کلونازپام

کلونازپام چیست؟

کلونازپام که دارویی ضداضطراب و ضدتشنج می باشد به منظور پیشگیری از بروز تشنج برای بیماران تجویز می شود. کلونازپام از خانواده بنزودیازپین ها می باشد و به همین دلیل خاصیت آرامبخشی دارد و عملکردی همچون هروئین بر مصرف کننده دارد. کلونازپام با تحریک سیستم عصبی مرکزی است و از طریق اثر گذاشتن بر گاما ـ آمینوبوتیریک اسید (GABA)، که یکی از انتقال دهنده‌های عصبی موجود در مغز است، باعث بروزحالت نشئگی توام با آرامش در مصرف کننده می شود.

حتما مطالعه کنید: هروئین چیست؟

همانطور که در ابتدا گفتیم، کلونازپام مصرف پزشکی دارد و بهتر است بدانید که از آن برای درمان حملات پانیک نیز استفاده می شود و مصرف آن تنها تحت نظر پزشک در دوز مشخص مجاز است و استفاده غیر از آن عوارض متعددی برای مصرف کننده به همراه دارد.

کلینیک ترک اعتیاد

کلونازپام چیست؟

موارد مصرف کلونازپام چیست؟

همانطور که گفتیم کلونازپام از خانواده بنزودیازپین ها می باشد و با اختلال برروی عملکرد گیرنده ها و انتقال دهنده های مغز باعث ایجاد حالت نشئگی در مصرف کننده می شود و به همین منظور مصرف کنندگان حالت سرخوشی را تجربه میکنند.
نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که مصرف کلونازپام تنها تحت نظر پزشک برای مصرف کننده عوارضی ندارد و مصرف خارج از دستور پزشک آن عوارض جبران ناپذیری بر مصرف کننده خواهد داشت که در ادامه به معرفی برخی از این عوارض خواهیم پرداخت.

عوارض مصرف کلونازپام چیست؟

 • خواب آلودگی
 • مشکلات جنسی
 • تاری دید و دوبینی
 • تکرر و سوزش ادرار
 • دردعضلانی و مفصلی
 • افزایش ترشح آب دهان
 • دشواری در بلع و تنفس
 • فراموشی و اختلال حواس
 • حساسیت پوستی و کهیر
 • اختلال در هماهنگی اعضای بدن
 • ورم تارهای صوتی و گرفتگی صدا

از آنجایی که کلونازپام برای غلبه بر اختلالات اضطراب تجویز می‌شود، خواب‌آلودگی یکی از عوارض عادی مصرف این داروی خواب آور و آرامبخش است. پزشکان به بیمارانی که کلونازپام مصرف می‌کنند، توصیه می‌کنند که رانندگی نکنند یا با ماشین‌آلات کار نکنند و در صورت مواجهه با عوارض زیر بلافاصله به پزشک مراجعه کنند.

عوارض کلونازپام

عوارض مصرف کلونازپام

مصرف کلونازپام در زمان بارداری و شیردهی

مصرف این دارو در زمان بارداری سبب وابستگی جنین به مصرف دارو شده و این وابستگی منجر به بروز عوارض مصرف و اعتیاد در جنین می شود. نکته ای که حتما باید به آن توجه داشته باشید این است که مصرف این دارو در هفته های آخر بارداری سبب اختلال در دمای بدن، مشکلات تنفسی، اختلال در غذا خوردن، گیجی و ضعف ماهیچه ها در نوزاد می شود. به همین جهت بهتر است در زمان بارداری از کلونازپام استفاده نکرده یا در صورت ضرورت تحت نظر پزشک اقدام به مصرف این دارو نمایید.

مرکز ترک اعتیاد

مصرف کلونازپام در زمان بارداری

مصرف در دوران شیردهی

کلونازپام بنابر خواصی که دارد در شیر مادر ترشح می شود و به این طریق به نوزاد منتقل می شود و باعث اعتیاد نوزاد به دارو می شود و استفاده از کلونازپام در زمان شیردهی عوارضی همچون کاهش وزن، گیجی و اختلال در غذا خوردن را برای نوزاد به همراه دارد.

موارد احتیاط و منع مصرف کلونازپام:

 • در طول مصرف این دارو، برای بررسی پیشرفت درمان حتما به طور منظم به پزشک مراجعه کنید.
 • در صورتی که این دارو به مدت طولانی و با مقدار زیاد مصرف شود ممکن است اعتیاد و وابستگی به دارو ایجاد شود که این علائم شامل میل زیاد به مصرف دارو و افزایش دوز دارو می باشد.
 • در صورت وابستگی جسمی یا روانی به این دارو و به منظور ترک آن حتما به کلینیک ترک اعتیاد مراجعه نمایید و خودسرانه اقدام به قطع مصرف آن نکنید.
 • ترک کلونازپام باید تحت نظر متخصصین و مشاورین انجام بگیرد زیرا قطع ناگهانی و خودسرانه این دارو سبب بروز حملات شدید، تشنج و صرع مداوم می گردد.

مقدار استاندارد مصرف کلونازپام چقدر است؟

برای کنترل تشنج در بزرگ‌سالان، مقدار اولیه، روزانه ۱٫۵ میلی‌گرم در ۳ نوبت جداگانه است. این مقدار، هر سه روز یک‌بار، ۰٫۵ تا ۱ میلی‌گرم افزایش می‌یابد، تا زمانی که تشنج کنترل شده، یا عوارض جانبی اجازه افزایش بیشتر را ندهند. توجه داشته باشید که حداکثر مقدار مصرف، روزی ۲۰ میلی‌گرم است. مقدار اولیه برای اختلال هراس، دوبار در روز، و هر بار ۰٫۲۵ میلی‌گرم است. پس از سه روز، این مقدار می‌تواند به ۱ میلی‌گرم افزایش پیدا کند.

خطرات و عوارض ترک ناگهانی کلونازپام

ترک کلونازپام باید حتما در مرکز ترک اعتیاد تحت نظر روانشناسان و روانپزشکان انجام بگیرد چرا که ترک غیراصولی آن باعث بروز علائم آزاردهنده و مخربی برروی فرد میشود که موارد زیر تنها موارد انگشت شماری از عوارض ترک غیراصولی این دارو می باشد:

 • تشنج
 • اضطراب
 • تحریک پذیری
 • بی خوابی
 • رعشه و تشنج
 • حملات پنیک
 • لرزش و گرفتگی عضلات معده و شکم
قطع مصرف کلونازپام

عوارض قطع مصرف کلونازپام

قطع ناگهانی مصرف کلونازپام با توجه به علائم شدیدی که به همراه دارد، بسیار خطرناک است. به همین منظور است که توصیه میکنیم تا برای ترک کلونازپام به کلینیک ترک اعتیاد آکسون مراجعه نمایید تا تمامی مراحل درمان و ترک اعتیاد تحت نظر مشاورین روانشناسی و روانپزشکی و مراقبت شبانه روزی پرستاران انجام بگیرد و خطری بیماران را تهدید نکند.

حتما مطالعه کنید: ترک کلونازپام

کلینیک ترک اعتیاد آکسون:

مصرف خارج از دستور پزشک کلونازپام باعث ایجاد وابستگی روانی و جسمانی در مصرف کننده می شود به همین دلیل توصیه میکنیم تا برای ترک کلونازپام به کلینیک ترک اعتیاد مراجعه نمایید تا درمان اعتیاد تحت نظر روانشناسان و روانپزشکان مجرب انجام بگیرد.

ترک کلونازپام در کلینیک ترک اعتیاد آکسون تحت نظر روانپزشکان و روانشناسان با تجربه تحت مراقبت شبانه روزی پرستاران انجام گرفته و درمان اعتیاد مطابق با آخرین متدها و استانداردهای جهانی انجام میگیرد تا بیماران اعتیاد در سریع ترین زمان ممکن بهبود پیدا کرده و مجددا سلامت خود را بدست آورند. مرکز ترک اعتیاد آکسون با مجوز رسمی از وزارت بهداشت برای بستری و درمان بیماران اعتیاد ، از بهترین و مجهزترین مراکز درمان اعتیاد در کشور می‌باشد.

پروسه درمان در مرکز ترک اعتیاد آکسون پس از سم زدایی و درمان فیزیکی با خدمات روانکاوی و روان شناختی اعتیاد ادامه پیدا می کند. این خدمات به صورت جلسات خصوصی ، خانوادگی و یا گروه درمانی به بیماران ارائه می گردد. تا از لغزش بیماران پس از ترخیص جلوگیری شده و میل آنها به مصرف این داروی محرک کامل از بین برود.

آیکون مشاوره درمان اعتیاد

ترک کلونازپام

جهت دریافت اطلاعات در خصوص ترک کلونازپام و مشاوره درمان اعتیاد می‌توانید با مشاورین ما تماس بگیرید.
تماس با ما

25 دیدگاه ها

 1. Hamzeh گفت:

  سلام من 43سال دارم،نزدیک به ده ساله که متادون،استفاده میکنم،الان،چندمدتیه یه داروگیاهی ازطریق اینترنت گرفتم،دارم،استفاده میکنم ولی،همچنان، دارم،زجرش می‌کشم،ازلحاظ روحی روانی،داغونم،لطف راهنمایی،بکنید،ممنونم

  • محسن گفت:

   ..از خدا میخام کمکت کنه.
   متادون تدریجی کم اش کن .
   انقدر مصرف اتو کم کن تدریجی ک برسه زیر یک سی سی..
   اونوقت خماریش انقدر کم میشه که میتونی ترک اش کنی..
   لعنت ب متادون
   یه دفه قطع کردنش خماریش خیلی سخته.
   …یا اینکه حتما پیش یه پزشک برو شرایطتتو بگو

  • محسن گفت:

   دوماه گدشته از پیام ات اول باید میپرسیدم تونستی پاک بشی؟؟؟؟

 2. اعظم ميرهاشمى گفت:

  سلام پدر من حدود نود سالشه حدود يكماه است كه جسته گريخاه كلونازپام ميخورد ولى الان حدود يكهفته است كه هر شب يك چهارم كلونازپام ميخوره ميتونم البته بدون تجويز دكتر فقط چون شب خوابش نميبره ميخورن نيتونم قطعش كنم

 3. ss گفت:

  سلام و وقت بخیر. مادر من 45 سال داشته و حدود 6 ماه هست که یک چهارم کلونازپام رو هر شب بخاطر بی خوابی بدون تجویز پزشک و نسخه، مصرف میکنه. چطور میتونیم اون رو قطع کنیم بدون اینکه عوارضی خودشو نشون بده؟

 4. Fatme گفت:

  سلام چن عدد کلوناز پام میتوگه خطر مرگ رو داشته باشه یا خطر ناک باشه؟

 5. مهسا گفت:

  سلام من حدود یک سال ونیم پیش بخاطر مشکلات روحی میخواستم از هر طریقی شده خودمو بکشم دکتر ب مادر قرص کلوناز پام داده بود منم دوازده تا خوردم ازون موقع ب بعد تمام عوارضی ک بالا نوشته شده رو دارم خواب آلودگی همیشه گی کهیر فراموشی و حواس پرتی و همه اینایی ک بالا نوشته شده باید چیکار کنم

 6. محمد گفت:

  من خودم یه نصوه قرص و انداختم گفتم بیام بزنم گوگل ببینم بینم عوارضش چیه که وقتی عوارضشو دیدم پشمام ریخت ولی وابستگی ذهنی هم داره لامصب

 7. ابوالفضل گفت:

  سلام من 18 سال دارم به دلایلی افسردگی دارم و دکتر واسم تجویز کرده به مصرفم ادامه بدم؟

 8. مبینا گفت:

  من ۱۸ سالمه دکتر روان پزشک برام تجویز کرده دو روزه دارم میخورم خیلی حالم بد میشه باید چیکار کنم؟ عضلات شکمم خیلی بد درد می گیره حالت تهوع دارم و سر گیجه

 9. داود گفت:

  سلام من داود هستم روزی یک چهارم قرص کلوناز پام مصرف میکنم ولی نمیتونم ترک کنم لطفا راهنمایی فرمایید

  • Itanimulli گفت:

   عزیز داریم روزی دو تا میخورده یک دفعه ترک کرده بدون عوارض 😑😑😐

  • pari گفت:

   خدایی یک چهارم میخوری من کامل میخورم ارامشش بیشتره من یسری ادما دورمن ک فقط باعث میشن حال خوبم خراب شه و منم مجبور میشم برای اینکه خودم یکاری واسه خودم کنم الپرازولام میخوردم خیلی عالی بود یجوری ارومم میکرد ک بیخیال همه چی شده بودم تو فضا بودم ولی بعد یمدت ک ولش کردم داغونم کرد یعنی ب معنای کلمه افسرده شدمو بیخابو بی قرار دوساله گذشته تا خوب شدم.ولی باز همون روزا داره برمیگرده و حتی کسی رو ندارم ارومم کنه دارم ولی فقط بدترم میکنه حالمو خرابتر میکنه بجای درمون خودش درده والن دوروزه دارم کلونازپام میخورم امروز یدونه کامل خوردم اصلا توحال خودم نیستم ولی اینو بیشتراز حالت عادی دوس دارم ازهمه چی دورم میکنه عوارضشم ب جون میخرم مهم اینه یساعت ازین بدبختیام دور شمو فکر نکنم ..

 10. ساشا گفت:

  من مدت ۶ماه ۶ال ۹عدد کلونازپام استفاده میکنم
  چطوری قطع کنم

 11. Sahar گفت:

  با سلام خسته نباشید معذرت میخوام پدر شوهرم ۶۵ سال سن داره این دارو رو هرازگاهی اعصابش خرد شدنی مصرف میکنه که آروم بشه ولی عوارضی مثل گیجی و خواب آلودگی وهمچنین درد عضلانی داره آیا باید به مرکز ترک اعتیاد مراجعه کنه همیشه بدنش سست میشه.؟؟؟

 12. ملیحه گفت:

  هر موقع بی خواب میشم یک چهارم استفاده میکنم .طی یکسال شایدم بیشتر از یکسال یه بسته تموم کردم . الان عوارض داره یعنی

 13. درویشعلی گفت:

  سلام من الان۱۵ساله کلونازپام ۲ روزی۱عددمیخورم ولی باز،بهتراز قرصهای دیگه افسردگی هستش،
  اما خدا نکنه کسی افسردگی داشته باشه،خدا بدادش برسه واقعا سخت ترین مشکل هر فردی که دچارشه،حتی سخت تراز سکته مغزی وقلبی هستش،انسان اصلا نمیدونه چشه،واحساس خفگی داره،و واقعا امروزه جامعه ما بسوی میره که اکثر قریب به اتفاق دچار یک نوع افسردگی شدند،ایزدمنان یاورشان باشه،

  • Itanimulli گفت:

   شما از کلونازپام به عنوان داروی ضد افسردگی استفاده نمیکنی و این رو‌برای خودت بهانه میکنی
   اعتیادتون بخاطر تاثیر بنزودیازپین ها بر گیرنده های گابا یا همون گاما آمینو بوتیریک اسیده
   اگه کمبود گابا دارید که مشکلاتی مثل :
   احساس اضطراب و وحشت بدون دلیل
   احساس هراس
   احساس تنش درونی و تحریک پذیری
   از بین رفتن بی دلیل احساسات
   ذهن بیش از حد فعال مثلا وقتی میخواید بخوابید به خیلی چیزا فکر میکنید و همین باعث میشه نتونید بخوابید
   کاهش توجه
   نگرانی های جدید . . .
   رو داشتید میتونید به پزشک مراجعه کنید و اگه صلاح دونستن میتونید درمان دوره ای رو شروع کنید
   قرص کلونازپام برای درمان افسردگی استفاده نمیشه
   افسردگی ها معمولا بخاطر کمبود سروتونین و دوپامین هستش که این دو تا هیچ ربطی به کلونازپام ندارن
   برای کمبود سروتونین یا همون انتقال دهنده شادی میتونید با دستور پزشک و فقط با دستور پزشک از فلووکسامین استفاده کنید و در مورد کمبود دوپامین باید بگم فکر نکنم دارویی برای افزایش دوپامین در ایران وجود داشته باشه اما افرادی که پارکینسون دارن برای افزایش دوپامین فوری از لوبیای مخملی استفاده میکنن
   والسلام نامه تمام

  • pari گفت:

   دقیقا مشکل اینه ک ادم نمیدونه چشه مشکل چیه از چی ناراحت دلش چی میخاد یمدته دارم اینو تجربه میکنم خدا بدادم برسه چون اگه افسردگی بگیرم تنها کسی ک باعث شد ک منه پرارژی و شلوغکار پایه تفریح مهمونی خنده شادیکوه پیاده روی ب همچین ادمی تبدیلم کرد ک فقط مال خودش باشم منم عاشق بودم قید همه رو زدم وحالا تنهای تنهام ن خودش برام کاری میکنه روحیم عوض شه ن گذاشت با دوستای شادم خوش باشمو اصلا یادم نمیاد اخرین بار کی از ته دل خندیدم … من دارم افسرده میشم ولی بازم غرورم نمیزاره کم بیار.چون اگه طوریم شه تنها کسیه ک ترکم میکنه قبلا هم ازینکارا کرده حتی سرماخوردگی ساده رو ازت احوال نمیپرسه دیه بدترازینش هم دیدم ک کاری نکردو….. من فقط میخام بااین قرصا فراموشش کنم ک بتونم برم ازین شهر برم و همه رو فراموش کنم با همه ی سختیهاش

 14. امیر گفت:

  سلام من تو خواب راه میرفتم سر صدا بدو بدو همه دکترا گفتن تشنج تگرتول لوبل دادان ولی دکتری تشخیص درست داد و با کلونازپام اوکی شدم کامل ، الان سه روزه دارم تموم شده اضطراب و بی خوابی توجونم افتاده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *