ماری جوانا

ماری جوانا چیست؟

ماری جوانا نوعی روانگردان می باشد که از برگ، ریشه و گل های خشک گیاه شاه دانه بدست می آید، مصرف ماریجوانا دارای عوارض روانی و جسمانی زیادی می باشد، دود ماریجوانا باعث تحریک حلق و بینی و لایه های پوششی ریه ها شده و خطر ابتلای به سرفه های مزمن، سینروزیت و برونشیت را افزایش میدهد از دیگرعوارض مصرف ماریجوانا میتوانیم به:

اثرات بر روی سیستم تنفسی، افزایش ابتلا به عفونت‌های تنفسی
اثرات ناشی از مصرف بر مهار کارکردهای روانی و روانشناختی
تأثیرات بر روی توانایی‌های حسی و حرکتی
افزایش احتمال افسردگی و اضطراب
اختلال در حافظه
یادگیری و ادراک
افزایش ضربان قلب
عدم هماهنگی حرکات
تورم و قرمزی چشم ها
احساس کند شدن زمان
خنده و اعمال مسخره آمیز
احساس تشنگی و خشکی دهان
عدم درک موقعیت اطراف و حس گم گشتگی
واکنش پذیری بالا تسبت به محرک های خارجی
نواسان خلقی و کاهش چشم گیر قدرت تفکرو تصمیم گیری
کاهش تولید و کیفیت اسپرم در مردان و اثرات بر روی سلامت جنسی
اثرات بر روی سیستم گوارشی مانند تهوع و استفراغ
تأثیر بر روی عملکرد قلبی و عروقی، مانند افزایش ضربان قلب
ممکن است منجر به پانیک‌های ناگهانی یا حملات اضطراب شود
تأثیرات بر روی خواب و الگوی خواب
کاهش تولید ترشحات طبیعی در بدن
افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های روانی مانند اسکیزوفرنیا
تحریک و تغییر در تفکر و دیدگاه‌ها
افزایش میزان ترشح دهنده های بینی و مشکلات مربوط به آن
اثرات بر روی سلامت عمومی، ممکن است منجر به کاهش اشتها و وزن شود
تأثیرات بر روی روابط اجتماعی و تفاوت‌های شخصیتی
افزایش خطر ایجاد اعتیاد و وابستگی به مواد مخدر
تأثیرات بر روی توانایی تصمیم‌گیری و انجام وظایف روزمره
اثرات ممکن بر روی عملکرد مدرسه یا شغلی
افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های عقلی و روانی در برخی افراد


باید اشاره کنیم که "THC" موجود در ماری جوانا به سرعت توسط رگ های خونی اطراف شش جذب شده و سریعاً خود را به سلول های عصب مغز میرساند، مصرف ماری جوانا بخش های مختلف مغز را که مربوط به کنترل حافظه، توجه و یادگیری هستند تحت تاثیر قرار میدهند و باعث صدمه به ناحیه ای از مغز که مسئول حافظه کوتاه مدت و انتقال اطلاعات به حافظه بلند مدت است می شود. عوارض ماری جوانا به اندازه ای شدید هستند که میتواند موجب خشم غیر عادی مصرف کننده شود. اما این عوارض به همین موارد محدود نمی شود اصلی ترین عارضه مصرف ماری جوانا توهم زایی است که متاسفانه بسیاری از مصرف کنندگان به آن مبتلا می شوند.

حتما مطالعه کنید: ماری جوانا چیست؟

روش های ترک ماری جوانا

برای ترک ماری جوانا روش های مختلفی وجود دارد که بسته به شرایط سلامتی بیمار، دوز مصرفی و مدت زمان مصرف روش مناسب انتخاب می شود. اما باید بدانید از آنجایی که عمده تاثیر ماری جوانا بر سیستم عصبی و مغز مصرف کننده می باشد اساس درمان بر پایه خدمات روان درمانی می باشد و ضروری است که بیماران برای کسب بهبودی به مرکز ترک اعتیاد مراجعه نمایند. برنامه درمان اعتیاد در مرکز ترک اعتیاد آکسون تحت نظر کادری با تجربه و مشاور روانشناس و روانپزشک انجام با پرستاری شبانه روزی انجام می گیرد.

سم زدایی ماری جوانا

هیچ روش سم زدایی سریعی برای ترک ماری جوانا وجود ندارد و تنها روش درمانی آن بستری در کلینیک ترک اعتیاد و بهره بردن از خدمات روان درمانی و مشاوره ای می باشد. ترک بدون بازگشت ماری جوانا نیاز به تهیه برنامه درمانی مشخصی دارد که در کلینیک ترک اعتیاد آکسون این برنامه بر با محوریت مقابله با سوء مصرف، پیدا کردن جایگزین طبیعی و جلسات مشاوره حتی بعد از ترخیص می باشد که در ادامه به توضیح مفصل هر یک خواهیم پرداخت:

مقابله با سوء مصرف:
اولین قدم برای ترک و درمان، رو به رو شدن با وسوسه مصرف است، ضروری است که دیگر اقدام به خرید ماری جوانا نکنید و اگر در نزدیکی شما کسی اقدام به مصرف ماری جوانا کرد بتوانید فاصله خود را حفظ کنید. اما این مقابله با وسوسه کار آسانی نیست و نیاز به راهنمایی های یک مشاور دارد، مشاور روانشناس به ارائه راه کارهای مقابله با وسوسه به شما کمک می کند تا در پروسه درمان ثابت قدم باشید.

جایگزین طبیعی:
جایگزین فعالیت ها و تفریحات سالم به جای استفاده از ماری جوانا برای کسب حالت سرخوشی یکی دیگر از رهنمود های درمان می باشد. بیماران باید بتوانند بدون استفاده از محرک ها شاد باشند و بصورت طبیعی فعالیت های روزمره خود را انجام دهند. از مزایای دریافت خدمات مشاوره ای این است که اگر بیماران در شرایط ناهمواری قرار بگیرند، میتوانند از روانشناس خود کمک دریافت کنند و شرایط را برای رشد و برگشت خود به سلامتی مهیا کنند.

تعامل طولانی مدت با روانشناس:
از آنجایی که ماری جوانا بسیار اعتیاد آور است و مصرف آن عوارض به مراتب شدیدی بر سلامت روانی مصرف کننده وارد می کنند بسیاری از بیماران ممکن است تا مدت ها بعد از ترک نیز در شرایط خاصی نیاز به دریافت مشاوره و کمک داشته باشند بنابراین بهتر از تعامل با درمانگر و روانشناس تعاملی طولانی مدت باشد، به همین جهت جلسات مشاوره در مرکز ترک اعتیاد آکسون، حتی بعد از ترخیص نیز ادامه پیدا می کند و بیماران با تعامل با درمانگر می تواند به سلامتی کامل برسد.

سبک زندگی بعد از ترک ماری جوانا:

بسیاری از بیماران ممکن است بعد از ترک با علائمی همچون افسردگی و اضطراب مواجه شوند و برای مقابله با این عوارض مجدد به مصرف ماری جوانا روی آورند اما این دسته از بیماران باید بدانند که این علادم کوتاه مدت هستند و به سادگی به کمک روانشناس قابل رفع می شود. محرومیت از مصرف ممکن عوارض دیگری همچون بی خوابی داشته باشید که بطور متوسط این عوارض در بازه زمانی کمتر از 10 روز برطرف می شوند و مطرح کردن این حالات کمکی بزرگی به روند درمان می کند.
ترک ماریجوانا

ترک ماری جوانا

مصرف ماری جوانا در ابتدا ، ایجاد وابستگی روانی شدیدی میکند و برای ترک آن نیاز بر مراجعه به مراکز ترک اعتیاد چند تخصصی با ارائه ی خدمات روانپزشکی و روانشناسی مانند کلینیک ترک اعتیاد آکسون میباشد همچنین ترک غیر اصولی ماری جوانا باعث افزایش احتمال سکته و حمله قلبی میشود به همین جهت توصیه میکنیم که برای ترک اعتیاد به مرکز ترک اعتیاد آکسون به عنوان بهترین کلینیک ترک اعتیاد تهران مراجعه کنید.
همچنین توجه داشته باشید که مدت زمان درمان به پارامترهای مختلفی همچون نوع و دوز مواد اعتیادآور مصرفی، مدت زمان مصرف و سلامت بیمار بستگی دارد که پس از انجام مشاوره اولیه مشخص می شود.
سم زدایی اعتیاد

خدمات درمان کلینیک ترک اعتیاد آکسون


خدمات درمان و سم زدایی اعتیاد درکلینیک ترک اعتیاد آکسون به روش زیر می باشد:

درمان بصورت سم زدایی تدریجی بین 10 الی 14 روز بستری و درصورت وجود علائم، همچون هذیان گویی و مشکلات اعصاب و روان نیاز به درمان بصورت تدریجی و ECT با حداقل 20 روز بستری می باشد.

روش درمان اعتیاد در کلینیک ترک اعتیاد آکسون، حذف کامل ماده ی مخدر میباشد نه جایگزین کردن نوعی مخدر با مخدر دیگر همچنین تمامی مراحل درمان اعتیاد درکلینیک ترک اعتیاد آکسون تحت نظرمتخصصین ترک اعتیاد، روانشناسان ، روانپزشکان ، متخصصین علوم اعصاب شناختی و پزشکان متخصص قلب، ریه، عفونی با مراقبت شبانه روزی توسط پرستاران انجام میگیرد تا علاوه بر حفظ سلامتی مراجعه کننده بهترین نتیجه که ترک اعتیاد بدون بازگشت است حاصل شود ، کلینیک ترک اعتیاد آکسون با امکانات بیمارستانی نظیر ICU و تجهیزات پزشکی مدرن ، هتلینگ 5 ستاره و فضای درمانی مجزا برای بانوان با تمامی امکانات رفاهی ، ورزشی و درمانی بهترین و مجهزترین کلینیک ترک اعتیاد ایران و خاورمیانه میباشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *