کلینیک شبانه روزی اعصاب و روان
اختلال شخصیت اسکیزوئید چیست؟
۱۳۹۸-۱۱-۰۵
کلینیک اعصاب و روان
اختلال شخصیت اسکیزوتایپال چیست؟
۱۳۹۸-۱۱-۰۵
کلینیک روانپزشکی

اختلال شحصیت پارانوئید چیست؟

کلینیک اعصاب و روان آکسون ، کلینیک روانپزشکی آکسون: طبق دسته‌بندی اختلالات شخصیت پارانوئید نیز مانند اسکیزوئید در دسته اول یا دسته افراد عجیب و غیرعادی طبقه‌بندی می‌شود. حتماً شما نیز چیزهای درباره پارانوئید شنیده‌اید مانند اینکه این افراد شکاک و بدگمان هستند. در این مقاله بیشتر این اختلال شخصیتی را بررسی می‌کنیم.

حتما مطالعه کنید: اختلال شخصیتی چیست؟

در اختلال شخصیت پارانوئید فرد با ظن و شک رفتار و اعمال دیگران را تفسیر می‌کند، او رفتار اطرافیان را تهدیدآمیز، تحقیرآمیز و آسیب‌زننده برداشت می‌کند.

افراد مبتلا به این اختلال شخصیت نمی‌توانند اعتراف کنند و یا بپذیرند که چه احساسات منفی به دیگران دارند، ترس از سوء استفاده و خیانت در آنها بسیار قوی است و حتی اگر مورد اعتماد بودن اطرافیان ثابت شود که بازهم اعتمادی به آنها ندارند.

معمولاً از رفتار و گفتار بسیار عادی و معمولی اطرافیان برداشت شخصی و غلطی دارند که باعث می‌شود رنجیده و خشمگین شوند و تا مدت‌ها این احساس را درون خود نگه‌داشته و حتی پرورش دهند.

اولین نشانه‌های این اختلال در اوایل بزرگ‌سالی با نشانه‌های مانند بدگمانی و سوءظنی که قابل‌اثبات نیست همراه است، سوءتعبیرهای مداوم از رفتار و نیت اطرافیان، بدجنس و بدخواه دانستن دیگران و نوعی بی‌اعتمادی مداوم بروز پیدا می‌کند.

روان درمانگران کلینیک اعصاب و روان آکسون معتقند درمان به موقع می‌تواند اثر پیشگیرانه از وخیم‌تر شدن حال بیمار داشته باشد. بهتر است در صورت مشاهده رفتارهای مشکوک به مرکز اعصاب و روان مراجعه کنید.

علائم نشانه‌های اختلال شخصیت پارانوئید

 • تصور می‌کنند اطرافیان قد سوء‌استفاده و یا فریب او را دارند.
 • نسبت به تعهد یا وفاداری دیگران مشکوک هستند.
 • از مسائل شخصی زندگی خود به دیگران چیزی نمی‌گویند، می‌ترسند دیگران علیه خودشان از این اطلاعات استفاده کنند.
 • به کسی اعتماد نمی‌کنند.
 • اطرافیانشان را نمی‌بخشند.
 • کینه‌توز هستند.
 • انتقاد ناپذیر و بسیار حساس هستند.
 • با خشم و عصبانت واکنش نشان می‌دهند.
 • هر چیزی را خیلی سریع تلافی می‌‎کنند.
 • تصور می‌کنند دیگران قصد حمله به شخصیت آنها را دارند.
 • بدون اینکه دلایل واقعی وجود داشته باشد به همسر خود شک کرده و به او خیانت‌کار می‌گویند.
 • نگاه‌های تصادفی دیگران را بد تعبیر می‌کنند.
 • روابط آنها با دیگران سرد است و فاصله خود را با دیگران حفظ می‌کنند.
 • احتمال دارد شخصیتی کنترل کننده و حسود داشته باشند.
 • همیشه حق با آنهاست و خود را مسئول هیچ مشکلی نمی‌دانند.
 • نمی‌توانند آرام باشند.
 • برخوردشان با دیگران خصمانه است.
 • دعوایی هستند.
بهترین کلینیک اعصاب و روان

اهل دعوا و درگیری بودن از نشانه‌های پارانوئید

بهترین کلینیک روانپزشکی آکسون با همکاری درمانگران باتجربه در زمینه اختلالات می‌توانند با بررسی نشانه‌ها و علائم و تشخیص به موقع گام مهمی در روند درمان بیمار بردارند.

شیوع اختلال شخصیت پارانوئید

شیوع این اختلال بین 0.5 تا 2.5 درصد از کل جمعیت را در برمی‌گیرد. پارانوئید بین مردان شایع‌تر است و برخی معتقند شیوع بیشتری در گروهای اقلیت‌، مهاجران و سالمندان دارد. احتمال بروز این بیماری بین افرادی که در فامیل خود سابقه اسکیزوفرنی دارند بیشتر است.

افرد مبتلا به پارانوئید معمولا خودشان برای درمان اقدام نمی‌کنند و از طرف همسر و مدیر (صاحب‌کار) برای درمان به تراپیست و یا کلینیک روانپزشکی مراجعه می‌کنند.

عوارض و مشکلات اختلال شخصیت پارانوئید

به دلیل نحوه تفکر و رفتار افراد مبتلا به اختلال شخصیت پارانوئید توانایی خود را در حفظ ارتباط اجتماعی را تدریج کاهش میابد، نمی‌توانند در محیط شغلی، تحصیلی و اجتماعی به خوبی عمل کنند، درگیر دعواهای حقوقی با دیگران می‌شود و برای اینکه بتوانند افراد را “مجازت” کنند مرتب از آنها شکایت می‌کنند. از هم پاشیدن خانواده، از دست دادن شغل و حتی مسکن از دیگر خطراتی است که افراد مبتلا به این بیماری‌ ذهنی را تهدید می‌کند.

بهترین کلینیک روانپزشکی

از دست دادن شغل از عوارض پارانوئید

علت بروز اختلال شخصیت پارانوئید

علت اصلی این بیماری هنوز مشخص نشده با این حال محققین تصور می‌کنند ترکیب عوامل ژنتیکی و روانشناختی در بروز چنین عارضه‌ای دخیل است. با توجه به اینکه پارانوئید بین آنهایی که در فامیل خود فردی مبتلا به اسکیزوفرنی داشته‌اند شیوع بیشتری دارد محققین تصور می‌کنند بین این دو اختلال شخصیتی رابطه ژنتیکی وجود دارد.

تجارب دردناک جسمی و عاطفی در دوران کودکی می‌تواند در ابتلا به پارانوئید نقش داشته باشد. عصبانیت بی‌دلیل یا حمایت بی‌حد و اندازه والدین می‌تواند منجر به احساس نا امنی عمیقی در کودک شود که در بزرگسالی به اختلال شخصیت پارانوئید تبدیل شود.

تشخیص اختلال پارانوئید

تاریخ و علائم بیماری را بررسی می‌کنند، احتمالا دارد از نظر فیزیکی نیز معاینه شود تا شرایط جسمی بیمار نیز بررسی شود و در نهایت فرد را به روانپزشک و روانشناس ارجاع می‌دهند، آنها برای تشخیص و درمان بیماری‌های روانی و ذهنی آموزش‌دیده‌اند. آنها با استفاده از گفت‌وگو و گرفتن تست‌های روانشناسی که برای تشخیص اختلالات طراحی‌شده می‌توانند نوع اختلال و سطح و شدت و ضعف آن را تعیین کنند.

بهترین کلینیک اعصاب و روان در تهران

تست روانشناسی در تشخیص پارانوئید

آکسون بهترین کلینیک اعصاب و روان در تهران که با متخصصین حرفه‌ای همکاری می‌کند، روان درمان گران حاضر در مرکز روانپزشکی آکسون متعهدانه به دنبال بهبود شرایط بیمار هستند.

درمان اختلال شخیت پارانوئید

از‌آنجایی‌که عواقب این بیماری می‌تواند فاجعه‌بار باشد درمان همه جانبه برای بهبود  لازم است. برنامه‌های مانند خودیاری وکمک خانواده می‌تواند تاثیر مهمی داشته باشد.

دارو درمانی اختلال شخصیت پارانوئید

ازآنجایی‌که دارو احساس سوءظن و بدگمانی را در بیمار افزایش می‌دهد و احتمال ترک درمان وجود دارد، دارودرمانی چندان توصیه نمی‌شود. ولی اگر با شرایط خاصی که عوارضی مانند اضطراب شدید و یا توهم زندگی عادی فرد با مشکل مواجه کند برخی داروها برای فرد تجویز می‌شود.

روان درمانی اختلال شخصیت پارانوئید

یکی از موفق‌ترین و بهترین روش های درمانی برای اختلال پارانوئید روان‌درمانی است. به دلیل مشکلاتی که در برقراری ارتباط با دیگران دارند باید درمان این افراد جدی گرفته شود.

درمان و معالجه می‌تواند در کنترل و بهبود شک و سوءظن موثر واقع شود، البته درمان چنین افراد بسیار دشوار است زیرا حتی به پزشک و درمان‌گر خود نیز شک می‌کنند. این اختلال اگر بدون درمان باقی بماند و یا نیمه رها شود مزمن می‌شود.

ایجاد اندکی اعتماد بین درمانگر و حفظ همین میزان اعتماد نیز کار پیچیده‌ای است و نیاز به تحمل و دقت بسیار زیادی می‌طلبد. در بسیاری از موارد درصدی از بیماری در فرد باقی می‌ماند و این افراد نیاز به درمانی همه جانبه تا پایان زندگی دارند.

کلینیک شبانه روزی اعصاب و روان

روان درمانی موثر در بهبود پارانوئید

آکسون بهترین کلینیک روانپزشکی در تهران و حتی سراسر ایران است که با حضور مستمر روانپزشک و روانشناس در کلینیک شبانه روزی اعصاب و روان آکسون بهترین راه درمانی برای بیماران را در نظر می‌گیرد. از روان درمانی تا خانواده و گروه درمانی گرفته تا خدمات تخصصی روانپزشکی که همگی زیر نظر بهترین متخصصین انجام می‌پذیرد.

آینده افراد مبتلا به اختلال شخصیت پارانوئید

سرنوشت و آینده این افراد بستگی به‌شدت و وخامت بیماری دارد. اگر بیماری حالت مزمن پیداکرده باشد تا پایان عمر با آنها خواهد بود البته بعضی توانایی کنترل بیماری خود را دارند و می‌توانند تشکیل خانواده  بدهند و شغل مناسبی به‌دست بیاورند. اما تعداد زیادی از این بیماران ناتوان باقی می‌مانند.

پیشگیری از اختلال شخصیت پارانوئید

تا به‌ حال راه و شیوه‌ای برای پیشگیری از این اختلال پیدا نشده، اما درمان برای افرادی که مستعد این اختلال هستند می‌تواند سودمند باشد.

سخن پایانی

در این مقاله با اختلال پارانوئید آشنا شدیدم. افرادی که به این اختلال مبتلا هستند، تقریبا به همه شک دارند و به دیده سوءظن نگاه می‌کنند. و حتی اگر با دلیل ثابت شود که اطرفیان مورد اعتماد هستند باز هم مشکوک هستند زندگی با چنین فردی بسیار سخت خواهد بود. درمان چنین اختلالی نیازمند صبر و حوصله چه از طرف درمانگر و چه خانواده‌ی اوست.

کلینیک شبانه روزی روانپزشکی آکسون، یکی از بهترین و برجسته‌ترین مراکز درمانی برای بیماران اعصاب و روان در سراسر ایران است. این مرکز دارای فضای مناسب و محیطی آرام و امن با پرسنلی متعهد و حرفه‌است. حضور مستمر روانپزشک و روانشناس و پرستاری بیست و چهارساعته یکی از ویژگی‌های مهم و برجسته این کلینیک روانپزشکی است. برای کسب اطلاع بیشتر از خدمات با مشاورین ما تماس بگیرید.

41 Comments

 1. فاطیما گفت:

  سلام با توصیفاتی که شما فرمودین خاله ی بنده دچار این بیماری پارانوئید هست و به هیچ عنوان حاضر به مراجعه به پزشک یا روان درمانگر نیست چه راه حلی دارید… چندین ساله که مادر بزرگم گرفتار این دختر شده دلمون براش میسوزه ولی هیچ کمکی از دستمون بر نمیاد… بسیار بسیار سوءظن داره اصلا فکر میکنه همگی دشمنش هستن.

 2. Sara گفت:

  همسر من تمام این علامتها رو داره ۱۵ ساله ازدواج کردم وپسر۱۱ ساله دارم همسرم شغل داره واهل کار ولی رفتارش منو دچار مشکلات روحی کرده.چه باید کنم .طلاق خواستم بگیرم اما باز به خاطر پسرم گفتم تحمل کنم ….الان چه کنم.از اول ازدواجم دکتر مغز و اعصاب رفته وقرص خورده چند سال اما ادامه نداده و الان ۴ ساله خودش قرص کلونازپام میخوره.کلیه سمت چپش هم مادر زادی ندارد.به خاطر مشکلاتی که داشتیم گفتم بریم؟ دکتر روانشناس اما میگه مگه من دیوونم.

  • م. ط گفت:

   پدرم دچار این بیماری هست اصلا قبول نمیکنه مراجعه به پزشک و درمان رو چه کار باید کنیم. کل خانواده در عذابن

  • میر گفت:

   همسر شما برداشتش از دکتر روانشناس اینه که فقط دیوونه ها میرن اونجا و از اونجایی که دچار این بیماری هست و سو ظن داره شاید متوجه این موضوع شده که بیماری روحی روانی داره اما از این احساس که با مراجعه به روانپزشک بهش میگن دیوونه از مراجعه به روانپزشک ممانعت میکنه شما باید با یک روش و ترفندی بهش بفهمونید که رفتن به روانپزشک کار خوب و با کلاسیه و این حرف ها
   ( من روانپزشک نیستم از تجربیاتم گفتم )

 3. N..g..f گفت:

  سلام..متاسفانه همسرم دچار اختلال پارانوئید هست و همیشه هم به من شک داره..۱۶سال ازدواج کردم و دوبچه دارم..متاسفانه پسرم هم با الگوگیری دچار این اختلال شده..خودمم خیلی خسته ام..خواستم طلاق بگیرم زیربارنرفت..تو کارش خیلی موفق و از اینکه آبروش بره و مورد سخره مخردم بشه تن به طلاق نمیده..میگه دوستم داره ولی بارفتاراش خستم کرده..روحم له شده از دستش..اصلا هم به روانپزشک وروانشناس اعتقادی نداره

 4. س.م گفت:

  من 15 سال ازدواج کردم
  شوهرم مبتلا به این بیماری زندگی خیلی سخت ووحشتناکی دارم به خاطر اخلاقش همه با هامون قطع رابطه کردن هیچ کس تمایل نداره با ما رابطه داشته باشه همه روبا حرفاش آزار میده همه رودشمن خودش می دونه به همه شک داره از اول ازدواجمون فکر میکنه من غذاش مسموم می کنم رفتارش باعث شده من خیلی ازش بترسم اعتماد بنفس وعزت نفسم رو ازدست دادم از ترسش ی جورایی برده اون شدم حتی نفس کشیدنم هم باید با اجازه اون باشه بخاطر واکنش هایی که داره خیلی ازش می ترسم به هیچ عنوان نمی تونی بهش بگی برای درمان اقدام کن از ترسش انگار توی یک زندون وحشتناک دارم زندگی می کنم خیلی نگران دخترم هستم خواستم بگم اونهایی که می خوان ازدواج کنن خیلی مراقب باشن که واردچنین زندگی وحشتناکی نشن بدبختی روبا همه وجود حس می کنی

  • مهدی گفت:

   ببخشید آیا درکنار سوءظن و شکاکیت بددهن هم هستند؟؟

  • مهسا گفت:

   من یکسال بود که نامزد کردم
   نامزدم رفتارهاش خیلی عذابم میداد اطرافیان میگفتن طبیعیه خوب میشه ازدواج کنید تا اینکه تاریخ عقد رو مشخص کردیم چند وقتی خوب شده بود شانس اوردم دوباره اون رفتارهاش رو نشون داد خانواده ام اصلا رضایت نداشتن مادرم منو برد پیش مشاور
   که مشاور گفت که پارانوئید داره
   و من در مورد بیماری اش تحقیق کردم و ازدواجم رو کنسل کردم خیلی سخته خیلی
   کاش رسانه ها در مورد این بیماری مردم رو آگاه کنن
   یا خودشون رو درمان کنن
   یا کسی با این اشخاص ازدواج نکنه جون زندگیش رو تباه میکنه

  • علی رضا گفت:

   سلام زن منم همین طوره داره دیوانم می کنه زندگی تلخی دارم

 5. نگار گفت:

  من یه نامزد داشتم که خوشبختانه بهم خورد و بعد از بهم خوردن و فکر کردن به رفتارهاش فهمیدم پارانویید داره برجسته ترین خصوصیات رفتاریشون اینه که اصلا نمیتونن حتی تو بحثهای کوچیک کوتاه بیان و جوری دعوا راه میندازن که مبهوت میشی و اینکه به راحتی از عشق و احساس میگذرن و همیشه باید موجه باشی و کوچکترین خطایی نکنی و اینکه زبون پر کنایه و نیشداری دارن و خیلی از خود راضی هستن و به راحتی تهمت میزنن .اکثرشون اختلال گفتاری دارن و در جمع خجالتی هستن

 6. مریم گفت:

  سلام، همسر منم تا حدودی این علائم و داره
  پای همه فامیل و از خونم بریده
  سر من و دخترم بدجور فریاد میزنه ،جوری که مطمئن شه همسایه ها فهمیدن اون از ما شاکیه.
  میریم خونه پدرم عصبی و بداخلاق میشه و پا میشه میره بیرون،
  بدبختانه وسواس هم داره که بعد از ازدواج فهمیدم ،توی مهمونی ظرف جلوی خودش تو سفره رو میبره میشوره میاره، خلاصه دیوانمون کرده
  اصلا هم اهل ابراز عشق و علاقه نیست،
  اگه بچه نداشتم جدا میشدم صد درصد ☹

  • منصور گفت:

   سلام…واقعا روان چیز عجیبیه…و عجیب تر از همه اینکه علم با این همه پیشرفت هنوز نتونسته علت اصلی بیشتر اختلالات رفتاری عصبی رو کشف کنه

  • Sayare گفت:

   منم دوماه نامزدبودم دقیقاهمین رفتاروداشت که مشاوره های طلاق رفتیم وبامشاوردرمیون گزاشتم گفت به این‌بیماری‌دچاره.
   دقیقایه ادم خجالتی تویه جمع.یه بحث‌کوچیکو
   گنده میکنن.وخیلی‌مشکوک بودبه همچی الکی تهمت میزد

 7. ندا گفت:

  من فکر میکنم خودم مبتلا هستم. بیماری خیلی ازاردهنده ست
  اینکه نمیتونم دوستی رو برای خودم نگه دارم. اینکه از کوره در میرم یهو و هر رفتاری برام معنی بدی داره. خشن میشم و بد رفتار.
  من خوبم حتی توی یک دوستی ممکنه ۲سال دووم بیارم اما یکهو همه چیز عوض میشه شک میکنم به اینکه طرف مقابل بدجنسه داره خیانت میکنه با کس دیگه ای صمیمی شده هدفش از خندیدن تو جمع دراوردن لج من بوده خواسته بگه دوستای دیگه هم داره و…
  بعد دیگه هیچ جوره نمیتونم ببخشم
  من۳۳سالمه و تازه دارم آگاه میشم از این موضوع اما اصلا کنترلی روش ندارم
  میدونم مشکل از منه اما دلم میخواد از طرف مقابل انتقام بگیرم دلم میخواد لهش کنم با حرفام با رفتارم بدترین و تندترین حرفهارو بزنم.
  بیار هم ناراحت میشم از رفتارم
  تضاد شدیدی هست درونم خیلی آزار دهنده ست
  توی رابطه عاطفی هم این مرض هست بیشتر از ۴ماه با کسی نتونستم باشم
  اولش همه چیز برای طرف مقابلم رویاییه
  آخرش باورش نمیشه چی شده
  بسیار بسیار شکاک و بدبینم و کمترین توجهش به یکی دیگه رو با تندترین واکنشها جواب میدم

  • م_ گفت:

   منم امروز فهمیدم این مشکل دارم
   فک میکنم افرادی مثل ما ک ب ی حدی از خود اگاهی میرسن شاید بتونن درمان کنن
   میخوام اقدام کنم برای درمان
   اگه پیام منو خوندی مشاور کمک نمیکنه پیش روان شناس باید بریم ما
   مراقب خودت باش…

   • ابراهیم گفت:

    سلامت دوست عزیز…منم از کسی که اختلال شخصیت پارانوئید و اسکیزوئید داشته رنج کشیدم …خوبی شما اینه که به شناخت نسبی از خودت رسیدی و قبول کردی که مشکل داری …همین خودش کمک بزرگیه واسه درمونت. یه دکتر خوب پیدا کن

 8. رویا گفت:

  مادر من دچار اختلال پارانوئید هست، من ازدواج کردم دو تا بچه دارم، از شوهرم و خانواده اش متنفره، زندگی را برام جهنم کرده هر بار می یاد خونه ام با دعوا و قهر و گریه میره، رفتاراش وحشتناکه، بشدت عصبانی میشه، میگه همه خانواده شوهرت جادوگرن، تو را جادو کردن تا با من بد شی. من خودم بتازگی درمان سرطان سینه ام تمام شده، مرتب تو گوشم میخونه شوهرت و خانواده اش باعث شدن سرطان بگیری، خسته شدم ازش، مادرمه نه می تونم باهاش قطع رابطه کنم و نه می تونم تحملش کنم، کاش میدونستم با یه بیمار پارانوئید چطور میشه رفتار کرد.

  • بینام گفت:

   خوب مادر شما دچار توهم شده ببریدشون پیش روان شناس خوب که اگه قابل درمان با مشاوره بود که هیچی اگه نه ارجاع بده روان پزشک برای مصرف دارو

 9. بینام گفت:

  عمه من ۳۰ سالشه یه اختلالاتی داره که نمیدونم این بیماری هست یا نه … بشدت عصبانیه و لج میکنه … هرکاری تو خونه کسی بخواد انجام بده باید با اجازه اون باشه حتی بیرون رفتن حتی حمام رفتن حتی تلویزیون دیدن … با همه لج میکنه حتی یه بچه ۳ ساله همیشم همینطور بوده … اگه طبق خواستش عمل نکنی جیغ میزنه گریه میکنه داد میزنه … واقعن زندگی رو جهنم کرده واسه همه چند بار پیش روانپزشک و روانشناس بردیمش اما کسی کاری ازش بر نیومده و نهایت قرص و دارو دادن بهش که تقریبن بی اثر‌ بوده … بشدت اسراف کردنو دوس داره چ تو غذا چ آب دوس داره همش اسراف کنه و دور بریزه … واقعن همه رو کلافه کرده نمیدونیم چیکار کنیم باهاش

 10. Barana گفت:

  سلام همسر منم دچار این مشکل هست ۱۱سال ازدواج کردم..بینهایت بمن شکاکه ولی میگه بمن اعتماد داره ب جامعه و آدما اعتماد نداره که همه گرگن واقعااا از لحاظ روحی منم بیمار شدم ی آدم عصبی و پرخاشگرم…اون ب من اصلا اعتماد نداره فک میکنه من تو فکر خیانت کردن باشم ولی اگر اون بمن هزار بارم خیانت کرده باشه من نمیتونم باور کنم واقعا نصبت به همه بدبینه فکر میکنه همه ب اون فخر میفروشن یا اونو کوچیک میدونن یا کاسه ای زیر نیز کارخونه بینهایت ادم کینه ای خشن وزود از کوره در میره..همیشه حق با اونه اصلا به خواسته هام هیچ ارزشی اهمیتی نمیده کل خواسته های کوچیک زندگیمو برام آرزو کرده همچی برام عقده شده…
  واقعا توی زندگی احساس بی ارزش بودن میکنم همیشه تحقیرم میکنه بد دهنی میکنه
  خیلی ازارم داد با کاراشو حرفاش دست بزنم داره
  نمیزاره کار کنم میترسه پولداربشم برم با کس دیگه ای..‌از لحاظ مالی پول نمیذاره تو دستم باشه میخواد متکی ب خودش باشم
  همش حرف جدایی میزنه هر وقتم اقدام ب جدایی کردم حاضر ب جداشدن نیست
  بارها و بارها اقدام ب خودکشی کرده و حتی منو بچه هامو ب مرگ تهدید میکه
  آرزو دارم از شرش خلاص بشم

  • tab گفت:

   حتما برو پیش مشاور به همسرت دارو بدن.اینجورافراد فقط بایددارو بخورن.یکم سختی داره ولی باید تحمل کرد

 11. AYNAZ گفت:

  سلام من یه نامزد دارم تمام این علائم رو داره وقتی هم بهش میگم اصلا زیر بار نمیره سر یه چیز خیلی کوچیک سریع بحث میکنه همیشه به من شک داره و فکر میکنه که دارم بهش خیانت میکنم اصلا منو نشون کسی نمیده و دوست نداره با کسی رفت و امد کنم.

 12. رضا گفت:

  سلام. من ۲۳ سالمه مادر من دچار این مشکله . متاسفانه الان منم فهمیدم که دچار این مشکل شدم. خیلی عذاب اوره .ادمای زیادی رو از خودم دور کردم که فکر میکردم مشکل از اوناس اما انگار این شکلی نبود . خیلی عصبانیت های بی مورد داشتم که بعدش اروم میشدم پشیمون میشدم. خیلی سخته واقعا ‌
  بد بینی بد دهنی شک داشتن خیلی سخته . امید وارم بتونن درمان شم

 13. مهسا گفت:

  من 1 سال و 6 ماه درگیر رایطه با همچین آدمی بودم انقدر ولخرجی می کرد و بمن اهمیت میداد که فکر میکردم خیلی رابطمون رویاییه و همه حسودیشون میشد یکم که گذشت دیدم خیلی عصبی و بد دهنه کلا هم همیشه بمن شک داشت و میگفت توی شرکتتون دارن از تو سو استفاده میکنن یا اگه ماشین خوب داری بخاطر اینه که با مدیرات میریزی رو هم بهت پول میدن میگفتم من از 18 سالگی کار کردم میگفت نه بابات از 18 سالگی بیرونت کرده خلاصه هر دلیلی میاوردم یه داغ و زخمی با حرفاش بهم میزد باخانوادش هم کنار نمیومد تند و تند هم کارمند عوض میکرد با همسایه ها دعوا میکرد خیلی هم متظاهر بود ولی من وقتی اینا رو فهمیدم خیلی بهش وابسته شده بودم بخاطر محبت های بیش از حدش ولی محبتاشم اذیت کننده بود میگفت خونه مامانبزرگتم نرو همه ی اوغات فراغتت با من باش دعوامون میشد میگفت دختر خالت میشینه زیر پات و خواهرات پشت من حرف میزنن و خلاصه کلی آزار ، تا هم دعوامون میشد چند ساعت بعدش میرفت مهمونی و پارتی و استوری میذاشت یا میرفت دبی نمیدونم با کیا ولی من خوشبین بودم همیشه تا اینکه سر یه موضوعی 2 ماه کامل باهم کات بودیم و من تو این مدت اومدم لج کنم فرار کنم یا هرچی با یه آقایی 2 بار رفتم بیرون ولی دیدم دلم هنوز پیش اونه به طرف گفتم من نیستم و دلم پیش کس دیگست ، خودم قدم گذاشتم واسه آشتی این پیگیر شد و پسررو پیدا کرد و کلی داستان و تهمت به من از زبون پسره در صورتیکه خودش خبرش میرسید که یکسره مهمونیه و پارتی خیلی اذیت شدم اذیتاش شد 1000 برابر و یجا دیگه کم آوردم و تمومش کردم 2 ماه بعدش فهمیدم با کسی دوباره وارد رابطه عاشقانه شده و همون تظاهراتی که زمان رابطش با من داشتو با این شروع کرده و استوری میذاره و هیجانی داره میره جلو خیلی اذیتم کرد کسی ز دور میدید میگفت خوشبحالت یکسره برات خرج میکنه و کادو مخره و اهمیت میده ولی نمیدونستن چجوری تو مشکات سوها میکشه روی روحم .

 14. suranifatemeh@gmail.com گفت:

  سلام خسته نباشید من۱۷ سالمه و پسرعموم۱۹ سال.یکساله که با هم دوست هستم و چند وقت دیگه نامزد میکنیم.خیلی شکاکه،دعوایی هستش،خیلی وقت ها بی دلیل بهم گیر میده. رو روابطم با دوستام و حتی فامیل خیلی حساسه.حتی گاهی اوقات میگه که با پسرهای فامیل هم سلام و احوالپرسی نکنم. از وقتی علائم این بیماری رو خوندم حس میکنم که بیماری پارانوئید داره حتی یه جا هم خوندم که کسایی که این بیماری رو دارن وقتی حالشون وخیم تر میشه به کسی که شک کردن آسیب میرسونن مثل کتک زدن و….. ولی پسرعموی من اینجوری نیست فقط به خودش آسیب میزنه.الان دستاش و سینش پر از جای چاقو و تیغ هستش.
  راستش خیلی دوسش دارم و حاضر نیستم ترکش کنم هرکاری لازم باشه انجام میدم تا بیماریش بهبود پیدا کنه ولی فکر نکنم به هیچ وجه راضی بشه که به روانکاو مراجعه کنه،چون یه دفعه وقتی اسم روانکاو رو پیشش آوردم برخورد تندی باهام کرد و حتی باعث شد باهم بحث کنیم.
  و اینکه پسرعموم با چشمای خودش دید که رفیقش بهش خیانت کرد و حتی باعث شد یک ماه و نیم ما از هم جدا بشیم ولی حاضر نیست قید رفیقش رو هم بزنه
  میشه لطفا کمکم کنید🥺
  تمامی شماهایی که همسرهاتون این مشکل رو دارن چندساله که ازدواج کردید و حتی سنتون دو برابره منه لطفاً کمکم کنید 🥺 نمیخوام از دستش بدم

  • مهسا گفت:

   دختر جون از من میشنوی تو انتخابت دقت کن و نشونه ها رو جدی بگیر عشق آدما رو به تفاهم نمیرسونه . اول خودت پیش یه روانکاو برو و بذار آگاه بشی

  • tab گفت:

   اصلا فک نکن دوست داشتن فقط کافیه.الان ک میدونی مشکل داره بزار کنار.میری تو زندگی بیماریش پیشرفت میکنه بدتر میشه.من بعد 10سال تحمل هرجور اخلاقش تازه فهمیدم مشکل داره.اونم چون گفتم من مریضم اومده دکترو دارو میخوره.تحمل اخلاقشون خیلی سخته.خودتو اذیت نکن.

  • فائزه گفت:

   سلام عزیزم . من دانشجوی روانشناسی هستم . بنظرم ادامه ی رابطه باید زیر نظر دکتر روانشناس یا روانکاو باشه . ایشون خود زنی دارن یعنی میخوای با مردی ازدواج کنی که به بدن خودشم رحم نمیکنه ؟ شاید ایشون مازوخیسم هم داشته باشه ! البته با یک نشونه نمیشه تشخیص داد . ولی این شخص حتما باید به روانشناس مراجعه کنه د ر غیر این صورت حتما رابطرو تموم کن .
   و یه نکته ی دیگه : کسی که به روانشناس مراجعه نمیکنه حتما یه مشکلی داره . عمرتو حیف نکن

  • الی گفت:

   همسر منم فکر کنم پارانوئیده تازه فهمیدم و قصد دارم ازش جدابشم و معتادم شده ماهم عاشق هم بودیم از دوریش گریه میکردم تنها غصم این بود که چرا موقع خواب میچرخه و پشتشو میکنه به من و دیگه منو تو بغلش نمیگیره اول ولی الان از هم متنفر شدیم و تازه بهم خیانت هم میکنه و یه بچه ی اوتیسم وبیش فعال هم رو دستم گذاشته عزیزم فکر نکن ازدواج میکنی و خوبش میکنی بعد که پیش میری میبینی مادر یا پدرشم یه مشکلات روانی ای دارن بعد اگه مث خیلیا این مشکلاتشون رو بچت تاثیر بذاره و مث من بشی میخوای چیکار کنی

  • مهسا گفت:

   درست نمیشن
   تلاش نکن
   من خیلی سختی کشیدم نامزدم این بیماری رو داشت انقدر برام سخت میشد که عرصه برام تنگ میشد قلبم جیگرم انگار آتیش میگرفت وقتی نمیتونستم حرفم رو بهش بفهمونم انگار خواب بود نمیشنید هر چی میگفتم این رفتارت آزارم میده باز انجام میداد شکاک بد زبون زبونش برای همه نیش داشت
   نمیذاشت با وسی ارتباط برقرار کنم حتی با خانواده ام هم نمیذاشت مسافرت برم
   به خوابم به بیدار شدنم
   به غذا خوردنم کار داشت
   به بازی کردنم
   آنلاین بودن تو برنامه های اینترنتی
   سر کار نمیذاشت برم
   به خانواده ام به همسایه هام به همه فحش میداد
   به هیچ وقت عذر خواهی نمیکرد تپش قلب گرفتم شبها خواب نداشتم از استرس افسرده شده بودم دوستش داشتم میخواستم باهاش کنار بیام رفتارهاش رو درست کنه ولی نشد این آدمها منوجه رفتارشون نیستن دیوانه میکنن آدم رو به آینده ات فکر کن پشیمون میشی نکن

 15. مرجان گفت:

  من حدود ۱۰ ماه تو رابطه ایی رفتم که بعد از مدت کوتاهی متوجه شدم این اقا مبتلا به این اختلال هست ،هیچوقت بهم اعتماد نکرد ،حرف همرو قبول داشت الی حرف من ، به کوچکترین موضوعی شکای بی موردش شروع میشد ، اما با محبت های بی حدو مرزش منو به خودش وابسته کرد ، من خیلی خودمو گول زدم تو این رابطه اما تو این لحظه اعتراف میکنم که زندگی کردن با همچین فردی جهنمه ،جهنم ،واقعا اگه واره همچین روابطی شدید سریع تموم کنید چون سرانجامش یا خودکشیه ،یا طرفو میکشید یا افسردگی و بدبختی

 16. S.a گفت:

  سلام با چیزایی که خوندم اینجا مطمئن شدم پدرم پارانویید داره زندگی رو به خانواده زهرکرده ازدستش ارامش نداریم همش دنبال دعواس سرکوچکترین چیزی اصلا مارو قبول نداره و خوشش ازما نمیاد کینه خیلی شدیدداره ازمون امابا دیگران ظاهر سازی میکنه زبون میریزه همه فکرمیکنن فرشتس تازه به مادرم خیانتم کرده ومیکنه وپشیمونم نیست.خودش داره زندگی میکنه ولی زندگی‌رو از ما گرفته منکه دختراین خونم شدیدا دارم اسیب میبینم هیچ راه فراریم نداریم از دستش میشه کمک کنید چکار کنیم؟

 17. رضا گفت:

  سلام‌ همسر منم پارانویید داره این بیماری میتونه مدرک بشه برای طلاق غیابی؟طلاقم نمیده به هیچ وجه خسته شدم از دستش ب هزار دلیل لطفا پاسخمو بدین برام مهمه

 18. Syd.reza گفت:

  من جدیدا متوجه شدم همچین اختلالی دارم از سوی دوست دخترم ک دو ساله با هم بودیم من همه جوره قبول داشتم مشکل از منه و میخواستم درمان بشم ولی اون با خوندن نظرات شما ک همش دم از فرار و گریز قطع رابطه میزدید ترسید و رفت هر کاریم کردم بر نگشت. با رفتنشم من فقط بدتر شدمو درمانم سخت تر خواهشا قبل از مشاوره دادن ب همه جوانب فکر کنید برای منی ک حاضر ب درمان بودم حرفای منفی شما زندگیمو نابود کرده
  این بیماری درمان داره چ ولی انقدر از این بیماری تصویره بدی ساختید حاضر نشد یک بار برای درمانم تلاش کنه🖤

 19. امیر گفت:

  سلام ، نمیدونم این چه رفتاریه ، با یه نفر دوس شدم دوسش دارم اما بهش شک میکنم ،میرم پیج شبکه اجتماعیش ، میترسم فالوش کنم و افسرده میشم از نظرم احمقانس ولی این رفتار هی تکرار میشه و اعصابمو خرد میکنه و مادوتا مشکلی نداریم ولی داشتیم اولاش بعدا باهم کنار اومدیم ،،نمیدونم این رفتارو چطوری عوض کنم

 20. رحیم جم گفت:

  سه سال بود ازدواج کرده بودیم همسرم به همه چیز همه کس شک داشت یه روز رفتیم مشاور بعد چند جلسه بهشون گفته بودن این مشکل داره به منم گفت از هم جدا بشین ولی چون دوسش داشتم بازم باهاش موندم ولی هر روز دعوا و بد رفتاری , سوءظن … که بلاخره منم صبرم به سر رسید و پا رو دلم گذاشتم اخه خیلی دوسش داشتم و داریم جدا میشیم برا من خیلی سخت شد چند روز کلا بی خوابم نا امید شدم بریدم
  فقط یه آرزویی دارم خدا به هیچ بنی بشری رو دچار این نوع اختلالات نکنه

 21. دریا گفت:

  همسر منم این اختلال داره شش ماهه ازدواج کردیم فکر میکنه من با تمام مردان شهر ارتباط دارم وقتی روسری درست می کنم میگه داری به مردا علامت میدی اگر در روز به پنج مرد برخورد کنیم به هر پنج نفر بدبینه فکر میکنه من باهشون ارتباط دارم حتی برادر خودش
  شش ماهه تهمت میزنه و الانم طلاق توافقی میخواد تهدید به قتلم کرد
  خواهش میکنم تو ازدواج دقت کنید اگر طرفتون پارانویی باشه دنیا براتون جهنمه

 22. مهتاب گفت:

  ممکنه این افراد وقتی عصبانی بشن !
  بگن من دست خودم نیست وقتی تو اینجوری میکنی عصبانی میشم؟؟؟
  این افراد آدم های خودخواهی هستند ؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *