بهترین مرکز ترک اعتیاد
تفاوت جنسیتی در اعتیاد و درمان آن
۱۳۹۸-۰۷-۱۳
مرکز ترک اعتیاد
معرفی و بررسی کیت تست اعتیاد
۱۳۹۸-۰۷-۱۳
نمایش همه
کلینیک ترک اعتیاد

اعتیاد در نوزادان

مرکز ترک اعتیاد آکسون ، کلینیک ترک اعتیاد آکسون : در مقاله تأثیر والدین معتاد روی فرزندان اثرات مخربی که این پدر و مادر روی کودکان دارند را بررسی کردیم، متأسفانه آمار اعتیاد و بر اساس آمارها بیش از 10 درصد کل جمعیت معتادان، زنان هستند، سالانه هزاران کودک از مادران معتاد به دنیا می‌آیند و متأسفانه از همان ساعت‌های آغازین زندگی ناخواسته درگیر اعتیاد هستند. تصور تولد یک نوزاد معتاد همان‌ قدر تأسف بار و ناراحت کننده است که دیدن صحنه آزار و شکنجه یک کودک.

زنان باردار باید آگاه باشند که هر چیزی که می‌آشامند، می‌خورند، دود می‌کنند و یا استنشاق می‌کنند از طریق جفت و یا بند ناف مستقیم از سیستم گردش خون او به سیستم گردش خونی نوزاد منتقل می‌شود، که به این معناست که اگر مادر اعتیاد داشته باشد به احتمال زیاد اعتیاد در نوزاد نیز پیش می‌آید.

بسیاری از نوزادان به همان موادی که مادر در دوران بارداری مصرف کرده است معتاد هستند و که باعث بروز علائم اعتیاد پس از تولد در این نوزادان می‌شود. درمان اعتیاد این نوزادان نیاز به مشاوره با یک فرد متخصص و باتجربه در این زمینه دارد.

پژوهشگران بر این باورند که نوزادانی که از والدین معتاد به دنیا می‌آیند با مشکلات و مسائل زیادی روبه هستند از تأثیر منفی مصرف درازمدت مواد اعتیادآور تا محیط آلوده‌ای که همچنان در آن زندگی می‌کنند.

چگونه مادران معتاد به جنین یا نوزاد خود آسیب می‌زنند؟

اینکه اعتیاد و مصرف مواد توسط مادر به جنین آسیب وارد می‌کند کاملاً بدیهی و واضح است. شدت آسیب نیز به مواد که مادر مصرف می‌کند به میزان مصرف ماده و دوره رشد جنین بستگی دارد، حتی برخی از داروهای که توسط پزشک تجویز می‌شود می‌تواند به نوزاد در حال رشد آسیب وارد کند.

به‌عنوان مثال مصرف الکل تأثیر مخرب و جبران‌ناپذیری روی جنین دارد که موجب اختلال و آسیب‌های شدید و حتی نوعی سندروم کشنده در نوزاد می‌شود معتادان مخدرهای مختلفی مصرف می‌کنند که کوکائین یکی از شناخته‌شده‌ترین این مواد است. جنینی که در معرض این مواد قرار می‌گیرد بعد از تولد باید مدت زمان زیادی را به دلیل آسیب‌های که دیده در بیمارستان بستری شود و حتی این مشکلات هیچ‌گاه درمان نشود.

متأسفانه بسیاری از بانوانی که برای ترک اعتیاد به مرکز ترک اعتیاد آکسون مراجعه می‌کنند، از مضرات مصرف در دوران بارداری آگاهی ندارند و به‌راحتی به مصرف خود ادامه می‌دهند. لازم است آگاهی افراد در این زمینه بالا برود.

کلینیک ترک اعتیاد

تاثیر مصرف مواد اعتیادآور روی نوزاد

تاثیر مصرف مواد اعتیادآور روی نوزاد

هرچند نمی‌شوند با قطعیت درباره عوارض و مشکلات شناختی و رفتاری که با مصرف مواد در دوران بارداری ایجاد می‌شود صحبت کرد ولی در رابطه با رایج‌ترین مشکلات و عوارض مصرف مواد قبل از زایمان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • وزن کم نوزاد هنگام تولد
 • تأخیر شناختی
 • مشکلات رفتاری
 • افزایش اضطراب
 • مشکل در حفظ روابط
 • مشکل در حفظ شغل
 • افزایش خطر سوء مصرف مواد در بزرگ‌سالی

باید توجه داشت که نوزادی که از پدر یا ماری معتاد به دنیا آمده می‌توانند در بزرگ‌سالی فردی مفید در جامعه و موفق در زندگی باشد، گرچه اثرات مخرب مواد می‌تواند چالشی بر سر راه فرد باشد. آگاهی پدر و مادر از خطرات یا آسیب‌های اعتیاد قبل از زایمان می‌توانند راهی برای پیشگیری از این مشکلات و آسیب‌ها باشد.

متخصصین درمان اعتیاد در کلینیک ترک اعتیاد آکسون توصیه می‌کنند تا افراد پیش از  فرزند آوری اول اعتیاد خود حتی مصرف نیکوتین را درمان کنند به‌ این‌ ترتیب مراحل رشد جنین بدون هیچ مشکل و اختلالی صورت می‌گیرد و بعد از زایمان نیز نوزادی سالم خواهند داشت.

بهترین مرکز ترک اعتیاد

وزن کم نوزاد از شایع‌ترین عوارض مصرف مواد مخدر در دوران بارداری

عوارض اعتیاد والدین برای نوزاد

اعتیاد به مواد مخدر در زنان باردار می‌تواند رشد جنین را مختل کند ولی اعتیاد پدر هنکام تولد تاثیر آنچنانی در نوزاد ندارد، اما می‌تواند روی کیفیت رشد اسپرم تاثیر بگذارد، این تاثیرات باعث نقص مادرزادی نمی‌شود ولی می‌تواند منجر به سقط‌جنین شود.

اعتیاد در دوران بارداری می‌تواند تاثیر منفی زیادی روی کودکان داشته باشد، برای مثال سیگار کشیدن می‌تواند خطر تنگی نفس، برونشیبت و آسم را در کودکان افزایش دهد. از این میان کودکانی که مادرشان در هنگام بارداری از سیگار استفاده می‌کرده احتمال بیشتری دارد که به آسم مبتلا شوند. پسرانی که از پدر معتاد به دنیا می‌آیند 4 برابر بیشتر در خطر اعتیاد هستند.

عوارض بلند مدت نوزادان در معرض اعتیاد

هنوز نکات بسیاری درباره عوارض جانبی مصرف مواد در هنگام بارداری وجود دارد که باید بررسی شود. طبق نتایج یکی از پژوهش‌ها بین 30 تا 40 درصد از کودکان سه ساله‌ای که در معرض مواد بوده‌اند مشکل در تمرکز، تولید آوا، و کنترل رفتار داشتند. کنترل حرکتی و تاخیرات رشدی تقریباً در تمام انواع اعتیاد مشاهده شده است.

مواجه با هر نوع ماده اعتیادآوری در دوران بارداری ابتلا به رفتارهای اعتیادآور در نوجوانی را افزایش می‌دهد. بهتر است والدینی که چنین مشکلی دارند برای پیشگیری از اعتیاد فرزندان خود اقدام کنند.

بهترین کلینیک ترک اعتیاد

مشکلات حرکتی از عوارض بلند مدت

اثرات درازمدت اعتیاد به الکل در نوزادان

بسیاری از زنان باردار در طول دوران بارداری خود الکل مصرف می‌کنند، هرچند برای شاخص دقیقی برای اندازه سالم استفاده از الکل وجود ندارد ولی باید آگاه بود که هرچه میزان مصرف الکل در طول بارداری بیشتر باشد، احتمال آسیب دیدن جنین نیز بیشتر می‌شود.نوزادان متولد شده از مادری که در طول بارداری به میزان متوسط تا شدید الکل می‌نوشیدند، بیشتر در معرض ابتلا به ناهنجاری جنین الکلی یا FASD هستند از علائم این بیماری مانند:

 • دور سر کوچک‌تر از حالت طبیعی
 • پهن بودن استخوان گونه
 • مهارت‌های حرکتی ضعیف

این کودکان در بزرگ سالی با مشکلات زیادی روبه رو هستند مانند:

 • مشکلات مداوم یادگیری
 • حافظه و تمرکز ضعیف
 • مشکل حفظ و نگهداری دوست و شغل
حتما مطالعه کنید: الکل چیست؟

تاثیر دراز مدت اعتیاد به کوکائین در نوزادان

طبق تحقیقی که در سال 2000 در رابطه با تأثیر مصرف کوکائین در دوران بارداری شده بود نشان می‌دهد که تاثیرات مواد بر مسیرهای دوپامین و سروتونین منجر به تغییراتی عصبی در داخل رحم می‌شود، گرچه تحقیقاتی روی موش‌های آزمایشگاهی انجام شده بیان می‌کند که مسیرهای عصبی در بزرگ‌سالی به حالت طبیعی خود بازمی‌گردند ولی مشکلات رفتاری همچنان باقی خواهد ماند.

حتما مطالعه کنید: کوکائین

وزن کم یکی از مشکلات رایج نوزادنی است که مادرشان در دوران بارداری از این ماده مخدر مصرف می‌کرده، و از آنجایی که این ماده جریان خون به جنین را کاهش می‌دهد می‌تواند منجر به کاهش رشد جنین نیز شود. پژوهشگران معتقند که مواجه با کوکائین قبل از زایمان می‌تواند خطر ابتلا به بیماری های زیر را در بزرگسالی افزایش دهد:

 • افزایش خطر تشنج
 • افسردگی
 • اسکیزوفرنی
 • بیماری پارکینسون

بهترین کلینیک ترک اعتیاد ، آکسون امکانات ویژه‌ای برای درمان اعتیاد به‌ویژه برای بانوان تدارک دیده است، محیطی مجزا و کادر پرستاری بیست‌ وچهار ساعته تنها بخش کوچکی از امکانات این کلینیک است. بانوان عزیز برای درمان اعتیاد می‌توانند به این مرکز مراجعه کنند.

کلینیک شبانه روزی ترک اعتیاد

افزایش خطر تشنج

تاثیر دراز مدت هروئین روی نوزادان

این ماده مخدر، تأثیر زیادی در رفتار و تکامل شناختی کودکان می‌گذارد و حتی بعد از تولد نیز همچنان در معرض هروئین بودند. طبق مطالعاتی که انجام‌شده فقط درصد کمی از نوزادانی که از مادران معتاد به هروئین به دنیا می‌آیند همچنان با مادران خود تا مرز پنج سالگی زندگی می‌کنند. وزن کم و کوچک بودن دور سر مانند دیگر مواد نوزادی که از مادر مصرف‌کننده هروئین است تهدید می‌کند. از عوارض بلند مدت مصرف هروئین در دوران پیش از زایمان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بیش فعالی
 • ضریب هوشی پایین
 • ضعف حافظه
حتما مطالعه کنید: هروئین چیست؟
مرکز ترک اعتیاد

ضعف حافظه از عوارض بلند مدت اعتیاد مادر به هروئین

تاثیر درازمدت کافئین، نیکوتین و ماریجوانا روی نوزادان

تاثیر مصرف طولانی مدت کافین روی نوزاد تا حدودی هنوز ناشناخته است با این حال مصرف بیش از 300 میلی گرم کافئین در در روز می‌تواند باعث بروز مشکلات وزن کم و افزایش جزئی در ریسک ابتلا به نواقص قلبی شود. نوشیدن قهوه در حد اعتدال اثر منفی ندارد.

مصرف سیگار نیز مانند دیگر مواد اعتیادآور می‌‎تواند باعث بروز مشکلاتی مانند وزن کم در تولد و مسائل رفتاری و خلق‌وخویی شود. سیگار با سندروم مرگ ناگهانی نوزاد SIDS نیز ارتباط دارد. مصرف نیکوتین در طول رشد جنین با ناتوانی‌های یادگیری، بیش فعالی و افزایش حالت اضطراب مرتبط است.

مصرف ماری‌جوانا نیز گرچه عوارض بلند مدت ندارد ولی مصرف زیاد آن در زمان بارداری می‌تواند منجر به وزن کم در زمان تولد و مشکلات رفتاری شود.

حتما مطالعه کنید: ماری جوانا
مطالعه کنید: نیکوتین

لازم به ذکر است که ترک ماری‌جوانا مانند مواد اپیوئیدی نیست و نیاز به مراجعه به بهترین مرکز ترک اعتیاد چند تخصصی با ارائه‌ی خدمات حرفه‌ای روانپزشکی و روانشناسی دارد.

درمان نوزاد معتاد:

این زمان با توجه به ماده مصرفی و آخرین بار مصرف و .. متفاوت است. به عنوان مثال علائم خماری مواد مخدر ظرف 24 تا 36 ساعت نمایان می‌شود درحالی که علائم خماری در الکل ظرف 3 تا 12 ساعت ظاهر می‌شود. علائم خماری مهارکننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین ظرف چند ساعت تا چند روز بروز می‌کنند.

اگر نوزاد به کمک‌های برای راحتی او انجام شده توجه نشان ندهد و علائم خماری متوسط تا شدید را نشان می‌دهد و برای پیشگیری از تب، کاهش وزن و تشنج به دارودرمانی نیاز خواهد بود. پزشک متخصص می‌تواند علائم خماری را با انواع داروهای مانند محلول مورفین نوزاد درمان کند. همچنین می‌توان کارهای زیر را برای راحتی بیشتر نوزاد انجام داد:

 • باید کمک کرد تا نوزاد راحت‌تر باشد
 • به حداقل رساندن نور و صدا
 • قنداق کردن
 • تاب دادن نوزاد
 • استفاده از دارو برای کاهش علائم خماری

بااین‌حال استفاده از دارو بهترین راه درمان نیست، زیرا باید نوزاد مدت‌زمان زیادی در معرض مواد قرارداد و دوره بستری طولانی می‌تواند به پیوند مادر و فرزند آسیب وارد کند، از طرفی نیز استفاده از دارو برای درمان خماری نوزاد ممکن است مادر را به استفاده مجدد از مواد وادار کند. یکی از چالش‌های متخصصین اطفال تشخیص میزان مناسبی از دارو برای تسکین علائم خماری و درد نوزاد و درمان او بدون تجویز داروی زیاد است که ممکن است موجب اعتیاد نوزاد شود.

کلینیک ترک اعتیاد

کمک به راحت‌‌تر کردن نوزاد

سخن آخر:

همان‌طور که در مقاله خواندید مصرف مواد اعتیادآور در دوران بارداری اثرات مخربی روی جنین می‌گذارد و حتی می‌تواند منجر اعتیاد نوزاد شود. سالانه تعداد زیادی نوزاد معتاد متولد می‌شود علائم ترک در این نوزادان از چند ساعت بعد از تولد تا 13 روز بعد از تولد ظاهر می‌شود، ترک اعتیاد برای نوزادان سخت است و نیاز به بررسی توسط پزشک متخصص دارد. بهترین راه برای پیشگیری از چنین معضلاتی همان درمان اعتیاد قبل از بارداری است.

کلینیک شبانه روزی ترک اعتیاد آکسون با فراهم کردن امکانات رفاهی و هتلینگ با مجوز رسمی از وزارت بهداشت درمان برای درمان و ترک اعتیاد افراد بی‌شک بهترین گزینه‌ی انتخابی برای درمانجویان است. درمان اعتیاد در این کلینیک زیر نظر متخصصین ترک اعتیاد و طبق بهترین متد روز دنیا برای درمان انجام می‌شود. از خدمات مهم کلینیک ترک اعتیاد آکسون می‌توان به سم زدایی سریع و سم زدایی فوق سریع اشاره کرد که بسته به شرایط بیمار به او ارائه می‌شود. برای اطلاع از خدمات و همچنین مشاوره رایگان بستری با مشاورین ما تماس بگیرید.

1 Comments

 1. پریسا گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشی ،خانمی ۳۲ هستم ،،باردارم و هفته ۳۴ هستم ،من مصرف ترامادول داشتم چندین سال ،،دوساله ک ازدواج کردم و یهو باردار شدم ،،تا اطلاع پیدا کردم ،،قرص ترامادول رو حذف کردم و از متادون استفاده کردم ،،پله پله دوز رو کم کردم ،،الان تقریبا از ۵ ماهگی متادون ۵ استفاده میکنم و به شدت دوست دارم که همین رو هم بزارم کنار ،،تورو خدا منو راهنمایی کنین ،نمیخوام بچه که به دنیا اومد از چیزی استفاده کنم ،،هرچند با این قرص فقط یه حالت تسکین کوچیک به اعصابم میدم همین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *