کلینیک ترک اعتیاد
تاثیر مصرف هروئین بر جامعه
۱۴۰۱-۱۱-۲۲
کلینیک ترک اعتیاد
تاثیر کوکائین بر پوسیدگی دندان
۱۴۰۱-۱۱-۲۲

کلینیک ترک اعتیاد آکسون، مرکز ترک اعتیاد آکسون: اختلال مسخ شخصیت و یا مسخ واقعیت، نوعی اختلال روانی است که در طی آن بیمار احساس می کند، محیط اطرافشان غیر واقعی است. در اختلال مسخ شخصیت – مسخ واقعیت، غیرواقعی سازی یک اختلال تجزیه ای یا وضعیتی است که در آن احساس شخص از واقعیت دچار تغییراتی می شود اما به اندازه روان پریشی نیست. اختلال مسخ شخصیت از مهمترین اختلالات روانی است که در این مقاله به بررسی آن خواهیم پرداخت. اما نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که درمان این اختلالات نیازمند دریافت مشاوره روان پزشکی و درمانی تحت نظر متخصصین کلینیک ترک اعتیاد و روانپزشکی آکسون می باشد.

اختلالات روانشناختی، درک افراد از واقعیت را تحت تأثیر قرار می دهد، اما بسیاری از اختلالات روانی به‌ اندازه اختلال مسخ شخصیت‌ – مسخ واقعیت بر آن تاثیر نمی‌ گذارند. اگرچه افسردگی ممکن است واقعیت را ناخوشایند تر از آنچه هست نشان دهد و اسکیزوفرنی باعث می‌ شود افراد چیزهایی را ببینند و بشنوند که در واقع اصلا وجود ندارند، اما اختلال مسخ شخصیت – مسخ واقعیت باعث خواهد شد مردم خود واقعیت را زیر سوال ببرند.

اختلال مسخ شخصیت چیست؟

مسخ شخصیت از اواخر قرن 19 مورد تایید واقع شده است، اما اختلال مسخ شخصیت تا سال 1968 که ویرایش دوم منتشر شد، به راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی (DSM) اضافه نشد. مسخ شخصیت و مسخ واقعیت هر دو به عنوان زیر مجموعه این اختلال در آن زمان در نظر گرفته می شدند، اما نام این بیماری بروزرسانی شد تا در ویرایش پنجم کتابچه راهنمای (DSM-V) در سال 2013 منعکس شود.اختلال مسخ شخصیت – مسخ واقعیت، یک اختلال تجزیه ای یا وضعیتی است که در آن احساس فرد از واقعیت دچار تغییراتی می شود، اما به اندازه روان پریشی نیست. به عبارت دیگر، فرد مبتلا به اختلال تجزیه ای احساس می کند که از تجربیات خود جدا شده است، اما معمولاً با هذیان یا توهم دست وپنجه نرم نمی کنند. در مورد مسخ شخصیت و مسخ واقعیت، افراد خود را مثل همیشه نمی‌ دانند یا احساس می‌ کنند دنیای اطرافشان غیرواقعی است.

علائم اختلال مسخ شخصیت

همانطور که از نام این اختلال مشخص است، دو دسته از علائم وجود دارد که اختلال مسخ شخصیت – مسخ واقعیت را تعریف می کنند:

علائم مسخ شخصیت و علائم مسخ واقعیت، هر دو شرایط شامل احساسات مربوط به جسم، احساسات و افکاری است که وجود ندارند. با این حال، در مسخ شخصیت، این خود فرد است که احساس غیر واقعی می کند. برعکس، در مسخ واقعیت، دنیای بیرون غیرواقعی احساس می‌ شود. فرهنگ عامه می تواند راهی مفید برای نشان دادن تفاوت در نحوه تجربه افراد هر یک از این دسته از علائم باشد.

به عنوان مثال، شخصی که مسخ شخصیت را تجربه می کند ممکن است بگوید که احساس می کند یک اندروید یا بدل است که توسط دکارد در «دونده تیغه» انتخاب شده است. از سوی دیگر، شخصی که مسخ واقعیت را تجربه می‌ کند، ممکن است بگوید که احساس می‌ کند در یک واقعیت شبیه‌ سازی شده مانند نئو در فیلم «ماتریکس» زندگی می‌ کند.

علائم مسخ شخصیت

علائم مسخ شخصیت

علائم مسخ شخصیت

هنگامی که افراد مسخ شخصیت را تجربه می کنند، با این احساس ملکوتی مبنی بر واقعی نبودن افکار و احساساتشان تسخیر می شوند. انگار در بدن فرد دیگری به اشتباه بیدار شده اند و یا گویی ربات هایی هستند که توسط شخص دیگری برنامه ریزی شده و تحت کنترل قرار دارند. آنها احساس می کنند با تجربیات خود قطع ارتباط کرده اند. علائم مسخ شخصیت ممکن است شامل موارد زیر باشد:

احساس جدایی از جسم

حس عمیق جدایی را تجربه می کنند

داشتن واکنش های عاطفی ضعیف یا غایب

احساس جدا شدن از احساسات با دیوار شیشه ای

احساس می کنند در یک پرواز با خلبان خودکار قرار دارند

ناتوانی در تشخیص یا توصیف احساسات (تجربه نارسایی هیجانی)

دیدن اعضای بدن به گونه ای که گویی بزرگتر یا کوچکتر از آنچه باید باشند هستند

مسخ شخصیت ممکن است عمدتاً از طریق افکار، عواطف یا احساسات آشکار شود. افرادی که مسخ شخصیت را تجربه می‌ کنند ممکن است احساس کنند که خودشان تصمیم گیرنده نیستند، احساسات غایب یا ضعیفی دارند و یا متوجه می‌ شوند که احساسات بدنشان تحریف شده است. از دیگر علائم مسخ شخصیت می توانیم به موارد زیر اشاره نماییم:

تجربه کردن جهان به صورت مصنوعی، یکنواخت، بدون هیجان یا بی رنگ

تجربه اعوجاج زمانی مانند سریع پیش رفتن یا حرکت آهسته

تجربه اعوجاج بینایی مانند تار شدن یا بافت های مبهم

احساس بیگانگی از اطرافیان، گویی ناآشنا هستند

دیدن اجسام بزرگتر یا کوچکتر از آنچه هستند

دیدن اجسام نزدیکتر یا دورتر از آنچه هستند

علل اختلال مسخ شخصیت

مانند بسیاری از اختلالات تجزیه ای، اختلال مسخ شخصیت – مسخ واقعیت اغلب از تروما ناشی می شود.

افراد مبتلا به این بیماری اغلب سوء استفاده عاطفی و بی توجهی را تجربه کرده اند. آنها ممکن است در یک خانواده نابسامان و یا پر هرج و مرج بزرگ شده باشند که در آن یکی یا هر دو والدین منکر وقایع و رفتارهای توهین آمیز خود شده اند. یک شخصیت با اقتدار ممکن است ادراکات یا احساسات آنها را زیر سوال برده یا تحقیر کرده باشد و به آنها گفته باشد که خیلی حساس یا دیوانه هستند. بنابراین، آنها به نوعی یاد گرفته اند که نسبت به تجربیات خود بی اعتماد شوند یا از آنها فاصله بگیرند. علائم اختلال مسخ شخصیت – مسخ واقعیت نیز ممکن است ناشی از موارد زیر باشد:

مصرف طولانی مدت مواد روانگردان مانند حشیش و مواد توهم زا

اختلالات اضطرابی شدید، به ویژه اختلال هراس

تغییرات ارگانیک مانند آسیب اکتسابی مغز

بیماری های عصبی مانند صرع و میگرن

درمان اختلال مسخ شخصیت

درمان اختلال مسخ شخصیت

درمان اختلال مسخ شخصیت

مانند سایر اختلالات روانی، فرآیند درمان اختلال مسخ شخصیت – مسخ واقعیت ممکن است شامل موارد زیر باشد:

دارو

روان درمانی

اصلاح رفتار

اگرچه داروها معمولاً برای درمان اختلالات تجزیه‌ ای تجویز نمی‌ شوند، اما ممکن است سایر اختلالاتی که علائم تجزیه‌ ای را بدتر می‌ کنند مانند مسخ شخصیت و مسخ واقعیت را درمان کنند. داروهایی که به درمان این اختلال کمک می کنند عبارتند از داروهای ضد افسردگی، داروهای ضد اضطراب، داروهای ضد روان پریشی. انواع مختلفی از درمان ها وجود دارد که برای اختلال مسخ شخصیت – مسخ واقعیت موثر واقع می شوند. درمان شناختی رفتاری به افراد کمک می کند تا باورها، احساسات یا ادراکات خود را دوباره چارچوب بندی کنند و زیر سوال ببرند. حساسیت زدایی از طریق حرکات چشم و درمان پردازش مجدد برای افرادی که سابقه تروما یا اختلالات مبتنی بر تروما دارند موثر است. مداخلات رفتاری که به کاهش اضطراب کمک می‌ کنند نیز می‌ توانند به کاهش علائم مسخ شخصیت و مسخ واقعیت شدن کمک کنند.

رویکردهای رفتاری خاص که به درمان این اختلال کمک می کند شامل ورزش هوازی، یوگا، مدیتیشن و سایر تمرین‌ های تمدد اعصاب، تغییرات رژیم غذایی، خلاقیت درمانی مانند هنر و موسیقی درمانی و سایر فعالیت هایی که به افراد کمک می‌کند تا به طور عمیق‌ تری تجربیات خود را کشف کرده و با آنها ارتباط برقرار کنند، می باشد.

سخن پایانی

حتی اگر شما یا یکی از عزیزانتان معیارهای اختلال مسخ شخصیت – مسخ واقعیت را ندارید، علائم آن همچنان باید تحت درمان قرار گیرند. اگرچه مسخ شخصیت و مسخ واقعیت در واقع ممکن است راهکارهای مقابله ای کوتاه مدت موفقی باشند، در طولانی مدت، اغلب ناسازگار خواهند شد. افراد ممکن است برای مقابله با علاٸم اختلال مسخ شخصیت و مسخ واقعیت، به مصرف مواد مخدر روی آورند، که در طول زمان ممکن است منجر به اعتیاد شود. رسیدگی به این اختلال در مراحل اولیه ممکن است روند بهبودی را آسانتر کند و باعث شود رنگ ها و بافت های زنده زندگی برای افرادی که فکر می کردند برای همیشه از بین رفته اند، بازگردند. اما همانطور که در ابتدای مقاله گفتیم، تنها روش موثر درمان، درمان تحت نظر مشاورین مرکز ترک اعتیاد و روانپزشکی آکسون به عنوان بهترین مرکز ترک اعتیاد تهران و روانپزشکی می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *