدت در بدن باقی می ماند؟ بپردازیم.

پاسخ به این سوالات به عوامل مختلفی از جمله میزان الکلی که مصرف کرده اید بستگی دارد. همچنین مدت زمان ماندگاری الکل در هر یک از قسمت های بدن متفاوت است. همه این عوامل تعیین می کنند که چه مدت طول می کشد تا فرد به حالت عادی برگردد.

چه مدت طول می کشد تا تاثیر الکل بر بدن از بین برود؟

شدت، نوع و میزان اثرگذاری الکل، در هر فرد بسیار متفاوت است به همین جهت سرعت هوشیاری نیز در افراد مختلف متفاوت است. پارامترهایی همچون جنسیت، خوردن و آشامیدن آب می توانند در مدت زمان هوشیار شدن فرد بعد از مصرف الکل تأثیر بگذارند. عادت به نوشیدن مکرر الکل، نیز ممکن است باعث افزایش مدت زمان هوشیاری شود.

حتما مطالعه کنید: الکل 

کاهش تاثیر الکل از معده شروع می شود.

کاهش تاثیر الکل در معده به مقدار کمی صورت می پذیرد، اما باقیمانده الکل به روده کوچک می رسد و در جریان خون جذب می شود. کبد تا جایی که می تواند شروع به متابولیسم باقیمانده الکل می کند و بقیه الکل در بدن پخش می شود. مقدار کمی از الکل نیز از طریق ادرار، تعریق و تنفس دفع می شود. کاهش اثر گذاری مصرف الکل به معنای پریدن و خارج شدن الکل از بدن نمی باشد. بهترین روش برای اندازه گیری میزان مستی، مقیاس غلظت الکل در خون (BAC) است. نکته ای که باید از آن اطلاع داشته باشید این است که تمامی اثرات مصرف الکل از بدن مصرف کننده دفع نخواهد شد و باقی مانده های آن صدمات متعددی بر جسم و روان مصرف کننده وارد می کند که در مقاله الکل چیست؟ به بررسی کامل آن پرداخته ایم.

نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که دفع کامل الکل تنها به کمک ترک الکل تحت نظر بهترین روانپزشک متخصص ترک اعتیاد و تیم روانشاسی در کلینیک ترک اعتیاد آکسون به عنوان بهترین کلینیک ترک اعتیاد تهران امکان پذیر است.

حتما مطالعه کنید: ترک الکل
الکل چه مدت در بدن باقی می ماند؟

الکل چه مدت در بدن باقی می ماند؟

الکل چه مدت در بدن باقی می ماند؟

یک کبد طبیعی و سالم می تواند تقریباً یک استکان نوشیدنی الکلی را در طول یک ساعت پردازش کند، بنابراین به طور معمول، یک استکان نوشیدنی الکلی به مدت یک ساعت در بدن شما می ماند. به این معنی که اگر یک استکان نوشیدنی الکلی را در ساعت 6:00 تمام کنید، تا ساعت 7:00 اثر آن در بدن شما باقی خواهد ماند.

اما اگر در ساعت 6:30 دومین استکان را بخورید، 30 دقیقه زمان اضافه خواهد شد. 30 دقیقه برای نوشیدنی اول زمان نیاز دارید، به علاوه یک ساعت دیگر که نوشیدنی دوم را خوردید، یعنی اثر مصرف الکل تا ساعت 8:00 طول خواهد کشید که در ادامه به بررسی دقیق تر این موارد خواهیم پرداخت:

الکل چه مدت در ادرار باقی خواهد ماند؟

الکل حدود 80 ساعت در ادرار باقی خواهد ماند.

الکل چه مدت در خون باقی خواهد ماند؟

کبد سالم بطور متوسط 1 ساعت طول می کشد تا یک استکان نوشیدنی الکلی را پردازش کند.

الکل چه مدت در نفس باقی می ماند؟

الکل حداکثر تا 24 ساعت در نفس باقی می ماند.

الکل چه مدت در بزاق باقی می ماند؟

الکل حدود 24 تا 48 ساعت در بزاق باقی می ماند.

الکل چه مدت در فولیکول های مو باقی می ماند؟

الکل تقریباً سه ماه در فولیکولهای مو باقی خواهد ماند.

الکل چه مدت در شیر مادر باقی می ماند؟

الکل حدود 2 تا 3 ساعت با هر استکان نوشیدنی الکلی در شیر مادر باقی خواهد ماند.

الکل چه مدت در بدن باقی می ماند؟

الکل چه مدت در بدن باقی می ماند؟

غلظت الکل خون (BAC) و میزان متابولیسم کبد

بطور کلی چندین روش علمی وجود دارد که بر اساس آن می توان از میزان مستی مصرف کننده نوشیدنی های الکلی اطلاع پیدا کرد. میزان غلظت الکل در خون (BAC) نشان می دهد که چه اندازه از خون فرد، الکل خالص است. به عنوان مثال، اگر میزان غلظت الکل در خون (BAC) مقدار0.10 باشد، به این معنی است که 1٪ از خون فرد الکل خالص است. مقیاس به این شکل است:

میزان 0.45، معمولاً مهلک و کشنده است

میزان 0.04، بیشتر افراد احساس آرامش می کنند

میزان 0.40، بیشتر افراد هوشیاری خود را از دست می دهند

میزان 0.12، بیشتر افراد احساس می کنند که باید استفراغ کنند

میزان 0.30، بسیاری از افراد هوشیاری خود را از دست می دهند

میزان 0.08، سطح معمولی مستی است. با این حال، میزان هوشیاری در زمان رانندگی ممکن است بر طبق BAC تا 0.02 کاهش یابد

غلظت الکل در خون (BAC) در زنان و مردان را باید جداگانه محاسبه کرد، زیرا بدن مردان تمایل بیشتری به نوشیدن آب دارد و بنابراین بیشتر می تواند الکل را در بدن تحمل کند. همچنین آنزیمی که باعث کاهش تاثیر الکل در معده می شود، به طور قابل ملاحظه ای در زنان کمتر از مردان است. میزان نوشیدنی مورد نیاز برای رسیدن به غلظت الکل در خون (BAC) در افراد مختلف متفاوت است. براي مردي که وزنش 80 کیلوگرم است سه استکان نوشيدني، میزان BAC خون او را به 0.06 می رساند. یک ساعت بعد میزان BAC خون او به 0.04 می رسد.

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی یکی از متداول ترین سوالات بیماران از مشاورین مرکز ترک اعتیاد آکسون، به عنوان بهترین مرکز ترک اعتیاد پرداختیم اما نکته ای که باید نسبت به آن آگاهی داشته باشید این است که  اگر شما یا عزیزانتان دچار اعتیاد به الکل هستید مشاورین ما در کلینیک ترک اعتیاد آکسون آماده ارائه خدمات درمانی و ترک الکل با جدیدترین روش و استفاده از ایمپلنت نالتروکسان با هدف ترک بدون بازگشت می باشیم.

2 Comments

  1. فرشاد گفت:

    درود به شرفتون بهترین سایتی که به این زیبایی درباره الکل توضیح داد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *