کلینیک ترک اعتیاد
تاثیر اعتیاد بر اختلال بیش فعالی
۱۴۰۱-۰۷-۱۶
کلینیک ترک اعتیاد
اختلال بی اشتهایی چیست؟
۱۴۰۱-۰۷-۱۶

کلینیک ترک اعتیاد آکسون، مرکز ترک اعتیاد آکسون: آگورافوبیا، نوعی اختلال اضطرابی است که شامل ترس از مکان ها و موقعیت های خاصی است و باعث می شود احساس کنید در دام افتاده اید. به عبارتی دیگر آگورافوبیا یک اختلال روانی است که با ترس های غیر منطقی نسبت به حضور در مکان های عمومی مشخص می شود. این وضعیت باعث می شود افراد مبتلا به این اختلال از مکان های عمومی اجتناب کرده و خود را در خانه حبس کنند. همراه با ترس از احساس یا به دام افتادن، آگورافوبیا شامل ترس از درماندگی و خجالت در محیط های عمومی است که ممکن است باعث ایجاد شوک عصبی در آنها شود. با توجه به اهمیت این موضوع در این مقاله به بررسی بهترین روش مقابله با آگورافوبیا خواهیم پرداخت.

آگورافوبیا چیست؟

آگورافوبیا لزوما ترس از مکان خاصی نیست، بلکه ترس از این است که اگر مشکلی بوجود آید و یا اتفاقی بیفتد، فرار برای فرد مبتلا به این اختلال دشوار است. افراد مبتلا به آگورافوبیا غالباً از احتمال وقوع حمله یا شوک عصبی در مکان های عمومی اضطراب دارند. مقابله با آگورافوبیا، مستلزم مواجه شدن با افکار غیر منطقی ترسناکی است که در ذهن ایجاد می شود و همچنین درخواست کمک از دیگران. حمایت از فردی که از آگورافوبیا رنج می برد، مستلزم درک شرایط و تمایل به راهنمایی و به آرامش دعوت کردن فرد مبتلا به آگورافوبیا در شرایطی است که باعث ایجاد ترس در آنها می شود.

مقابله با آگورافوبیا ممکن است کمی دشوار باشد. اغلب مردم را وادار می کند که از حضور در جمع خودداری کنند، به ویژه در مناطقی که جمعیت زیادی وجود دارد. یادگیری نحوه غلبه بر آگورافوبیا نیز ممکن است یک فرآیند چالش برانگیز باشد زیرا معمولاً مستلزم مقابله با ترس است.

اگرچه افراد ممکن است به دنبال نحوه غلبه سریع بر آگروفوبیا باشند، اما این امر فرآیندی نیست که یک شبه اتفاق بیفتد. با روش ترکیبی که شامل داروهای تجویز شده توسط پزشک و روان درمانی می باشد، هنگامی که با این اختلال مواجه شدید، می توانید کیفیت زندگی خود را بهبود بخشید.

حساسیت زدایی

حساسیت زدایی ساختاری و نظام مند، برای آگورافوبیا یکی از گزینه هایی است که ممکن است به شما کمک کند.

درمان حساسیت ساختاری و نظام مند، شامل حساسیت کمتر نسبت به محرک هایی است که باعث ایجاد اضطراب می شوند. در این مرحله، باید گام به گام در جهت رسیدن به اهداف خود تلاش کنید. کسی که درمان حساسیت زدایی را انجام می دهد ممکن است با یک قدم کوچک شروع کند و سپس به تدریج با موقعیت هایی مواجه خواهد شد که باعث افزایش سطح اضطراب فرد می شوند.

حتما مطالعه کنید: اختلال اضطراب چیست؟

هنگامی که فرد در حال حساسیت زدایی نظام مند و ساختار یافته است، توصیه می شود پنج نکته مهم زیر را به خاطر بسپارد:

واکنش نشان دادن

عقب نشینی و انزوا

آرامش داشتن

بازیابی

تکرار

اقدام به درمان حساسیت زدایی معمولاً شامل درخواست کمک از شخص دیگری برای حمایت است. از آنجا که حساسیت زدایی یک روند تدریجی است، بسیار مهم است که صبور باشید و تحت نظر روانپزشک متخصص ترک اعتیاد و تیم روانشناسی در کلینیک ترک اعتیاد و روانپزشکی آکسون اقدام به درمان بیماری خود نمایید.

حتما مطالعه کنید: ترک اعتیاد
کلینیک ترک اعتیاد

بهترین روش مقابله با آگورافوبیا

مدیریت استرس

برخی از تکنیک های آرامش بخش برای کنترل استرس که ممکن است در نظر داشته باشید، شبیه به مکانیسم های مقابله ای است که در قسمت قبل ذکر شد و تکنیک های دیگری نیز وجود دارد.

تهیه برنامه ای برای کنترل شرایط اضطراب آور بسیار کمک کننده خواهد بود. برنامه مورد نظر شما تکنیک های خاص آرامش بخشی که در سناریوهای مختلف ممکن استفاده کنید را مشخص می کند. برخی افراد همچنین متوجه می شوند که مدیتیشن و ذهن آگاهی به آنها کمک می کند تا بتوانند استرس خود را کنترل کرده و در شرایط وحشت آور و یا ناراحت کننده آرامش خود را حفظ کنند. فعالیت بدنی بسیار مفید است، مانند مشغول کردن دستان خود با چیزی مانند کاردستی.

به مشکلات اساسی بپردازید

حتی زمانی که به تمرین مهارت های مقابله ای برای کنترل علائم آگورافوبیا می پردازید، باز هم شناخت عوامل اصلی ایجاد کننده آگورافوبیا از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. علل و عوامل مختلفی ممکن است زمینه ایجاد آگورافوبیا را فراهم کند. برخی از این علل و عوامل احتمالی عبارتند از:

استرس محیطی

داشتن اختلال هراس یا فوبیای دیگر

دوران کودکی و تجربه یادگیری

ضربه روحی، سوء استفاده یا رویدادهای استرس زای زندگی

داشتن روحیه و خلق و خوی مضطرب

داشتن خویشاوند نزدیکی که با اختلال آگورافوبیا دست و پنجه نرم می کند.

تفاوت در بخش هایی از مغز که واکنش های اضطراب و ترس را کنترل می کند

بنابراین، علت ایجاد آگورافوبیا چه چیزی ممکن است باشد؟

پاسخ این است که آگورافوبیا ممکن است برای هر فردی به صورت متفاوتی ظاهر شود. همانطور که درمان آگورافوبیا را انجام می دهید، احتمالاً روی مشکلات اساسی که منجر به این بیماری شده است تمرکز می کنید. در صورت مواجه شدن با محرک ها، کنترل بیشتری بر واکنش خود خواهید داشت.

از یک متخصص در این زمینه کمک بخواهید

آگورافوبیا یک اختلال جدی روانی است و در صورتی که بدون درمان رها شود، ممکن است زندگی افراد را تحت تاثیر قرار دهد. بدون درمان آگورافوبیا، عوارض زیر را تجربه خواهید کرد:

افسردگی

سوء مصرف مواد

ایجاد سایر اختلالات روانی

مشکلات در مدرسه یا محل کار

مشکل در برقراری روابط

ناتوانی در ترک خانه

حتما مطالعه کنید: افسردگی
بهترین روش مقابله با آگورافوبیا

بهترین روش مقابله با آگورافوبیا

حتی اگر اقداماتی وجود داشته باشد که می توانید به تنهایی انجام دهید، درخواست کمک برای درمان آگورافوبیا از یک متخصص می تواند بهبود چشمگیری در علائم و کیفیت کلی زندگی شما ایجاد کند. درمان رفتاری شناختی (cbt) یکی از رایج ترین روش های روان درمانی است که برای درمان آگورافوبیا نیز مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از انواع خاص درمان رفتاری شناختی (cbt)، قرار گرفتن در معرض محرک ها است که به ویژه در درمان فوبیا مفید واقع خواهد شد. همراه با درمان، داروهایی مانند مهارکننده های بازجذب سروتونین (ssris)، ممکن است به عنوان بخشی از یک برنامه درمانی جامع مورد استفاده قرار گیرد.

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی بهترین روش مقابله با آگورافوبیا پرداختیم و پارامترهایی مهم آن را بررسی کردیم اما نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که همانطور که در مقاله اشاره کردیم، درمان آگورافوبیا نیازمند دریافت خدمات روان درمانی و روانپزشکی در مرکز ترک اعتیاد آکسون به عنوان بهترین مرکز ترک اعتیاد تهران می باشد. به همین جهت اگر با آگورافوبیا یا سایر اختلالات اضطرابی دست و پنجه نرم می کنید، برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد برنامه های درمانی با مشاورین ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *