ویکودین

ویکودین، مسکن مخدری است که برای تسکین دردهای متوسط تا شدید، توسط پزشک تجویز می شود. ویکودین ترکیبی از هیدروکودون و ماده فعال در تایلنول است. احتمال ایجاد وابستگی و ابتلا به اعتیاد به ویکودین زیاد است، اما گزینه های درمانی زیادی برای افرادی که با اعتیاد به ویکودین دست و پنجه نرم می کنند وجود دارد. پس از یک جراحی یا جراحت شدید، بسیاری از پزشکان ممکن است مسکن مخدری به نام ویکودین را برای بیمار تجویز کنند. افرادی که به مصرف ویکودین روی می آورند، ممکن است به سرعت نسبت به آن وابسته شوند و مسیر را برای ایجاد اعتیاد هموار کنند.

ویکودین

ویکودین چیست؟

اگر فردی احساس کند که مصرف ویکودین برای عملکرد عادی روزانه او ضروری است، ممکن است مبتلا به اعتیاد به این مسکن مخدر شده باشد. اگرچه مصرف طبق دستور پزشک و به طور قانونی مشکلی برای مصرف کننده ایجاد نخواهِد کرد اما سوء مصرف آن خطر اعتیاد را برای افرادی که آن را صرفاً به دلیل احساس سرخوشی مصرف می کنند ایجاد خواهد کرد که تنها راه مقابله با آن ترک ویکودین تحت نظر روانپزشک متخصص ترک اعتیاد و تیم روانشناسی در کلینیک ترک اعتیاد آکسون به عنوان بهترین کلینیک ترک اعتیاد کشور می باشد.

ویکودین چیست؟

ویکودین یک مسکن مخدر تجویزی است. ماده اصلی ویکودین، مسکن هیدروکودون است که یک شبه مخدر نیمه صنعتی است. با توجه به اینکه ویکودین یکی از اعتیاد آورترین مسکن هاست، خطر ابتلا به اعتیاد به آن بسیار بالاست. هیدروکودون که ماده اصلی ویکودین است، اولین بار در دهه 1920 کشف شد. از آنجایی که هیدروکودون نزدیک به یک قرن است که در گردش بوده است، مردم آموخته اند که ترکیب کردن آن با سایر داروها مانند استامینوفن قدرت و اثرات دارو را افزایش خواهد دهد.

همانطور که قبلا اشاره کردیم، هیدروکودون موجود در ویکودین، یک مخدر نیمه صنعتی است که همانند مواد مخدر از قبیل هروئین، انتقال دهنده های عصبی را فعال می کند. هر قرص ویکودین، دارای 300 میلی گرم استامینوفن است و در سه سطح دوز مختلف هیدروکودون موجود است: 5 میلی گرم، 7.5 میلی گرم و 10 میلی گرم. هر قرص ویکودین، ممکن است 300 تا 325 میلی گرم استامینوفن داشته باشد.

عوارض مصرف ویکودین

عوارض مصرف ویکودین

عوارض مصرف ویکودین

ویکودین، در حال حاضر به عنوان یک ماده کنترل شده در جدول II، توسط آژانس مبارزه با مواد مخدر برچسب گذاری شده است، از آنجایی که احتمال ابتلا به اعتیاد به ویکودین و سایر داروهای ترکیبی هیدروکودون بسیار زیاد است، آژانس مبارزه با مواد مخدر به منظور جلوگیری از تقلب و محافظت از شهروندانی که ویکودین مصرف می کنند، در برابر سوء مصرف، به تشدید محدودیت ها رای داد. ابتلا به سوء مصرف ویکودین، شامل هر نوع مصرف بدون نسخه یا مصرف به صورت غیر از تجویز پزشک است.

یکی از عوارض منفی سوء مصرف ویکودین، آسیب یا نارسایی کبدی ناشی از مصرف استامینوفن موجود در ویکودین است. آسیب های کبدی گزارش شده شامل مصرف استامینوفن با دوزهای 4000 میلی گرم به بالا در روز است. هر ماده مخدر یا محرکی، پیامدهای منفی مختلفی برای سلامتی فرد مصرف کننده به همراه خواهد داشت و ویکودین نیز از این قاعده مستثنی نیست. اثرات منفی آشکار مصرف ویکودین، احتمال اعتیاد و آسیب کبدی است. سایر عوارض خفیف و شدید رایج سوء مصرف ویکودین، عبارتند از:

یبوست

سرگیجه

افسردگی

خواب آلودگی

کاهش ضربان قلب

احساس آرامش و سبکی سر

درد و گرفتگی عضلات

کاهش تعداد تنفس

تهوع و استفراغ

درد عضلانی

اضطراب

علائم اعتیاد به ویکودین

علائم اعتیاد به ویکودین

علائم اعتیاد به ویکودین

تشخیص اعتیاد واقعی به ویکودین ممکن است بسیار دشوار باشد. برخی از افرادی که با تجویز پزشک ویکودین مصرف می کنند نیز نسبت به آن اعتیاد پیدا می کنند و تا زمانی که مصرف آن را متوقف نکنند متوجه اعتیاد خودشان نمی شوند. فردی که مبتلا به اعتیاد به ویکودین می شود، با وجود آگاهی از عواقب منفی مصرف ویکودین، به اجبار به مصرف خود ادامه می دهد.

ویرایش پنجم راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی (DSM-5)، علائم خاصی از افراد مبتلا به اعتیاد به ویکودین را مشخص می کند. بر طبق این راهنما (DSM-5)، برای تشخیص اختلال مصرف مواد (SUD)، باید دو یا چند مورد از معیارهای مربوطه را در یک دوره 12 ماهه داشته باشید. اگر 2 یا 3 معیار را دارید، ممکن است به سوء مصرف خفیف مبتلا شده باشید. داشتن چهار تا پنج معیار، سوء مصرف متوسط ​​در نظر گرفته می شود. اگر دارای 6 معیار به بالا باشید، ممکن است به سوء مصرف شدید مبتلا شده باشید. معیارهای تشخیصی شامل موارد زیر است:

به دلیل مصرف ویکودین نمی توانید عملکرد مناسبی در محل کار، خانه یا مدرسه داشته باشید

دوست دارید مصرف ویکودین را کاهش دهید و یا متوقف کنید، اما در این امر موفق نبوده اید

به دلیل مصرف ویکودین از فعالیت های مهم اجتماعی، شغلی یا تفریحی اجتناب می کنید

ادامه مصرف ویکودین، حتی زمانی که باعث ایجاد مشکل در روابط می شود

مصرف مکرر ویکودین، حتی زمانی که شما را در معرض خطر قرار می دهد

نیاز به مصرف ویکودین بیشتر برای رسیدن به اثر مورد نظر ( ایجاد تحمل)

صرف زمان زیادی برای یافتن، مصرف یا بهبودی پس از مصرف ویکودین

مصرف ویکودین در مقادیر بیشتر یا طولانی تر از آنچه در نظر دارید

ایجاد علائم ترک، که با مصرف بیشتر ویکودین قابل تسکین است

تمایل شدید به مصرف ویکودین

علائم اعتیاد به ویکودین

علائم اعتیاد به ویکودین

کسانی که با اعتیاد به ویکودین دست و پنجه نرم می کنند ممکن است در ابتدا متوجه علائم خود نشوند، زیرا سرخوشی شدید و آرامشی که با مصرف ویکودین کسب می کنند، علائم آنها را پنهان می کند. با افزایش تحمل نسبت به ویکودین، علائم اعتیاد نیز افزایش می یابد. فردی که با اعتیاد به ویکودین دست و پنجه نرم می کند ممکن است علائم عاطفی مانند اضطراب، تحریک پذیری یا نوسانات خلقی را تجربه کند، علائم جسمی که فرد مبتلا به اعتیاد به ویکودین ممکن است تجربه کند عبارتند از:

ضعف

خواب آلودگی

سردرد

مردمک های کوچک

استفراغ

صدای زنگ در گوش

سرگیجه

هنگامی که فردی مبتلا به اعتیاد به ویکودین می شود، به شدت توصیه می کنیم برای درمان از یک کلینیک ترک اعتیاد معتبر همچون کلینیک ترک اعتیاد آکسون کمک بگیرید یا با یک متخصص پزشکی همکاری کنید. بیشتر افراد تصور می کنند که می توانند به تنهایی مصرف ویکودین خود را ترک کنند، اما درخواست کمک از یک مرکز ترک اعتیاد، مطمئن ترین راه برای پاکسازی بدن از ویکودین است.

برخی افراد معتقدند که اگر بتوانند مصرف ویکودین را به طور کامل متوقف کنند، اعتیاد آنها به ویکودین از بین خواهد رفت. توصیه می کنیم به هیچ وجه، به تنهایی اقدام به ترک ویکودین نکنید. هنگامی که مصرف ویکودین را به طور ناگهانی ترک می کنید، بدن با علاٸم ترک مواجه خواهد شد و خیلی سریع عوارض جانبی شدید و ناراحت کننده ای را تجربه خواهد کرد. ترک ویکودین نیز تضمینی برای موفقیت نیست و احتمال شکست را افزایش می دهد.

ترک ویکودین

ترک ویکودین

ترک ویکودین

اگر فردی تصمیم به ترک اعتیاد خود به ویکودین بگیرد، همکاری با متخصصان پزشکی به آنها این فرصت را خواهد داد تا شرایط خاص بیمار را تجزیه و تحلیل کنند و بهترین روش را برای ترک اعتیاد او تعیین کنند. این روش به نام کاهش تدریجی دوز مصرفی شناخته می شود. در طی این فرایند، پزشکان مقدار ویکودین مصرفی فرد را به صورت تدریجی کاهش خواهند داد تا ویکودین را از بدن فرد خارج کنند. کاهش تدریجی دوز مصرفی، معمولاً ایمن ترین روشی است که برای سم زدایی از ویکودین استفاده می شود.

حتما مطالعه کنید: ترک اعتیاد

شدت و ضعف علاٸم ترک و همچنین نوع سم زدایی مورد نیاز فرد به میزان دوز مصرفی فرد بستگی دارد. فردی که مقدار کمی ویکودین را ظرف چند ماه مصرف کرده باشد، به اندازه فردی که یک سال ویکودین را مورد سوء مصرف قرار داده است، عوارض جانبی و علائم ترک شدیدی را تجربه نخواهد کرد.

آگاهی از انواع عوارضی که ممکن است تجربه کنید دلیل دیگری است که جستجوی کمک حرفه ای و تحت نظارت پزشک را در روند بهبودی بسیار ضروری خواهد کرد. بسیار مهم است که به خاطر داشته باشید که هر فردی ترکیب شیمیایی منحصر به فرد خود را دارد، بنابراین انواع نتایج و واکنش‌ هایی که هر فرد نسبت به ویکودین نشان خواهد داد، متفاوت است. همچنین بسیار مهم است که وضعیت یک فرد را با فرد دیگر مقایسه نکنید. بهبودی از اعتیاد یک مسابقه نیست. درخواست و دریافت کمک چیزی است که باید به آن افتخار کرد. روند ترک و بهبودی از اعتیاد پروسه ایست که احتیاج به زمان، صبر و حوصله فراوان دارد.

سخن پایانی

در کلینیک ترک اعتیاد آکسون، بیماران با یک تیم درمانی به صورت انفرادی کار کنند تا بهترین روش را برای کمک به آنها به بهترین نحو به کار برند. پزشکان و درمانگران کلینیک ترک اعتیاد شبانه روزی آکسون، در طول فرآیند سم زدایی به طور کامل و  دقیق، شدت اعتیاد را ارزیابی کرده و برنامه ای برای رهایی بدن از ویکودین به ایمن ترین راه ممکن تنظیم می کنند. علائم ترک برای هر فرد متفاوت است، اما پزشکان می توانند برای کاهش شدت این علائم داروهای دیگری تجویز کنند. پس از اتمام موفقیت آمیز سم زدایی، بیماران ممکن است به یکی از برنامه های درمانی منحصر به فرد در کلینیک ترک اعتیاد آکسون توصیه شوند. این نوع برنامه های درمانی ممکن است شامل برنامه‌ های بستری، بستری فشرده یا بستری جزئی باشد. برنامه های درمانی ممکن است شامل درمان انفرادی، گروه درمانی و تفریح ​​درمانی باشد.

مشاورین مرکز ترک اعتیاد آکسون، آماده خدمت رسانی به تمام افرادی است که با اعتیاد به ویکودین یا هر نوع اختلال مصرف مواد دیگری دست و پنجه نرم می‌کنند. روند بهبودی خود را به امید تجربه آینده ای روشن شروع کنید و همین امروز با کارشناسان ما در مرکز ترک اعتیاد آکسون تماس بگیرید.