ریتالین چیست؟

متیل فنیدات با نیمه عمر 4 ساعته و نام تجاری ریتالین، از ترکیبات مشابه آمفتامین ها می باشد و در پزشکی برای درمان بهبود و درمان افسردگی، اختلالات کم توجهی و بیش فعالی تجویز می شود. اما متاسفانه به دلیل تبلیغات گسترده و وجود باورهای اشتباه بسیاری از محصلین اقدام به مصرف ریتالین کرده و از آن به عنوان قرص شب امتحان یادمیکنند غافل از اینکه مصرف خارج از دستور پزشک آن عوارض مخربی بر روی سلامت فرد دارد و باعث وابستگی مصرف کننده به این محرک می شود.

ریتالین چیست

ریتالین چیست؟

ریتالین دارویی محرک از خانواده آمفتامین ها می باشد و در از نظر اعتیادزایی در کنار سایر اعضای این خانواده همچون اکستازی قرار میگیرد. مصرف این محرک باعث تحریک سیستم عصبی به ترشح بیشتر دوپامین می شود و این ترشح دوپامین باعث ایجاد حالت سرخوشی در مصرف کننده می شود. به همین جهت از این دارو در دوزهای پایین برای بیمارانی که به علت کمبود دوپامین در مغز با مشکلاتی همچون عدم تمرکز مواجه هستند استفاده می شود.

حتما مطالعه کنید: اکستازی چیست؟

همانطور که گفتیم ترشح دوپامین باعث ایجاد حالت سرخوشی در مصرف کننده می شود و متاسفانه بسیاری برای تجربه حالت سرخوشی اقدام به استفاده غیراصولی این دارو میکنند. مصرف مکرر از این محرک باعث ایجاد تحمل نسبت به آن شده و مصرف کنندگان برای تجربه حالت سرخوشی ناشی از مصرف ریتالین مجبور به افزایش دوزمصرفی میشوند و اعتیاد به این محرک شکل میگیرد.

در سوی دیگر مصرف خارج از تجویز پزشک این محرک باعث میشود تا مصرف کنندگان به علت عدم درک صحیح خستگی و نیاز به استراحت، دچار کم خوابی غیرطبیعی شده و بتوانند بازه ی زمانی زیادی را بیدار باشد. متاسفانه این ویژگی باعث شده تا بسیاری از دانشجویان و دانش آموزان در زمان امتحانات برای مطالعه بیشتر و مقابله با خواب خود اقدام به مصرف ریتالین کنند، به همین جهت است که بسیاری از محرک به عنوان “قرص شب امتحان” یاد میکنند.

ریتالین

قرص شب امتحان چیست

بسیاری بر این باورند که مصرف ریتالین منجر به افزایش تمرکز مصرف کننده میشود اما در پاسخ به این باور غلط باید بگوییم که مصرف خودسرانه این دارو نه تنها باعث افزایش تمرکز نمی شود بلکه باعث ایجاد اضطراب و روان پریشی شود.

در همین راستا بسیاری از متخصصین از جمله اساتید دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی ایران در این باورند که:

این دارو برای برخی از بیماری‌ها کاربرد دارد، اما مصرف خودسرانه آن به کاهش کارایی سیستم مغز و اعصاب مرکزی منجر می‌شود. داروی ریتالین از سوی پزشکان برای کودکان بیش فعال تجویز می‌شود و خواب را کم می‌کند، اما این موضوع که افراد بالغ به منظور افزایش یادگیری و زمان بیشتری بیدارماندن از آن استفاده می‌کنند حتمابرای آنها عوارضی خواهد داشت که شناخته شده‌ترین آن پرخاشگری و ایجاد اختلال در سیستم اعصاب مرکزی است.

بطور کلی مصرف این دارو عوارضی همچون دیگر محرک ها مانند کوکائین، حشیش و اکستازی دارد و به همین جهت تحت هیچ شرایطی نباید به صورت خودسرانه از آن استفاده کرد.

آیا مصرف ریتالین تجویز شده نیز عوارض مخربی برای مصرف کننده دارد؟

خیر، همانطور که گفتیم این دارو به جهت بهبود بیماری های مشخص استفاده میشود و پزشکان در دوز و بازه ی زمانی مشخصی اقدام به تجویز آن میکنند بنابراین تنها مصرف آن تحت نظر پزشک مجاز است و برای مصرف کننده عوارضی ندارد.

ریتالین

تجویز پزشکی ریتالین

عوارض مصرف ریتالین:

همانطور که گفتیم ریتالین دارویی محرک است و درکنار سایر محرک های همچون حشیش طبقه بندی میشود و بدیهی است که مصرف خارج از رویه آن میتواند عوارض جبران ناپذیری برای مصرف کننده داشته باشد که در ادامه به بررسی برخی از این عوارض خواهیم پرداخت:

 • پرخاشگری
 • تحریک پذیری
 • اختلالات بینایی
 • سرگیجه و سردرد
 • حرکات غیر ارادی عضلات
 • بیماری‌های قلبی و کبدی
 • حالت تهوع و استفراغ متعدد
 • بی اشتهایی و کاهش وزن شدید
 • نوسانات خلقی و افکار غیرطبیعی
 • کاهش قدرت یادگیری و تنبلی مغز
 • برهم ریختگی ریتم قلبی و افزایش فشارخون
 • بی حسی و زخم‌های غیرمعمول بر روی دست و پا

مواردی که به معرفی آنها پرداختیم تنها بخشی از عوارض مصرف غیراصولی این دارو می باشد و مصرف غیر اصولی این دارو میتواند عوارض شدیدتری برای مصرف کننده داشته باشد.

عوارض ریتالین

عوارض مصرف ریتالین چیست؟

قطع ناگهانی مصرف ریتالین چه عوارضی دارد؟

باتوجه به اعتیادزایی و وابستگی‌هایی که مصرف این دارو ایجاد می‌کند تحت هیچ شرایط قطع ناگهانی آن را پیشنهاد نمی‌کنیم و توصیه می‌کنیم تا حتماً برای ترک ریتالین به کلینیک ترک اعتیاد آکسون مراجعه نمایید.

حتما مطالعه کنید: ترک ریتالین

ترک ریتالین:

از آنجایی که ریتالین دارویی محرک می‌باشد مصرف غیراصولی آن باعث ایجاد وابستگی روانی و جسمانی می‌شود و ترک ریتالین نیازمند خدمات درمانی چندجانبه می‌باشد و حتماً باید تحت نظر روان‌پزشکان و روانشناسان انجام بگیرد تا علاوه بر کسب سلامت جسمانی، با برگزاری جلسات مشاوره و دریافت خدمات روان‌شناختی، مصرف این محرک از ذهن و روان مصرف کننده نیز خارج شده و بیمار در کوتاه‌ترین زمان ممکن بتواند سلامت خود را کسب کند.

جمع‌بندی:

ریتالین دارویی محرک می‌باشد و از آن برای بهبود بیماران خاص همچون بیماران بیش فعالی تجویز می‌شود و مصرف آن تنها تحت نظر پزشک مجاز است و استفاده خودسرانه از آن می‌تواند عوارض مخربی همچون تنبلی مغز، بیماری‌های قلبی و کبدی و نوسانات خلقی بر روی فرد داشته باشد. مصرف ریتالین باعث ترشح دوپامین شده و این ترشح باعث ایجاد حالت سرخوشی در مصرف کننده می‌شود و مصرف کنندگان در پی تجربه بیشتر این حالت اقدام به مصرف مکرر این محرک کرده و به آن وابستگی پیدا می‌کنند و اعتیاد به ریتالین شکل می‌گیرد.

ریتالین باعث ایجاد وابستگی روانی و جسمانی میشود و پیشنهاد میکنیم تا برای ترک ریتالین به مرکز ترک اعتیاد آکسون مراجعه نمایید چرا که تمامی مراحل درمان و ترک ریتالین در کلینیک ترک اعتیاد آکسون تحت نظر روانپزشکان و روانشناسان با تجربه تحت مراقبت شبانه روزی پرستاران انجام گرفته و درمان اعتیاد مطابق با آخرین متدها و استانداردهای جهانی انجام میگیرد تا بیماران اعتیاد در سریع ترین زمان ممکن بهبود پیدا کرده و مجددا سلامت خود را بدست آورند. کلینیک ترک اعتیاد آکسون با مجوز رسمی از وزارت بهداشت برای بستری و درمان بیماران اعتیاد ، از بهترین و مجهزترین مراکز درمان اعتیاد در کشور می‌باشد. پروسه درمان در مرکز ترک اعتیاد آکسون پس از سم زدایی و درمان فیزیکی با خدمات روانکاوی و روان شناختی اعتیاد ادامه پیدا می کند. این خدمات به صورت جلسات خصوصی ، خانوادگی و یا گروه درمانی به بیماران ارائه می گردد. تا از لغزش بیماران پس از ترخیص جلوگیری شده و میل آنها به مصرف این داروی محرک کامل از بین برود.

آیکون مشاوره درمان اعتیاد

ترک ریتالین

جهت دریافت اطلاعات در خصوص ترک ریتالین و مشاوره درمان اعتیاد می‌توانید با مشاورین ما تماس بگیرید.
تماس با ما