ریتالین چیست؟

متیل فنیدات با نیمه عمر 4 ساعته و نام تجاری ریتالین، از ترکیبات مشابه آمفتامین ها می باشد و در پزشکی برای درمان بهبود و درمان افسردگی، اختلالات کم توجهی و بیش فعالی تجویز می شود. اما متاسفانه به دلیل تبلیغات گسترده و وجود باورهای اشتباه بسیاری از محصلین اقدام به مصرف ریتالین کرده و از آن به عنوان قرص شب امتحان یادمیکنند غافل از اینکه مصرف خارج از دستور پزشک آن عوارض مخربی بر روی سلامت فرد دارد و باعث وابستگی مصرف کننده به این محرک می شود.

ریتالین چیست

ریتالین چیست؟

ریتالین دارویی محرک از خانواده آمفتامین ها می باشد و در از نظر اعتیادزایی در کنار سایر اعضای این خانواده همچون اکستازی قرار میگیرد. مصرف این محرک باعث تحریک سیستم عصبی به ترشح بیشتر دوپامین می شود و این ترشح دوپامین باعث ایجاد حالت سرخوشی در مصرف کننده می شود. به همین جهت از این دارو در دوزهای پایین برای بیمارانی که به علت کمبود دوپامین در مغز با مشکلاتی همچون عدم تمرکز مواجه هستند استفاده می شود.

حتما مطالعه کنید: اکستازی چیست؟

همانطور که گفتیم ترشح دوپامین باعث ایجاد حالت سرخوشی در مصرف کننده می شود و متاسفانه بسیاری برای تجربه حالت سرخوشی اقدام به استفاده غیراصولی این دارو میکنند. مصرف مکرر از این محرک باعث ایجاد تحمل نسبت به آن شده و مصرف کنندگان برای تجربه حالت سرخوشی ناشی از مصرف ریتالین مجبور به افزایش دوزمصرفی میشوند و اعتیاد به این محرک شکل میگیرد.

در سوی دیگر مصرف خارج از تجویز پزشک این محرک باعث میشود تا مصرف کنندگان به علت عدم درک صحیح خستگی و نیاز به استراحت، دچار کم خوابی غیرطبیعی شده و بتوانند بازه ی زمانی زیادی را بیدار باشد. متاسفانه این ویژگی باعث شده تا بسیاری از دانشجویان و دانش آموزان در زمان امتحانات برای مطالعه بیشتر و مقابله با خواب خود اقدام به مصرف ریتالین کنند، به همین جهت است که بسیاری از محرک به عنوان “قرص شب امتحان” یاد میکنند.

ریتالین

قرص شب امتحان چیست

بسیاری بر این باورند که مصرف ریتالین منجر به افزایش تمرکز مصرف کننده میشود اما در پاسخ به این باور غلط باید بگوییم که مصرف خودسرانه این دارو نه تنها باعث افزایش تمرکز نمی شود بلکه باعث ایجاد اضطراب و روان پریشی شود.

در همین راستا بسیاری از متخصصین از جمله اساتید دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی ایران در این باورند که:

این دارو برای برخی از بیماری‌ها کاربرد دارد، اما مصرف خودسرانه آن به کاهش کارایی سیستم مغز و اعصاب مرکزی منجر می‌شود. داروی ریتالین از سوی پزشکان برای کودکان بیش فعال تجویز می‌شود و خواب را کم می‌کند، اما این موضوع که افراد بالغ به منظور افزایش یادگیری و زمان بیشتری بیدارماندن از آن استفاده می‌کنند حتمابرای آنها عوارضی خواهد داشت که شناخته شده‌ترین آن پرخاشگری و ایجاد اختلال در سیستم اعصاب مرکزی است.

بطور کلی مصرف این دارو عوارضی همچون دیگر محرک ها مانند کوکائین، حشیش و اکستازی دارد و به همین جهت تحت هیچ شرایطی نباید به صورت خودسرانه از آن استفاده کرد.

آیا مصرف ریتالین تجویز شده نیز عوارض مخربی برای مصرف کننده دارد؟

خیر، همانطور که گفتیم این دارو به جهت بهبود بیماری های مشخص استفاده میشود و پزشکان در دوز و بازه ی زمانی مشخصی اقدام به تجویز آن میکنند بنابراین تنها مصرف آن تحت نظر پزشک مجاز است و برای مصرف کننده عوارضی ندارد.

ریتالین

تجویز پزشکی ریتالین

عوارض مصرف ریتالین:

همانطور که گفتیم ریتالین دارویی محرک است و درکنار سایر محرک های همچون حشیش طبقه بندی میشود و بدیهی است که مصرف خارج از رویه آن میتواند عوارض جبران ناپذیری برای مصرف کننده داشته باشد که در ادامه به بررسی برخی از این عوارض خواهیم پرداخت:

 • پرخاشگری
 • تحریک پذیری
 • اختلالات بینایی
 • سرگیجه و سردرد
 • حرکات غیر ارادی عضلات
 • بیماری‌های قلبی و کبدی
 • حالت تهوع و استفراغ متعدد
 • بی اشتهایی و کاهش وزن شدید
 • نوسانات خلقی و افکار غیرطبیعی
 • کاهش قدرت یادگیری و تنبلی مغز
 • برهم ریختگی ریتم قلبی و افزایش فشارخون
 • بی حسی و زخم‌های غیرمعمول بر روی دست و پا

مواردی که به معرفی آنها پرداختیم تنها بخشی از عوارض مصرف غیراصولی این دارو می باشد و مصرف غیر اصولی این دارو میتواند عوارض شدیدتری برای مصرف کننده داشته باشد.

عوارض ریتالین

عوارض مصرف ریتالین چیست؟

قطع ناگهانی مصرف ریتالین چه عوارضی دارد؟

باتوجه به اعتیادزایی و وابستگی‌هایی که مصرف این دارو ایجاد می‌کند تحت هیچ شرایط قطع ناگهانی آن را پیشنهاد نمی‌کنیم و توصیه می‌کنیم تا حتماً برای ترک ریتالین به کلینیک ترک اعتیاد آکسون مراجعه نمایید.

حتما مطالعه کنید: ترک ریتالین

ترک ریتالین:

از آنجایی که ریتالین دارویی محرک می‌باشد مصرف غیراصولی آن باعث ایجاد وابستگی روانی و جسمانی می‌شود و ترک ریتالین نیازمند خدمات درمانی چندجانبه می‌باشد و حتماً باید تحت نظر روان‌پزشکان و روانشناسان انجام بگیرد تا علاوه بر کسب سلامت جسمانی، با برگزاری جلسات مشاوره و دریافت خدمات روان‌شناختی، مصرف این محرک از ذهن و روان مصرف کننده نیز خارج شده و بیمار در کوتاه‌ترین زمان ممکن بتواند سلامت خود را کسب کند.

جمع‌بندی:

ریتالین دارویی محرک می‌باشد و از آن برای بهبود بیماران خاص همچون بیماران بیش فعالی تجویز می‌شود و مصرف آن تنها تحت نظر پزشک مجاز است و استفاده خودسرانه از آن می‌تواند عوارض مخربی همچون تنبلی مغز، بیماری‌های قلبی و کبدی و نوسانات خلقی بر روی فرد داشته باشد. مصرف ریتالین باعث ترشح دوپامین شده و این ترشح باعث ایجاد حالت سرخوشی در مصرف کننده می‌شود و مصرف کنندگان در پی تجربه بیشتر این حالت اقدام به مصرف مکرر این محرک کرده و به آن وابستگی پیدا می‌کنند و اعتیاد به ریتالین شکل می‌گیرد.

ریتالین باعث ایجاد وابستگی روانی و جسمانی میشود و پیشنهاد میکنیم تا برای ترک ریتالین به مرکز ترک اعتیاد آکسون مراجعه نمایید چرا که تمامی مراحل درمان و ترک ریتالین در کلینیک ترک اعتیاد آکسون تحت نظر روانپزشکان و روانشناسان با تجربه تحت مراقبت شبانه روزی پرستاران انجام گرفته و درمان اعتیاد مطابق با آخرین متدها و استانداردهای جهانی انجام میگیرد تا بیماران اعتیاد در سریع ترین زمان ممکن بهبود پیدا کرده و مجددا سلامت خود را بدست آورند. کلینیک ترک اعتیاد آکسون با مجوز رسمی از وزارت بهداشت برای بستری و درمان بیماران اعتیاد ، از بهترین و مجهزترین مراکز درمان اعتیاد در کشور می‌باشد. پروسه درمان در مرکز ترک اعتیاد آکسون پس از سم زدایی و درمان فیزیکی با خدمات روانکاوی و روان شناختی اعتیاد ادامه پیدا می کند. این خدمات به صورت جلسات خصوصی ، خانوادگی و یا گروه درمانی به بیماران ارائه می گردد. تا از لغزش بیماران پس از ترخیص جلوگیری شده و میل آنها به مصرف این داروی محرک کامل از بین برود.

آیکون مشاوره درمان اعتیاد

ترک ریتالین

جهت دریافت اطلاعات در خصوص ترک ریتالین و مشاوره درمان اعتیاد می‌توانید با مشاورین ما تماس بگیرید.
تماس با ما

37 Comments

 1. Milad گفت:

  سلام روز خوش
  میخواستم بدونم مصرف ریتالین بین ۱ تا ۲ ماه باعث ریزش مو سکه ی میشود؟؟

  • مهدی علیزاده گفت:

   آره داداش منم مصرف می کردم هی سکه ای ریخت الان طاس شدم متاسفانه اما بلاخره ترک کردم خدا رو شکر

  • Vahidreza گفت:

   سلام خیر حداقل اثر مستقیم نداره
   ریزش بخاطر تپش قلب و استرس‌ها و بی قراریهاست
   ‌اینکه ترک بسیار راحت‌تر نسبت به دیگر مواد اعتیاد اوره
   من ۱۲ ترم تایم امتحانا میخوردم و بعدشم بک هفته اذیت میشدم
   تجربه‌مو میگم اصلا طرفش نرین

  • شاهین گفت:

   من از چند نفر شنیدم که ریزش سکه ای داره.

  • dr.piran گفت:

   بله وستان این قرص عوارض شدیدی داره به هیچ وجه حتی با تجویز دکتر متخصص هم سعی کنید سمت این دارو نرید چون ساختارش با مواد مخدر شیشه یکی ولی دوز ها یه مختلفی داره

 2. M گفت:

  خیر. فکر نکنم.
  ریزش سکه ای بیماری خودایمنی است و ربطی به اعصاب ندارد

  • شرفیه گفت:

   یکی از علل اصلی بیماری ها خودایمنی مثل مالتیپل اسکروزیس، لیکن پلان و … استرس مشکلات روانشناختی ست.

  • نازی گفت:

   من 8 ماه که دارم مصرف میکنم البته با تجویز پزشک اما هیچ ریزش مویی نداشتم
   ولی حتی کم کردن دوز ش هم باعث بد شدن حال جسمی و احساس خفگی م میشه
   خیلی آزاردهنده س

 3. Reza گفت:

  سلام .
  داخل آزمایش تا چندروز مصرف نکنی وازمایش بدی منفی میشه؟

 4. حمید گفت:

  سلام خسته نباشید

 5. حمید گفت:

  سلام میخواستم بدونم من دوتا فقط مصرف کردم اونم نه به صورت کامل نصف نصف مصرف کردم آیا امکان داره اعتیاد داشته باشه برام؟

 6. مهمان گفت:

  سلام یکی از شاگردان من بیش فعال هستش به دکتر معرفی کردم براش ریتالین تجویز کرده به نظرتون براش ضرر ندارت

  • یاسین گفت:

   سلام
   خیلی خیلی ممنونم که به دانش اموزهاتون اینقدر توجه و اهمیت قائلید.
   من خودم ای دی اج دی دارم متاسفاته تا سال قبل از کنکور به این بیماری واقف نشدم کل ۱۱ سال زجر کشیدم تنبیه می شدم تحقیر می شدم.
   بسیار بسیار ممنونم
   ریتالین دارو هستش و هیچ کس جز دکتر صلاحیت نظر دادن ندارد پس اگر دکتر تجویز کرده پس حتما باید مصرف کرد.
   نروفیدبک هم می تونه کمک کنه تا حد زیادی این بیماری رو درمان می کنه ولی بسته به صلاح دیده دکتر ممکنه بازهم ریتالین تجویز بشه

   • هادی گفت:

    سلام
    منم مشکل شمارو داشتم ای کاش همون دوران قبل کنکور مصرف میکردم.
    بعداز چند بار ویزیت شدن الان تازه دکتر تجویز کرده و خیلی به کارم میاد از این رو به اون رو شدم.
    اگه بهتون تجویز میشه حتما تهیه کنید.

    • Eli گفت:

     سلام
     چقدر بد که دوران ما کمتر به این بیماری اهمیت میدادند. متاسفانه من هم تو سن 33 سالگی متوجه شدم که دچار ADHd هستم. و تازه بعد از کلی دارو با دوز پایین دکتر بالاخره ریتالین تجویز کردن ولی متاسفانه گیر نمیاد در بازار

 7. فریبا گفت:

  با سلام.پسر من ۶ سالشه و پسر باهوشی هستش و شولوغی غیر طبیعی نداره هم موقع جواب دادن به سوالات عادی هم مکث میکنه و امممم میگه و زیاد تمرکز نداره. دکتر روانپزشکی که از سنجش مارو فرستادن براش ریتالین تجویز کرده یک دوم در روز. اما همین که برای تائید به معاونت داروئی فرستادن و تو داروخانه براش تشکیل پرونده دادن نگران شدم. مطالب این پیجم خوندم بیشتر نگران شدم از عوارضش.لطفا منو راهنمائی کنید.

  • فرهاد گفت:

   سلام
   دختر منم ۷ سالشه
   بابت استرس و لکنت زبان نوروفیدبک انجام میده
   به دلیل اینکه موقع نوروفیدبک تمرکز نداره
   دکتر براش ریتالین ۱۰ تجویز کرده
   که نیم ساعت قبل از اون یک دوم از قرص مصرف میکنه و خدا رو شکر جواب داده
   نگران نباشید

  • رضا گفت:

   بخدا م خودم تا چنسال پیش همینجوری بودم به بچه قرص ندین نابودش نکنین آدمای خجالتی همشون اینجورین

  • شایان گفت:

   سلام
   من از کلاس شیشم دبستان طبق نظر معلم و روانپزشک برام ریتالین تجویز کردن هر روز به من قرص ریتالین میدادن ، ۲ سال بعد مصرفم بیشتر شد و به روزی ۲ یا ۳ تا قرص هم رسید بعد از اون هم تا سالهای آخر دبیرستان به صرف ۵ الی ۱۰ تا قرص یکجا به صورت استنشاقی رسید، ریتالین عملکردی دقیقا مشابه مخدر شیشه در بدن داره و این عمر باعث میشه مصرف کننده هم به مصرف بیشتر گرایش پیدا کنه و هم بهش اعتیاد پیدا کنه طوری که در صورت نخوردن این قرص توانایی تمرکز از شخص گرفته میشه، الان ۲۱ سالم هست به خاطر مصرف طولانی مدت این دارو که همیشه تحت نظر روانپزشک برام نوشته شده بود دچار مشکلات عصبی و افسردگی شدم چون کاری کرد باهام که باعث شد آدمی بشم که دائم در حال فکر کردن که به اصطلاح over think هم میگن هستم و این فکر بیش از حد باعث شد دچار بیماری اظطراب و افسردگی بشم و این اظطراب و افسردگی من و کشوند به سمت مصرف مخدر های دیگه مثل ماری جوئانا تا بتونم با مصرفش برای ساعاتی از زیر فشار فکری در بیام
   تا جایی که امکانش هست نذارید به بچه ریتالین بدن مگر اینکه بیش فعالی شدید داشته باشه و اون هم مداوم نباشه
   الان تو سن ۲۱ سالگی ۳ بار شیشه مصرف کردم و تازه متوجه شدم که تو همه این سالها ریتالین همون شیشه بوده و دقیقا علمکرد یکسانی تو بدن دارن یعنی پس از مصرف هر دو دقیقا دارای حالت های مشابه‌ای هستن نه کمتر نه بیشتر
   الان دانشجو هستم و جوری شده که اگر ریتالین نخورم نمیتونم درس بخونم و اگر هم بخورم روز به روز به حالت افسردگی و فشار فکری و اظطراب من افزونی میده
   خواهش میکنم خیلی دقت کنید چون من ضربه شدیدی خوردم

 8. علی جعفری گفت:

  بنظر عزیزان چه دارویی به عوض این مصرف کنیم که جلوی خواب را بگیره و خواص شبیه این داشته باشیم

  • نیکویی گفت:

   سلام بپروپیون ۷۵ من دکتر رفتم همینو داد خیییلی خوبه هفته اول صبا ک بیدار میشدم یکی هفته دوم یکی صب یکی ظهر

 9. ممد گفت:

  من بچه بودم واسه پیش فعالی بهم میدادن بعدش که دروه درمانی تموم شد دیگه هیچی از درس و مدرسه نمیفهمیدم و همیشه نمرهام زیر ۵ میشد در صورتی که قبل مصرف شاگرد اول مدرسه بودم

 10. امین گفت:

  سلام خسته نباشید دوستان.
  برای من یه دکتر متخصص تجویز کرد بخاطر عدم توجه ولی چون خیلی اعتیاد آور و عوارض زیادی داره شنیده بودم.
  با ۳ متخصص دیگ صحبت کردم که خلاصه اگر بیش فعالی یا عدم توجه مبتلا هستید حتی اعتیاد آور نیست براتون.
  ولی اگر سالم هستید توصه میکنم مصرف نکنید چون اعتیادش مثل شیشه هست من الان یک هفته ای هست دارم مصرف میکنم ببینیم چی میشه حالا.
  و در آخر جالب داستان اینجاست که در امریکا اصلا این دارو حذف شده و اصلا توضیع قانونی نداره.

 11. سمیرا رسولی نیا گفت:

  سلام دوست عزیز وقت شما بخیر
  عذر میخوام دخترتون رو پیش کدوم دکتر بردین؟
  و ساکن کدوم شهر هستین؟
  اگه نتیجه گرفتین میشه لطف کنید معرفی کنید، ممنون میشم.

 12. مریم گفت:

  سلام
  دوستان اگر وسی تجربه اینو داره که کودکش ریتالین مصرف کرده ، بگه که بعد از چه مدت این قرص و دیگه نباید مصرف کنه ؟!

 13. نازی گفت:

  سلام
  من تا حالا استفاده نکردم و شنیدم که میگن برای تمرکز خوبه و به خاطر همین وسوسه شدم که ازش استفاده کنیم
  به نظرتون استفاده کنم یا نه؟

 14. نیما گفت:

  سلام من 17 سالمه دانش آموزم هستم. به تازگی (1_2)سال اخیر تو درس ها بخاطر نداشتن تمرکز خیلی افت کردم استرس زیادی دارم و حافظم به صورت کلی تحلیل رفته. کمیم لکنت زبان گرفتن بنظر شما مصرف ریتالین این مشکلمو بهبود میبخشه؟ عوارضش زیاد نیست؟

  • علی اصغر گفت:

   سلام، دوست عزیز حتما به دکتر روانشناس بالینی مراجعه کن و خودسرانه قرص مصرف نکن. لکنت زبان یا علت ژنتیک داره یا علت اضطرابی که فکر میکنم شما آدم مضطربی هستین. پس جای مصرف دارو، حتما ریشه‌ی مشکل رو پیدا کنید و بعدا اگر دکترتون اجازه داد دارو هم مصرف کنید.

 15. سعید گفت:

  من تا قبل از کنکورم مصرف داشتم از ۶ سالگی تا ۱۸ سالگی ولی به محض اینکه کنکورو دادم با نوروفیدبک اعتیادمو کم کردم و کاملا تموم شد الان و الان ترم دو مهندسی کامپیوتر تو شریفم و تمام تیک هایی که بخاطر عوارض این قرص بود رو از دست دادم و الان ندارم و کاملا نرمالم
  فقط الان داداشم هم مصرف میکنه ولی گیر نمیاد لامصب

  • زهرا گفت:

   سلام من هم دانشجو ام، به نظرتون این که به مدت یه هفته مصرف کنم باعث اعتیاد میشه و عوارض داره؟

 16. سحر گفت:

  من میخوام برای درسام شروع به مصرفش کنم و تجربه یی ندارم
  خیلیا میگن برای تمرکز بهتر روی درسا خوبه
  کسانی که تجربشو داشتین میشه بگین خوبه یا ن؟

 17. Ngin گفت:

  سلام من موقع درس خوندن اصلا تمرکز ندارم و به آزمون مهم دارم،اگر ۴ ماه بخورم معتادش میشم؟

 18. Amir گفت:

  تو یه ماه بخوری هم معتادش میشی چه برسه به ۴ماه

 19. Hossein گفت:

  کجا حالت سرخوشی میاره من تازه بی حس میشم

 20. زیبا نجاتی گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  دختر من به دستور پزشک ریتالین مصرف میکرد که به یکباره مصرفش را قطع میکند و حالا چون امتحان داره دو تا قرض مصرف کرده.
  میشه راهنمایی کنید که چکار باید بکنم. چون دست و پاش یخ کرده و از داخل لرز داره. به نوعی مضطرب شده.
  لطفا راهنمایی کنید.

 21. پرستو گفت:

  من اندازه ۵خشاب برای پسر کلاس هفتمیم طبق دستور روانپزشک بخاطر اینکه بیش فعال بود شناساییش کرد.ریزش مو پیدا کرد . رفتم پیش یک پزشک عمومی که قبلا پزشک قانونی شهرمون بود گفت الان۱۰ دقیقه هست شما اینجایید من هیچ علایم بیش فعالی در پسرتون ندیدم. به جای این قرض برای مادر باید قرص حوصله تجویز کرد.گفت حتی یه دونه قرص ریتالین تا اخر عمرش براش تاثیرات منفی خواهد داشت.به هیچ عنوان استفاده نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *