کلینیک ترک اعتیاد
اعتیاد در نوزادان
۱۳۹۸-۰۷-۲۷
مرکز ترک اعتیاد آکسون
کتامین چیست؟
۱۳۹۸-۰۷-۲۷
کلینیک ترک اعتیاد

معرفی و بررسی کیت های تست اعتیاد

مرکز ترک اعتیاد آکسون، کلینیک ترک اعتیاد آکسون: رپید تست‌ها (آزمایش سریع) تست نواری و یا کیت تست، برای تشخیص سریع اعتیاد و برخی بیماری‌ها و غربالگری اولیه انجام می‌شود، با استفاده از  این کیت‌ های تست اعتیاد دیگر نیازی به تجهیزات آزمایشگاهی و پزشکی نیست و روند تشخیص نیز بسیار کوتاه و سریع می‌شود.

این تست‌ها را شرکت‌های متعددی در جهان تولید و توزیع می‌کنند که سازمان‌های مانند اداره غذا و داروی آمریکا FDA، سازمان بهداشت جهانیWHO و یا سازمان استاندارد اروپا CE آنها را کنترل و ارزیابی می‌کنند. اگر روی کیت‌ها علامت هرکدام از این سازمان‌ها باشد نشان می‌دهد که حساسیت کیت در سطح بالای 98 درصد است زیرا اگر در بررسی کیفیت این کیت‌های تست کیفیت پایین از 98 درصد باشد آنها را تایید نمی‌کنند.

استفاده از این کیت تشخیص اعتیاد یکی از راه‌های ساده برای تشخیص سوءمصرف یا وابستگی به انواع مواد اعتیاد آور است. عملکرد این تست‌ها بر پایه تشخیص مواد، داروها یا متابولیت‌های آنها در ادرار است.
به طور کلی آزمایش‌های اعتیاد به دو روش انجام می‌شود:

 • تست کروماتوگرافی لایه نازک یا TLC که در بعضی آزمایشگاه‌ها انجام می‌شود،
 • کیت تست یا تست نواری که در مطب یا خانه نیز انجام می‌شود و نیازی به تجهیزات آزمایشگاهی ندارد.

در بهترین مرکز ترک اعتیاد، آکسون همواره کیفیت را در نظر گرفتیم و از کیت تست‌هایی استفاده کرده ایم که بهترین کیفیت و سطح بالای استاندارد را دارند.

تست اعتیاد نواری چطور عمل می‌کند:

برای تشخیص اعتیاد به مرفین، حشیش، متادون و سایر مواد اعتیاد آور از این کیت‌های تست‌ می‌توان استفاده کرد. وجود آنتی بادی مونوکلونال علیه ماده قابل‌‌‌سنجش اساس تشخیص این تست‌ها است.

برای مثال در تشخیص مرفین از آنتی بادی مونوکلونال این ماده استفاده می‌شود. اگر در نمونه ادار فرد مرفین یا متابولیت‌های آن وجود داشته باشد به سمت بالا حرکت کرده و با آنتی بادی موجود پیوند یا باند می‌شود.
در چنین حالتی خط رنگی در نوار تست دیده نمی‌شود که به معنای مثبت بودن تست است، خط دیگری در تست وجود دارد که خط کنترل نامیده می‌شود و باید در تمام حالت‌ها دیده شود.

حتما مطالعه کنید: مرفین چیست؟

برای اینکه تستی مثبت شود باید میزان حداقلی از ماده در نمونه وجود داشته باشد، این مقدار برای هر ماده متفاوت است. مثلا در مرفین ng /ml 300 ، کانابیس (ماری جوانا و یا حشیش) ng/ml 50 و در شیشه ng/dl 1000 است.
با استفاده از کیت تست اعتیاد خیلی سریع مصرف ماده اعتیادآور در فرد تشخیص داده میشود، اگر فرد تست دهنده یکی از مخدرهای تریاک، هرویین، مرفین یا کراک را مصرف کرده باشد، تا 72 ساعت تست مرفین او مثبت می‌شود، توجه داشته باشید که هر ماده دسته بندی یا نوار تست مخصوص به خود را دارد.

برای انجام این تست مهم نیست چه ساعتی از شبانه‌ روز نمونه ادرار گرفته شود، حتی اگر نمونه گرفته شده در دمای 2 تا 8 درجه سانتی‌گراد نگهداری شود تا 48 ساعت بعد نیز می‌توان تست را انجام داد که در این صورت باید نمونه فریز شود و بعد از یخ زدایی تست انجام شود.

مرکز ترک اعتیاد

کیت تشخیص اعتیاد نواری

انواع رپید تست‌های اعتیاد:

این کیت‌ها انواع مختلفی دارد که نوار تکی آن فقط برای تشخیص یک ماده استفاده می‌شود و تک پارامتر است، اما مدل‌های دیگری چند ماده را همزمان ردیابی می‌کند نیز وجود دارد.

کیت تست اعتیاد ده کاره:

همزمان 10 نوع ماد مانند کوکائین، اکستازی، فنسیکلیدین و بنزودیازپین‌ها را ردیابی می‌کند، هر استریپ تست یک نوع ماده خاص را تشخیص می‌دهد، این کیت ها دو رو هستند و هر طرف 5 نوار تست دارد، در این پنل تست‌های کیت قرص های آرامش بخش و خواب آور نیز گنجانده شده.

حتما مطالعه کنید: اکستازی چیست؟

کیت تست اعتیاد پنج کاره:

همزمان 5 نوع ماده را که بیشترین مصرف را دارند در نمونه تشخیص می‌دهد. این کیت موادی مانند مرفین، شیشه، متادون و THC که در موادی مانند ماری جوانا و حشیش موجود است را تشخیص می‌دهد.

حتما مطالعه کنید: متادون چیست؟
کلینیک ترک اعتیاد

کیت تست اعتیاد چندکاره

مدت زمان ماندگاری هر ماده اعتیادآور در ادرار

یکی از سؤالاتی اکثر مراجعین به کلینیک ترک اعتیاد آکسون دارند میزان ماندگاری مواد اعتیادآور در بدن است، باید بگوییم که سرعت خروج هر ماده از بدن متفاوت است و زمان تشخیص هر ماده نیز به عواملی مانند تعداد دفعات و چگونگی مصرف ماده و نوع ماده مصرفی وابسته است، اما بیشتر مواد اعتیادآور تا 72 ساعت بعد از مصرف در ادرار قابل‌شناسایی هستند.

به صورت تقریبی می توان زمان شناسایی مواد مختلف در ادرار را تخمین زد که در جدول زیر به بعضی از این مواد اشاره نمودیم:

حداکثر زمان تشخیصنام خیابانی موادمخدر
2 ساعت الی 4 روزاسپید، امپرآمفتامین (AMP)
1 ساعت الی 4 روزکک، اسنو، کندی، کراک، بلوکوکائین (COC)
2 ساعت الی 4 روزایکس، ای، اکس تی سیاکستازی (MDMA)
2 ساعت الی 4 روزکریستال مت، مت، اسپید، شیشهمتامفتامین (MET)
2 ساعت الی 3 روزهروئین و مورفیناوپیات (OPI)
4 ساعت الی 14 روزانجل داست، راکت فوئلفن سیکلیدین (PCP)
2 ساعت الی 40 روزپات، گراس، علف هرز، دوبی، جوینت، روچماری جوانا (THC)
2 ساعت الی 4 روزمسکنبنزودیازپین (BZO)
2 ساعت الی 3 هفتهمسکن، خار، شیطان قرمزباربیتورات‌ها (BAR)
3 ساعت الی 3 روزامدون، چاکلت چیپ، کوکیمتادون (MTD)
1 ساعت الی 2 روزاّ اس، اّ ایکس، کاتتون، بلواکسی کودون (OXY)
2 ساعت الی 3 روزدیامرفینهروئین
توجه داشته باشید که: مصرف سنگین گل و مشتقات ماری جوانا، حشیش، علف و … می تواند تا بیش از سه هفته در ادرار مانده و تست اعتیاد به این مواد را مثبت نماید

روش استفاده از کیت تشخیص اعتیاد

یک عدد از این نوار تست یا کیت‌های تشخیص اعتیاد را در درون مقدار مناسبی از نمونه ادرار فرد مورد آزمایش بگذارید و کمی صبر کنید حدود 15 ثانیه، مواد شیمیایی که در این نوار تست‌ها وجود دارد با ماده مورد آزمایش ترکیب شده و رنگ کیت در نقطه خاصی از آن تغییر می‌کند که با کمک این تغییرات میتوان به وجود یا عدم وجود ماده خاص را در بدن پی برد.

روش درست خواندن نوار تست اعتیاد

برخی افراد در خواند نتیجه تست دچار اشتباه می‌شوند که می‌تواند مشکلات و دردسرهای زیادی برایشان به همراه داشته باشد؛ به همین جهت از همکاران خود در کلینیک ترک اعتیاد آکسون به عنوان بهترین مرکز ترک اعتیاد درخواست کردیم که روش صحیح خواندن نتیجه نوار تشخیص اعتیاد را بیان کنند:
اگر در نوار خط دو خط نمایان شود تست کاملا منفی است ولی اگر یک خط بالای خط تست نمایان شود تست مثبت است، اگر یک خط در پایین مشاهده شد یا اصلاً هیچ خطی نمایان نشد، نتیجه تست غیر قابل استناد است که می‌تواند به دلایل مختلفی مانند وجود آب زیاد در نمونه، تاریخ مصرف گذشته بودن نوار تست و یا استفاده از ترفند‌های که باعث می‌شود جواب تست درست نباشد که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم به هرحال باید توجه کرد که این تست‌‌های خانگی احتمال خطا دارند ولی می‌توان به عنوان هشدار جدی در نظر گرفته شوند.
تصویر زیر راهنمای خواند تست است:

کلینیک ترک اعتیاد

روش درست خواندن نوار تست اعتیاد

تداخلات دارویی کیت های تست اعتیاد:

برخی از مراجعین به کلینیک شبانه روزی ترک اعتیاد آکسون، از تدخلات دارویی که می‌تواند در نتیجه تست اختلال ایجاد کند اطلاعی ندارند، توجه داشته باشید که برخی از داروها میتوانند باعث بروز اختلال در نتیجه آزمایش کیت های تست اعتیاد شوند، به همین جهت در زمان مصرف دارو قبل از استفاده از کیت تشخیص اعتیاد با پزشک مشورت کنید.

مرکز ترک اعتیاد

نداخل دارویی با کیت تشخیص اعتیاد

درباره کلینیک ترک اعتیاد آکسون:

در مرکز ترک اعتیاد آکسون که با مجوز رسمی از وزارت بهداشت برای بستری و درمان بیماران اعتیاد فعالیت میکند تمامی مراحل بستری و درمان زیر نظر روانشناس و روانپزشک متخصص و مراقبت شبانه روزی پرستاری انجام می‌شود.
کلینیک ترک اعتیاد آکسون، مجهزترین و بهترین کلینیک ترک اعتیاد در سراسر ایران است و به بهترین نحوه خدمات خود را به درمان جویان ارائه می‌دهد. یکی از ویژگی‌های شاخص و مهم این مرکز این است که از روش‌های جایگزین درمانی و نگهدارنده مانند متادون درمانی برای ترک اعتیاد استفاده نمی‌شود، بلکه روش درمانی کلینیک آکسون، حذف کامل ماده اعتیادآور از بدن بیمار است.
خدمات درمان فیزیکی شامل خدمات بستری، سم زدایی سریع و سم زدایی فوق سریع و درمان سرپایی اعتیاد است که باتوجه به شرایط بیمار به فرد ارائه می‌شود. افراد می‌توانند با مشاوره رایگان بستری قبل از مراجعه درباره روش درمانی مناسب اطلاعات لازم را کسب کنند، ما در کلینیک ترک اعتیاد شبانه روزی آکسون حتی بعد از ترخیص و بهبود فیزیکی، بیمار را به حال خود رها نمی‌کنیم و در جلسات مشاوره همراه او خواهیم بود، برای اطلاع از خدمات کلینیک آکسون با ما تماس بگیرید.

31 دیدگاه ها

 1. بهرام مبینی گفت:

  باتشکر

 2. بهرام مبینی گفت:

  باتشکر . عالیست

 3. مرتضی گفت:

  عالی بود

 4. علی گفت:

  سلام خسته نباشید واقعا مطالب مفیدی بودن ممنون
  ی سوال داشتم
  ایا در تست اعتیاد موقع ازدواج متادون هم جزو کیت ها هست؟یعنی ازمایشی اعتیادی ک میگیرن متادون رو نشون میده؟
  چون به من گفتن واسه ازدواج تست متادون نمیگیرن

 5. یاسر گفت:

  سلام. برای آزمایش قبل ازدواج تست ماری جوانا هم شامل میشه یا روتینش فقط مرفینه. یعنی تو حالت معمول و بدون درخواست فقط مرفین ردیابی میشه؟

 6. محمد صادقی نژاد گفت:

  سلام خسته نباشید .
  آیا در تست اعتیاد برای سربازی تست THC هم جز موارد تست هست یا نه ؟
  با تشکر.

 7. رضا گفت:

  ایا28 روز بعداز قطع مصرف شیره ک به مدت5 سال بوده امکانش هست ازمایش رو مثبت نشون بده

 8. ناشناس گفت:

  سلام میخواستم بدونم تو کلیه مراکزی که تست اعتیاد واس ازدواج میگیرن کیت متادون توی برنامشون نیست؟درکل ممنون میشم راهنمایی کنید که متادون رو نشون نمیده یا تست نمیگیرن؟

 9. میلاد گفت:

  سلام خسته نباشید میخواستم بدونم من یه مدت ناس مصرف میکنم ولی چند روز دیگه باید برم ازمایش برای سیگار و قلیان بدم که با توجه به این که میگن ناس نیکوتین داره ایا توی ازمایش نشون میده که من ناس مصرف میکنم یا حتی نشون میده که توی بدنم نیکوتین وجود داره؟؟
  و اینکه چه مدت طول میکشه که این ناس کامل از بدنم پاک بشه و در ازمایش دیگه نشون داده نشه؟؟

 10. علی گفت:

  ایا قرص ب۲ نشان داده میشود در ازمایش ازدواج

  • محمدامین گفت:

   سلام دوست عزیز من ان ای هستم و الان خداروشکر ۱ ماهه پاکی دارم تروخدا ب۲ مصرف نکن این قرص واقعا تخریب روحی و جسمی بالایی داره مغز رو میترکونه ۱۰۰ برابر خطرناک تراز هروئین هست . کبد.دستگاه گوارش.کلیه.تمایل جنسی.مغز و تمام سیستم بدن رو از بین میبره این قرص توی بازار معلوم نیست از چیا ساخته شده که توی تمام ازمایشات مرفین.امفتامین.اپیات.دیامرفین رو مثت میکنه و توی ازمایش ازدواج نشون میده خودتون هم میتونید از داروخانه یک کیت ۵کاره بگیرید با ادرار تست انجام میشه میبینید که حداقل ۳تست رو مثبت میکنه

 11. ناشناس گفت:

  سلام خسته نباشید مطالبتون عالی بود 👍در کیت تشخیص اعتیاد استفاده از قرص سردرد مانند ژلوفین وقرص های دیگه مثل این هم مورفین رو مثبت نشون میده یا تاثیری نداره؟خواهش میکنم جواب بدید خیلی نگرانم

  • محمدامین گفت:

   سلام با توجه که توی کلینیک ترک هستم و خودم ان ای هستم توی کیت ها استامینیفن کدئین ننشون داده میشه ژلوفن.استامینیفن ساده توی ازمایش خون نشون داده میشه

  • محمد.م گفت:

   با سلام. ژلوفن و کدئین ها و خانواده پام مثله اگزازسپام و دیازپام ،آزمایش رو مثبت میکنه .

 12. علی گفت:

  سلام ایا بعد از مصرف ۵ ماه و‌ دوز کم‌ شیره ، اگه ۹ روز از آخرین مصرف بگذره و کیت مورفین منفی نشون بده ، آزمایش اعتیاد هم‌ منفی میشه ؟ چون‌ من شنیدم این کیت ها نهایتا تا ۷۲ ساعت نشون میدن ولی آزمایشگاه ها تا ۲۰ روز

 13. معین گفت:

  دوستان ب ۲ تست و مثبت نشون میده بنظرتون تورو خدا زود جواب بدین بحث زندگیمه

 14. سولماز توکلی گفت:

  من قرص لاغری گلوریا و قرص خواب کلونازپام مصرف می کنم چند روز قبل نباید مصرف بشه تا تست اعتیاد منفی شود

 15. بهنام گفت:

  سلام تو کیت ده کاره
  آیا متادون نشان داده میشه.اونم تو دوز استفاده خیلی پایین.ممنون میشم جواب و بدین

 16. علی گفت:

  سلام، ایا ترامادول هم تو تست مرفین تست را مسبت میکنە و نشون میدە؟ با سپاس

 17. شیما گفت:

  سلام
  ببخشید من نگران همسر آیندم هستم و حس میکنم یه چیزی رو ازم مخفی میکنه
  ممکنه تست اعتیاد ازدواجش منفی بشه ولی معتاد باشه؟؟
  مثلا ممکنه اکسی کدون یا پتیدین یا ترامادول مصرف کنه و تست اعتیاد قبل ازدواج منفی بشه؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *