کلینیک روانپزشکی
اختلال افسردگی چیست؟
۱۳۹۹-۱۲-۰۲
مرکز ترک اعتیاد
اختلال کمبود توجه چیست؟
۱۳۹۹-۱۲-۰۲

کلینیک اعصاب و روان آکسون، کلینیک روانپزشکی آکسون: اختلال ساختگی یک بیماری جدی است که فرد مبتلا سعی می‌کند بیماری خاصی را در خود القا کند و دیگران را فریب دهد تا با او همدردی کنند.گاهی وقت‌ها این مبالغه در وانمود‌‌‌ کردن بیماری آنقدر شدت می‌گیرد که حتی فرد مورد نظر می‌تواند، پزشک را هم فریب دهد. ابتلا به این بیماری با علائم و نشانه هایی همراه است که در طول مقاله به معرفی و بررسی آن خواهیم پرداخت.

اختلال ساختگی یک واقعیت تلخ تحمیل‌شده به خود

همانطور که پیش تر گفتیم، اختلال ساختگی یک بیماری جدی است و گاهی این مبالغه در وانمود‌‌‌ کردن بیماری آنقدر شدت می‌گیرد که بیمار می‌تواند، پزشک را هم فریب دهد برای مثال ممکن است با ریختن خون در ادرار و یا زیاده‌ روی در توصیف بیماری این کار را انجام دهد.

متاسفانه بیماران گاهی برای رسیدن به هدف خود که کسب دلسوزی اطرافیان است حاضر هستند که به خود آسیب بزنند که ممکن است به قیمت جان آن‌ها تمام می‌شود.

نکته قابل توجه این است که بعضی وقت‌ها تشخیص این بیماری به دلیل عدم صداقت فرد بسیار دشوار می‌شود به همین جهت ضروری است که بیماران برای تشخیص به کلینیک اعصاب و روان مراجعه کنند و در صورت تشخیص اقدام به شروع برنامه درمانی در یک مرکز بستری اعصاب و روان تحت نظر روانپزشک متخصص و تیم روانشناسی کنند.

کلینیک روانپزشکی

اختلال ساختگی

اختلال ساختگی یا اختلال کاذب تحمیل شده بر خود

همان طور که در بخش ابتدایی مقاله هم گفته شد این بیماری نوعی اختلال در سلامت روان است که در آن فرد بیمار اختلالات جسمی، شناختی و عاطفی را جعل و اغراق می کند و سعی در بزرگ نمایی دارد.

فرد مبتلا به این اختلال ممکن است تحت آزمایشات و جراحی‌های پزشکی دردناک و پرخطر قرار بگیرد تا توجه ویژه را نسبت به خود جلب کنند. همچنین در برخی از شرایط خود را مجروح می کند تا علائم شدت بگیرد برای مثال ممکن است نواز پلاستیکی سرم را قطع می‌کند تا قطع خون در اندام اتفاق بیفتد. در برخی مواقع که شرایط این قبیل بیماران حادتر می‌شود به سمت خودزنی و خودسوزی  می‌روند و یا از مواد آلوده کننده بر روی زخم خود می‌ریزند تا به شرایط وخیم‌تر برسند و یا اقدام به مصرف مواد اعتیادآور همچون تریاک، شیشه و یا متادون کنند که خوشبختانه در کلینیک ترک اعتیاد و روانپزشکی آکسون به عنوان بهترین کلینیک ترک اعتیاد و روانپزشکی کشور به کمک روانپزشک متخصص درمان اعتیاد و بیماری های اعصاب و روان و تیم روانشناسی مجرب از پیشرفت این بیماری جلوگیری می شود و برنامه های درمانی مطابق با وضعیت بیمار شروع می شود.

کلینیک اعصاب و روان

نشانه های ابتلا به اختلال ساختگی

علائم و نشانه های ابتلا به اختلال ساختگی

بیماران مبتلا به اختلال ساختگی ممکن است برای جلب توجه اطرافیان علائم مختلفی از خود نشان دهند که مواردی که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت برخی از متداول ترین این علائم هستند:

 • از دست دادن بینایی
 • درد مفاصل
 • تهوع
 • استفراغ
 • اسهال
 • سر درد

میزان شایع بودن اختلال ساختگی

یکی از متداول ترین سوالات از مشاورین مرکز بستری بیمار اعصاب و روان آکسون این است که چه کسانی احتمال ابتلا به اختلال ساختگی را دارند؟

متاسفانه در جواب این سوال باید به دلیل اینکه تشخیص این بیماری کمی دشوار است هنوز آمار دقیق و درستی از میزان اختلال بیماری در دست نیست و دلیل آن این است که بیمار رابطه صادقانه‌ای با اطرافیان و پزشکان خود برقرار نمی‌کند. همچنین برخی از این بیماران به مراکز درمانی مختلف رجوع می‌کنند و از ابراز بیماری مختلف خود شکایت می‌کنند که همین موضوع از آمارگیری صحیح پیشگیری می‌کند.

همچنین روانشناسان، بهترین کلینیک ترک اعتیاد و روانپزشکی کشور، معتقد هستند که زنانی که در جامعه مراقبت‌های پزشکی فعالیت می‌کنند به احتمال زیاد بیش تر به این اختلال مبتلا می‌شوند که اگر سایر اختلالات مثل اختلالات هیستریونیک (اختلال شخصیت نمایشی و یا هیجانی) داشته باشند بیشتر در معرض خطر هستند.

کلینیک روانپزشکی

اختلال پروکسی

اختلال ساختگی با پروکسی

این نوع اختلال هم شبیه به همان اختلال ساختگی است، منتهی در این مورد فرد خودش احساس بیماری ندارد و یا نمی خواهد که ابراز درد و بیماری کند تا همدردی دیگران را با خود همراه کند. در این شرایط فرد دیگر یعنی کسی که از او مراقبت می‌کند این حس را به خود فرد و اطرافیان القا می‌کند. مثلا با یک فرد معلول یا مسن و یا یک کودک به گونه ای برخورد می‌کنند که دارای یک بیماری جسمی و روانی است اما د رواقع بیمار نیست و این خود نوعی کودک‌آزاری و دگر‌آزاری است.

به طور کلی سندرم اختلال ساختگی اینگونه است که فرد وانمود می کند بیماری دارد و یا پروکسی یا همان فرد مراقبت کننده وانمود می کند که فرد بیماری خاصی دارد که معمولا در کلینیک روانپزشکی آکسون، سعی بر آن است تا نوع بیماری تشحیص داده شود و مراحل درمانی هر چه روز‍‌تر آغاز گردد تا میزان آسیب‌های احتمالی کاهش یابد.

اختلال ساختگی اینترنتی

در فضای مجازی، گاهی توسط پزشکان و مراکز درمانی گروه‌های اینترنتی تشکیل می شود که افراد دارای بیماری خاص (افراد مبتلا به سرطان، سرطان خون و غیره..) بتوانند با هم گفتگو کنند، از یکدیگر انرژی بگیرند، بحث کنند و مشکلات خود را به اشتراک بگذارند تا توسط سرپرست مورد گروه پشتیبانی شوند و تا حد امکان مشکلاتشان برطرف شود. در این میان برخی از بیماران اختلال ساختگی وارد این محافل و فضاها می شوند و وانمود می‌کنند که بیمار هستند و بیماری آن‌ها در حالت وخامت است. این افراد ابراز می کنند که:

 • بیماری آن‌ها از سایرین وخیم تر است
 • یکبار فوت کرده‌اند و به کمک معجزه دوباره برگشته‌اند
 • در برخی از موارد حاضر به جعل اسناد بیماری خود هستند
 • ادعا می‌کنند بارها و بارها مورد تجاوز و قرار گرفته‌اند و یا شاهد صحنه‌های تلخ خانواده خود بوده‌اند
 • در مورد علائم بیماری خود وانمود می‌کنند که خونسرد و یا بی تفاوت هستند
 • وانمود می کنند که هیچ گروه و فرد خاصی از آن ها حمایت نمی‌کند

که همه این موارد باعث می شود تاثیر منفی بر روی افرادی بگذارد که واقعا در گروه‌های پشتبانی به دلایل بیماری خاص حاضر هستند و حتی شاید منجر به ترک آن‌ها از گروه شوند.

کلینیک اعصاب و روان

علت ابتلا به سندرم ساختگی

علت اصلی سندرم ساختگی

متخصصین روان درمانی و مشاورین کلینیک ترک اعتیاد و روانپزشکی آکسون، علل متعددی را در شکل گیری و بروز این بیماری موثر می دانند که برخی از دلایلی که می‌توانند در بروز این بیماری دخیل باشند عبارتند از:

 • بی‌توجهی در دوران کودکی
 • از دست دادن یکی از عزیزان درجه یک
 • شاهد حادثه‌ای تلخ و گزنده در خانواده
 • داشتن سابقه بیماری‌های مکرر و بدون درمان

با این وجود کارد درمانی کلینیک ترک اعتیاد و اعصاب و روان آکسون، به عنوان بهترین کلینیک روانپزشکی و بستری بیمار اعصاب و روان کشور در تلاش هستند تا دلایل اصلی را ریشه‌یابی کنند و همچنین در حال مطالعه بر روی اختلالات شخصیتی هستند که می‌تواند با این نوع اختلال رابطه نزدیکی داشته باشد.

وراثت و اختلال ساختگی

تا کنون طبق مطالعاتی که در ارتباط با این نوع بیماری روحی انجام شده، نشانی از وراثت دیده نشده است و تا تحقیقات کامل نشود نمی توان پای وراثت را به میان کشید و در مورد آن نظری داد. بنابراین اگر بخواهیم، به دنبال دلیل هم باشیم، فعلا باید در جستجوی یکی از دلایل نامبرده بالا باشیم.

اختلال ساختگی و علائم شایع

در بخش ابتدایی مقاله در مورد برخی از علائم این بیماری توضیح داده شد اما بد نیست راجع به سایر علائم هم اطلاعات کافی داشته باشید.

برخی از علائم در بروز این بیماری عبارتند از:

 • مشکلات هویتی و عزت نفس
 • وجود زخم هایی حاصل از جراحی‌های متعدد
 • ابراز به خوردن قرص در حالی که در گونه خود پنهان کردن
 • ظهور علائم اضافه و یا جدید بعد از اعلام نتایج منفی آزمایش
 • سابقه مراجعه به کلینیک‌ها و بیمارستان‌های مختلف حتی در شهر‌های دیگر
 • دانش زیاد در مورد بیمارستان ها و کتاب های پزشکی و البته اصطلاحات پزشکی
 • تمایل بسیار زیاد برای انجام آزمایشات و عمل‌های جراحی پزشکی و سایر اقدامات درمانی

دلیل پدیدار شدن اختلال ساختگی

تشخیص این بیماری که چرا فرد دست به خود بیماری می‌زند و مبتلا به اختلال ساختگی می‌شود، کمی دشوار است چون فرد با پزشک صادق نیست. اما اگر فردی به مراکز درمانی رجوع کند و از بیماری خود صحبت کند، قاعدتا او را معاینه می کنند و سپس آزمایشات و مراحل درمانی دیگر را تجویز خواهند کرد و اگر نتایج منفی شد و پزشکان بیماری برای فرد تشخیص نداند و از طرفی فرد اصرار به بیمار بون خود کرد آنگاه ممکن است که او را به یک روانپزشک و یا روانشناس و یا کلینیک روانپزشکی ارجاع دهند.

در کلینیک روانپزشکی و اعصاب و روان، روانپزشک، تیم روانشناسی و متخصصین علوم اعصاب شناختی، که به خوبی در تشخیص بیماری‌های روحی و اختلالات روانی آموزش دیده‌اند و علم کافی دارند، شروع به ارزیابی در حوزه تاریخچه پزشکی، تصاویر آزمایشگاهی و ارزیابی روانشناختی می‌کنند و به دنبال این ارزیابی ها برخی از اختلالات فیزیکی، اختلالات روانپزشکی و برخی مشاهدات رفتاری را حذف می‌کنند. ولی نگرانی های شخصیتی و ارزیابی آن ها باقی می‌ماند و مطالعه خود را بر روی این موضوع یعنی نگرانی‌های شخصیتی قرار می‌دهند .

بنابراین صحبت با اینگونه افراد و پی بردن به لایه‌های شخصیتی گاه دشوار است اما در بسیاری مواقع هم قابل انجام است که در کلینیک ترک اعتیاد و اعصاب و روان آکسون به عنوان بهترین کلینیک ترک اعتیاد و اعصاب و روان کشور به کمک متخصصین انجام می شود.

کلینیک ترک اعتیاد

درمان اختلال ساختگی

درمان اختلال ساختگی

درمان این نوع اختلال چالش برانگیز است و گاه چشم انداز بهبودی برای این بیماری تقریبا ضعیف است به این دلیل که اینگونه افراد خود را به عنوان بیمار قبول ندارند و از طرفی با پزشک خود هیچگونه همکاری نمی‌کنند. تلاش جهت مراقبت از این بیماران به کمک دو پزشک داخلی و روانپزشک متخصص که معمولا در کلینیک ترک اعتیاد و اعصاب و روان صورت می گیرد.

اولین گام برای درمان این بیماری اصلاح رفتار فرد به کمک تیم روانشناسی و روانپزشک است تا از منابع پزشکی سو استفاده نکند. معمولا در مرکز بستری بیمار اعصاب و روان بعد از اصلاح رفتار بیمار به سراغ مشکلات روانشناختی اساسی می‌روند تا آن‌ها را تا حد امکان اصلاح کنند. همچنین به فرد در یافتن مشکلات اجتماعی کمک می‌کنند تا راه حل لازم را بیابد.

به طور کلی درمان فرد مبتلا به اختلال ساختگی عبارتند از:

 • روان درمانی یعنی درمان متمرکز بر تغییر رفتار و تفکر خواهد بود که به آن درمان شناختی- رفتاری گفته می‌شود.
 • خانواده درمانی یعنی به خانواده آموزش داده می شود که با رفتار‌های مناسب به او کمک کنند تا از انزوا بیرون بیایند.

همچنین باید توجه داشته باشید که هیچگونه داروی ضد افسردگی و روانپریشی برای درمان این نوع بیماری وجود ندارد

عوارض اختلال ساختگی

بسیاری از افراد یا خانواده‌ها نگران عوارض این بیماری هستند. عوارضی که این بیماری به دنبال دارد این است که گاهی به قیمت مشکلات جدی سلامتی و یا حتی مرگ تمام شود. به این دلیل که نسبت به انواع آزمایش‌ها و درمان‌ها واکنش نشان می‌دهند و به سراغ مصرف مواد روان‌گردان و یا مخدر می‌روند که جان آن‌ها را به خطر می‌اندازد و در این خصوص باید بدایند ترک اعتیاد و سم زدایی یکی از خدمات ارائه شده در کلینیک ترک اعتیاد آکسون می باشد که تمام مراحل درمان تحت نظر تیم روانشناسی و روانپزشک متخصص انجام می گیرد.

مرکز ترک اعتیاد

بهبودی از اختلال ساختگی

بهبودی از اختلال ساختگی

همانطور که در طول مقاله اشاره کردیم، درمان این اختلال و بیماری روانی پروسه مربوط به خود را دارد و باید تحت نظر متخصصین در مرکز درمان بیماری اعصاب و روان، همچون مرکز ترک اعتیاد و اعصاب و روان آکسون انجام بگیرد و خدمات ارائه شده و مراقبت‌های پزشکی در کلینیک آکسون می‌توان کنترل زندگی فرد را تا در دستان خودش قرار داد تا بتواند زندگی تقریبا سالمی داشته باشد.

سخن پایانی:

اختلال ساختگی یک بیماری اعصاب و روان است که عدم کنترل و درمان آن می تواند صدمات مختلفی بر سلامت جسمانی و روانی بیمار داشته باشد و تشخیص آن نیاز به معاینات و بررسی های روانشناسی و روانپزشکی دارد و باید در مرکز بستری بیمار اعصاب و روان انجام بگیرد به همین جهت تیم پزشکی، پرستاری و روانشناسی کلینیک آکسون، آماده ارائه خدمات به بیماران مطابق با آخرین متدهای درمانی در جهان می باشند. از دیگر خدمات کلینیک ترک اعتیاد و روانپزشکی آکسون می توانیم به انتقال بیمار اعصاب و روان با آمبولانس اختصاصی اشاره کنیم که می تواند کمک بزرگی به خانواده بیماران کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *