سم زدایی بدن از مواد مخدر

سم زدایی سریع

سم زدایی و ترک اعتیاد سریع

خدمات سم زدایی در مرکز ترک اعتیاد آکسون به سه روش سم زدایی تدریجی، سم زدایی سریع و سم زدایی فوق سریع تحت نظر دائم متخصصین درمان اعتیاد، مشاورین روانشناسی و روانپزشکی و پرستار انجام میگیرد.

سم‌زدایی چیست و چگونه انجام می‌شود؟

یکی از خدمات درمان اعتیاد کلینیک ترک اعتیاد آکسون، سم‌زدایی بدن از مواد مخدر است و همانطور در ابتدای مقاله گفتیم به سه روش سم زدایی تدریجی ، سم زدایی سریع و سم زدایی فوق سریع انجام میگیرد، هنگام مراجعه بیمار برای درمان ابتدا مشاوره اولیه برای وی صورت می‌گیرد. اگر تشخیص به درمان سم‌زدایی برای او گرفته شد، پس از آزمایش‌های اولیه، او را برای سم‌زدایی آماده می‌کنند. طریقه سم‌زدایی بدن از مواد‌ مخدر با بیهوش کردن بیمار آغاز و سپس از طریق سرم، داروهایی برای بیمار تزریق می‌شود که خاصیت ضد‌مخدری دارند، داروهای ضدمخدر به گیرنده‌های مخدر مغز می‌چسبند و مخدرهایی که روی گیرنده‌های مغز نشسته را پاک و دفع می‌کنند.

ترک اعتیاد فوق سریع

انجام سم زدایی با بیهوشی

به همین دلیل زمانی که بیمار داروی نالتروکسان مصرف می‌کند، دیگر هیچ‌گونه مواد مخدری را نمی‎‌تواند مصرف کند، زیرا مغز توسط نالتروکسان پوشیده شده و مواد‌ مخدر جایی بر روی گیرنده‌های مغز ندارند و توسط نالتروکسان بلاک شده‌اند. درمان سم‌زدایی سریع و سم زدایی فوق سریع بدن از مواد مخدر، محافظ بدن دربرابر جذب مخدر است، بدن بیمار آن زمان که بیهوش است کاملاً پاک می‌شود و بعد از آن بیمار باید داروی نالتروکسان را هر روز مصرف کند، میزان مصرف این دارو حداقل ۳ ماه است. اما تعداد روزهایی که بیمار باید مصرف کند، به میزان مواد مخدری که قبلاً مصرف داشته است بستگی دارد، بیمارانی هستند که تا ۳ سال هم باید نالتروکسان مصرف کنند. اما تعدادی هم هستند که ۲ تا ۳ ماه اول مصرف می‌کنند و زمانی که دارو را قطع می‌کنند ديگر دچار هیچ مشکلی نمی‌شوند.

سم زدایی فوق سریع

داروی ضد مخدر نالتروکسان

نالتروکسان، گیرنده‌های مغزی یعنی منبع مخدر را کاملاً پاکسازی می‌کند و عمل سم‌ زدایی بدن از مواد مخدر را انجام می‌دهد. علاوه بر بلاکی که روی مغز انجام می‌دهد و اجازه نشستن مواد مخدر بر روی مغز را نمی‌دهد، که خاصیتی همانند فیزیوتراپی را برای گیرنده انجام می‌دهد. گیرنده‌های مخدری کارشان در بدن این است که روزانه به یک میزانی مرفین ترشح می‌کنند. زمانی که ما عادت می‌کنیم از بیرون آن ماده را وارد بدن کنیم، یعنی مثلاً ترامادول  یا  تریاک بدهیم این گیرنده‌ها به مرور زمان تنبل می‌شوند و دیگر مثل روز اول کار نمی‌کنند. مثل این می‌ماند که یک دستی که سالم است را یک هفته به گردن خود ببندید، بعد از یک هفته این دست دیگر به راحتی کار نمی‌کند و باید حتما فیزیوتراپی یا ورزشی انجام شود تا کارایی اولیه را به دست آورد.

سم زدایی بدن از مواد مخدر

ترشح مورفین در مغز

زمانی که برای بیمار مصرف کننده تریاک، سم‌زدایی انجام شود، مصرف بیمار قطع و دیگر نه بدن بیمار قادر به ترشح مرفین است و نه می‌تواند مجدد مصرف کند. در نتیجه علائم خماری و مشکلاتی که به همراه دارد اتفاق می‌افتد، در کنار آن نالتروکسان عملی مانند فیزیوتراپی را برای مغز انجام می‌دهد و کارایی قبلی گیرنده ها را به آن‌ها بر‌می‌گرداند، گیرنده کم‌کم و به مرور زمان که نالتروکسان را مصرف می‌کند آرام آرام به حالت نرمال و طبیعی خود برمی‌گردد و شروع به ترشح مورفین می‌کند، این مسئله هم در سم زدایی سریع RD و هم در سم زدایی فوق سریع UROD می‌باشد.

در مرکز ترک اعتیاد آکسون ما به هیچ عنوان داروهای اعتیاد‌آور مانند متادون و بوپرنورفین  را جایگزین نمی‌کنیم، زیرا این‌ مواد خود اعتیاد‌ آور هستند و هیچ گونه خاصیت ضد‌ مخدری ندارند. تنها دارویی که در کلینیک ترک اعتیاد آکسون برای بیمار تجویز می‌شود نالتروکسان است که خود خاصیت ضد مخدری دارد و نه تنها هیچ‌گونه وابستگی ایجاد نمی‌کند بلکه عود یا لغزش بیمار را هم به حداقل می‌رساند.

تفاوت بین سم‌زدایی سریع و سم‌زدایی فوق سریع در چیست؟

در سم‌زدایی فوق سریع (urod)، بیمار ابتدا مشاوره بستری می‌گیرد و بر اساس میزان مصرف، که مهم‌ترین بخش است و همچنین سن، سلامت جسمانی، یعنی اگر مصرف‌کننده، بیماری قندی (دیابت) یا بیماری قلبی حاد داشته باشد به هیچ عنوان سم‌زدایی فوق سریع انجام نمی‌شود، زیرا بیمار ۴ تا ۶ ساعت بیهوش می‌شود و در این زمان به وسیله داروهای ضد مخدری که به بدن او وارد می‌شود، تمام موادی که به گیرنده‌های مخدری چسبیده‌اند از آن‌ها جدا می‌شوند و از طریق ادرار و مدفوع دفع می‌شوند.

کلینیک ترک اعتیاد

تفاوت سم زدایی سریع و فوق سریع

در این مورد از سم‌زدایی فشار زیادی به بدن وارد می‌شود. بنابراین بیمار باید جوان‌تر یعنی زیر ۴۰ سال باشد و بیماری خاصی نداشته باشد، میزان مصرف وی خیلی بالا نباشد، اگر بیمار دارای این شرایط باشد می‌توان از این درمان استفاده کرد. روز بعد از مرحله سم‌زدایی فوق سریع، بیمار سر حال و بدون مشکل خاصی از خواب بیدار می‌شود،  بدن او کاملاً پاک از هر گونه مواد مخدر است. اما تا مدتی پس از سم‌زدایی، تست آزمایش مثبت می‌ماند. مثلاً اگه فرد مدت طولانی متادون مصرف میکرده است، ۲۰ تا ۳۰ روز تست مثبت می‌ماند اما هیچ علائم خماری یا مشکل خاصی ندارد زیرا بدن کاملا پاک شده است و این به دلیل یک سری اتفاقات فیزیولوژیک بدن بیمار صورت می‌گیرد که اهمیت زیادی ندارد.

حتما مطالعه کنید: متادون چیست؟

در سم‌زدایی سریع یا سم زدایی تدریجی زمان طولانی‌تری نیاز است، بیهوشی ندارد و به تدریج در حالت بیدار و کاملاً هشیار، عمل سم‌زدایی انجام می‌گردد، نکته جالب اینجاست که در حالت سم‌زدایی سریع یا سم زدایی تدریجی نسبت به سم زدایی فوق سریع یا UROD  بیمار علایم خماری و یا درد ندارد. طی ۴ تا ۵ روز اول که بستری می‌شود حتی متوجه ترک نمی‌شود و حس می‌کند که به آن مخدری تزریق می‌شود که هیچ‌گونه علائمی ندارد، زمانی‌که بیمار هوشیار است خیلی راحت‌تر می‌شود علائم را کنترل کرد، این علائم عبارت است از:
خمیازه
بی‌خوابی
آبریزش بینی
بیرون روی
بی قراری
به تدریج نالتروکسان جایگزین می‌شود و بیمار در حالت بیداری تمام حس و حالی که نسبت به تزریق دارو دارد را می‌تواند شرح دهد، در سم زدایی فوق سریع تمام آزمایشات و چکاپ قبل از بستری انجام می‌شود و اگر بیمار سن بالا و یا بیماری خاصی داشته باشد، پزشکان ما در کلینیک ترک اعتیاد آکسون، با توجه به بیماری فرد، پزشک متخصص قلب، متخصص ریه، عفونی و… حاضر می‌شوند و از ابتدا تا انتهای عمل سم‌زدایی  حضور دارند. عمل سم‌زدایی فوق سریع تحت نظر پزشک بیهوشی در اتاق ICU با تمام امکانات و تجهیزات اتاق عمل انجام می‌شود، البته بیمار کاملاً بیهوش نمی‌شود و به اصطلاح به خواب عمیق می‌رود. در این حالت خطرات بیهوشی کامل را هم ندارد و برای بیمارهایی که توان بدنی بالایی دارند درمان خوبی است، در درمان سم‌ زدایی سریع یا تدریجی محدودیت سنی وجود ندارد. در مرکز سم زدایی و ترک اعتیاد آکسون بیمارهایی در رده سنی ۷۰ تا ۸۰ سال سن هم داشته‌ایم که موفق به درمان شده‌اند و دچار هیچ مشکلی بعد از درمان نشده‌اند.

سم زدایی سریع

سم زدایی سریع بدون خطر برای سالمندان

مراحل اولیه مراجعه بیمار برای بستری در مرکز ترک اعتیاد آکسون به این صورت است که در زمان بستری فرد، شرح حالی از بیمار و خانواده وی از گذشته تا زمانی که برای درمان حاضر شده است، دریافت می‌گردد. این شرح حال، ما را از وضعیت بیمار که آیا از قبل مشکل و یا اختلالی داشته است یا نه آگاه می‌کند، ما ریشه این بیماری را درمیابیم و عواملی که باعث ایجاد مصرف شده‌اند را پیدا می‌کنیم. باید اختلالات، شناسایی و یک پروتکل درمانی پیاده گردد.  بیمار چند جلسه نیاز به روان درمانی و یا دارو درمانی دارد.  سپس پروسه سم زدایی و پاکسازی بدن آغاز می‌گردد و علائم خماری، عواملی مانند: توهم یا هذیان و اختلال جنسی که بیمار در اثر سوء مصرف مواد، به آن دچار شده را باید شناسایی و یک پروتکل درمانی جدا طراحی شود. این‌ها عوامل ثانویه هستند. بنابراین صرفاً سم زدایی تنها راه درمان اعتیاد نیست.

مرکز ترک اعتیاد

برسی شرح حال بیمار قبل و بعد از انجام سم زدایی

اعتیاد، تنها یک علامت مصرف نیست که با قطع مصرف، درمان شود. عوامل سازنده‎‌ای داشته است که از قبل باعث ایجاد آن شده‌اند، این عوامل همه باید در کنار هم درمان شوند وگرنه هر کدام از این موارد باعث عود و یا لغزش در بیمار می‌شوند.

به طور مثال: بیماری دچار اختلال جنسی شده است و برای رهایی، به او پیشنهاد خوردن و یا مصرف دارویی را می‌دهند که فرد وقتی آن را مصرف می‌کند، ابتدا احساس خوشایندی به وی دست می‌دهد. تغییری که در عملکرد جنسی او پیش می‌آید باعث مصرف پی‌درپی فرد می‌شود. به مرور زمان فرد دیگر با مصرف آن جوابی که باید را نمی‌گیرد و بعد از ترک، دوباره به آن اختلال جنسی مواجه می‌شود و یا شاید به واسطه سوء مصرف مواد شدیدتر هم شده باشد. در نتیجه اگر این اختلال جنسی درمان نشود ما نمی‌توانیم به این امیدوار باشیم که بیمار لغزش نداشته باشد. بنابراین تمام این اختلالات باید درمان شود.
بستری هتلینگ

زمان بستری برای سم‌زدایی بدن از مواد مخدر چقدر است؟

مدت زمان بستری ترک اعتیاد حدوداً ۳ روز است. ۲ شب و ۳ روز که در شب اول سم‌زدایی انجام می‌گردد. ۲ روز بعد هم باید بیمار تحت نظر قرار بگیرد تا مشکل خاصی برای بیمار به وجود نیاید و تمام علائم وی کنترل گردد، بیمار در مدت زمانی که بستری می‌شود، هیچ گونه علائم ترک را ندارد و به راحتی می‌تواند درمان شود.

طول مدت زمان درمانطول مدت زمان درمان چقدر است؟

تنها بیمارانی که مواد اعتیاد‌ آور مخدری مصرف می‌کنند می توانند به روش سم زدایی فوق سریع ترک کنند و زمان درمانشان کمتر از بیمارانی است که مواد محرکی، مانند: کوکایین، شیشه، الکل ، ماریجوانا، استفاده می‌کنند. مواد اعتیاد آور مخدر، تخریب فیزیکی کمتری نسبت به محرکها دارند. محرکها به دلیل تخریب بسیار شدیدی که دارند به مراتب زمان درمان طولانی‌تری دارند. درمانهایی که ۲ تا ۳ روز به طول می‌انجامد فقط برای مصرف کننده‌های مخدر است و برای مصرف کننده‌های محرکی درمان بیشتر از ۱۰ روز به طول می‌انجامد یعنی حداقل زمان، ۱۰ روز می‌باشد اما در مخدرها حداکثر زمان بستری ۱۰ روز می‌باشد.

چرا کلینیک ترک اعتیاد آکسون؟

کلینیک ترک اعتیاد آکسون با مجوز رسمی از وزارت بهداشت، برای بستری و درمان بیماران اعتیاد و اعصاب و روان، از بهترین و مجهزترین مراکز بستری ترک اعتیاد در کشور می‌باشد. این مرکز، از معدود مراکزی است که سیر درمان را زیر نظر روانپزشک و روانشناس در کنار سایر کادر درمانی متخصص خود انجام می‌دهد. در این مرکز از روش‌های جایگزین درمانی و نگهدارنده مانند متادون درمانی برای ترک اعتیاد استفاده نمی‌شود. روش درمانی ما، حذف کامل ماده اعتیاد آور از بدن بیمار می‌باشد و  بیماران را به ماده اعتیاد آور دیگر  مانند متادون وابسته نمی‌کنیم.  مهم‌ترین بخش از مراحل درمانی اعتیاد، بعد از ترخیص فرد مصرف‌کننده و بهبودی فیزیکی آن صورت می‌گیرد که ما پس از ترخیص، بیمار و خانواده وی را تنها نمی‌گزاریم. سیر درمان در کلینیک آکسون پس از سم زدایی بدن از مواد مخدر و درمان فیزیکی با خدمات روانکاوی و روان شناختی اعتیاد ادامه پیدا می‌کند. این خدمات به صورت جلسات خصوصی، خانوادگی و یا گروه درمانی به بیماران ارائه می‌گردد.

آیکون مشاوره درمان اعتیاد

سم زدایی سریع و فوق سریع در کلینیک ترک اعتیاد آکسون

جهت دریافت اطلاعات در خصوص سم زدایی تدریجی، سریع و فوق سریع با مشاورین ما تماس بگیرید.
تماس با ما