بهترین روش ترک متادون بدون درد
۱۴۰۲-۰۲-۰۹
تاثیر مصرف مواد مخدر بر ناتوانی های ذهنی
۱۴۰۲-۰۲-۰۹

کلینیک ترک اعتیاد آکسون، مرکز ترک اعتیاد آکسون: کوکائین، محرک بسیار اعتیادآوری است که اعتیاد به آن عوارض بسیار مخربی بر سلامت روانی و جسمانی مصرف کننده دارد که با توجه به شدت آنها، تنها روش صحیح مقابله با این عوارض، ترک کوکائین، تحت نظر روانپزشک متخصص ترک اعتیاد و تیم روانشناسی در مرکز ترک اعتیاد آکسون، به عنوان بهترین مرکز ترک اعتیاد تهران می باشد. مصرف کوکائین، تاثیرات روانی متعددی بر سلامت مصرف کننده وارد می کند که در این مقاله به بررسی تاثیر کوکائین بر نوسانات خلقی خواهیم پرداخت.

حتما مطالعه کنید: ترک کوکائین

همانطور که پیش تر گفتیم، یکی از عوارض جانبی مصرف مواد مخدر به ویژه کوکائین، تغییرات خلقی است. نشانه های مصرف کوکائین شامل علاٸم جسمی، روحی، عاطفی و مالی می شود که همه اینها ممکن است بر روحیه فرد تاثیر بگذارد. مصرف کوکائین از طریق روش های مختلفی مانند کوتاه مدت و بلند مدت بر زندگی فرد تاثیر خواهد گذاشت.

تاثیر کوکائین بر نوسانات خلقی

مصرف کوکائین موجب افزایش میزان انتقال دهنده های عصبی که بین سلول های مغز (نورون) شما فرستاده می شود، خواهد شد. انتقال دهنده های عصبی، سیگنال های شیمیایی هستند که سلول های عصبی از آنها برای برقراری ارتباط با یکدیگر استفاده می کنند. مصرف کوکائین موجب افزایش انتقال دهنده های عصبی دوپامین، نوراپی نفرین و سروتونین می شود.

زمانی که کوکائین از طریق استنشاق و بینی وارد بدن می شود، به سرعت توسط رگ های خونی کوچک سینوس جذب می شود. سپس این ماده مخدر از طریق جریان خون به قسمت های مختلف بدن از جمله مغز فرستاده می شود. زمانی که سلول های عصبی، کوکائین را دریافت کردند، با متوقف کردن تجزیه انتقال دهنده های عصبی، میزان آن را افزایش می دهد. این روند همان چیزی است که منجر به اثرات سرخوشی ناشی از مصرف کوکائین می شود.

اثرات عاطفی مصرف کوکائین

تاثیرات تغییر دهنده خلق و خو ناشی از مصرف کوکائین معمولاً بیشتر از علائم جسمی و روحی خود را نشان می دهد. در کوتاه مدت، مصرف کوکائین باعث تغییرات خلقی و همچنین سرخوشی می شود، بنابراین یکی از علاٸم شایع کسی که برای اولین بار کوکائین را تجربه می کند، تغییرات بی دلیل خلق و خو و پر حرفی او می باشد. این تغییرات، به دلیل افزایش غیر طبیعی انتقال دهنده های عصبی در مغز بوجود می آید.

حتما مطالعه کنید: کوکائین چیست؟

به مرور زمان، این انتقال دهنده های عصبی به اتمام می رسند و مغز قادر نیست آنها را به سرعت تولید کند تا بتواند روحیه طبیعی فرد را حفظ کند. هنگامی که مغز تلاش می کند تا حالت خلقی فرد را اصلاح کند، همین عدم وجود انتقال دهنده های عصبی باعث تغییر روحیه می شود. نمایان شدن این علائم چند روز تا چند هفته طول خواهد کشید. برخی از متداول ترین علائم عبارتند از:

افزایش ناگهانی روحیه و سرخوشی بالا

افزایش میزان انرژی

بیش از حد خوابیدن (Hypersomnia)

بی خوابی (مشکل خواب)

از دست دادن اشتها

کاهش وسعت توجه

اضطراب

نوسانات احساسی

توهم و پارانویا (بدگمانی)

کج خلقی و عصبانیت

رخوت(بی حالی) و درون گرایی

حتما مطالعه کنید: اختلال اضطراب چیست؟
تاثیر کوکائین بر نوسانات خلقی

تاثیر کوکائین بر نوسانات خلقی

نوسانات خلقی ناشی از مصرف کوکائین

کوکائین، ممکن است باعث ایجاد تغییر در خلق و خو در هنگام مصرف فردی و ترک مصرف شود. فردی که کوکائین مصرف می کند، در صورت عدم وجود این ماده مخدر در بدن خود ممکن است علائم ترک را تجربه کند. علائم ترک کوکائین شامل موارد زیر است:

پریشانی و رفتارهای ناآرام

حالت افسردگی

خستگی

احساس کلی ناراحتی

افزایش اشتها

کند شدن فعالیت

رویاهای آشفته و ناخوشایند

نیمه عمر کوکائین حدود یک ساعت است. نیمه عمر کوتاه به این معنی است که بدن ظرف مدت پنج ساعت شروع به سم زدایی کوکائین می کند. سپس، معمولا علائم ترک شروع می شود. تنها با چند بار مصرف کوکائین ممکن است علائم ترک خود را نشان دهند. بسیاری از این علائم، مانند خستگی و رویاهای ناخوشایند و آشفته، ممکن است تا مدتها پس از مصرف مواد مخدر بر روحیه فرد تاثیر بگذارد.

آیا مصرف کوکائین بطور دائمی بر روحیه فرد تاثیر می گذارد؟

پرهیز از مصرف کوکائین باعث می شود تعادل انتقال دهنده های عصبی به حالت طبیعی برگردد و در نتیجه ممکن است تغییرات خلقی نیز از بین برود. اجتناب از مصرف کوکاٸین برای برخی افراد بسیار دشوار است زیرا علائم ترک ممکن است بسیار شدید باشد. بعضی اوقات افراد فقط برای جلوگیری از بروز علائم ترک، به مصرف کوکائین ادامه می دهند. یک برنامه درمانی سازمان یافته و مرتب موجب کاهش وسوسه مصرف مداوم کوکائین به منظور کاهش علائم ترک خواهد شد.

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی تاثیر کوکائین بر نوسانات خلقی پرداختیم و برخی از مهمترین اثرات عاطفی مصرف کوکائین را بررسی کردیم، اما باید توجه داشته باشید همانطور که در ابتدای مقاله گفتیم، تنها راه مقابله با این عوارض، ترک کوکائین، تحت نظر روانپزشک متخصص ترک اعتیاد و تیم روانشناسی در کلینیک ترک اعتیاد آکسون به عنوان بهترین کلینیک ترک اعتیاد شبانه روزی تهران می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *