الکل

الکل چیست؟

الکل روانگردانی است که در نتیجه تخبیر غلات، گندم، برنج و سبزیجات بدست می آید، الکل دارای وابستگی جسمانی و روانی می باشد، مصرف الکل در نوجوانی میزان وابستگی به آن را تا 4 برابر افزایش میدهد، مصرف الکل باعث کند شدن فعالیت مغز، نوسانات اخلاقی، افزایش ریسک پذیری و پرخاشگری می شود، مصرف طولانی مدت الکل باعث بروز عوارض جبران ناپذیری میشود مانند:

سرطان گلو، هنجره، مری و دهان
افزایش احتمال ابتلا به سرطان سینه
سقط جنین در بانوان
فشارخون
اختلال در کارکرد مغز و دستگاه عصبی
کاهش سطح هوشیاری
افزایش ضایعات مغزی
تحلیل مغز
بیماری های معده و روده

حتما مطالعه کنید: عوارض الکل بر روده

رابطه مصرف الکل و رفلاکس معده

الکل ممکن است به تنهایی باعث ایجاد رفلاکس معده شود، اما ممکن است باعث بدتر شدن علاٸم آن نیز شود. اگر قبلاً به رفلاکس مبتلا شده اید، باید مصرف الکل را محدود کنید. صرف نظر از ابتلای فرد به رفلاکس معده، مصرف بیش از حد الکل، منجر به مشکلات و اختلالات طولانی مدت بی شماری، از جمله اعتیاد خواهد شد. اگر نگران مصرف الکل خود هستید، به پزشک مراجعه کنید و یا با یکی از کارشناسان ما در کلینیک ترک اعتیاد آکسون در خصوص ترک الکل مشورت نمایید.


مصرف الکل و ایجاد کهیر

اگر به الکل آلرژی دارید باید بدانید که مصرف الکل باعث بروز واکنش آلرژیک در مصرف کننده خواهد شد کهیر را بدتر می کند و متاسفانه تنها چند دقیقه پس از نوشیدن الکل، ممکن است دچار کهیر در قفسه سینه و قسمت بالای بازو شوید و این نشان دهنده این است که الکل باعث ایجاد کهیر شده است. همچنین باید بدانید که مصرف الکل باعث بدتر شدن سایر بیماری های پوستی نیز می شود. به عنوان مثال، مروری بر تحقیقات نشان می دهد که مصرف الکل با پسوریازیس (بیماری پوستی مزمن خود ایمنی) ارتباط تنگاتنگی دارد.

حتما مطالعه کنید: مصرف الکل و ایجاد کهیر

بطور کلی باید بدانید که الکل، روانگرادنی قوی است که در دسته مواد محرک قرار می گیرد که متاسفانه میزان مصرف آن در کشور ما رو به افزایش است. مصرف الکل باعث ایجاد وابستگی روانی در مصرف کننده و سندروم الکلیسم می شود که عوارض متعددی برای مصرف کننده به همراه دارد.

حتما مطالعه کنید: الکل چیست؟
همانطور که پیشتر گفتیم، عمده وابستگی به الکل روانی است و به همین جهت ترک الکل نیازمند دریافت خدمات روان درمانی در کلینیک ترک اعتیاد می باشد و برنامه درمان و ترک الکل در کلینیک ترک اعتیاد آکسون به بصورت ترک تدریجی با حداقل 7 روز بستری می باشد که در صورت وجود علائم ممکن است زمان بستری افزایش پیدا کند.

تاثیر مصرف الکل بر دیابت

الکل به روش های مختلف می تواند بر قند خون تاثیر بگذارد و ممکن است باعث افزایش یا کاهش قند خون شود. در بیشتر موارد، تاثیر الکل بر قند خون بستگی به این دارد که با معده پر یا معده خالی الکل بنوشید. مصرف الکل با معده خالی یا چند ساعت بعد از غذا ممکن است باعث کاهش قند خون شود. مصرف سه تا چهار فنجان الکل در روز ممکن است باعث افزایش قند خون شود، بخصوص اگر وعده های غذایی خود را به طور کامل بخورید. مصرف الکل به مقدار کم همراه با وعده های غذایی ممکن است تاثیر زیادی در قند خون شما نداشته باشد.

حتما مطالعه کنید: تاثیر مصرف الکل بر دیابت

عوارض مصرف همزمان الکل و ناپروکسن

نوشیدن الکل و مصرف همزمان ناپروکسن را توصیه نمی کنیم. ناپروکسن از داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی (NSAID) است که شامل ایبوپروفن و آسپرین می شوند. از خطرناک ترین عوارض داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی (NSAID) مانند ناپروکسن این است که خطر خونریزی را افزایش می دهد. مصرف الکل نیز، خطر خونریزی را افزایش خواهد داد، مخصوصا در افرادی که به مدت طولانی با مصرف الکل دست و پنجه نرم کرده اند.


عوارض مصرف همزمان الکل و آلپرازولام

آلپرازولام، دارویی ضد اضطراب است که توسط پزشک تجویز می شود و با نام شیمیایی زاناکس نیز شناخته می شود. آلپرازولام، معمولاً برای درمان اضطراب، اختلال هراس و یا تشنج تجویز می شوند.
الکل هم مانند این داروها تاثیر آرام بخشی بر بدن دارد، به همین دلیل تولید کنندگان آلپرازولام توصیه می کنند که هرگز داروهای تجویز شده را با الکل ترکیب نکنید. مصرف همزمان الکل و آلپرازولام باعث افزایش فعالیت اسید گاما-آمینوبوتیریک (GABA) که یک انتقال دهنده عصبی است و نقش مهار کننده و کند کننده فعالیت های سیستم عصبی مغز و همچنین ایجاد اثر آرام بخشی را ایفا می کنند دارد. هنگامی که این دو عامل کاهنده فعالیت عصبی با هم ترکیب می شوند، اوردوز رخ می دهد، که یک مشکل بسیار جدی است که ممکن است منجر به مرگ شود.

تاثیر مصرف الکل بر سیستم ایمنی بدن

سیستم ایمنی بدن غالبا به منظور شناسایی و ارائه پاسخ به عفونت ها نیاز به زمان دارد. این موضوع دلیل آن را نشان می دهد که چرا زمانی که دچار عفونت می شوید، علائم و نشانه هایی را دارید که با پیشرفت کردن عفونت، این علائم هم بدتر می شوند. سپس بهبودی نسبی پیدا می کنید و دلیل این بهبودی قوی شدن سیستم ایمنی بدن به اندازه کافی است که می تواند باعث متوقف ساختن عفونت و همچنین از بین بردن آن شود. از آنجایی که الکل توانایی سرکوب سیستم ایمنی بدن را دارد، احتمال آن که زمان بیشتری لازم باشد تا بدن توانایی تشخیص عفونت در حال گسترش را پیدا کند و نسبت به آن پاسخ مناسبی ارائه دهد، زیاد است. این موضوع می تواند باعث شود که علائم عفونت بیشتر از گذشته بروز پیدا کنند و حتی شدیدتر نیز شوند. در برخی از موارد امکان آن وجود دارد که سیستم ایمنی بدن به اندازه کافی قدرت مقابله و سرکوب عفونت را نداشته باشد که در این صورت، امکان ادامه یافتن عفونت تا زمانی که به مرز خطر و وضعیت قرمز برسد و یا آن که به وسیله آنتی بیوتیک درمان شود، وجود دارد.


تاثیر الکل بر کیسه صفرا

اگرچه الکل به طور مستقیم باعث ایجاد سنگ صفرا نمی شود، اما نوشیدن زیاد الکل می تواند به طور غیرمستقیم به تشدید علایم این بیماری کمک کند. یکی از روش های غیر مستقیم در تولید سنگ صفرا، از طریق سیروز کبدی که یک بیماری خطرناک کبدی است که با نوشیدن زیاد الکل در ارتباط است. حدود یک سوم از افراد مبتلا به سیروز، دچار سنگ کیسه صفرا می شوند که اغلب به دلیل عوارض ناشی از سیروز کبدی است. نکته دیگری که باید در مورد الکل و بیماری های کیسه صفرا مورد توجه قرار گیرد این است که اگر در اثر سنگ کیسه صفرا، به التهاب حاد لوزالمعده مبتلا شده اید، نوشیدن الکل ممکن است مشکل شما را بدتر کند. اگر به اختلالات کیسه صفرا مبتلا هستید، بطور معمول بهتر است از مصرف الکل یا نوشیدنی ​​خودداری کنید.

حتما مطالعه کنید: تاثیر الکل بر کیسه صفرا

تاثیر مصرف الکل بر افزایش وزن

به چند دلیل، بین الکل و افزایش وزن ارتباط تنگاتنگی وجود دارد که برخی از آنها مستقیم و برخی دیگر غیرمستقیم بر افزایش وزن تاثیر خواهند گذاشت. اول اینکه، الکل به دلیل داشتن کالری به راحتی موجب افزایش وزن خواهد شد. الکل کالری دارد، همچنین مواد افزودنی و ترکیبی که در بسیاری از نوشیدنی های الکلی وجود دارند، ممکن است حاوی کالری و همچنین شکر باشند. کالری هایی که در نتیجه الکل بدست می آیند، به عنوان کالری خالی در نظر گرفته می شوند، به این معنی که هیچ ارزش غذایی ندارند. از سوی دیگر الکل، تحریک کننده اشتها نیز می باشد، بنابراین ممکن است تمایل بیشتری برای غذا خوردن داشته باشید و همچنین باعث ایجاد عادت های بد غذایی خواهد شد.


علائم مصرف الکل

تشخیص رفتارها در فردی که الکل مصرف می کند دشوار است، چرا که این افراد کسانی هستند که معمولا با آنها در ارتباط هستید و رفتارهای غیرعادی به مرور زمان در آنها بیشتر نمایان خواهد شد، بعضی از رفتارهای اشتباه در آنها، قبل از اینکه متوجه آن شوید، برای شما عادی می شوند. این گونه موارد عبارتند از:

مصرف الکل به صورت کنترل شده و کنترل نشده
افراد الکلی، از الگوهای مصرف الکل کنترل شده و کنترل نشده پیروی می کنند. در الگوی کنترل‌شده، فرد مصرف الکل خود را در روز به اندازه ای محدود می‌ کند تا علائم ترک الکل مانند سردرد و … را تجربه نکند. در الگوی مصرف کنترل‌ نشده، فرد با زیاده روی در مصرف الکل یا غش می کند و یا بیهوش می شود و یا چند روز به طور مداوم مقدار زیادی الکل مصرف می کنند.

وابستگی زیاد و دائمی به الکل
یک علامت خطری که نشان می دهد فردی به الکل وابسته شده این است که به طور مداوم برای آن برنامه ریزی می کند. مثلا اینکه همیشه به جاهایی رفت و آمد می کند که الکل می فروشند یا الکل را برای دفعه های بعد خود ذخیره می کند یا در مورد جاهایی که می تواند الکل پیدا کند سوال می پرسد.

نداشتن انگیزه و هدف در زندگی
یکی از مهم ترین تغییرات شخصیتی در افرادی که الکل مصرف می کنند، کاهش بازده آنها در محل کار یا مدرسه و بهانه گیری های مکرر است. مست بودن، بیکار بودن یا از دست دادن شغل و ترک تحصیل باعث شکست های دوره ای می شود و این شکست ها منجر به تداوم مصرف الکل خواهد شد.

تغییرات در خلق و خوی
مکن است متوجه تغییر رفتار در یکی از اعضای خانواده خود شوید. مثلا فردی که دارای شخصیتی آرام بوده ناگهان پرخاشگر می شود. بطور کلی ترک الکل باعث نوسانات خلقی می شود و همچنین ممکن است به علت کاهش مهارت های فرد در اثر مصرف بی رویه الکل باشد.

حتما مطالعه کنید: علائم مصرف الکل

الکل چه مدت در بدن باقی می ماند؟

میزان اثرگذاری الکل، در هر فرد متفاوت است به همین جهت سرعت هوشیاری نیز در افراد مختلف متفاوت است. پارامترهایی همچون جنسیت و خوردن و آشامیدن آب می توانند در مدت زمان هوشیار شدن فرد بعد از مصرف الکل تأثیر بگذارند. عادت به نوشیدن مکرر الکل، نیز ممکن است باعث افزایش مدت زمان هوشیاری شود. نکته ای که باید به ان توجه داشته باشید این است که یک کبد سالم می تواند تقریباً یک استکان نوشیدنی الکلی را در طول یک ساعت پردازش کند، بطور معمول، یک استکان نوشیدنی الکلی به مدت یک ساعت در بدن شما می ماند.

الکل چه مدت در خون باقی خواهد ماند؟
کبد سالم بطور متوسط 1 ساعت طول می کشد تا یک استکان نوشیدنی الکلی را پردازش کند.

الکل چه مدت در ادرار باقی خواهد ماند؟
الکل حدود 80 ساعت در ادرار باقی خواهد ماند.

الکل چه مدت در بزاق باقی خواهد ماند؟
الکل حدود 24 تا 48 ساعت در بزاق باقی می ماند.

الکل چه مدت در فولیکول های مو باقی می ماند؟
الکل تقریباً سه ماه در فولیکولهای مو باقی خواهد ماند.
ترک الکل

ترک الکل

باتوجه به اینکه الکل باعث ایجاد وابستگی روحی و جسمی میشود ترک وابستگی آن کاری دشوار میباشد و بهتر است که تمامی مراحل درمان اعتیاد تحت نظر روانپزشک و روانشناس انجام بگیرد به همین جهت توصیه میکنیم برای ترک الکل به کلینیک ترک اعتیاد آکسون به عنوان بهترین کلینیک ترک اعتیاد تهران مراجعه کنید، مدت زمان ترک الکل برای بیماران به مقدار مصرف ، شرایط سنی و جسمانی شخص مصرف کننده بستگی دارد و بعد از گرفتن آزمایشات و مشاوره اولیه بازه ی زمانی ترک الکل مشخص میگردد.
همچنین توجه داشته باشید که مدت زمان درمان به پارامترهای مختلفی همچون نوع و دوز مواد اعتیادآور مصرفی، مدت زمان مصرف و سلامت بیمار بستگی دارد که پس از انجام مشاوره اولیه مشخص می شود. باید بدانید که ترک الکل یک فرآیند دشوار و پیچیده است که برای بیماران اعتیاد به الکل چالش‌های فراوانی را به همراه خواهد داشت. اما این در حالی است که ترک الکل می‌تواند بهبود قابل توجهی در کیفیت زندگی شما ایجاد کند.

مراحل ترک الکل

ترک الکل یک فرآیند متناوب است که باعث می شود تا بدن شما به تدریج به عدم وجود الکل در سیستم عصبی عادت کند. اگر بازه زمانی طولانی است که الکل مصرف می کنید، بعد از ترک الکل، ممکن است با علائمی همچون تعریق، لرز، اضطراب، تهوع، خواب آلودگی، درد شکمی و دل دردی مواجه شوید. بهترین روش ترک الکل، ترک بستری تحت نظر متخصصین و درمانگران مرکز ترک اعتیاد آکسون، به عنوان بهترین مرکز ترک اعتیاد و در صورت امکان، حمایت و کمک خانواده و دوستان می باشد.

مدیریت علائم انسدادی

با توجه به این که ترک الکل ممکن است با علائم انسدادی همراه باشد، باید برای مدیریت این علائم و کاهش اضطراب خود بهتر است از تمرینات تنفسی عمیق و یوگا استفاده کنید. استفاده از تکنیک‌هایی همچون تمرکز بر تنفس و مدیتیشن می‌تواند به شما در کاهش اضطراب کمک کند.

راهکارهای مقابله با بازگشت به مصرف الکل

از چالش‌های بزرگ ترک الکل، مبارزه با بازگشت به مصرف الکل است. بنابراین، برای پیشگیری از بازگشت به مصرف الکل، باید راهکارهایی را به عنوان جایگزین برای تفریح و خودمراقبتی خود پیش بگیرید. به عنوان مثال، شما می‌توانید به فعالیت‌هایی مانند ورزش، موسیقی، نقاشی، مطالعه، پیاده روی، دیدن فیلم و یا هر فعالیت دیگری که شما را شاد و رضایتمند می‌کند، پرداخته و از آن لذت ببرید.
همچنین، شما می‌توانید به گروه‌های حمایتی مراجعه کنید که شما را در این فرآیند همراهی می‌کنند و به شما در شناسایی راهکارهایی که به شما کمک می‌کنند بازگشت به مصرف الکل را کاهش دهند، کمک می‌کنند.

در نهایت، باید به این نکته توجه کنید که ترک الکل یک فرآیند طولانی و پیچیده است و نیاز به صبر و همراهی با دیگران دارد. با پیشگیری از بروز مشکلات سلامتی و رعایت رژیم غذایی و نوشیدن آب کافی، شما می‌توانید به حفظ سلامتی خود بپردازید و با روش‌های مقابله با ترس و استرس بهترین نتیجه را در فرآیند ترک الکل در کلینیک ترک اعتیاد آکسون به عنوان بهترین کلینیک ترک اعتیاد تهران بدست آورید.

همچنین، مهم است که در طول پروسه ترک الکل، از مصرف خودسرانه و ناآگاهانه داروهای مسکن اجتناب کنید، مگر اینکه توسط پزشک به شما توصیه شده باشد. در بسیاری از موارد، مصرف داروهای مختلف می‌تواند به شما کمک کند تا در طول برنامه درمان و ترک الکل، به سختی‌هایی که با آن مواجه هستید، پاسخ دهید. اما، باید مدیریت دارویی شما توسط پزشکان متخصص نظارت شود و تنها به دستور پزشکان متخصص مصرف شود. علاوه بر این، استفاده از داروهای مختلف باید همراه با تغییر در سبک زندگی و تکنیک‌های مقابله با استرس و ترس باشد.

برای ترک الکل چه بخوریم؟

برای موفقیت در فرآیند ترک الکل، اهمیت دارد که در طول این فرآیند به تغذیه سالم و متعادل توجه کنید. با مصرف میوه‌ها و سبزیجات، غلات کامل، محصولات لبنی، ماهی و گوشت کم چرب، از مواد مغذی واقعی برای بدن خود استفاده کنید و نوشیدن آب را فراموش نکنید و مطمئن شوید که مشروبات الکلی و نوشیدنی‌هایی مثل قهوه و چای را به حداقل برسانید.

خواب کافی برای بهبود حالت روحی و جسمی شما بسیار مهم است. برای رسیدن به خواب عمیق و کافی، می‌توانید شیوه‌هایی مانند مصرف دمنوش‌های خاص و همچنین محدود کردن نورهای مزاحم قبل از خواب را امتحان کنید.

حتما مطالعه کنید: تاثیر مصرف الکل بر بی خوابی

از فرآیند ترک الکل لذت ببرید

از فرآیند ترک الکل لذت ببرید. اگر شما به شیوه‌های مختلف مانند رژیم غذایی سالم، مطالعه و یادگیری، مهارت‌های مقابله با استرس و ترس و تمرینات روانشناختی روی می‌دهید، می‌توانید این فرآیند را به عنوان یک فرصت برای تغییر شیوه زندگیتان بهتر بدانید. با تلاش، صبر و پشتکار، می‌توانید به یک زندگی بدون الکل دست یابید. هرگز فراموش نکنید که بهترین راه برای رسیدن به موفقیت، راه‌هایی است که باعث احساس رضایت و خوشبختی شما می‌شود.

در نهایت، بهترین راه برای موفقیت در مسیر ترک الکل، پذیرش این واقعیت است که به کمک دیگران نیاز دارید و از کمک و پشتیبانی آنها استفاده کنید. می‌توانید با پیوستن به گروه‌های پشتیبانی و مشاوره، یافتن دوستان جدید که هم‌راه شما در این راه هستند و یا مشارکت در برنامه‌های درمانی کلینیک ترک اعتیاد آکسون به عنوان بهترین کلینیک ترک اعتیاد شبانه روزی تهران، احساس انگیزه و انگیزش بیشتری برای موفقیت در ترک الکل داشته باشید.

در کل باید بدانید که ترک الکل یک فرآیند پیچیده است که نیاز به صبر، پشتکار، شیوه‌های سالم زندگی، حمایت از دیگران و در برخی موارد، به مشاوره پزشکی و روانشناسی دارد. با رعایت این راهکارها، می‌توانید به یک زندگی سالم، موفق و پرشور بدون الکل دست یابید. هرگز فراموش نکنید که در پیشرفت، موفقیت و سلامتی شما به تلاش و اراده خود بستگی دارد.

ترک الکل در منزل

متاسفانه برخی بیماران با دیدگاه اشتباه خود مبنی بر امکان پذیر بودن ترک الکل در خانه، بدون نظارت پزشک اقدام به ترک الکل در منزل می کنند با این وجود، محیط های غیرپزشکی ممکن است برای ترک الکل، ایمن نباشند چرا علاوه بر اینکه ممکن است الکل در دسترس فرد و آماده برای استفاده باشد و دوستان و آشنایان توصیه های پزشکی غیر مفیدی به او ارائه دهند، در زمان قطع مصرف الکل توسط بیمار، علائم ترک بروز می کند به همین دلیل ترک الکل در منزل توصیه نمی شود.

حتما مطالعه کنید: ترک الکل در منزل

علائم ترک الکل

اضطراب و عصبی بودن
افسردگی
گیجی
تغییرات خلق و خو
تهوع و استفراغ
افزایش ضربان قلب
لرزش دست ها یا سایر اعضای بدن
مشکلات خواب
تعریق
کابوس

ترک الکل چند روز طول میکشد؟

اعتیاد به الکل با وابستگی روانی و جسمانی همراه است برنامه درمانی مفید است که علاوه بر درمان جسمانی، به بهبود تاثیرات مغزی سوء مصرف الکل بپردازد و طیف گسترده ای از برنامه روان درمانی همچون مشاوره فردی و گروه درمانی را پوشش دهد. مدت زمان ترک الکل به پارامترهای مختلفی همچون مدت زمان مصرف، میزان و شدت وابستگی روانی و شدت صدمات وارد شده بر مغز بر اثر سوء مصرف الکل می باشد و بعد از انجام معاینات و ویزیت روانشناسی و روانپزشکی در کلینیک ترک اعتیاد آکسون مشخص می شود.

فواید ترک الکل

از آنجایی که وابستگی به الکل روانی و جسمانی است سوء مصرف آن عوارض بسیار متعددی بر سلامت جسمانی و روانی مصرف کننده دارد اما نکته امیدوار کننده این است که بعد از ترک الکل بدن بیمار شروع به بهبود صدمات وارد شده بر آن میکند به همین جهت بخش زیادی از این صدمات بهبود پیدا خواهند کرد. ترک الکل فوادی همچون ارتقا کیفیت روابط شخصی، بهبودی سلامت کبد، بهبود کیفیت روابط جنسی، بهبود کیفیت خواب، بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن و بهبود وضعیت تغذیه را برای مصرف کننده به همراه دارد که در مقاله فواید ترک الکل به بررسی و توضیح کامل آنها پرداخته ایم.

حتما مطالعه کنید: فواید ترک الکل

تاثیر الکل بر مغز

سوء مصرف الکل، تاثیرات متعددی بر سیستم عصبی و مغز مصرف کننده دارد که در مرحله اول می توانیم به بازداری جنسی و کاهش عملکرد جنسی اشاره نماییم. از سوی دیگر طبق آمار دچار منگی آنی و لغزش های حافظه نیز می شود.
سوء مصرف دائم مشروبات الکی می تواند علاوه بر لغزش حافظه باعث مسمومیت الکل، خماری و سردرد شود که مشکلات متعددی را برای مصرف کننده به همراه دارد.

افسردگی بعد از ترک الکل

افسردگی پس از ترک الکل تا حدودی ناشی از انگیزه و تمایلات قدیمی شماست که باید آنها را نادیده بگیرید. یادگیری نحوه ایجاد انگیزه ذاتی در درمان و ترک الکل، انگیزه های نوینی به منظور غلبه بر چالش های دلسرد کننده ای که بر سر راه شما قرار می گیرد، ایجاد خواهد کرد.

حتما مطالعه کنید: افسردگی بعد از ترک الکل
زمانی که بی هدف هستید و یا اعتماد به نفس ندارید، افسردگی بیشتر تاثیر خواهد گذاشت، بنابراین به دنبال انگیزه برای بهبودی و ترک الکل باشید و از آنها به عنوان یادآوری روزانه برای مراقبت از خود استفاده کنید. اولویت بندی مراحل موفقیت به شما کمک می کند تا آینده ای روشن و بدون اعتیاد در انتظار شما باشد و شما را در دستیابی به اهداف خود و اقدام برای تحقق بخشیدن آنها یاری رساند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *