غلبه بر وسوسه مصرف بعد از ترک مواد مخدر
۱۳۹۸-۰۱-۲۴
مواد مخدر و سرطان
مواد مخدر و سرطان
۱۳۹۸-۰۱-۲۴
نمایش همه

چگونه فرد معتاد را تشویق به ترک کنیم؟

چگونه فرد معتاد را تشویق به ترک کنیم؟

Help addicted person to quit addiction

کلینیک ترک اعتیاد ، مرکز ترک اعتیاد آکسون: کسانی که با فرد معتاد در ارتباط هستند همیشه این سوال را دارند که چطور فرد معتاد را به ترک تشویق کنند. در مقاله نقش خانواده در مراقبت های پس از ترک به وظایف خانواده در برابر فردی که اعتیاد را ترک کرده معتاد کردیم و گفتیم که چطور خانواده می‌تواند به سلامتی و ترک موفق فرد معتاد کمک کند. اما برای اینکه فرد معتاد را به ترک اعتیاد تشویق کنیم چه باید کرد؟

کمک به افرادی که اعتیاد دارند بسیار سخت و پیچیده است، مخصوصا اگر خودشان تمایلی به بهبودی نداشته باشند یا تصور کنند که هیچ مشکلی وجود ندارد. گاهی فرد متوجه مشکل خود هست و حتی تلاش می‌کند تا مصرف مواد را کنار بگذارد ولی تغییراتی که مصرف مواد در سیستم مغزی او ایجاد کرده این احتمال را غیر ممکن می‌کند.

حتی اگر این افراد متوجه تاثیرات منفی مواد اعیاد آور بشوند نیز ترک سریع و یکباره چندان موفقیت آمیز نخواهد بود، طبق بررسی‌ها و تحقیقات ترک اعتیاد بدون مشاوره روانشناسی و روانپزشکی و کمک پزشکی چندان موفقیت آمیز نخواهد بود و خطر بازگشت همیشه باقی است، گرچه درمان قطعی بیماری اعتیاد هنوز پیدا نشده ولی مشخص شده که با برنامه ریزی خاص برای بسیاری از افراد موفقیت آمیز بوده. درمان باید زیر نظر پزشک متخصص ترک اعتیاد و در مراکز ترک اعتیاد که متخصص ترک اعتیاد نیز حضور دارند انجام شود.

مصرف مواد اعتیاد آور مشکلی جدی به حساب می‌آید و دریافت کمک به شیوه‌ای صحیح امیری حیاتی و ضروری است. هرچند کمک به فردی که نمی‌خواهد درمان شود بسیار سخت است.

حمایت از کسی که کمک را نمی‌پذیرد

اعتیاد بیماری و اختلال جدی است، مشاهده دوست یا عزیزی در خانواده که گرفتار اعتیاد شده است بسیار دشوار و دلهره آور باشد، هرچند شما به تنهایی نمی‌توانید به آن شخص کمک کنید ولی می‌توانید او را برای رسیدن به سلامت کامل حمایت و راهنمایی کنید، اما اگر آن شخص کمک و همراهی شما را نخواهد چه باید کرد؟ در ادامه به چند روش اشاره می‌کنیم:

اول خودتان قبول کنید

اگر خودتان هنوز در مرحله انکار این مشکل هستید نمی‌توانید به او کمک کنید. برای بسیاری از افراد پذیرفتن این مسائله که مشکل آنها تا این جدی و آزار دهنده شده بسیار سخت است، با پذیرفتن و هضم این مشکل می‌توانید همراه و حمایت مناسب برای آن فرد باشید، برای رفع این معضل اول باید طرفین این مشکل را بپذیرید و برای اینکه عزیزتان سلامتی خود را بدست بیاورد از او حمایت کنید.

قبول این مسئله که مشکل اعتیاد در خانواده وجود دارد در روند درمان اعتیاد بسیار مهم است، بسیاری از خانواده‌های که برای ترک اعتیاد فرزندنشان به کلینیک ترک اعتیاد آکسون مراجعه می‌کند هنوز اعتیاد عزیزشان نپذیرفته‌اند، پذیرش این مسئله از طرف خانواده و دوستان در روند ترک اعتیاد بسیار مهم است.

قدم اول کمک، پذیرش اعتیاد

قدم اول کمک، پذیرش اعتیاد

مطالعه و تحقیق کنید

در مورد اعتیاد و مواد مخدر تحقیق کنید، هر اعتیادی با اعتیاد دیگر متفاوت است و احتمالا دلخراش‌تر از چیزی است که در اینترنت راجع به آن می‌خوانید. این مطالعه می‌کند شما آمادگی لازم را در آینده داشته باشید و علائم اور دوز را شناسایی کنید و  در شرایط خاص غافلگیر نشوید.

برای اینکه به موضِع خود در قبال فرد معتاد اعتبار ببخشید باید درمسائل پزشکی فرد مداخله کنید، اگر ندانید که عزیتان با چه مشکلات جسمی و روحی مواجه است نمی‌توانید به او کمک کنید و درک او برای شما بسیار دشور می‌شود، تحقیق کنید مخصوصا  مواد مخدری که عزیزتان مصرف می‌کند را بشناسید تا درک بهتری از وضعیت او داشته باشید.

سایت مرکز ترک اعتیاد آکسون در قسمت وبلاگ مطالب مفیدی در باره اعتیاد دارد همچنین در قسمت مواد اعتیاد آور آنها به صورت کلی معرفی کرده که می‌توانید از این مطالب استفاده کنید.

مطالعه و تحقیق درباره اعتیاد

مطالعه و تحقیق درباره اعتیاد

وضعیت را تحلیل کنید

اعتیاد مراحل مختلفی دارد و تعیین وضعیت و مرحله اعتیاد فرد مهم است، گفت و گوی رو در رو با شخص و بیان اینکه خیلی وقت است به مواد وابسته شده فرق دارد، اگر شما بتوانید مشخص کنید که آن فرد در کدام مرحله اعتیاد است برای او بسیار مفید خواهد بود و به برنامه ریزی صحیح ترک اعتیاد کمک بزرگی می‌کند

با اقدامات پزشکی شروع کنید

کسی که در گیر اعتیاد باشد دچار اختلالات متعدد روانی و جسمی می‌شود، به او جلسات درمانی منظمی پیشنهاد دهید و از قبل به پزشک در باره اعتیاد عزیزتان اطلاع دهید تا پزشک بهتر مشکل را تشخیص دهد و دلیل اصلی بهانه جویی فرد را متوجه شود،

پزشک می‌تواند اقداماتی را پیشنهاد کند که برای فرد معتاد روشن کننده وضعیتش باشد، در بسیاری از موارد اگر کسی خارج از دایره خانواده مشکل را تشخیص دهد برای معتادان بسیار اثر بخش‌تر خواهد بود.

کمک‌های پزشکی شامل خدمات مشاوره و روانشانی برای شروع درمان و در نهایت درمان سم‌‎زدایی می‌شود که تمام این خدمات در بهترین کلینیک ترک اعتیاد تهران زیر نطر متخصین ترک اعتیاد و با آخرین دانش روز انجام می‌‌شود.

شروع اقدامات پزشکی و روانشناسی

شروع اقدامات پزشکی و روانشناسی

متوقف کردن حمایت مالی معتاد

اگر تا قبل از این همیشه برایتان سوال بود که این مقدار پول را به چه کاری نیاز دارد یا برای چه کاری می‌خواهد حالا به جواب خود رسیده‌اید.  اگر یک بررسی عمیق انجام دهید به شما نشان می‌دهد که همیشه از اعماق قلب می‌دانستید یک جای کار می‎‌لنگد و نهایتا باید بپذیرید که شما تامین کننده مالی فرد معتاد بودید.

بعضی از افراد که برای درمان عزیزشان به کلینیک شبانه روزی ترک اعتیاد آکسون مراجعه می‌کنند نمی‌خواهند باور کنند که خودشان تامین کنند اصلی فرد معتاد هستند، یا فرد معتاد آنها برای تامین هزینه‌ها تحت فشار قرار داده است. یکی از راه‌های که کمک به فرد معتاد قطع تامین مالی است.

برای این کار دلایل موجهی بیاورید اگر شخص معتاد احساس کند همه به او پرخاش می‌کنند امکان دارد برای چند روز ناپدید شود این موضوع می‌تواند نگران کننده باشد  به هر حال باید از پرداخت پول به فرد معتاد پرهیز کنید.

متوقف کردن حمایت مالی

متوقف کردن حمایت مالی

از او حمایت کنید

بدون هیچ توضیحی بگذارید فرد معتاد بفهمد که شما از او حمایت می‌کنید و پشت او را خالی نمی‌کنید. باید به فرد نشان بدهید که قصدتان کمک کردن بدون جنجال و هیاهو است. اگر شما پیوسته یک سطح حمایتی را به فرد نشان دهید او نیز به حمایت و کمک شما پاسخ خواهند داد و خیلی زود صراحتا راجع به اعتیاد خود با شما صحبت می‌کنند و  برای حل این مشکل از شما کمک می‌خواهد با این کار تمام مراحل آسان‌تر خواهد شد.

در بهترین مرکز ترک اعتیاد تهران ، آکسون شاهد هستیم که افرادی که از سمت دوست یا یکی از اعضای خانواده حمایت می‌شود روند بهبودی را سریع‌تر و بهتر طی می‌کند.

به فرد معتاد احساس گناه ندهید

اتمام حجت کردن را با احساس گناه دادن به فرد و مقصر دانستن یکی نکنید، به هیچ وجه نباید او را با احساس گناه وادار به ترک کنید. عباراتی مانند «چطور تونستی با من این کارو بکنی» یا هر عبارتی که به فرد معتاد احساس گناه بدهد تاثیر منفی خواهد داشت.

احساس گناه

احساس گناه

تشویق به ترک مواد و دریافت کمک

به راحتی می‌‌توان تشخصی داد شما او را تشویق به تغییر می‌کنید یا کس دیگری، به هر حال تنها حمایت ملاک است چه از طریق درمان گر یا روش‌های دیگر، شما بهتر از هرکس دیگری می‌توانید او را تشویق به درمان کنید مخصوصا اگر شخص مهم و تاثیر گذاری در زندگی او باشید.

کجای کار هستید

اگر همه اقداماتی که داشته اید شکست خورده، اولین راه ادامه و تمام کردن تلاش‌هایتان است تا بتونید عزیزتان را از دام اعتیاد نجات داد، همچنین او به توجه و حمایت نیاز دارد. اقدامات قبلی خود را ارزیابی کنید شما بهتر می‌توانید تعیین کنید که آیا تلاشتان در بهبودی او اثربخش بوده یا باید برنامه دیگری را در پیش بگیرید؟

مداخله یا اتمام حجت

تنها گزینه باقیمانه برای شما مداخله یا اتمام حجت است. این کار برای دو طرف سخت خواهد بود و همیشه در ذهن فرد معتاد به عنوان نقطه‌ای مهم ثبت خواهد شد.

شاید اتمام حجت شما از نظر عاطفی او را تحت تاثیر قرار دهد ولی فوایدی که اتمام حجت کردن بسیار مهم و است. با اتمام حجت کردن با فرد معتاد این فرصت پیش می‌آید تا خانواده نگرانی و رنجی که کشیده با شیوه‌ای سالم بیان کند.

با اجبار و مجبور کردن فرد معتاد نمی‌توان مسیر سلامت و بهبودی را طی کند، حتی اگر مجبور به استفاده از قوه قهریه و اتمام حجت کردن شدیم فرد باید با خواست خود و با میل و رضایت به مرکز ترک اعتیاد مراجعه کند.

برای هر شخصی روش خاصی جواب گوست، اتمام حجت باید به عنوان موثرترین روش برای کمک به شخصی در گرفتار اعتیاد شده به کار گرفت.

مداخله و اتمام حجت

مداخله و اتمام حجت

سخن آخر:

برای اینکه بتوانیم به عزیزی که درگیر اعتیاد شده کمک کنیم، هم باید خودمان قبول کنیم که چنین مسئله‌ای وجود دارد و هم اینکه اطلاعات خود را نسبت به اعتیاد و نوع مخدری که فرد استفاده می‌کند بالا ببریم، ضمن اینکه برای بهبودی فرد باید حتمن زیر نظر متخصص ترک اعتیاد انجام شود.

کلینیک ترک اعتیاد آکسون با امکانات رفاهی و هتلینگ و پذیرش شبانه روزی به شهروندان خدمات ترک اعتیاد و سم زدایی ارئه می‌دهد. این مرکز با همکاری متخصین ترک اعتیاد برجسته رونپزشک و روانشناسان حرفه‌ای در این زمنه آخرین متد روز دنیا به کار می‌گیرند تا بهترین برنامه ترک اعتیاد را ارائه دهند برای اطلاع از خدمات می‌توانید با ما تماس بگیرید.

1 دیدگاه

  1. علی بیک گفت:

    خیلی خوب بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *