کلینیک ترک اعتیاد آکسون
تاثیر مصرف آلپرازولام بر افسردگی
۱۴۰۱-۱۰-۲۴
کلینیک ترک اعتیاد
درمان اعتیاد در افراد سالمند
۱۴۰۱-۱۰-۲۴
کلینیک ترک اعتیاد

عوارض مصرف الکل در زمان بارداری

کلینیک ترک اعتیاد آکسون، مرکز ترک اعتیاد آکسون: سوء مصرف الکل، عوارض روانی و جسمانی متعددی برای مصرف کنندگان به همراه دارد، اما مصرف الکل در زمان بارداری می تواند بسیار خطرناک باشد به همین جهت در این مقاله به بررسی عوارض مصرف الکل در زمان بارداری خواهیم پرداخت. اما پیش از آن توجه داشته باشید که ترک الکل، نیازمند دریافت خدمات روان درمانی در کنار درمان جسمانی می باشد و بهترین رویکرد درمانی، ترک بستری تحت نظر روانپزشک متخصص ترک اعتیاد و تیم روانشناسی در کلینیک ترک اعتیاد آکسون، به عنوان بهترین کلینیک ترک اعتیاد تهران می باشد.

حتما مطالعه کنید: ترک الکل

یکی از مطالعات که در زمینه چگونگی تاثیر مصرف الکل در دوران بارداری و مخصوصا ماه های اول بارداری متمرکز است، پیامدهای نامطلوب آن در بارداری مانند سقط جنین، رشد ضعیف جنین و زایمان زودرس را مورد بررسی قرار می دهد، دکتر هارتمن می گوید:

“اجتناب از مصرف الکل در دوران بارداری یا در اوایل بارداری به دلایل زیادی از جمله جلوگیری از ناهنجاری های جنینی ناشی از مصرف الکل توصیه شده است.”

با این وجود، در یکی از مطالعات اخیر، دریافتند که در صورتی که یک زن در 5 تا 10 هفته اول بارداری خود هر هفته الکل مصرف کند با افزایش 8 درصدی خطر سقط جنین مواجه خواهد شد. گزارش هایی که در برخی مجله های معتبر علمی منتشر شده است حاکی از آن است که زمان، میزان و نوع مصرف الکل در دوران بارداری و نحوه ارتباط این عوامل با خطر سقط جنین قبل از هفته 20 بارداری را مورد بررسی قرار می دهد. تاثیر مصرف الکل تا هفته نهم بارداری افزایش می یابد و صرف نظر از میزان مصرف زنان (خواه کمتر از یک فنجان نوشیدنی یا بیش از چهار فنجان نوشیدنی در هفته)، خطر همچنان افزایش می یابد.

از سوی دیگر، مطالعات مختلف نشان می دهد که میانگین سن حاملگی برای ترک الکل 29 روز بوده است. اگرچه 41 درصد از زنانی که مصرف خود را تغییر دادند این کار را ظرف سه روز پس از نتیجه مثبت آزمایش بارداری انجام دادند، کسانی که مصرف الکل را به محض قطع شدن قاعدگی خود کنار گذاشتند، 37 درصد بیشتر در مقایسه با زنانی که الکل مصرف نمی کردند، سقط جنین داشتند.

عوارض مصرف الکل در زمان بارداری

هر بار که در دوران بارداری نوشیدنی الکلی مصرف می کنید، بخشی از آن را با جنین متولد نشده خود به اشتراک می گذارید و صرف نظر خطرات سقط جنین، تحقیقات بیشتر نشان می دهد که نوشیدن منظم الکل ممکن است مضر باشد. الکل به سرعت از طریق جفت به نوزاد می رسد. تقریباً با همان میزان غلظت موجود در خون مادر وارد جریان خون نوزاد می شود، اما دو برابر بیشتر طول می کشد تا نوزاد آن را از بدن خود خارج کند زیرا کبد آنها هنوز تا نیمه آخر بارداری بالغ نشده است.

تحقیقات نشان می دهد که نوشیدن الکل در زمان بارداری، به این معنی است که کودک ممکن است در یادگیری، گفتار، دامنه توجه، زبان و بیش فعالی با مشکل مواجه شود.

این اثرات مضر به عنوان ناهنجاری های جنینی ناشی از مصرف الکل (FAE) شناخته می شود. نوشیدن بیش از شش فنجان الکل در روز در دوران بارداری، مادران را در معرض خطر بارداری با سندرم ناهنجاری های جنینی ناشی از مصرف الکل (FAS) قرار می دهد. این وضعیت شدید باعث می شود کودکان دچار عقب ماندگی ذهنی و رشد، مشکلات رفتاری و نقایصی در صورت و قلب شوند. نوشیدن زیاد مشروبات الکلی در یک مورد (که گاهی اوقات زیاده روی در نوشیدن نامیده می شود) بسیار خطرناک است.

عوارض مصرف الکل در زمان بارداری

عوارض مصرف الکل در زمان بارداری

بسیاری از بارداری ها برنامه ریزی نشده است، بنابراین ممکن است شما مدتی را بدون اینکه بدانید باردار هستید سپری کنید و ممکن است در آن زمان مشروبات الکلی مصرف کرده باشید. اولین و مهمترین لطفی که می توانید در حق خود کنید این است که نوشیدن الکل را بطور کامل قطع کنید. با این وجود، ممکن است ترک الکل برای بسیاری از زنان در دوران بارداری دشوار باشد و حتی گاهی سخت تر از آنچه فکر می کنند. فشار اجتماعی برای نوشیدن مشروبات الکی نیز ممکن است بسیار زیاد باشد و نه گفتن را دشوار تر کند که بهترین روش مقابله با آن، ترک بستری تحت نظر متخصصین و درمانگران در مرکز ترک اعتیاد آکسون، می باشد.

برخی از زنان می دانند که بیش از حد مشروب می نوشند اما احساس می کنند توانایی صحبت کردن در مورد آن را ندارند. احساس گناه یا شرمندگی آسان است زیرا می دانید که نباید در دوران بارداری الکل مصرف کنید. اگر تصمیم دارید باردار شوید، بهترین و ایمن ترین کار این است که نوشیدن مشروبات الکی را کنار بگذارید.

سخن پایانی

همانطور که در ابتدای مقاله گفتیم، خطرات نوشیدن مشروبات الکلی فقط مختص بارداری نمی باشد. شواهدی وجود دارد که نشان می دهد الکل ممکن است بر باروری در مردان و زنان نیز تأثیر بگذارد، بنابراین در صورتی که تصمیم برای باردار شدن دارید، توصیه می کنیم ترک الکل را اولویت خود قرار دهید. با این وجود، ترک مصرف به تنهایی ممکن است دشوار باشد و ممکن است به کمک احتیاج داشته باشید. با یک پشتیبانی مناسب و برنامه ریزی صحیح می توانید این کار را انجام دهید. کارشناسان ما در کلینیک ترک اعتیاد آکسون آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشند، بنابراین فرصت را غنیمت شمرید و برای داشتن آینده ای سالم و روشن تر هرچه سریعتر با کارشناسان ما تماس بگیرید تا روش های درمانی متناسب با شرایط شما را به شما اراٸه دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *