ریتالین چیست؟

متیل فنیدات با نیمه عمر 4 ساعته و نام تجاری ریتالین، از ترکیبات مشابه آمفتامین ها می باشد و در پزشکی برای درمان بهبود و درمان افسردگی، اختلالات کم توجهی و بیش فعالی تجویز می شود. اما متاسفانه به دلیل تبلیغات گسترده و وجود باورهای اشتباه بسیاری از محصلین اقدام به مصرف ریتالین کرده و از آن به عنوان قرص شب امتحان یادمیکنند غافل از اینکه مصرف خارج از دستور پزشک آن عوارض مخربی بر روی سلامت فرد دارد و باعث وابستگی مصرف کننده به این محرک می شود.

ریتالین چیست

ریتالین چیست؟

ریتالین دارویی محرک از خانواده آمفتامین ها می باشد و در از نظر اعتیادزایی در کنار سایر اعضای این خانواده همچون اکستازی قرار میگیرد. مصرف این محرک باعث تحریک سیستم عصبی به ترشح بیشتر دوپامین می شود و این ترشح دوپامین باعث ایجاد حالت سرخوشی در مصرف کننده می شود. به همین جهت از این دارو در دوزهای پایین برای بیمارانی که به علت کمبود دوپامین در مغز با مشکلاتی همچون عدم تمرکز مواجه هستند استفاده می شود.

حتما مطالعه کنید: اکستازی چیست؟

همانطور که گفتیم ترشح دوپامین باعث ایجاد حالت سرخوشی در مصرف کننده می شود و متاسفانه بسیاری برای تجربه حالت سرخوشی اقدام به استفاده غیراصولی این دارو میکنند. مصرف مکرر از این محرک باعث ایجاد تحمل نسبت به آن شده و مصرف کنندگان برای تجربه حالت سرخوشی ناشی از مصرف ریتالین مجبور به افزایش دوزمصرفی میشوند و اعتیاد به این محرک شکل میگیرد.

در سوی دیگر مصرف خارج از تجویز پزشک این محرک باعث میشود تا مصرف کنندگان به علت عدم درک صحیح خستگی و نیاز به استراحت، دچار کم خوابی غیرطبیعی شده و بتوانند بازه ی زمانی زیادی را بیدار باشد. متاسفانه این ویژگی باعث شده تا بسیاری از دانشجویان و دانش آموزان در زمان امتحانات برای مطالعه بیشتر و مقابله با خواب خود اقدام به مصرف ریتالین کنند، به همین جهت است که بسیاری از محرک به عنوان “قرص شب امتحان” یاد میکنند.

ریتالین

قرص شب امتحان چیست

بسیاری بر این باورند که مصرف ریتالین منجر به افزایش تمرکز مصرف کننده میشود اما در پاسخ به این باور غلط باید بگوییم که مصرف خودسرانه این دارو نه تنها باعث افزایش تمرکز نمی شود بلکه باعث ایجاد اضطراب و روان پریشی شود.

در همین راستا بسیاری از متخصصین از جمله اساتید دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی ایران در این باورند که:

این دارو برای برخی از بیماری‌ها کاربرد دارد، اما مصرف خودسرانه آن به کاهش کارایی سیستم مغز و اعصاب مرکزی منجر می‌شود. داروی ریتالین از سوی پزشکان برای کودکان بیش فعال تجویز می‌شود و خواب را کم می‌کند، اما این موضوع که افراد بالغ به منظور افزایش یادگیری و زمان بیشتری بیدارماندن از آن استفاده می‌کنند حتمابرای آنها عوارضی خواهد داشت که شناخته شده‌ترین آن پرخاشگری و ایجاد اختلال در سیستم اعصاب مرکزی است.

بطور کلی مصرف این دارو عوارضی همچون دیگر محرک ها مانند کوکائین، حشیش و اکستازی دارد و به همین جهت تحت هیچ شرایطی نباید به صورت خودسرانه از آن استفاده کرد.

آیا مصرف ریتالین تجویز شده نیز عوارض مخربی برای مصرف کننده دارد؟

خیر، همانطور که گفتیم این دارو به جهت بهبود بیماری های مشخص استفاده میشود و پزشکان در دوز و بازه ی زمانی مشخصی اقدام به تجویز آن میکنند بنابراین تنها مصرف آن تحت نظر پزشک مجاز است و برای مصرف کننده عوارضی ندارد.

ریتالین

تجویز پزشکی ریتالین

عوارض مصرف ریتالین:

همانطور که گفتیم ریتالین دارویی محرک است و درکنار سایر محرک های همچون حشیش طبقه بندی میشود و بدیهی است که مصرف خارج از رویه آن میتواند عوارض جبران ناپذیری برای مصرف کننده داشته باشد که در ادامه به بررسی برخی از این عوارض خواهیم پرداخت:

 • پرخاشگری
 • تحریک پذیری
 • اختلالات بینایی
 • سرگیجه و سردرد
 • حرکات غیر ارادی عضلات
 • بیماری‌های قلبی و کبدی
 • حالت تهوع و استفراغ متعدد
 • بی اشتهایی و کاهش وزن شدید
 • نوسانات خلقی و افکار غیرطبیعی
 • کاهش قدرت یادگیری و تنبلی مغز
 • برهم ریختگی ریتم قلبی و افزایش فشارخون
 • بی حسی و زخم‌های غیرمعمول بر روی دست و پا

مواردی که به معرفی آنها پرداختیم تنها بخشی از عوارض مصرف غیراصولی این دارو می باشد و مصرف غیر اصولی این دارو میتواند عوارض شدیدتری برای مصرف کننده داشته باشد.

عوارض ریتالین

عوارض مصرف ریتالین چیست؟

قطع ناگهانی مصرف ریتالین چه عوارضی دارد؟

باتوجه به اعتیادزایی و وابستگی‌هایی که مصرف این دارو ایجاد می‌کند تحت هیچ شرایط قطع ناگهانی آن را پیشنهاد نمی‌کنیم و توصیه می‌کنیم تا حتماً برای ترک ریتالین به کلینیک ترک اعتیاد آکسون مراجعه نمایید.

حتما مطالعه کنید: ترک ریتالین

ترک ریتالین:

از آنجایی که ریتالین دارویی محرک می‌باشد مصرف غیراصولی آن باعث ایجاد وابستگی روانی و جسمانی می‌شود و ترک ریتالین نیازمند خدمات درمانی چندجانبه می‌باشد و حتماً باید تحت نظر روان‌پزشکان و روانشناسان انجام بگیرد تا علاوه بر کسب سلامت جسمانی، با برگزاری جلسات مشاوره و دریافت خدمات روان‌شناختی، مصرف این محرک از ذهن و روان مصرف کننده نیز خارج شده و بیمار در کوتاه‌ترین زمان ممکن بتواند سلامت خود را کسب کند.

جمع‌بندی:

ریتالین دارویی محرک می‌باشد و از آن برای بهبود بیماران خاص همچون بیماران بیش فعالی تجویز می‌شود و مصرف آن تنها تحت نظر پزشک مجاز است و استفاده خودسرانه از آن می‌تواند عوارض مخربی همچون تنبلی مغز، بیماری‌های قلبی و کبدی و نوسانات خلقی بر روی فرد داشته باشد. مصرف ریتالین باعث ترشح دوپامین شده و این ترشح باعث ایجاد حالت سرخوشی در مصرف کننده می‌شود و مصرف کنندگان در پی تجربه بیشتر این حالت اقدام به مصرف مکرر این محرک کرده و به آن وابستگی پیدا می‌کنند و اعتیاد به ریتالین شکل می‌گیرد.

ریتالین باعث ایجاد وابستگی روانی و جسمانی میشود و پیشنهاد میکنیم تا برای ترک ریتالین به مرکز ترک اعتیاد آکسون مراجعه نمایید چرا که تمامی مراحل درمان و ترک ریتالین در کلینیک ترک اعتیاد آکسون تحت نظر روانپزشکان و روانشناسان با تجربه تحت مراقبت شبانه روزی پرستاران انجام گرفته و درمان اعتیاد مطابق با آخرین متدها و استانداردهای جهانی انجام میگیرد تا بیماران اعتیاد در سریع ترین زمان ممکن بهبود پیدا کرده و مجددا سلامت خود را بدست آورند. کلینیک ترک اعتیاد آکسون با مجوز رسمی از وزارت بهداشت برای بستری و درمان بیماران اعتیاد ، از بهترین و مجهزترین مراکز درمان اعتیاد در کشور می‌باشد. پروسه درمان در مرکز ترک اعتیاد آکسون پس از سم زدایی و درمان فیزیکی با خدمات روانکاوی و روان شناختی اعتیاد ادامه پیدا می کند. این خدمات به صورت جلسات خصوصی ، خانوادگی و یا گروه درمانی به بیماران ارائه می گردد. تا از لغزش بیماران پس از ترخیص جلوگیری شده و میل آنها به مصرف این داروی محرک کامل از بین برود.

آیکون مشاوره درمان اعتیاد

ترک ریتالین

جهت دریافت اطلاعات در خصوص ترک ریتالین و مشاوره درمان اعتیاد می‌توانید با مشاورین ما تماس بگیرید.
تماس با ما

62 Comments

 1. Milad گفت:

  سلام روز خوش
  میخواستم بدونم مصرف ریتالین بین ۱ تا ۲ ماه باعث ریزش مو سکه ی میشود؟؟

  • مهدی علیزاده گفت:

   آره داداش منم مصرف می کردم هی سکه ای ریخت الان طاس شدم متاسفانه اما بلاخره ترک کردم خدا رو شکر

  • Vahidreza گفت:

   سلام خیر حداقل اثر مستقیم نداره
   ریزش بخاطر تپش قلب و استرس‌ها و بی قراریهاست
   ‌اینکه ترک بسیار راحت‌تر نسبت به دیگر مواد اعتیاد اوره
   من ۱۲ ترم تایم امتحانا میخوردم و بعدشم بک هفته اذیت میشدم
   تجربه‌مو میگم اصلا طرفش نرین

  • شاهین گفت:

   من از چند نفر شنیدم که ریزش سکه ای داره.

  • dr.piran گفت:

   بله وستان این قرص عوارض شدیدی داره به هیچ وجه حتی با تجویز دکتر متخصص هم سعی کنید سمت این دارو نرید چون ساختارش با مواد مخدر شیشه یکی ولی دوز ها یه مختلفی داره

 2. M گفت:

  خیر. فکر نکنم.
  ریزش سکه ای بیماری خودایمنی است و ربطی به اعصاب ندارد

  • شرفیه گفت:

   یکی از علل اصلی بیماری ها خودایمنی مثل مالتیپل اسکروزیس، لیکن پلان و … استرس مشکلات روانشناختی ست.

  • نازی گفت:

   من 8 ماه که دارم مصرف میکنم البته با تجویز پزشک اما هیچ ریزش مویی نداشتم
   ولی حتی کم کردن دوز ش هم باعث بد شدن حال جسمی و احساس خفگی م میشه
   خیلی آزاردهنده س

 3. Reza گفت:

  سلام .
  داخل آزمایش تا چندروز مصرف نکنی وازمایش بدی منفی میشه؟

 4. حمید گفت:

  سلام خسته نباشید

 5. حمید گفت:

  سلام میخواستم بدونم من دوتا فقط مصرف کردم اونم نه به صورت کامل نصف نصف مصرف کردم آیا امکان داره اعتیاد داشته باشه برام؟

 6. مهمان گفت:

  سلام یکی از شاگردان من بیش فعال هستش به دکتر معرفی کردم براش ریتالین تجویز کرده به نظرتون براش ضرر ندارت

  • یاسین گفت:

   سلام
   خیلی خیلی ممنونم که به دانش اموزهاتون اینقدر توجه و اهمیت قائلید.
   من خودم ای دی اج دی دارم متاسفاته تا سال قبل از کنکور به این بیماری واقف نشدم کل ۱۱ سال زجر کشیدم تنبیه می شدم تحقیر می شدم.
   بسیار بسیار ممنونم
   ریتالین دارو هستش و هیچ کس جز دکتر صلاحیت نظر دادن ندارد پس اگر دکتر تجویز کرده پس حتما باید مصرف کرد.
   نروفیدبک هم می تونه کمک کنه تا حد زیادی این بیماری رو درمان می کنه ولی بسته به صلاح دیده دکتر ممکنه بازهم ریتالین تجویز بشه

   • هادی گفت:

    سلام
    منم مشکل شمارو داشتم ای کاش همون دوران قبل کنکور مصرف میکردم.
    بعداز چند بار ویزیت شدن الان تازه دکتر تجویز کرده و خیلی به کارم میاد از این رو به اون رو شدم.
    اگه بهتون تجویز میشه حتما تهیه کنید.

    • Eli گفت:

     سلام
     چقدر بد که دوران ما کمتر به این بیماری اهمیت میدادند. متاسفانه من هم تو سن 33 سالگی متوجه شدم که دچار ADHd هستم. و تازه بعد از کلی دارو با دوز پایین دکتر بالاخره ریتالین تجویز کردن ولی متاسفانه گیر نمیاد در بازار

 7. فریبا گفت:

  با سلام.پسر من ۶ سالشه و پسر باهوشی هستش و شولوغی غیر طبیعی نداره هم موقع جواب دادن به سوالات عادی هم مکث میکنه و امممم میگه و زیاد تمرکز نداره. دکتر روانپزشکی که از سنجش مارو فرستادن براش ریتالین تجویز کرده یک دوم در روز. اما همین که برای تائید به معاونت داروئی فرستادن و تو داروخانه براش تشکیل پرونده دادن نگران شدم. مطالب این پیجم خوندم بیشتر نگران شدم از عوارضش.لطفا منو راهنمائی کنید.

  • فرهاد گفت:

   سلام
   دختر منم ۷ سالشه
   بابت استرس و لکنت زبان نوروفیدبک انجام میده
   به دلیل اینکه موقع نوروفیدبک تمرکز نداره
   دکتر براش ریتالین ۱۰ تجویز کرده
   که نیم ساعت قبل از اون یک دوم از قرص مصرف میکنه و خدا رو شکر جواب داده
   نگران نباشید

  • رضا گفت:

   بخدا م خودم تا چنسال پیش همینجوری بودم به بچه قرص ندین نابودش نکنین آدمای خجالتی همشون اینجورین

  • شایان گفت:

   سلام
   من از کلاس شیشم دبستان طبق نظر معلم و روانپزشک برام ریتالین تجویز کردن هر روز به من قرص ریتالین میدادن ، ۲ سال بعد مصرفم بیشتر شد و به روزی ۲ یا ۳ تا قرص هم رسید بعد از اون هم تا سالهای آخر دبیرستان به صرف ۵ الی ۱۰ تا قرص یکجا به صورت استنشاقی رسید، ریتالین عملکردی دقیقا مشابه مخدر شیشه در بدن داره و این عمر باعث میشه مصرف کننده هم به مصرف بیشتر گرایش پیدا کنه و هم بهش اعتیاد پیدا کنه طوری که در صورت نخوردن این قرص توانایی تمرکز از شخص گرفته میشه، الان ۲۱ سالم هست به خاطر مصرف طولانی مدت این دارو که همیشه تحت نظر روانپزشک برام نوشته شده بود دچار مشکلات عصبی و افسردگی شدم چون کاری کرد باهام که باعث شد آدمی بشم که دائم در حال فکر کردن که به اصطلاح over think هم میگن هستم و این فکر بیش از حد باعث شد دچار بیماری اظطراب و افسردگی بشم و این اظطراب و افسردگی من و کشوند به سمت مصرف مخدر های دیگه مثل ماری جوئانا تا بتونم با مصرفش برای ساعاتی از زیر فشار فکری در بیام
   تا جایی که امکانش هست نذارید به بچه ریتالین بدن مگر اینکه بیش فعالی شدید داشته باشه و اون هم مداوم نباشه
   الان تو سن ۲۱ سالگی ۳ بار شیشه مصرف کردم و تازه متوجه شدم که تو همه این سالها ریتالین همون شیشه بوده و دقیقا علمکرد یکسانی تو بدن دارن یعنی پس از مصرف هر دو دقیقا دارای حالت های مشابه‌ای هستن نه کمتر نه بیشتر
   الان دانشجو هستم و جوری شده که اگر ریتالین نخورم نمیتونم درس بخونم و اگر هم بخورم روز به روز به حالت افسردگی و فشار فکری و اظطراب من افزونی میده
   خواهش میکنم خیلی دقت کنید چون من ضربه شدیدی خوردم

  • a.f گفت:

   دوست عزیز طبق تجربه ایی که من برای پسر خودم دارم اگر شلوغی و شیطنت بیش از اندازه که واقعا نشه کنترل کرد نداره در کنار همون دوز خیلی کم دکتر ، نوروفیدبک هم ببریدش .. من برای پسرم ۵تا دکتر عوض کردم که همه تست گرفتن گفتن خیلی خیلی بیش فعاله که یک لحظه هم نمیشه تنهاش گذاشت ، من یکسال در کنار قرص ، نوروفیدبک میبرمش که الان تو کلاسش که پیش دبستانیه تست ازش گرفتن گفتن این بچه الان باید بشینه سر کلاس دوم .. اما میخوام همینجوری سر موقع خودش با پایه قوی بره بالا .. ریتالین فقط برای کسی خوبه که بدنش نیاز داره نه برای دانشجو و شب امتحان .. متاسفانه پسر من چون دارو خیلی کم گیر میاد و اصلا نمیتونم به آزاد اعتماد کنم مدتی هست مجبور شدم کمش کنم که واقعا دکتر هم گفت فعلا مجبوریم اما میبینم که داره بهش ظلم میشه و کاراش دست خودش نیست و اطرافیان اصلا درک نمیکنن و ما خونه نشین شدیم?

  • ث گفت:

   سلام
   نگرانی نداره. دنیا داره به سمت افزایش کودکان بیش فعال میره . ۱۱ درصد از کل آمریکا بیش فعالی دارن. این بچه های در شغل های خلاقیتی بسیار توانمند هستند مثلا پزشک بشن و چند شیفته در بیمارستان کار کنند خسته نمیشن افراد بسیار خستگی ناپذیر و اکثرا باهوش هستند

  • تام گفت:

   اتفاقا شکر کن ب پسرت..این وقفه ک میکنه یعنی داره قبلش تفکر میکنه و باهوشه..همیشه ادمایه باهوش و متفکر قبل از جواب مکث میکنن

 8. علی جعفری گفت:

  بنظر عزیزان چه دارویی به عوض این مصرف کنیم که جلوی خواب را بگیره و خواص شبیه این داشته باشیم

  • نیکویی گفت:

   سلام بپروپیون ۷۵ من دکتر رفتم همینو داد خیییلی خوبه هفته اول صبا ک بیدار میشدم یکی هفته دوم یکی صب یکی ظهر

 9. ممد گفت:

  من بچه بودم واسه پیش فعالی بهم میدادن بعدش که دروه درمانی تموم شد دیگه هیچی از درس و مدرسه نمیفهمیدم و همیشه نمرهام زیر ۵ میشد در صورتی که قبل مصرف شاگرد اول مدرسه بودم

 10. امین گفت:

  سلام خسته نباشید دوستان.
  برای من یه دکتر متخصص تجویز کرد بخاطر عدم توجه ولی چون خیلی اعتیاد آور و عوارض زیادی داره شنیده بودم.
  با ۳ متخصص دیگ صحبت کردم که خلاصه اگر بیش فعالی یا عدم توجه مبتلا هستید حتی اعتیاد آور نیست براتون.
  ولی اگر سالم هستید توصه میکنم مصرف نکنید چون اعتیادش مثل شیشه هست من الان یک هفته ای هست دارم مصرف میکنم ببینیم چی میشه حالا.
  و در آخر جالب داستان اینجاست که در امریکا اصلا این دارو حذف شده و اصلا توضیع قانونی نداره.

 11. سمیرا رسولی نیا گفت:

  سلام دوست عزیز وقت شما بخیر
  عذر میخوام دخترتون رو پیش کدوم دکتر بردین؟
  و ساکن کدوم شهر هستین؟
  اگه نتیجه گرفتین میشه لطف کنید معرفی کنید، ممنون میشم.

 12. مریم گفت:

  سلام
  دوستان اگر وسی تجربه اینو داره که کودکش ریتالین مصرف کرده ، بگه که بعد از چه مدت این قرص و دیگه نباید مصرف کنه ؟!

 13. نازی گفت:

  سلام
  من تا حالا استفاده نکردم و شنیدم که میگن برای تمرکز خوبه و به خاطر همین وسوسه شدم که ازش استفاده کنیم
  به نظرتون استفاده کنم یا نه؟

  • محمد گفت:

   خانم نازی اولین بار مصرف کنید دیگه دفعه آخر نیست چون دوپامین مغز رو زیاد می‌کنه و مغز عاشق دوپامین. پس تا میشه استفاده نکن من الان 31 سالمه از 7 سالگی مصرف میکنم اونم فقط به شکل اسنیف یعنی پودر میکنم و با بینی مصرف میکنم. تا امروز چند ده بار ترک کردم ولی باز پول بیاد دستم میرم میخرم

 14. نیما گفت:

  سلام من 17 سالمه دانش آموزم هستم. به تازگی (1_2)سال اخیر تو درس ها بخاطر نداشتن تمرکز خیلی افت کردم استرس زیادی دارم و حافظم به صورت کلی تحلیل رفته. کمیم لکنت زبان گرفتن بنظر شما مصرف ریتالین این مشکلمو بهبود میبخشه؟ عوارضش زیاد نیست؟

  • علی اصغر گفت:

   سلام، دوست عزیز حتما به دکتر روانشناس بالینی مراجعه کن و خودسرانه قرص مصرف نکن. لکنت زبان یا علت ژنتیک داره یا علت اضطرابی که فکر میکنم شما آدم مضطربی هستین. پس جای مصرف دارو، حتما ریشه‌ی مشکل رو پیدا کنید و بعدا اگر دکترتون اجازه داد دارو هم مصرف کنید.

 15. سعید گفت:

  من تا قبل از کنکورم مصرف داشتم از ۶ سالگی تا ۱۸ سالگی ولی به محض اینکه کنکورو دادم با نوروفیدبک اعتیادمو کم کردم و کاملا تموم شد الان و الان ترم دو مهندسی کامپیوتر تو شریفم و تمام تیک هایی که بخاطر عوارض این قرص بود رو از دست دادم و الان ندارم و کاملا نرمالم
  فقط الان داداشم هم مصرف میکنه ولی گیر نمیاد لامصب

  • زهرا گفت:

   سلام من هم دانشجو ام، به نظرتون این که به مدت یه هفته مصرف کنم باعث اعتیاد میشه و عوارض داره؟

 16. سحر گفت:

  من میخوام برای درسام شروع به مصرفش کنم و تجربه یی ندارم
  خیلیا میگن برای تمرکز بهتر روی درسا خوبه
  کسانی که تجربشو داشتین میشه بگین خوبه یا ن؟

 17. Ngin گفت:

  سلام من موقع درس خوندن اصلا تمرکز ندارم و به آزمون مهم دارم،اگر ۴ ماه بخورم معتادش میشم؟

 18. Amir گفت:

  تو یه ماه بخوری هم معتادش میشی چه برسه به ۴ماه

 19. Hossein گفت:

  کجا حالت سرخوشی میاره من تازه بی حس میشم

 20. زیبا نجاتی گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  دختر من به دستور پزشک ریتالین مصرف میکرد که به یکباره مصرفش را قطع میکند و حالا چون امتحان داره دو تا قرض مصرف کرده.
  میشه راهنمایی کنید که چکار باید بکنم. چون دست و پاش یخ کرده و از داخل لرز داره. به نوعی مضطرب شده.
  لطفا راهنمایی کنید.

 21. پرستو گفت:

  من اندازه ۵خشاب برای پسر کلاس هفتمیم طبق دستور روانپزشک بخاطر اینکه بیش فعال بود شناساییش کرد.ریزش مو پیدا کرد . رفتم پیش یک پزشک عمومی که قبلا پزشک قانونی شهرمون بود گفت الان۱۰ دقیقه هست شما اینجایید من هیچ علایم بیش فعالی در پسرتون ندیدم. به جای این قرض برای مادر باید قرص حوصله تجویز کرد.گفت حتی یه دونه قرص ریتالین تا اخر عمرش براش تاثیرات منفی خواهد داشت.به هیچ عنوان استفاده نکنید.

 22. نوشين گفت:

  سلام من به دليل افسردگى و عدم تمركز شديد و اينكه نميتونم بخوابم حتى با داروهاى خواب مثل كلونازپام ، لورازپام و …. (اينكه ميگم نميخوابم حتى پلك روي هم نميذارم نه اينكه بدخواب باشم و البته بعد از اينكه كرونا گرفتم اين اتفاق افتاد) ، تا دكتر روانپزشكم هر دارويى ميدادن اثرى نداشت و نهايت گفتن بسترى بشم
  پيش يه دكتر مغز و اعصاب (نورولوژيست) رفتم كه با توجه به همه توضيحاتم قرص ريتالين تجويز كردن !من هنوز نگرفتم و الان كه سرچ كردم در موردش و اين مطالب وحشتناك رو خوندم (مخدر،حشيش،اكس،بى خوابى و كامنت هاى دوستان كه نوشتن حتى با تجويز پزشك هم استفاده نكنيد)
  واقعاً شوك شدم ، كسى كه همچين تجربه اى داشته باشه ميتونه راهنمايى كنه كه چى كار كنم؟
  ضمن اينكه بگم به علت نامتعادل بودن سيستم عصبيم كه از روى نقشه مغزى ديدن گفتن به مدت ١ ماه و نيم هر روز به مدت ٥٠ دقيقه به عصب واگ توى مغزم ،بايد با دستگاه پالس بدن… من خيلى گيج شدم خواهشناً اگر كسى ميتونه جواب علمى بده ممنون ميشم

  • وحید گفت:

   سلام منم 11 ساله کلونازپام 2 میخورم و بیخوابی دارم مثل شما الان کلوناز دیگه جواب نمیده و مشکل عدم تمرکز و اضطراب خیلی شدید دارم پیش روانپزشک رفتم و قرصهای خواب برام تجویز کرد با اینکه میخورم باز هم خوابم خوب نیست یعنی اگه قرص خواب نخورم تا 4 یا 5 روز بیدارم و نمیتونم بخوابم الان 2 روزه ریتالین استفاده میکنم خیلی عصبی میشم و کسل و بیحال میشم هواس پرتیم بیشتر شده کلا 3 ساعت برا من تاثیر داره بعد 3 ساعت تاثیر ریتالین میپره باید دوباره استفاده کنم برای کمک یه درمان دیدم به اسم نوروفیدبک من دیدم اصلا عوارض نداره و کار با دستگاه روی مغز انجام میشه از دارو هم تاثیرش بیشتر طولانی تره میتونی یه سرچ بزنی در مورد نوروفیدبک درمانی

 23. مهدي گفت:

  سلام خسته نباشید
  من میخام این قرص رو فقط یکبار بخاطر امتحان تافل مصرف کنم قبل از ورود به امتحان. آیا باعث اعتیاد میشه ؟

 24. راد گفت:

  سلام دوستان میخوام تجربه خودمو باهاتون به اشتراک بگذارم
  من 23 سالم هست و ADHD شدیدی دارم. و تمرکز روی درس برام سخت بود. طبق تجویز دکتر این قرص رو فقط و فقط موقعی که میخواستم درس بخونم مصرف کردم. بیشتر مصرف من موقع کنکورم بود که تقریبا روزی یکی تا دوتا 10 میخوردم. بعد کنکور ناگهانی قطعش کردم و هیچ علائم بخصوصی نداشتم و اصلا سخت نبود برای من (تجربه شخصی من این بود ممکنه برای هرکس متفاوت باشه). الان دانشجو هستم و هنوز شبای امتحان میخورم تا بتونم بهتر درس بخونم. وقتی میخوری اصلا متوجه گذر زمان نمیشی و یهو میفهمی چند ساعت گذشته و بدون وقفه درس خوندی. هرموقع بخوام میخورم هر موقع نخوام هم نمیخورم و مشکلی ندارم ازین بابت
  جهت مقایسه میگم؛ من سیگار و محرک هایی مثله گل هم مصرف کردم ( حدود 8-9 سال) و اکنون همرو بدون قرص و جایگزین ترک کردم. ریتالین یک هزارم اینا هم اعتیاد نداشت برای من و کاملا روش تسلط داشتم همیشه، هرموقع میخواستم میخوردم و هرموقع نیازی نداشتم نمیخوردم. حتی چند ترم اول دانشگاهم رو بدون حتی یه دونه قرص ریتالین گذرونم و مشکلی نداشتم. اون جوری که راجبش بد میگن برای من بد نبود! ولی دقت داشته باشید که ممکنه برای شما شرایط متفاوت باشه

 25. امیرحسین گفت:

  در جواب جناب شایان باید عرض کنم اون روزی 5 تا اسنیف دماغی رو هم دکتر برات تجویز کرده؟؟؟ نه خیر داداش گلم شما بعد یه مدت متوجه شدی دماغی بزنی حال میده و رفتی توی کارش. بعد مدتی هم رفتی یه کامی از ماریجوانا گرفتی و خوشت اومده به بهانه ایجاد آرامش و این داستانا ادامش دادی.
  ذهنیتت کاملا اعتیادی شده.
  یاد اون مریضی افتادم که بهش میگفتم چرا هروئین می کشی؟ می گفت بی خوابی داشتم و برای درمان بی خوابی از هروئین استفاده می کردم ?.
  چیزی که همه باید بدونید اینه که تمام قرص های مربوط به اعصاب شامل ضد افسردگی ها، ضد روان پریشی ها، داروهای محرک و… در صورت ترک ناگهانی با عوارض ترک ناگهانی دارو مواجه می شید.

 26. Mahan irani گفت:

  سلام خدمت همه عزیزان
  من مدت ۷ سال هست ریتالین میخورم و اون هم علت پزشکی داره و خواهش میکنم دوستانی که میخوان برای امتحان کردن و اعتماد به نفس و لاغری و سایر موارد الخصوص شب امتحان این قرص رو بخورن خواهشا این کارو نکنند و اگر وابسته ریتالین بشید کنار گذاشتنش واقعا سخته فقط دوستانی که مشکل پزشکی و بیماری های که باید ریتالین و نمونه های ایرانیش مثل استمیدت و روبیفن وساندوز۳۶ مصرف کنند و از مصرف خود سرانه واقعا پرهیز کنید

 27. Mahanirani گفت:

  یکی از عوارضش واقعا کاهش وزن شدید توی یک مدت بعد از مصرف هستش و واقعا از ریتالین برای لاغری استفاده نکنید و چندین جا من مطالعه کردم و حتی دیدم قرص های لاغری حاوی ریتالین و شیشه میدن که در نوع خودش خطرناکه از طرفی مصرف ریتالین در ساعت های نامنظم باعث بی خوابی شدید و بعدش خستگی شدید میشه و ممکنه ساعت خوابتون رو خراب کنه که متاسفانه خیلی ها برای خواب درکنار ریتالین از قرصهای آلپرازولام یا کلونازپام و پوکساید و … برای تنظیم خواب میرن که این آرامبخش ها خودش به نوعی اعتیاد شدیدتری میاره

 28. سروا گفت:

  سلام من یه مدت از رتالین استفاده کردم و ریزش مو گرفتم میخواستم بدونم الان که چند وقته گذاشتم کنار عوارضش برطرف میشه؟ دیگه ریزش موهام تموم میشه یا ادامه داره؟

 29. amirali گفت:

  سلام
  یه سوال داشتم اگ جواب بدین ممنون میشم
  من حدود دو هفته دیگ کنکور دارم و مشکل بی حواسی و بیش فعالی و … ندارم و سالمم
  اگه دوهفته مصرف بشه حواس پرتیم کمتر میشه؟ مخصوصا روز کنکور یا روز قبل کنکور تاثیر میزاره روی ازمون دادن؟

  • مجتبی گفت:

   قرص” بیوتین” اصلی و با کیفیت از داروخونه بگیر به همراه قرص “یونیزینک” بخور. ریزش موهات قطع میشه. در کنارش از برنج و تخم مرغ کمک بگیر که بیوتین دارن و قرص آهن.

 30. alireza گفت:

  سلام یکی از دوستان من مثل کوکائین اسنیف(از راه بینی) میکنه هر چی هم بهشیم میگیم گوش نمیکنه ممکنه چه ضرر هایی براش داشته باشه

 31. کاربر گفت:

  برای افزایش سروتونین و رفع افسردگی و شادابی مغز از دستور زیر استفادا کنید: اندکی زعفران درچند قاشق آب داغ حل کنید
  لیمو ترش تازه و
  گلاب
  در آب ولرم مخلوط کنید و هر سه را مخلوظ کنید. در صورت تمایل دو قاشق مربا خوری عسل کمی آب داغ حل کنید و به مخلوط اضافه کنید و در طول روز مصرف کنید.
  برای کاهش اضطراب عرق بید مشک و بهار نارنج را در طول روز مصرف کنید .
  برای خواب مناسل از مخلدط عرق اسطخودوس و سنبل الطیب و بادرنجبویه جمعا نصف استکان در ساعت ۹ شب استفاده کنید.
  برای افزایش هوشیاری از جدول سودوکو و دیگر برنانه های خوب مثل جنگل حافظه در گوشی لستفاده کنید .
  اولین علامت خوب شدن کنترل خواب هست . زود بخوابید و سحر خیز باشید .نقداری افسردگی در فثل پاییز و زمستان رخ نیده که باید آماده کنترلش بود . برای افرایش حافژه از مدیریت وفت استفاده کنید . ما نعمولا ۵۰ درصد از وقتمون رو تلف میکنیم

 32. سمیرا گفت:

  سلام
  من پسرم ۸ سالشه
  دوماهه پزشک ریتالین تجویز کرده بهش نصف صبح نصف بعد از ظهر میدم . ولی در این مدت ۴ بار پیش اومده که با حالت ترس و وحشت از خواب پریده و توهم میزنه
  ایا عوارض این دارو هست؟

 33. علی گفت:

  به هیچ وجه مصرف نکنید حتی ۱ بار
  از من گفتن
  ببین بزار اصلا تو آزمون هزار بار مردود بشی
  بزار بچه بیش فعال باشه
  التماس میکنم نکنید . ولله من ته خط ریتالین هستم یعنی دیدم . آخرش نمیری یا تو مراکز توانبخشی تا ابد یا یه بیمار چند جانبه اعصاب روان
  به من چیزی نمی‌دن که اینجور التماس میکنم
  فقط من آخرته ریتالینم که میگم .
  الآنم تصمیم بر این گرفتم که فردا برم آکسون یا هر جا که اصولی ترک کنم . چون الان رو ۱۰ تا رسیدم در عرض ۹ ماه مطمعنم باز به ۴۰ تای ۳ سال قبل البته اگه زنده بمونم میرسم .
  التماس میکنم ۱بار هم بزرگسال‌ها مصرف نکنند .
  مطمعن باشید هر ۳ روز ۱عدد باید اضافه بشه چون جواب نمیده . من تا ۴۰ تا عدد پیش رفتم به صورت استنشاقی یعنی به میکردم . ۳ سال ترک کردم ولی متاسفانه وسوسه به خاطر ترک خانگی و کمک نگرفتن از مشاور و تکنیک وسوسه باعث شد دوباره روزهای کابوس‌وار بیاد .
  یواش یواش موها ضعیف وزن کم . بی اشتها . عرق سرد .
  توهم تعقیب شدن . تابلو شدن . سر از نرفتن . عدم تمرکز از بین رفتن میل جنسی. ورشکستی . شدیدا عدم اعتماد به نفس . و چیزایی که واژه برای گفتن نمیشه پیدا کرد .
  در عوض ترکش راحته فقط ترس نمیزاره . فقط ۱۰ روز به خودتون اعتماد کنید . و به یه مرکز برید .و بعد ترک ببینید چه کرده بودید و خبر نداشتید .
  آی دوستی که الان مصرف می‌کنی و حتما دنبال چاره ای که اینجا مطلب می‌خونی مطمعن باش ۱۰ سال هم بخونی و ترسو کنار مزاری نمیشه .
  یقین کن تهش به ۱۰ سال نمی‌رسی . ولی هر نقطه که هستی . ترک و مهمتر پیگیری مشاوره . زندگیتو بهتر از قبل می‌کنه .
  التماس میکنم با تجویز پزشک . یا عطار . یا هر چی دنبال این نرید . ولله اونایی که میگن خوبه یه روز میفهمم التماسهام برا چی بوده

 34. Rahmat گفت:

  سلام دوستان من داروی ریتالین ۱۰ میلی گرمی و بصورت کپسول رو هفت روز پیش امتحانی که ببینم چه تاثیری داره رو۱۰ میلیش رو مصرف کردم تمرکزم اون روز بهتر شد تا ۶ تا ۷ ساعت . و ۵ روزپیش یعنی روز دوم مصرفم, ۲۰ میلی رواستفاده کردم چون ۱۰ میلیش دیگه جواب نداد و تاثیری نداشت. یکی دو روز پیش یعنی روز سوم ۵۰ میلیش هم تاثیری نداشت و برای اخرین بار امروز ۱۰۰ میلی یعنی ۱۰ تا کپسول رو خوردم با هم ولی خودایش هیچ حس خوبی رو ایجاد نکرد و فقط یه کم گیجم کرده .
  میخواستم تفریحی ازش استفاده کنم و حس و تمرکزم رو باهاش بهتر کنم برای بازی گیم های انلاین اینترنتی خودم که در کانال یوتیوبم اپلود میکنم. امروزبا مصرف ۱۰۰ میلی گرم یعنی ۱۰ تا قرص ۱۰ میلی گرمی در واقع درمجموع تو چهار روز و دریک هفته ۱۸ تا قرص رو استفاده کردم از یک بسته ۹۰ تایی قرص۷۰ تا کپسول ۱۰ میلی تو خونه مانده بود که همه رو تو توالت خالی کردم که دیگه وسوسه اش کلا نباشه که خودم رو باهاش گیج کنم یا کارم به سکته قلبی بکشه من تفریحی استفاده کردم ۴ روز فقط تو این ماه ولی به ۱۰ تا قرص۱۰ میلی رسیدم در این چهار بار وقتی که دوز دارو رو زیاد مکینی یعنی عوارض ش بیشتر میشه چشات چپ میشه و گیچ میشی و تمرکزت هم به هم میریزه ولی تمرکز بهتر نمیشه و اون حس و تمرکز اولین روز رو که با ۱۰ میلی ایجاد شد رو دیگه ایجاد نمیکنه چون بدن به این دارو خیلی زود عادت مکنه و دیگه دوز کم جواب نمیده و دوز زیادیش هم حالت رو بد میکنه فقط. کلا یه داروی معمولی برای کودکان بیش فعال است که مقدارمصرفش باید فقط ۱۰ میلی گرم باشه و ان طوری که می گفتن نیست و حالت سرخوشی و تمرکز رو من به اون صورت حس نکردم . اینها رو نوشتم که بگم استفاده تفریش بی فایده است و از این نظر هیچ ارزشی نداره این دارو و فقط فشار خون رو بالا میبره و تپش قلب ایجاد می کنه و اضطراب و گیجی بهت میده و خواب رو هم باید یکی دو روزبی خیال بشید. در اخر هم بگم که این دارو برای مشکل بیش فعالی پسر۶ سال ام تجویز شده بود که با ۱۰ میلی گرم ش هم عصبی میشد دکتر گفت براش مناسب نیست و ندید بهش.تو خونه مانده بود که اخرش هم من ازشون استفاده بد کردم که دیدم ارزش خودکشی رو نداره.

 35. یگانه گفت:

  هر چیزی در جایگاه خودش استفاده بشه دارو هستش و کمک به بهبود زندگی فرد میکنه .و اگر زیاده روی بشه و خارج از قاعده آسیب زاست.من تمامی کامنتها رو‌خوندم.اینطور میشه نتیجه گرفت که برای افرادی که Adhd دارند ، این دارو باعث میشه مغز ریتم طبیعی خودش رو پیدا کنه.و فرد زندگی عادی خودش برگرده.و افراد سالمی که صرفا برای امتحان کردن و یا دوپینگ کردن استفاده میکنن دچار عوارض این دارو شدن و حتی تمرکزی که درحالت عادی داشتن روهم از دست دادن.این دارو فقط باید تحت نظر پزشک با دوز مشخص شده توسط پزشک و برای فردی که واقعا نیاز داره استفاده بشه.

 36. نگاه گفت:

  من به دستور دکتر تهیه کردم با دوز ۳۰ ولی ترسیدم توی این سه هفته دوز ۱۵ خوردم و الان که توی هفته چهارم میبینم که اون تاثیرات خوب اولیه که نه فقط روی تمرکز و درس خوندنم بود بلکه روی تمام اجزای زندگیم مثل قطع اورثینکیگ، ارامش، کم شدن استرس و نگرانی های بی مورد، بدون سردرد از خواب بیدار شدن، تسلط روی افکارم، بازدهی بیشتر توی درسام، رانندگیم اروم شده قبلا خیلی عصبی میشدم و با سرعت میرفتم، میتونم به چیز های دیگه هم فک کنم مثلا این مدت که ذهنم درگیره امتحانمه، همش اضطراب و نگرانی زیاد داشتم و درسم نمیخوندم و هیچ کاره دیگه هم نمیکردم ولی توی این مدت مصرف، درسمو میخونم فیلممو میبینم حتی کارهای کوچیکی که وقت ادمو نمیگیره مثل لاک زدن ناخن و انجام میدم، میخوام بگم ذهنم باز شده و دیگه مضطرب نیست و بازهم میگم افکارم اروم شدن و دیگه با زحمت کمتری چیزی رو که میخونم متوجه میشم چون انگار افکار طبقه بندی شدن… خلاصه که الان که توی هفته چهارمم اون تمرکز اولیه رو ندارم! باید دوزمو بیشتر کنم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *