اعتیاد در زنان
اعتیاد در زنان و عوامل موثر در گرایش آنها به مواد مخدر
۱۳۹۸-۰۱-۱۸
چگونه فرد معتاد را تشویق به ترک کنیم؟
۱۳۹۸-۰۱-۱۸
نمایش همه

غلبه بر وسوسه مصرف بعد از ترک مواد مخدر

غلبه بر وسوسه مصرف بعد از ترک مواد مخدر

غلبه بر وسوسه مصرف مواد بعد از ترک

The temptation to consume drugs

کلینیک ترک اعتیاد ، مرکز ترک اعتیاد آکسون: در مقاله‌های عوامل تاثیر گذار در مصرف مواد مخدر عواملی که باعث اعتیاد می‌شود را بررسی کردیم و در  مقاله مراقبت‌های بعد از ترک به عواملی باعث می‌شود ترک اعتیاد موفقیت آمیز باشد اشاره کردیم ولی یکی از مسائلی که باعث بازگشت دوباره به اعتیاد می‌شود وسوسه‌های بعد از ترک است، در این مقاله به راه‌کارهای مقابله با وسوسه می‌پردازیم.

با اینکه دوره و نقاهت در ترک اعتیاد بسیار سخت و دشوار است اما معتادان می‌توانند با غلبه بر وسوسه مصرف مواد اعتیاد آور از بازگشت به اعتیاد پیشگیری کنند. اتفاقاتی که منجر به بازگشت اعتیاد می‌شود گاهی غیرمنتظره رخ می‌دهد و فرد باید خود را آماده غلبه بر وسوسه مصرف کند.

تمایل به مصرف مجدد مواد اعتیاد آور در شروع دوره ترک اعتیاد بیشتر و شدیدتر است و به تدریج با بهبودی جسم و روح مصرف کننده از شدت آن کاسته می‌شود. به هر حال مقاومت در برابر میل به مصرف می‌تواند خسته کننده و فرسایشی باشد، امکان دارد فرد احساس ضعف کند و تصور کند دیگر نمی‌تواند در برابر وسوسه مقاومت کند، آیا راهکاری برای غلبه بر وسوسه وجود دارد؟

متخصصین ترک اعتیاد در مرکز ترک اعتیاد آکسون آموزش کاملی در باره راه‌های غلبه بر وسوسه مصرف مواد مخدر بعد از ترک به مراجعین ارائه می‌دهند که در زیر به برخی از این موارد اشاره می‌کنیم:

دور شدن از محیط و افرادی که یاد آور دوران مصرف هستند

به عنوان مثال اگر همیشه حیاط یا انباری پاتوق مصرف شما بوده بهتر است تا رسیدن به سلامتی کامل به آنجا نروید. اگر با دوستانتان مصرف می‌کردید بهتر است از آنها فاصله بگیرید زیر این آنها تداعی کننده شرایط مصرف برای شما هستند.

کنترل افکار منفی خود

طبق گزارش‌ها افرادی که بعد از ترک دوباره به سمت مصرف مواد کشیده می‌شوند معمولا تفکراتی منفی و ناامیدانه داشتند که در برابر اراده آنها قرار می‌گرفت، افکاری با این مضمون: «دیگر نمی‌‌توانم، از من ساخته نیست، همین حالا می‌میرم، من ضعیف هستم و …»

در برخی افراد هم استدالال و دلایل منطقی به ذهنشان رسوخ می‌کند که سبب مصرف دوباره می‌شود افکاری مانند: «با یک بار مصرف که به جای اول نمی‌رسم، فقط همین یک بار!، کسی که نمی‌فهمد، از فردا تصمیم می‌گیرم بگذارمش کنار، امشب باید در این میهمانی مصرف کنم و …». با کنترل این افکار می‌توانید بر وسوسه مصرف نیز غلبه کنید.

افکار منفی از عوامل تاثیرگذار در وسوسه مصرف مواد

افکار منفی از عوامل تاثیرگذار در وسوسه مصرف مواد مخدر

ورزش کردن

فعالیت فیزیکی یکی از بهترین راهای مقابله با وسوسه مصرف است، فعالیت فیزیکی ذهن را از تمایل به مصرف منحرف کرده و مشغول فعالیتی سالم می‌کند. اینکه چه نوع فعالت بدنی انجام می‌دهید مهم نیست، پیاده روی، بدنسازی، دوچرخه سواری همه اینها می‌تواند اندروفین را افزایش دهد که نوعی مخدر طبیعی است و باعث کاهش وسوسه مصرف در فرد می‌شود.

فعالیت بدنی و ورزش را هر ساعت از شبانه روز می‌توانید انجام دهید. بهترین کلنیک ترک اعتیاد تهران برای مراجعین خود برنامه منظم ورزشی دارد و سالن مجهزی برای این امر در نظر گرفته، مراجعین ضمن دریافت داروی‌های ترک اعتیاد برنامه منظم ورزشی نیز دارند.

ورزش کردن، راه‌کار غلبه بر مصرف مواد مخدر

ورزش کردن، راه‌کار غلبه بر مصرف مواد مخدر

خودگویی مثبت

هر زمانی که وسوسه مصرف مواد داشتید از خودگویی مثبت استفاده کنید با جملاتی مانند: «تو میتوانی خیلی بیشتر مقاومت کنی» یا «تو قوی هستی»

درمیان گذاشتن احساسات

صحبت کردن با دیگران تا از موضوع فاصله بگیرید و صورت عقلانی به مساله نگاه کنید، این کار باعث می‌شود میل غیر منطقی به مصرف مواد اعتیاد آور را بهتر درک کنید همفکری با دیگران می‌‌تواند کمک کند بر میل به مصرف غلبه کنید. با بیان افکار و احساسات خود به دیگران از بار سنگین آن بیرون می‌آید.

بهبودی یک مسیر طولانی است و نمی‌شود بدون کمک دیگران این مسیر را طی کرد. یک روانشناس یا مشاوره می‌تواند در این مسیر به شما کمک کند که در  بهترین مرکز کلینیک ترک اعتیاد تهران ، آکسون  همواره روانشناس و روانپزشک متخصص ترک اعتیاد وجود دارد که در جریان سم زدایی و ترک به شما کمک می‌کند تا افکار و احساسات منفی خود را کنترل کنید.

بیان افکار و احساسات

بیان افکار و احساسات

مطالعه کردن

با خواندن مجله و کتاب و مقاله در زمینه اعتیاد و ترک اعتیاد می‌تواند آموزش لازم را می‌دهند را بارها بخوانید و برای خودتان تکرار کنید مخصوصا روش‌ها ترک اعتیاد و مقابله وسوسه مصرف مواد اعتیاد آور. این کار باعث می‌شود از هدفتان دور نمانید. می‌توانید تمام مقالات مربوط به اعتیاد را که کلینیک شبانه روزی ترک اعتیاد آکسون تهیه و تدوین کرده را در بخوانید.

مطالعه مطالبی درباره اعتیاد و ترک اعتیاد

مطالعه مطالبی درباره اعتیاد و ترک اعتیاد

به اشتراک گذاشتن احساسات

یکی از اشکال مفید ابراز وجود که این امکان را به فرد می‌دهد تا احساساتش را به دیگران که مشکلات مشابهی دارند به اشتراک بگذارد ارتباط از طریق شبکه‌های اجتماعی هستند.

در شبکه‌ها اجتماعی افرادی که در حال ترک هستند را پیدا کنید و ارتباط برقرار کنید سعی کنید افرادی را پیدا کنید که در مراحل بالاتر از خوتان هستند. به عنوان مثال اگر شما تازه مراحل ترک را شروع کرده اید با کسانی ارتباط برقرار کنید که چند ماهی است مصرف مواد را ترک کرده اند. این کار باعث می‌شود فرد موفقی را پیش روی خود ببینید.

می‌توانید به صفحه اینستاگرام کلینیک ترک اعتیاد آکسون مراجعه کنید و از مطالب مفیدی در این صفحه قرار دارد استفاده کنید و با دیگران به اشتراک بگذارید.

به اشتراک گذاشتن احساسات از طریق شبکه‌های اجتماعی

به اشتراک گذاشتن احساسات از طریق شبکه‌های اجتماعی

تغییر شبکه اجتماعی اطراف خود

از مهم‌ترین عوامل موقفیت بعد از ترک اعتیاد، تغییر شبکه اجتماعی اطرافتان است. با رفتن به باشگاه، ثبت نام در کلاس هنری، رفتن به استخر و … خواه نا خواه شبکه اجتماعی که با آنها در ارتباط هستید تغییر می‌کند و این افراد کمک می‌کنند تا تجارب جدیدی به دست بیاورید و از گذشته فاصله بگیرید.

تغییر شبکه اجتماعی و دوستان

تغییر شبکه اجتماعی و دوستان

تهیه لیست اهداف

لیستی از برنامه‌های تصمیم داردید بعد از بهبودی نسبی به آنها بپردازید تهیه کنید. این لیست را به دیوار یا آینه اتاقتان بچسبانید و هر روز به آن نگاه کنید، این کار باعث می‌شود که مدام به خودتان یاد آوری کنید که چرا تصمیم به ترک اعتیاد گرفته‌اید.

تهیه لیست اهداف

تهیه لیست اهداف

امتحان سرگرمی جدید

در زمان اعتیاد وقت و انرژی زیادی را صرف پیدا کردن، رد و  بدل کردن و مصرف مواد مخدر می‌کردید. بعد از ترک این زمان و انرژی آزاد شده و بهتر است این انرژی و زمان را در فعالت دیگری به جریان بی‌اندازید.

یکی از بهترین کارهای بعد از ترک تغییر سبک زندگی است، تغییرات کوچک در سبک زندگی باعث تغییراتی بنیادین و اصلی در سبک زندگی ما می‌شود هیچ وقت نگوید «من نمی‌توانم چون تا به حال چنین کاری را نکرده ام» فعالیت سالم را جایگزین فعالیت ناسالم خود کنید.

پیدا کردن سرگرمی جدید

پیدا کردن سرگرمی جدید

تمرکز بر اهداف کوتاه مدت

شما نمی‌‌توانید بعد از ترک روی اهداف بلند مدت تمرکز کنید و همه اهداف را عملی کنید، ترک مواد دریچه‌های تازه ای به روی زندگی باز می‌کند ولی به این معنی نیست که خیلی سریع به همه آرزوهایتان می‌رسید. کمال طلبی به این معنی است که شما انتظار داشته باشید خیلی سریع به همه خواسته‌ها برسید این نوع تفکر شمار را دلسرد می‌کند. ولی تمرکز بر اهداف کوتاه مدت می‌تواند برای شما انگیزه ایجاد کند تا بهتر در برابر وسوسه دوام بیاورید.

شناسایی عواملی که بر وسوسه تاثیر می‌گذارند

بعضی افراد زمان گرسنگی با خستگی تمایل به مصرف پیدا می‌کنند، در حالی که بعضی زمانی که انرژی زیادی دارند وسوسه می‌شوند مواد مخد را مصرف کنند یا برخی در زمان افسردگی این وسوسه به سراغشان می‌آید، بعضی افراد به اشتباه برای بالا بردن میل جنسی به مصرف مواد روی می‌اورند.

باید بفهمید چه نیازی باعث وسوسه مصرف مواد در شما می‌شود و سعی کنید این نیاز را از طریق دیگری برطرف کنید مثلا اگر افسرده یا هستید یا تصور می‌کنید که قوای جنسی شما ضعیف است بهتر است به روانپزشک و روانشناس مراجعه کنید تا در صورت نیاز داروی مناسبی دریافت کنید که هم باعث بهبودی حال شما شود و هم اعتیاد اور نباشد.

سخن آخر:

گرچه مقابله با وسوسه مصرف مواد مخدر بعد از ترک بسیار سخت و دشوار است ولی می‌شود با به کارگرفتن راه‌های با آن وسوسه‌ها مقابه کرد، روش‌های ساده‌ای مانند مطالعه و ورزش کردن یا استفاده از شبکه‌های اجتماعی برای با اشتراک گذاشتن احساسات و تجربه‌ها.

متخصصین کلینیک شبانه روزی ترک اعتیاد آکسون در جریان ترک اعتیاد به مراجعین روش‌های مقابله با  وسوسه بعد از ترک را آموزش می‌دهند. همچنین  مرکز ترک اعتیاد با امکانات رفاهی و هتلینگ بهترین شرایط روحی و روانی را برای مراجعین فراهم می‌کند تا در آرامش سلامتی خود را بدست بیاورند.

 

9 Comments

 1. حامد گفت:

  مچکرم مقاله خوبی بود خیلی استفاده کردم بهم خیلی امید داد

 2. محمد گفت:

  عالی بود

 3. حامد گفت:

  سلام من ۵۰ بار تا حالا تلاش کردم یه روزه دو روزه یه هفته ولی باز نتونستم باز کشیدم کلافه شدم بعد قطع مصرف یروز ک میگذره فکرای اینکه چی میشه خب حااا ک ترک کردم دنیا یدون مصرف حال نمیده ترک کردم ک چی بشه هیچ چیز فرق نمیکنه دنیا الکی و باز برمیگردم به بهانه اینکه دنیا پوچ و خالی بازم سرم به تریاک گرم باشه نفهمم چی میشه

  • hamid.mordab73 گفت:

   بنده خدا بروخداروشکرکن ک تریاک مصرف میکنی…من بدون سابقه مصرف تریاک اونم با کلی سابقه ورزشوحس بیزاری ازمواد بخاطر مشکل روحی شدیدی ک بهم وارد شدو….چشمامو بازکردم دیدم هم هروئین رفته توپاچم هم شیشه…تقریبا یک سالونیم دوساله ک مدت مصرف من هستش…حتی تواین دوسال یک بار سابقه 4ماه ترک کردن و پاکی رودارم ولی بخاطر همین فکرا و وسوسه ها و بدبختیای دیگه دوباره…..ولی الان مدت حدود دوهفته یاکمتر میشه ک دوره نقاهت ترک شیشه رو دارم ولی هعی فکری میریزم بهم هعی وسوسه شدید میشم حتی تا یه قدمی مصرف و تهیه موادم پیش میرم ولی تاحالا ک هرجوری بوده نگه داشتم خودمو داش.نمیدونم میشه یا ن میتونم یا ن…ولی به نظر من 70%بستگی به نیت و خودآدم داره ک تا چ مقداری عزم محکمی داره…ازشانس بدبختی من همه چی زندگیم قاطی شده بهمدیگه و به قدری روحو روانم و احساساتم پوکیده و زمین خوردست ک بدون مغلطه میگم 70%علت وسوسه و داغون بودن فکری و…..همینه..😔😔😔😔امیدوارم خدا کمک تموم مصرف کننده هایی کنه ک میخان پاک بشن…اللخصوص منوشما.

   • امیر گفت:

    داداش من یه زمانی بود یک ماه کمپ بودم یک هفته خونه با یه نفر صحبت کردم گفت چون بیکاری همش لغزش میکنی من الان شش ساله از اون تاریخ میگذره و زندگی مو میکنم البته راست رو بگم در طی این شش سال من هر پنج شش ماه یک بار مصرف میکنم مثلا سالی دوبار ولی نمی‌دونم همین مقدار کم رو چطور قطع کنم

 4. samira گفت:

  کسایی که موادمصرف میکنن وقصدترک دارن اولین کاراینکه واقعادرمورد این بیماری مطالعه کنن تواینترنت مطالب زیادی وجودداره مریضی خودشون وبه خوبی شناختن اگه نمی تونن توخونه ترک کنن به مدت سه ماه برن کمپ نترسیدتواین مدت هفته اول و ردکنی راحته سه ماه زودمیگذره وبعدسه ماه بدنت کامل پاک میشه بعداینکه اومدین بیرون الان جسم وعقل تون سالمه و راحت ترتصمیم میگیریداگردرتوان تون باشه حتی کاروشهرتونم عوض کنیدمهم ترازهمه تاازکمپ بیرون دراومدین هرروز برین باشگاه مخصوصا ورزش های رزمی این کاراراده تون وبیش تر میکنه واینکه سعی کنیدتنها توهیچ محیطی نباشین تنهاموندن خطرناکه واینکه تقویت ایمان هم واقعا خوبه هرموقع وسوسه اومدسراغ تون برین دو رکعت نمازبخونیدحتی اگه باورهم نداشته باشین ومسخره بیادبراتون این کاروانجام بدین یاعلی

 5. Saeedssaeed90@ گفت:

  سلام تورو خدا کمکم کنید من هروز میگم باید ترک کنم ولی بعداز گزشت 24تا30 ساعت اراده ام ضعیف میشود چکار کنم هروزخماری میکشم ولی شب دباره….

 6. حسن گفت:

  سلام
  به نظر من در ابتدا باید از شرایطی که من رو درگیر با وسوسه میکنه دوری کنم مثل تنهایی؛ خستگی ؛ومهمتر از همه بیکاری؛وبی هدفی ؛ ناامیدی ؛ و….
  چنانچه به هر دلیلی درگیر وسوسه شدم کارم سخت میشه ولی با به یاد آوردن روزهای عجز وپرمشقت و سختیهایی که برای پاک موندنم کشیدم وامیدوار بودن به روزهای خوبی که در انتظارم هست اگه پاک باشم واینکه بلافاصله بعداز وسوسه از شرایطی که درش هستم خارج بشم مثل یه دوش گرفتن وبیرون رفتن وارتباط با دوستان بهبودی وهرچیزی که هیجانی رو در من ایجاد کنه هرچند کوتاه خودم رو خلاص کنم ، چون وسوسه کوتاه وگذراست ومهم اینه که در همون لحظه چه حرکتی بزنم.
  آرزوی سلامتی واراده قوی وصبر وامید رو برای همتون دارم
  خدایا چنان کن سرانجام کار
  توخشنود باشی و مارستگار

 7. امیر گفت:

  سلام من یه سوال داشتم ممنون میشم راهنمایی کنید من الان شش سال میشه که شیشه رو ترک کردم و صبح تا شب سر کار میرم خدا رو شکر راضیم فقط مشکلی که دارم اینه که من تقریبا هر چهار پنج ماه یکبار مصرف میکنم که شاید بشه سالی سه چهار. مرتبه ولی همین مقدار. کم خیلی اذیتم می‌کنه چون شیشه رو یکبار که مصرف میکنی تا دو سه روز حالت خراب میشه بی خوابی و ….. من چی کار کنم همین سالی دو سه بار رو‌ هم مصرف نکنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *